خانه » استخوان دهان و دندان » ارتودنسی دندان، هزینه، دردهای ممکن، بهترین سن برای انجام و نکات دیگر
ارتودنسی

ارتودنسی دندان، هزینه، دردهای ممکن، بهترین سن برای انجام و نکات دیگر

بهترین کار این است که پس از مشاهده ی اولین مشکل دسته ای دندان ها، به پزشک مراجعه شود؛ اما این مراجعه نباید بعد از سن 7 سالگی باشد، چون در این زمان بیشتر دندانهای دایمی کودک شکل گرفته است. با تشخیص زودهنگام مشکلات ارتودنسی، اصلاح این مشکل آسانتر است. چکاپ بعد از سن 7 سالگی به ارتودنتیست این امکان را میدهد که درمان مناسب در زمان مناسب انجام شود. بدلیل اینکه با رشد کامل صورت و فک، رسیدن به نتایج دلخواه مشکلتر خواهد شد.

آیا بزرگسالان هم میتوانند از خدمات ارتودنسی بهره مند شوند؟

بله سن برای خدمات ارتودنسی محدودیتی ندارد. دندانهای سالم در هر سنی میتوانند جابجا شوند. امروزه از هر 5 بیمار ارتودنسی، 1 نفر از آنها بزرگسال هستند. بسیاری از آنها به نتایج دلخواه دست پیدا خواهند کرد اما بهترین سن قبل از 7 سالگی ست.

با پیشرفت لوازم ارتودنسی، هر بیمار در طول دوره ی درمان خود، در هر 6 هفته تنها 1 بار نیاز به مراجعه به ارتودنتیست دارد.

نقش من در درمان چیست؟

درمان ارتودنسی مشارکت بین بیمار و ارتودنتیست است. وظیفه ی شما در طول درمان این است که در زمان تعیین شده به دندانپزشک خود مراجعه کنید و برای گرفتن بهترین نتایج، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. همچنین برای چکاپ دندانها باید به دندانپزشک اولیه خود مراجعه کنید.

مدت زمان معالجه چقدر است؟

درمان ارتودنسی به طور متوسط ​​کمتر از دو سال است، اما می تواند در محدوده ی 1 تا 3 سال هم قرار گیرد. معمولا پس از اتمام دوره ی درمان، برای اکثر افراد ریتینر (نگهدارنده) تجویز میشود تا دندانها در موقعیت قرار داده شده حفظ شوند.

هزینه درمان چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله این عوامل شدت مشکل، پیچیدگی و طول درمان است. بهتر است قبل از شروع درمان، با دندانپزشک خود درمورد هزینه ها صحبت کنید. آخرین قیمت ها را از اینجا می توانید مشاهده کنید!

حتما بخوانید: یازده درمان خانگی برای آبسه دندانها که از نظر علمی ثابت شده اند!

مراحل ارتودنسی

درمان ارتودنسی معمولا قابل پیش بینی و موفقیت آمیز است. بسته به قرار گرفتن دندانها و طول درمان، مراحل ارتودنسی در 2 یا 3 مرحله ی جداگانه قرار میگیرد.

مزایای ارتودنسی بسیار زیاد است. این مزایا میتواند از تقویت اعتماد بنفس گرفته تا بهبود عملکرد فک در جویدن، گاز زدن و صحبت کردن باشد. انواع بی نظمی دندان عبارتنداز:

  • دندان‌های بیرون‌ زده- در این حالت دندان فک بالا بسیار جلوتر از دندان فک پایین قرار می ‌گیرد.
  • آندربایت- جلوتر قرار گرفتن دندان‌های پیش فک پایین نسبت به دندان ‎‌های پیش فک بالا. این موجب میشود که چانه برجسته بنظر برسد.
  • هم‌ پوشانی دندان ‌های جلویی (کراس‌بایت)- در این حالت دندان‌‌های جلویی فک بالا با بیش از یک چهارم دندان‌ های جلویی فک پایین هم ‌پوشانی دارند.
  • دندان‌های نامرتب- در این حالت دندان ‌ها به شیوه ‌ای صحیح در قوس فکی مرتب نشده ‌اند و ممکن است بصورت پشت هم یا خارج از ردیف خود قرار بگیرند. این موجب پوسیدگی تدریجی و خرابی دندانها میشود.

مراحل ارتودنسی

فاز 1- مرحله برنامه ریزی

ارتودنتیست با تشخیص دقیق دندان ها را با شیوه ای موثر و مناسب تر ترمیم میکند. اولین بازدید ممکن است شامل برخی از ارزیابی های زیر باشد:

  • ارزیابی های پزشکی و دندانپزشکی – هدف از این ارزیابی این است که قبل از شروع درمان، مسائل پزشکی و دندانپزشکی تحت کنترل کامل قرار گیرند.
  • مدل مطالعه- از بیمار خواسته میشود تا یک ماده ی دندانپزشکی ژل مانند را گاز بزند. این ماده در اطراف دندان سفت میشود و مدلی از دندانهای بیمار حاصل میشود. به این ترتیب ارتودنتیست موقعیت هر دندان و نحوه ی اتصال آنها به هم را مشخص میکند.
  • رادیوگرافی پانورامیک- این نوع رادیوگرافی تصویری دو بعدی از یک نیم دایره را از یک گوش به گوش دیگر نشان می ‌دهد. در حقیقت این همان عکس بزرگی است که همه‌ ی دندان ‌های فک بالا و پایین در آن قابل رویت است و به دندانپزشک اجازه میدهد تا موقعیت دقیق هر دندان را مشاهده کند.
  • عکسهای کامپیوتری- این عکسها به ارتودنتیست اجازه میدهد تا مشخص کند هر روش درمانی چطور بر حالت صورت و فک اثر میگذرد.
  • عکس برداری- بسیاری از دندانپزشکان علاقه دارند عکس قبل از ارتودنسی، در طول درمان و پس از آن را داشته باشند تا به پیشرفت درمان و نحوه ی اثرگذاری آن بر حالت صورت بیمار پی ببرند.

فاز 2- فاز فعال

همه ی مراحل بالا برای تشخیص و مشخص کردن روش درمان برای بیمار انجام میگیرد. در اینجا از وسایل و ابزارهای مختلفی از جمله سیم، براکت، کش، باند، هوک و… برای حرکت دادن دندانها استفاده میشود. برای حرکت دادن دندان‌ ها سیم فلزی به براکت‌ ها متصل می‌ شود. براکت‌ ها مدول‌ های سرامیکی یا فلزی کوچکی هستند که روی هر دندان چسبانده می ‌شود. براکت‌ ها در حرکت دادن دندان‌ ها مانند راهنما عمل می‌کنند و سیم قوسی را در جای خود نگه می‌ دارند. کش ارتودنسی تناسب دندان ‌های بالا و پایین را بهبود می‌ دهد.

حتما بخوانید: عادت های بدی که دندان هایتان را در کوتاهترین زمان نابود می کنند

فاز 3- فاز نگهداری

وقتی دندانها مرتب شدند و به وضعیت دلخواه رسیدند، وسایل و ابزار دندانپزشکی از دهان خارج میشود. مهمترین مرحله ی دندانپزشکی در اینجا به پایان رسیده است. در این مرحله دندانپزشک از یک نگهدارنده یا ریتینر استفاده میکند. هدف نگهدارنده حفظ موقعیت جدید دندانها است. نگهدارنده باید در طول مدت مشخص شده توسط دندانپزشک استفاده شود.

ویدیوی مراحل ارتودنسی در 1 دقیقه

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست