سرفه خشک

10 خوراکی و 5 دمنوش برای درمان سرفه خشک در منزل

در واقع سرفه پاسخ بدن به محرکات موجود در راه گلو و مجرای تنفسی است. محرکات اعصاب این ناحیه را به ارسال پیام سرفه به مغز تحریک می‌کند. سیگنال مغز به عضلات شکم و دیواره قفسه سینه پیام مخابره می‌کند که با ارسال یک فشار قوی هوا به ریه‌ ها محرک را به بیرون براند. سرفه های کوتاه مدت طبیعی و ناشی از پاسخ بدن است، اما در صورت تداوم در سرفه ها لازم است تا با یک پزشک متخصص مراجعه کنید. از سوی دیگر سرفه خشک یکی دیگر از علائم کروناست از این رو لازم است تا علت سرفه خود را بدانید. در ادامه دلایل سرفه خشک و بهترین روش های درمان خانگی آن بیان شده است.

علل سرفه خشک

 • یک بیماری ویروسی، مثل سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا
 • آسم
 • رفلاکس معده
 • سیگار کشیدن
 • حساسیت آلرژی (تب یونجه) به دلیل استنشاق موادی که بهش حساسیت دارید، از قبیل گرده، گرد و غبار یا حیوانات خانگی
 • ترشح پشت بینی (تخلیه مخاط بینی از بینی و یا سینوس های بینی که به عنوان سندروم حاد تنفسی شناخته میشه)
 • التهاب حنجره
 • سرفه های روزمره (سرفه که فقط در طول روز وجود داره و به علت بیماری نیست – اغلب کودکان در سنین مدرسه دچار این سرفه میشن)
 • تماس با شی خارجی (به عنوان مثال غذا یا اشیا دیگه که کودکان به صورت تصادفی استنشاق میکنن)
 • اثر جانبی دارو (مثلا، سرفه در اثر مصرف بازدارنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین)

بهترین درمان های خانگی سرفه خشک

روش اول: دمنوش ها

1- دمنوش آویشن: ابتدا آب را روی حرارت بگذارید تا به نقطه جوش برسد. ۲ قاشق چای خوری آویشن خشک را به ازای هر فنجان آب (۲۵۰ میلی لیتر) در قوری خود بریزید. اگر ترجیح می‌دهید از برگ‌های تازه آویشن استفاده کنید، حدود ۳ تا ۴ قاشق چای خوری برگ تازه را به ازای هر فنجان آب در قوری بریزید. آب جوش را درون قوری خود بریزید و بگذارید آویشن برای حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم بکشد. دمنوش شما حاضر است.

2- دمنوش چهارتخمه: ابتدا دانه های چهار تخمه را بشویید، سپس یک قاشق چایخوری چهار تخمه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. فنجان را روی حرارت غیر مستقیم ( مثلا بخار کتری در حال جوش) قرار دهید. در فنجان را ببندید و نیم ساعت صبر کنید تا چهار تخمه دم بکشد. سپس مقداری عسل یا هر شیرین کننده ای به آن اضافه کرده و محتویات فنجان را سر بکشید.

3- دمنوش گل پنیرک: یک قاشق غذاخوری گل پنیرک را به همراه یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ده دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و پس از صاف کردن با عسل یا نبات مخلوط کنید و میل نمایید.

4- دمنوش پرسیاوشان: یک قاشق غذا خوری برگ پرسیاوشان را با یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت پانزده دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و پس از این مدت آن را صاف کنید و با عسل مخلوط نموده، میل کنید.

5- دمنوش به: یک قاشق غذاخوری از به خشک‌شده را به همراه هل و دارچین در یک لیوان آب جوش داخل یک قوری چینی بریزید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه روی بخار آب دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و یک قاشق چایخوری زعفران آب‌کرده به آن اضافه کنید. در صورت تمایل می‌توانید یک تکه نبات داخل دمنوش ریخته و آن را شیرین میل کنید.

روش دوم: مواد غذایی مفید

1- سیر: سیر، دارای خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد التهابی است. سیر میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما شود. کافیست یک لیوان آب بجوشونید و کمی سیر به آن اضافه کنید. زمانی که جوشید مقداری گیاه مرزنجوش اضافه کنید.

2- زردچوبه: زردچوبه دارای خواص ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد التهابی است. مقدار مساوی از زرد چوبه و دانه های کاروم (زنیان) را با ۴ فنجان آب مخلوط کنید. مخلوط را حرارت دهید و مقداری عسل به مخلوط اضافه کنید، نوشیدنی درمان کننده شما آماده است.

4- نعناع و زنجبیل: ۴ فنجان آب گرم داخل ظرف بریزید و یک فنجان عسل به آن اضافه کنید. ۳ قاشق سوپ خوری زنجبیل خرد شده و ۱ قاشق سوپ خوری نعناع به این معجون اضافه کنید. شربت ضد سرفه شما حاضر است.

5- فلفل سیاه و عسل خام: یک لیوان آب گرم و یک قاشق سوپ خوری عسل خام و یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را باهم ترکیب کنید. این شربت میتواند مانع از سرفه های خشک شما شود.

6- عسل خام: عسل خام، یکی از قدیمی ترین درمان های خانگی برای هر نوع سرفه ست. عسل، اغلب مواد اضافی با فروکتوز بالا یا شکر دارد که در این صورت به درمان سرفه کمک نمیکند سعی کنید از عسل طبیعی استفاده کنید. بهترین روش استفاده از عسل به این صورت است که یک لیوان آب را روی گاز تا دمای 60 -70 درجه گرم کنید. سپس آب یک لیموی طبیعی را (ترش یا شیرین فرقی نمی کند) داخل آن بریزید. بعد دو قاشق عسل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. برای درمان سرفه خشک، همین مخلوط را قرقره کنید و سپس قورت دهید. حدود 10 بار یک لیوان را کم کم قرقره کرده و قورت دهید. این کار را در ابتدای صبح (ناشتا) و شب دو ساعت قبل از خواب انجام دهید.

7- آناناس: بروملین یکی از ترکیبات شمیایی موثر بر درمان سرفه های خشک است که در ریشه و میوه‌ی آناناس یافت می‌شود و به درمان سرفه خشک و روان شدن مخاط گلو کمک می‌کند.

8- سوپ داغ: سوپ داغ برای گلو آرامش بخشند به خصوص در تسکین سرفه همراه با سرماخوردگی وآنفولانزا مفید هستند. سوپ حاوی چاشنی هایی مانند پیاز، سیر، زنجبیل، و فلفل سیاه به درمان سرفه های خشک کمک میکند. وقتی سوپ داغ را مزه می کنید بخار حاوی عوامل فعال در این گیاهان وارد مجاری تنفسی می شود و مخاط را تمیز می کند ، در حالی که مایع گرم گلو را تسکین می دهد. نوشیدن مقدار زیادی سوپ نیز به افزایش سطح رطوبت کمک می کند.

9- آب انگور: عصاره تازه از انگور قرمز شیرین شده با یک قاشق چای خوری عسل راهی موثر برای درمان سرفه های مزمن است. آب انگور به عنوان خلط آورعمل و به کاهش خلط کمک می کند و سرفه کردن را آسان تر می کند.

10- کشمش: استفاده از کشمش به عنوان درمان سرفه، به ویژه برای کودکانی که هر چیزی نمی خورند جذاب است. برای کودکان خردسال، با پختن کشمش در آب با مقداری شکر اضافی، یک سس صاف درست کنید تا غلظت پیدا کند . این شربت به درمان سرفه کمک زیادی میکند.

9 غذای عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا حداکثر

روش سوم: تغییر سبک زندگی

 • غرغره محلول آب نمک به دلیل وجود میزان مشخصی نمک با خاصیت رفع التهاب به شما برای رفع گلودرد و التهاب ایجاد شده در مجاری تنفسی کمک می‌کند.
 • یک کاسه را تا نیمه با آب جوش پر کنید. بعد از حدود 30 تا 60 ثانیه، وقتی آب کمی خنک شد، 3 قطره روغن درخت چای و 1-2 قطره روغن اکالیپتوس را اضافه کنید. سر خود را با یک حوله تمیز بپوشانید و این بخارات تولید شده را به مدت 5 تا 10 دقیقه تنفس کنید.
 • حمام آب گرم بگیرید تا مجاری هوایی و خلط ریه ها و گلو ها تسکین یابد.
 • از مصرف غذاهای سرخ شده پرهیز کنید.
 • از سیگار کشیدن یا استفاده از هر نوع استعمال دخانیات دیگر خودداری کنید.
 • از نوشیدنی های کافیین دار دوری کنید.
 • از خوردن خیلی زیاد در شب اجتناب کنید.
 • از افرادی که سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند، دوری کنید.

3 تا از قوی ترین ضدسرفه ها که با خیال راحت میتوانید استفاده کنید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
درمان سرفهدرمان سرماخوردگی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up