انفیه

بهترین و جدیدترین روش درمان حساسیت آبریزش بینی با کمک انفیه

آلودگی هوا، موادشوینده و موادآلرژی زا همگی موجب حساسیت شدید در نتیجه عطسه، سرفه، آبریزش بینی و… میشود. در طب اسلامی و سنتی به این موضوع اشاره شده که خداوند عطسه کردن را در بدن انسان قرار داده است تا بوسیله آن امراض را بتوان از آن خارج کرد و در واقع اعتقاد بر این بوده است که عطسه رطوبت اضافی بدن را خارج می کند.

انفیه در انگلیسی Sniff خوانده می شود و عبارت است از استعمال هر نوع داروی جامد که در بینی گذاشته می شود. همچنین در طب سنتی انفیه به هر داروی جامد ، مایع و روغن هایی گفته میشود که برای بیماری های مربوط به حلق وبینی استفاده میشود.

حتما بخوانید: روش جدید خانگی درمان آبریزش بینی کودکان در کوتاهترین زمان

این ماده از ترکیبات عطسه آور و معطر تشکیل شده است. استفاده صحیح از انفیه مناسب می تواند به درمان سینوزیت کمک کند. عطسه های شدید و به تعداد زیاد می تواند تمامی عفونت ها را از بدن خارج کند.

ترکیبات انفیه

انواع انفیه بنا به کاربردی که دارند می توانند حاوی ترکیبات مختلفی باشند. اما مهمترین و پرکاربردترین نوع انفیه ای که به کار می رود، کندش (کندوش) است که بخش اعظم ترکیبات تشکیل دهنده ی آن را ریشه ی پودر شده ی گیاه کندوش تشکیل می دهد.

گاهی اوقات ترکیبات دیگری همچون برگ تنباکوی کوهی نیز در کنار ریشه ی کندوش پودر شده و آن را تشکیل می دهند. این ترکیب، شامل برگ ساییده یا خرد شده تنباکو، و ریشه کندش است که در کنار آن ریشه خربق نیز وجود دارد.

word image 43

خواص انفیه

خواص انفیه می تواند بسته به نوع ترکیبات تشکیل دهنده آن، متفاوت باشد. اما همانگونه که گفتیم، مهمترین نوع عنفیه که در بین ایرانیان رواج دارد، انفیه کندش است که خاصیت عطسه آور دارد.(هنگامی که شما مقداری از آنرا داخل سوراخهای بینی قرار می دهید، عطسه های شدیدی می زنید که می تواند باعث خروج اخلاط مضر مغز و همچنین چرک و عفونت از سینوسها شود)

1-رفع احتقان بینی: با عطسه های پی درپی و خروج عفونت ها از بینی راه تنفس باز میشود.

2-درمان سینوزیت: یکی از مهمترین کاربردهای انفیه ، درمان سینوزیت است. وقتی آنرا درون بینی قرار می دهید، باعث عطسه های شدیدی می شود که این عطسه ها منجر به خروج عفونت و چرک از سینوسها و نهایتا درمان سینوزیت می شود.

3- باز شدن مجاری تنفسی و بهبود عملکرد ریه

4- درمان نزله و زکام

5- بهبود سردرد ناشی از سینوزیت

حتما بخوانید: 3 تا از بهترین و موثرترین قرص ها و روشهای موثر درمان آبریزش بینی کدامند؟

مقدار و نحوه مصرف

  • برای درمان سینوزیت باید تا یک هفته هر روز سه بار مقداری در حدود یک لوبیا را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و هر نیمه را در یکی از سوراخهای بینی قرار دهید. در صورتی که پس از پنج دقیقه عطسه های شما شروع نشد، می توانید مقدار مصرف را کمی بیشتر کنید.
  • با توجه به اینکه عطسه های ناشی از مصرف انفیه، چرک و عفونت های سینوسها را خارج می کند، سعی کنید به خوبی مجرای بینی را تخلیه کرده و پس از تخلیه بینی، مقداری آب (یا آب نمک یا سرم نرمال سالین) را به صورت استنشاقی داخل بینی ریخته و بینی را با آن شستشو دهید.
  • برای درمان نزله و زکام و احتقان بینی، مصرف حداکثر یک یا دو روز از این پودر کافی است.
  • اما همیشه باید دقت داشته باشید که استعمال انفیه موجب بر هم خوردن تعادل شما برای دقایقی در اثر عطسه های پی در پی و شدید می شود و به همین دلیل استعمال آن در محیطهایی که باید آراستگی و نظم خود را حفظ کنید مانند محیط کار اداری، توصیه نمی شود.
  • همراه داشتن دستمال جیبی نیز در هنگام استفاده از آن از ضروریات است.

موانع مصرف

  • این دارو موجب ایجاد عطسه های شدید میشود بنابراین بهتر است زنان باردار از انفیه استفاده نکنند.
  • اگرزخم و جراحاتی بخیه شده دارید از این دارو استفاده نکنید زیرا با عطسه های شدید ممکن است زخم ها باز شوند.
  • درصورت ابتلا به نارسایی قلبی از این دارو استفاده نکنید.

حتما بخوانید: آلرژی بینی، درمان خانگی، داروها، عوارض و همه نکات مهم که باید بدانید!

عوارض مصرف زیاد

  • برخی افراد معتقدند مصرف بیش از حد انفیه موجب ایجاد اعتیاد در فرد میشود.
  • برخی معتقدند که مصرف مداوم انفیه می تواند منجر به برخی عوارض جانبی نظیر سرطان بینی شود.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آلرژی بینیانفیه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up