عفونت چشم نوزاد

انواع عفونت چشم نوزاد و درمانهای خانگی ایمن

قرمزی و ترشح چشم کودک تان دلیل عفونت نیست. در صورتی که چشمان کودک را به صورت پوسته پوسته، کثیف یا قرمز یافتید، وحشت نکنید زیرا عفونت چشم در نوزادان رایج است، می تواند به علت آلرژی، تحریک یا عفونت هایی باشد که پزشک به راحتی آنها را تشخیص می دهد. در این مطلب با کمک چند مجله معتبر پزشکی شما را با علایم عفونت چشم کودک و روشهای درمان خانگی سریع آشنا می کنیم.

انواع عفونت های چشمی رایج در نوزادان

برای فهمیدن اینکه کودک تان چه نوع عفونتی دارد، علل و درمان آن چیست، اجازه دهید نگاهی به برخی از بیماری های عفونی چشم، علائم و علل آنها بیندازیم:

1- گل مژه

word image 295

اگر فرزندتان در هر جای پلکش برآمدگی قرمزی داشته باشد، چشم او گل مژه زده است.

علائم

این برآمدگی حساس و توپر به نظر می رسد، اما ممکن است ترشح سفید یا زرد چشم و پوسته پوسته شدن اطراف آن نیز دیده شود.

علل

معمولا یک غده چربی باکتریایی آلوده در پایه مژه ایجاد می شود که چندان جدی نیست اما باید قبل از اینکه مشکل جدی تری اتفاق بیفتد درمان شود.

درمان

 • کمپرس گرم: گل مژه معمولا خودش تخلیه می شود، اما برای کمک به کاهش درد و ناراحتی، می توانید پارچه ای تمیز در آب گرم قرار دهید و سپس آب آنرا با فشار بگیرید و روی چشم نوزاد به مدت 15 دقیقه بگذارید. گرما باعث باز شدن گل مژه می شود و سریع تر آن را تخلیه می کند. این روش را 4 بار در روز تکرار کنید.
 • تخلیه گل مژه: ​​هرگز سعی نکنید با فشار دادن گل مژه را تخلیه کنید زیرا درد بیشتری برای نوزادتان ایجاد می کند و باعث افزایش انتقال عفونت از دست تان به چشم نوزاد شود.
 • جلوگیری از عفونت: اطراف گل مژه را با پارچه گرم یا پنبه وقتی که مایع آن تخلیه شد تمیز کنید. از پارچه های جداگانه برای هر دو چشم استفاده کنید تا شانس عفونت های بعدی کاهش یابد.

2- چشم صورتی یا ورم ملتحمه

word image 296

التهاب داخلی پلک یا کره ی چشم است. توضیحات کامل راجب این بیماری در اینجا

علائم

اگر می بینید که سفیدی یا لبه ی چشم کودک تان قرمز و پوسته پوسته شده ممکن است به چشم صورتی یا ورم ملتحمه مبتلا شده باشد.

علل

چشم صورتی معمولا به علت آلرژی و یا تحریک غشای اطراف سفیدی چشم و یا ناحیه داخلی پلک اتفاق می افتد. برخی از علل:

 • عفونت ویروسی چشم – اگر نوزادتان سرما خوردگی همراه با چشم صورتی دارد، معمولا به علت وجود ویروس است.
 • عفونت باکتریایی چشم – اگر متوجه ترشحات غلیظ زرد رنگ در چشم های کودک تان شدید، ممکن است به علت عفونت باکتری هایی مانند استافیلوکوک، استرپتوکوک یا هموفیلوس باشد.
 • واکنش های آلرژیک – دلیلی نادر است، اما ممکن است نوزادتان نسبت به دود، گرد و غبار یا هر گونه آلرژن دیگر واکنش نشان دهد، به خصوص اگر چشم ها متورم، قرمز و آبدار باشد.

درمان

بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا او بسته به نوع عفونت، کودک تان را درمان می کند. ملتحمه ویروسی معمولا خود به خود درمان می شود و پزشک به شما آموزش می دهد چشم های کودک خود را با شستن و پاک کردن ترشحات همیشه تمیز نگه دارید. اگر این وضعیت بیش از دو هفته ادامه یابد، بهتر است دوباره با پزشک مشورت کنید.

حتما بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

3- چالیزون

word image 297

چالیزون توده یا کیستی است که بر روی پلک ها ایجاد می شود.

علائم

اندازه ی این کیست می تواند کوچک باشد و به تدریج رشد کند تا اندازه ی یک نخود شود. بر خلاف گل مژه، ترشحاتی ندارد و مسری یا دردناک نیست. با این حال، می تواند بینایی نوزادتان را ضعیف کند، در حالی که رشد می کند روی کره ی چشم فشار می آورد.

علل

چالیزون به علت التهاب مزمن یکی از غدد تولید کننده روغن است که در پلک بالا یا پایین قرار می گیرد.

درمان

 • جلوگیری از عفونت: هرگز چالیزون را فشار ندهید. برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک ها و پماد های تجویز شده توسط پزشک را استفاده کنید.
 • کمپرس گرم: می تواند به نرم کردن مجرای مسدود شده با روغن کمک کند و باعث تخلیه آب آن شود. کمپرس گرم و مرطوب را به مدت 15 دقیقه در روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید و 4 بار در روز این کار را تکرار کنید.
 • به دنبال کمک های پزشکی باشید: اگر چالیزون حتی بعد از کمپرس گرم از بین نرفت با چشم پزشک مشورت کنید. ممکن است کودک تان نیاز به یک تزریق یا عمل جراحی برای برداشتن آن داشته باشد.

4- سلولیت اوربیتال و پری اوربیتال

word image 298

اگر چشم های کودک تان قرمز و متورم است، ممکن است به علت سلولیت اوربیتال و پری اوربیتال باشد.

علائم

شامل تب، آبریزش بینی و ورم ملتحمه است.

علل

یک عفونت جدی باکتریایی در نوزادان است، وقتی که باکتری های مضر وارد چشم می شوند اتفاق می افتد و این می تواند یک چشم یا هر دو را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان

بلافاصله با پزشک نوزادتان مشورت کنید. او چشم های کودک تان را با استفاده از آزمایش خون، کشت، آزمایش های اشعه ایکس بررسی و پماد تجویز می کند یا برای پاک کردن عفونت ها، تزریق را توصیه می کند. معمولا در عرض دو روز از بین می رود، اما می توانید آنتی بیوتیک های نوزاد را ادامه دهید تا زمانی که پزشک دستور داده است.

5- بلفاریت

word image 299

اگر پلک های کودک تان ملتهب و چشمهایش آبدار، قرمز و تحریک شده باشد، ممکن است به دلیل بلفاریت باشد.

علائم

مژه ها ممکن است ریزش داشته باشند، اگر عفونت دیگری در کنار بلفاریت رخ دهد.

علل

بلفاریت در نتیجه تولید اضافه ی روغن در پلک یا عفونت باکتریایی ایجاد می شود و مسئله ای برای بینایی ایجاد نمی کند، اما ممکن است در صورت عدم درمان، تبدیل به گل مژه، چالیزون یا ورم ملتحمه شود.

درمان

برای اطمینان دوبار با پزشک خود مشورت کنید. پس از آن، می توانید از محلول نمکی یا شامپوی کودک برای شستن چشم های کودک تان، به همراه قطره های آنتی بیوتیک و کمپرس گرم استفاده کنید.

حتما بخوانید: همه بیماریهای رایج چشم و نشانه های آنها که باید بدانید!

6- مسدود شدن مجرای اشک

word image 300

همانطور که از نام آن پیداست، زمانی اتفاق می افتد که مجاری اشک به علت وجود مایعات مسدود شده و متورم می شود.

علائم

اگر مقدار زیادی ترشحات چسبناک را مشاهده کردید که چشمان کودک تان را بسته و مژه ها را به هم چسبانده، ممکن است به این دلیل باشد که مجرای اشکی مسدود شده است.

علل

هنگامی که نوزاد در داخل رحم تان قرار دارد، معمولا بافت داخل مجرای اشک، حل نمی شود و هسته توخالی را ترک می کند. در غیر این صورت، بافت باقی می ماند و مجرا را مسدود می کند.

درمان

معمولا مجرای مسدود شده خود به خود باز و ترشحات با گذشت زمان برطرف می شود. شما می توانید از آب گرم و پارچه ای تمیز برای تمیز کردن چشمان کودک استفاده کنید. اگر این وضعیت تا 12-18 ماهگی کودک تان ادامه داشت، با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

درمان های خانگی دیگر (اگر دلیل عفونت را نمیدانید)

برخی از درمان های مؤثر در خانه که می توانید برای درمان عفونت چشم کودک تان استفاده کنید:

 • کیسه چای را چند دقیقه در آب جوش قرار دهید. سپس آن را بردارید تا آب اضافی آن خارج شود و روی پلک کودک تان بگذارید تا درد و تحریک را تسکین دهد.
 • نمک به آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید تا سرد شود. پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و آن را روی پلک کودک تان بگذارید.
 • شیر مادر نیز یک درمان خانگی شگفت آور و موثر است زیرا دارای خواص ضد باکتریایی است. با استفاده از یک قطره چکان تمیز، دو قطره شیر مادر را در اطراف ناحیه آسیب دیده چشم کودک تان قرار دهید.
 • گلهای یاسمن را در آب تمیز به مدت یک شب بخیسانید. مایع را روی چشم آسیب دیده با استفاده از قطره چکان بریزید. گل یاس اثر خنک کنندگی دارد.
 • روغن بابونه در درمان عفونت چشم مؤثر است. چند قطره روغن بابونه را به یک کاسه آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید خنک شود. با استفاده از یک توپ پنبه ای مخلوط را به پلک آسیب دیده بمالید.

حتما بخوانید: باید ها و نبایدها برای تقویت چشم طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

 • اگر عفونت چشم به علت مسدود شدن مجرای اشکی باشد، به آرامی ناحیه بین چشم ها و بینی را ماساژ دهید تا درد کودک تان را کمی تسکین دهد.
 • عفونت باکتریایی چشم تنها با پماد یا قطره های آنتی بیوتیکی درمان می شود. با این حال، شما می توانید ترشح چسبنده زرد رنگ اطراف چشم های نوزاد را با قطره نمکی چشم تمیز کنید.
 • استفاده از کمپرس گرم بر روی چشم کودک برای کاهش سوزش و تورم موثر است.
 • بسیار مهم است که قبل و بعد از دست زدن به چشم آلوده ی نوزاد، دست های تان را بشویید و پاکسازی کنید.
 • اگر قطرهای چشم که در طول زمان تولد داده شده اند علت عفونت چشم باشد، خود به خود از بین می روند.

چرا درمان های خانگی در مورد عفونت های چشم کودک ترجیح داده می شوند؟

بزرگترین دلیل درمان های خانگی که روش ترجیحی درمان عفونت های چشم کودک می باشد این است که استفاده از روش های جایگزین پزشکی باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قارچی و ایجاد عفونت چشم، آنفولانزای چشمی و غیره می شود. برای جلوگیری از ورود میکروارگانیسم های مضر به چشم های کودک، استفاده از داروهای ذکر شده در بالا، بهترین راه برای درمان عفونت چشم نوزاد است.

حتما بخوانید: 8 علت اصلی خارش چشم و 3 روش ساده و جدید برای درمان سریع

البته، داروهای خانگی ذکر شده در کنار درمان های پزشکی مؤثر هستند، همیشه وقتی که چنین عفونت های چشمی ایجاد می شود، بهتر است با پزشک کودک مشورت کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که نوزاد تان را از دیگران دور نگه دارید تا از انتقال عفونت جلوگیری شود.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری چشمچشم نوزادعفونت چشم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up