سرخارگل

سرخارگل چیست؟ 6 خواص اصلی و مقدار مصرف روزانه

گل سرخارگل، که chicken purple نیز نامیده می شود، یکی از محبوب ترین گیاهان در سراسر جهان است. بومیان آمریکایی قرن ها پیش از آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده کرده اند. امروزه این روش به عنوان یک درمان گیاهی بدون نسخه، برای سرماخوردگی یا آنفلوآنزا استفاده می شود. بعلاوه برای درمان درد، التهاب، میگرن و سایر مسائل مربوط به سلامتی نیز بکار می رود. این مقاله به بررسی مزایا، نحوه استفاده، عوارض جانبی و دوز مصرفی این گیاه می پردازد.

گل سرخارگل چیست؟

 • سرخارگل نام گروهی از گیاهان گلدار در خانواده daisy است.
 • آن‌ ها بومی آمریکای شمالی هستند که در چمن ‌زارها و زمین ‌های باز و جنگلی رشد می‌کنند.
 • روی هم رفته این گروه دارای ۹ گونه است، اما تنها سه مورد از آن ها در مکمل ‌های گیاهی استفاده می ‌شوند.
 • هر دو قسمت فوقانی و ریشه گیاه در ساخت قرص ها، تنتور ها، عصاره ها و چای ها استفاده می شود.
 • گل سرخارگل دارای انواع مختلفی از ترکیبات فعال مانند کافئیک اسید، آلکامید، فنولیک اسید، رزمارینیک اسید، پلی اتیلن و … است.
 • علاوه بر این، مطالعات استفاده از این گیاه و ترکیبات آن را برای مواردی از جمله کاهش التهاب، بهبود ایمنی و کاهش سطح قند خون، مناسب دانسته اند.

خلاصه: گل سرخارگل یک گروه از گیاهان گلدار است که به عنوان یک گیاه دارویی رایج استفاده می شود. آن ها با بسیاری از مزایای بهداشتی از قبیل کاهش التهاب، بهبود ایمنی و کاهش سطح قند خون همراه هستند.

میزان آنتی اکسیدان بالا

گل سرخارگل دارای ترکیبات گیاهی است که به شکل آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که به حفاظت از سلول های بدن در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کنند، وضعیتی که با بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی و غیره مرتبط است.

برخی از این آنتی اکسیدان ها عبارتند از: فلاونوئیدها، سیکوریک اسید و رزمارینیک اسید. به نظر می رسد میزان این آنتی اکسیدان ها در عصاره های میوه و گل های آن نسبت به سایر قسمت ها مانند برگ و ریشه بالاتر است. علاوه بر این، گل سرخارگل شامل ترکیباتی به نام آلکامید است که می تواند فعالیت آنتی اکسیدانی را افزایش دهد. آلکامید ها می توانند آنتی اکسیدان های فرسوده را تمدید کنند و به آنتی اکسیدان ها کمک کنند تا به مولکول هایی که مستعد ابتلا به استرس اکسیداتیو هستند، دست یابند.

خلاصه: گل سرخارگل با آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئیدها، سیکوریک اسید و رزمارینیک اسید بارگذاری می شود که ممکن است به حفاظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو کمک کنند.

مزایای سلامتی سرخارگل (ثابت شده وعلمی)

تحقیقات پیرامون گل سرخارگل چندین مزیت چشمگیر را ارائه می دهد. مزایای زیادی برای این گیاه ارائه می شود که عمدتا نظر شخصی هستند و به هیچ وجه پشتوانه علمی ندارند. در این مطلب ما مزایای علمی آن را معرفی می کنیم:

1-تأثیر مثبت بر سیستم ایمنی بدن

گل سرخارگل به خاطر اثرات مفید آن روی سیستم ایمنی شناخته شده است. مطالعات متعدد نشان داده اند که این گیاه می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با عفونت و ویروس ها مبارزه کند، بنابراین می تواند به بهبود سریع تر بیماری کمک کند.

این یکی از دلایلی است که اغلب از گل سرخارگل برای جلوگیری یا درمان سرماخوردگی استفاده می شود. در واقع، بررسی 14 مطالعه نشان داد که مصرف گل سرخارگل ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی را بیش از 50 درصد کاهش داده و طول مدت سرماخوردگی را به یک و نیم روز کاهش دهد.

با این حال، بسیاری از مطالعات در مورد این موضوع به طور ضعیفی طراحی شده ‌اند و هیچ فایده واقعی نشان نمی‌ دهند. پس به سختی می‌توان فهمید که آیا مصرف سرخارگل هیچ سودی در سرماخوردگی دارد یا صرفا شانسی است.

حتما بخوانید: 10 دمنوش گیاهی که بیشترین خاصیت را برای سلامتی بدن دارند!

2- کاهش سطح قند خون

قند خون بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری های جدی را افزایش دهد، که شامل دیابت نوع 2، بیماری قلبی و چندین بیماری مزمن دیگر است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که گل سرخارگل ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره Echinacea purpurea برای جلوگیری از آنزیم هایی که کربوهیدرات ها را هضم می کنند، استفاده شد. این عصاره قادر بود مقدار قند خون را در صورت مصرف کاهش دهد. سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره گل سرخارگل، سلول های حساس به اثرات انسولین را با فعال کردن گیرنده PPAR-y، یکی از اهداف مشترک داروهای دیابتی، نسبت به اثرات انسولین حساس تر می کند.

این گیرنده خاص با حذف چربی اضافی در خون عمل می کند که یک عامل خطر برای مقاومت به انسولین است. این امر واکنش سلول ها برای پاسخ به انسولین و قند را آسان تر می کند. با این حال، تحقیقات مبتنی بر انسان در مورد اثرات گل سرخارگل روی قند خون، کم است.

3- کاهش اضطراب

اضطراب یک مشکل رایج است که روی یک نفر از هر پنج بزرگسال آمریکایی تاثیر می گذارد. در سال های اخیر، گل سرخارگل به عنوان یک ابزار بالقوه برای اضطراب استفاده شده است. تحقیقات نشان داده اند که گل سرخارگل حاوی ترکیباتی است که می تواند احساس اضطراب را کاهش دهد. این ترکیبات شامل آلکامیدها، رزمارینیک اسید و کافئیک اسید می باشد.

در یک مطالعه روی موش ها، سه نمونه از پنج نمونه گل سرخارگل، به کاهش اضطراب کمک کردند. علاوه بر این، در مقایسه با دوزهای بالاتر از روش های استاندارد، موش ها کم تر فعال بودند.

در حال حاضر، تنها تعداد انگشت شماری از مطالعات در مورد گل سرخارگل و اضطراب وجود دارد. قبل از اینکه محصولات گل سرخارگل به عنوان یک درمان احتمالی توصیه شود، تحقیقات بیش تری لازم است. در این مطلب گفتیم که استرس چه تاثیرات مخربی روی بدن دارد!

4- خواص ضد التهابی

التهاب روش طبیعی بدن برای ترویج بهبود و حفاظت از خود است. گاهی اوقات التهاب می تواند از کنترل خارج شود و طولانی تر از حد لازم و انتظار ادامه پیدا کند. این امر ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن و دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

مطالعات متعدد نشان داده است که گل سرخارگل می تواند به کاهش التهاب بیش از حد کمک کند. در مطالعه روی موش ها، ترکیبات گل سرخارگل به کاهش علائم التهابی و کاهش حافظه ناشی از التهاب کمک کرد. در یکی دیگر از مطالعات 30 روزه روی بزرگسالان مبتلا به استئوآرتریت متوجه شدند که مصرف مکمل حاوی عصاره گل سرخارگل به طور قابل توجهی باعث کاهش التهاب، درد مزمن و تورم می شود.

جالب توجه است که این بزرگسالان به داروهای ضد التهابی غیر معمول (NSAIDS) پاسخ ندادند اما مکمل های حاوی عصاره گل سرخارگل مفید بودند.

5- سلامت پوست

تحقیقات نشان داده است که گل سرخارگل ممکن است به درمان مشکلات پوستی کمک کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی، دانشمندان بر این باور بودند که خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی گل سرخارگل رشد Propionibacterium یک عامل شایع آکنه را کاهش می دهد.

در مطالعه دیگری که روی 10 فرد سالم بین 25 تا 40 ساله انجام شد، محصولات مراقبت از پوست حاوی عصاره گل سرخارگل به منظور افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش چین و چروک استفاده شد. با این حال به نظر می رسد که عصاره گل سرخارگل عمر مفید کوتاهی دارد، بنابراین اضافه کردن آن در ترکیب محصولات تجاری مراقبت از پوست دشوار است. بهترین مواد مغذی پوست و گیاهان عالی را در این مطلب معرفی کردیم!

حتما بخوانید: سیستم ایمنی بدن خود را با این 9 غذا تقویت کنید (بهمراه دستور پخت)

6- حفاظت در برابر سرطان

سرطان یک بیماری است که شامل رشد غیرقابل کنترل سلول ها می باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره گل سرخارگل ممکن است رشد سلول های سرطانی را سرکوب کرده و حتی باعث مرگ سلول های سرطانی شود.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد، استفاده از عصاره سرخارگل و سیکوریک اسید (که به طور طبیعی در گل سرخارگل یافت می شود) باعث مرگ سلول های سرطانی می شود. در یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی، عصاره سرخارگل، سلول های سرطانی پانکراس و روده بزرگ انسان را با یک فرآیند تحریکی به نام آپوپتوز یا مرگ سلولی کنترل شده، از بین بردند.

اعتقاد بر این است که این اثر به دلیل خواص تقویت ایمنی گل سرخارگل می باشد.برخی از نگرانی ها وجود دارد که گل سرخارگل می تواند با درمان های معمول سرطان مانند دوکسورابیسین تعامل برقرار کند، اما مطالعات جدید هیچگونه تعاملی را پیدا نکرده است.

خلاصه: مشخص شده که گل سرخارگل برای بهبود ایمنی، قند خون، اضطراب، التهاب و سلامت پوست اهمیت دارد. ممکن است حتی خواص ضد سرطانی داشته باشد. با این حال، تحقیقات مبتنی بر انسانی در مورد این مزایا اغلبا محدود است.

عوارض جانبی بالقوه

به نظر می رسد محصولات گل سرخارگل برای استفاده کوتاه مدت ایمن و قابل تحمل هستند. مواردی وجود دارد که در آن افراد اثرات جانبی زیر را تجربه کرده‌ اند:

 • بثورات پوستی
 • خارش پوست
 • کهیر
 • تورم
 • دل درد
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس

با این حال، این عوارض جانبی در میان افرادی که به دیگر گل ها مانند بابونه، گل داودی، گل جعفری، خربزه و غیره آلرژی دارند، بیش تر است. به نظر می رسد که گل سرخارگل سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی یا افرادی که از داروهای ضد سرطان استفاده می کنند، باید از آن اجتناب کنند یا با پزشک مشورت کنند.

در حالی که به نظر می رسد گل سرخارگل برای استفاده کوتاه مدت ایمن است، منتها اثرات بلند مدت آن هنوز هم ناشناخته هستند.

خلاصه: به نظر می رسد گل سرخارگل در کوتاه مدت ایمن و قابل تحمل باشد اما اثرات طولانی مدت آن نسبتا ناشناخته است.

برای خرید اینجا کلیک کنید

دوز توصیه شده

در حال حاضر هیچ توصیه رسمی برای گل سرخارگل وجود ندارد. یکی از دلایل این است که یافته های بدست آمده از تحقیقات بسیار متغیر است. علاوه بر این، محصولات گل سرخارگل اغلب ممکن است حاوی چیزی که بر روی برچسب نوشته شده، نباشند. یک مطالعه نشان داد که در 10 درصد از نمونه محصولات این گیاه، هیچ گونه گل سرخارگلی یافت نشد.

به همین دلیل است که باید محصولات آن را از برند های معتبر خریداری کنید. به گفته این مقاله، دوزهای زیر برای کمک به ایمنی موثر است:

 • عصاره پودر خشک: 300 تا 500 میلی گرم از Echinacea purpurea، سه بار در روز.
 • تنتور مایع: 2.5 میلی لیتر، سه بار در روز و یا تا 10 میلی لیتر روزانه.

با این حال، بهتر است دستورالعمل های خاص هر مکمل را دنبال کنید.

به یاد داشته باشید که این توصیه ها برای استفاده کوتاه مدت می باشند، زیرا اثرات طولانی مدت گل سرخارگل بر بدن هنوز نسبتا ناشناخته است.
خلاصه: محصولات گل سرخارگل بسیار متغیر هستند، بنابراین تنظیم دوز توصیه شده استاندارد، دشوار می باشد. دوزها با توجه به فرم گیاه مورد استفاده، متفاوت هستند.

سخن پایانی

مشخص شده که گل سرخارگل برای بهبود ایمنی، قند خون، اضطراب، التهاب و سلامت پوست اهمیت دارد. همچنین ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد. با این حال، تحقیقات مبتنی بر انسان اغلب محدود است.  اما برای استفاده کوتاه مدت ایمن و قابل تحمل است.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

دوز پیشنهاد شده بسته به نوع گل سرخارگل مورد استفاده، متفاوت است. اگر چه معمولا برای درمان سرماخوردگی استفاده می شود، منتها نتایج بدست آمده در این زمینه متفاوت هستند. در حالی که تحقیقات نشان داده که ممکن است به جلوگیری از سرماخوردگی، کوتاه کردن دوره آن یا تسکین علائم کمک کند، منتها بسیاری از مطالعات به خوبی طراحی نشده اند یا هیچ اثر واقعی ندارند.

گفته می شود، محصولات زیادی از این گیاه با اثرات بالقوه تقویت کننده ایمنی وجود ندارد، بنابراین ممکن است ارزش آن را داشته باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
اکیناسهسرخارگل

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up