روغن گل پامچال

خواص و عوارض روغن گل پامچال، نحوه و میزان مصرف آن

در این مطلب که جمع آوری آن چندین روز به طول انجامیده است با کمک چندین مجله پزشکی معتبر دنیا، خواص، عوارض جانبی و نحوه مصرف روغن گل پامچال را به شما آموزش می دهیم. این روغن معمولا به صورت خوراکی کاربرد دارد و در عطاری ها یافت می شود. همچنین کپسول/قرص های آن به صورت مکمل در داروخانه ها موجود می باشد.

روغن پامچال چیست؟

روغن پامچال روغن پامچال از دانهی گلهای بومی شمال آمریکا تهیه میشود. این گیاه به طور سنتی برای درمان این بیماریها استفاده میشود:

 • کبودی
 • بواسیر
 • مشکلات گوارشی
 • گلو درد

مزیت شفا دهندگی این روغن به خاطر اسید گامالینولینک (GLA) موجود در آن میباشد. GLA یک اسید چرب امگا 6 است که در روغنهای گیاهی یافت میشود. روغن پامچال به طور کلی به عنوان مکمل یا به صورت موضعی کاربرد دارد.

حتما بخوانید: 15 تا از خواص روغن بنفشه طبق تحقیقات جدید بهمراه روش مصرف اصولی

1- از بین بردن آکنه

به نظر می رسد GLA موجود در روغن پامچال با کاهش التهاب پوست و کاهش تعداد سلول های پوستی که باعث آسیب می شوند به بهبود آکنه کمک میکند. همچنین باعث مرطوب شدن پوست میشود. بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2014، روغن پامچال ممکن است به درمان التهاب اطراف لبها کمک کند. این وضعیت موجب التهاب و درد در لبها که از مصرف ایزوترتینوئین داروی آکنه (Accutane) به وجود میآید، می شود. مطالعات یافت شده نشان داد که مکمل GLA، هر دو ضایعات آکنه التهابی و غیرالتهابی را کاهش میدهد.

نحوه استفاده: شرکت کنندگان درتحقیق که مبتلا به التهاب لبها بودند، به میزان شش عدد کپسول 450 میلیگرمی روغن پامچال را سه بار در روز به مدت هشت هفته دریافت کردند و آکنه آنها تقریبا درمان شد.

حتما بخوانید: علل، نشانه ها و جدیدترین روش درمان سریع جوش صورت (2019)

2-  از بین بردن اگزما

برخی از کشورها به غیر از ایالات متحده، روغن پامچال را برای درمان اگزما که التهابی پوستیاست، تأیید کردهاند. طبق مطالعات قبلی، GLA موجود در روغن پامچال ممکن است لایه بیرونی پوست را بهبود بخشد.

نحوه استفاده: مطالعات نشان داده که یک تا چهار کپسول روغن پامچال دو بار در روز برای 12 هفته مصرف شود. برای استفاده موضعی، می توانید یک میلی لیتر از 20 درصد روغن پامچال را به پوست دو بار در روز تا چهار ماه استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهترین روشهای درمان اگزما بجای متدهای بی فایده خانگی

word image 90

3- بهبود کلی پوست

بر اساس مطالعه انجام شده در سال 2018، مکمل خوراکی روغن پامچال سبب نرمی و لطافت پوست میشود:

 • قابلیت ارتجاعی
 • رطوبت
 • استحکام
 • مقاوم در برابر خستگی

نحوه استفاده: کپسول 500 میلی گرم روغن پامچال را سه بار در روز تا 12 هفته مصرف کنید یا اینکه روغن آن را شب ها یک ساعت قبل از خواب به صورت خود بمالید.

حتما بخوانید: با این 7 ماسک خانگی پوست خود را جوان و صاف نشان دهید!

4- کاهش علائم PMS

یک مطالعه قدیمیتر نشان میدهد که روغن پامچال در درمان علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) بسیار موثر است، مانند:

 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • نفخ

محققان معتقدند برخی از زنان PMS را تجربه می کنند، زیرا آنها به سطح نرمال پرولاکتین در بدن حساس هستند. GLA به ماده ای در بدن تبدیل می شود (پروستاگلاندین E1) که به جلوگیری از پرولاکتین جهت رها سازی PMS کمک می کند.

نحوه استفاده: برای درمان PMS، 6 تا 12 کپسول (500 تا 6000 میلی گرم) یک تا چهار بار در روزبه مدت 10 ماه مصرف کنید. با کمترین دوز ممکن شروع کنید و کم کم آنرا تا حدی که نیاز است افزایش دهید تا علائم آن از بین برود.

حتما بخوانید: 6 تا از مضرات روغن کرچک که از نظر علمی کاملا ثابت شده اند!

5- به حداقل رساندن درد سینه

اگر به صورت طولانی مدت از درد سینههایتان رنج میبرید، ممکن است مصرف روغن گل پامچال به شما کمک کند. بر طبق مطالعهی انجام شده در سال 2010، گفته میشود GLA موجود در روغن پامچال التهاب را کاهش داده و به مهار پروستاگلاندینها که باعث ایجاد درد سینهها میشوند کمک میکند. این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه روغن پامچال یا روغن پامچال همراه ویتامین E طی شش ماه باعث کاهش شدت درد سینهها میشود.

نحوه استفاده: مصرف 1 تا 3 گرم یا 4/2 میلی لیتر روغن پامچال به صورت روزانه به مدت شش ماه. همچنین می توانید 1200 میلی گرم ویتامین E را برای 6 ماه مصرف کنید. مصرف این روغن به صورت موضعی، کمکی به درمان درد نمی کند.

6- کمک به کاهش گُرگرفتگی

روغن پامچال ممکن است شدت گُر گرفتگی که از عوارض جانبی یائسگی است را کاهش دهد. مطالعات جدید نشان داد زنانی که روغن را به مدت شش هفته با میزان 500 میلیگرم به صورت روزانه مصرف میکنند گر گرفتگی آنها کوتاهتر میشود.

زنان همچنین در فعالیتهای اجتماعی، ارتباط با دیگران و تمایلات جنسی بهبود یافتند که این موارد، در پرسشنامهای که درباره چگونگی برخورد با گر گرفتگی در زندگی روزمره پر شده بود مشاهده گردید.

نحوه استفاده: 500 میلی گرم روغن پامچال دو بار در روز برای شش هفته مصرف کنید.

حتما بخوانید: بهترین روشهای خانگی و ساده کاهش دردهای پریود

7- کمک به کاهش فشار خون

شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا روغن پامچال فشار خون را کاهش می دهد وجود دارد. البته لازم است تحقیقات بیشتری در این مورد انجام شود. بر اساس مطالعهای در سال 2013، افرادی که افت فشار خون دارند با مصرف روغن پامچال میتوانند آنرا کمی بالاترببرند. محققان این کاهش را “اختلاف معنی دار بالینی” نامیدند.

نحوه استفاده: روزانه 500 میلی گرم روغن پامچال، دو بار در روز آنهم تحت نظارت پزشکتان مصرف کنید. با مکملهای دیگر یا داروهایی که ممکن است فشار خون شما را پایین بیاورند، مصرف نکنید.

حتما بخوانید: بهترین روشهای گیاهی کاهش فشار خون بطور طبیعی

8- کمک به بهبود سلامت قلب

بیماری قلب هر ساله در ایالات متحده آمریکا بیش از 600،000 نفر را می کشد. صدها هزار نفر دیگر با این عارضه زندگی می کنند. بعضی از مردم به درمان های طبیعی مانند مصرف روغن پامچال رو میآورند تا به آنها کمک کند.

بر اساس آزمایشاتی که در سال 2014 بر روی موشهای صحرایی، انجام شد نشان داد که روغن پامچال ضد التهاب است و به کاهش کلسترول خون کمک می کند. اکثر افراد مبتلا به بیماری قلبی دارای التهاب در بدن هستند.

نحوه استفاده: 10 تا 30 میلی لیتر روغن پامچال را برای مدت 4 ماه تحت نظارت پزشک برای سلامت کلی قلبتان مصرف کنید. در صورتی که از داروهای دیگر برای درمان بیماری قلبی مصرف میکنید روغن پامچال را با احتیاط استفاده کنید.

حتما بخوانید: این غذاها را برای تقویت و بازسازی قلب تان مصرف کنید!

9- کمک به کاهش امراض عصبی

نوروپاتی محیطی یک عارضه جانبی متداول دیابت و دیگر عارضهها است. تحقیقات قدیمی نشان داده است که مصرف اسید لینولینیک باعث کاهش علائم نوروپاتی می شود، مانند:

 • حساسیت به گرما و سرما
 • بی حسی
 • مور مورشدن
 • ضعف

نحوه استفاده: کپسول روغن پامچال حاوی 360 تا 480 میلی گرم GLA به صورت مصرف روزانه تا یک سال.

10- کاهش درد استخوان

درد استخوان ناشی از ورم مفاصل روماتیسمی، اغلب بیماری مزمن التهابی است. طبق بررسی سیستماتیک 2019، GLA موجود در روغن پامچال دارای توانایی کاهش درد ورم مفاصل روماتیسمی، بدون ایجاد عوارض ناخواسته است.

نحوه استفاده: 560 تا 6000 میلی گرم روغن پامچال به صورت مصرف روزانه برای 3 تا 12 ماه

حتما بخوانید: بیماری های قلبی که از حالت بدن می توان فهمید!

عوارض جانبی و خطرات

به طور کلی مصرف روغن پامچال به مدت کوتاه برای افراد میتواند مفید باشد؛ اما اینکه بتوان در دراز مدت از آن استفاده کرد چیزی یافت نشده است. به یاد داشته باشید مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار نمی گیرند. هنگام انتخاب روغن پامچال، در مورد این مکمل و همچنین شرکتی که محصول را خریداری می کند تحقیق کنید. عوارض جانبی روغن پامچال معمولا خفیف هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ناراحتی معده
 • دل درد
 • سردرد
 • اسهال

با مصرف حداقل مقداراین ماده، مانع ایجاد عوارض جانبی شوید. در موارد نادر، روغن پامچال ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. برخی از علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • التهاب دستها و پاها
 • خارش
 • مشکلات تنفسی
 • خس خس کردن

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید، روغن پامچال سبب افزایش خونریزی میشود. روغن پامچال ممکن است باعث ایجاد فشار خون پایین شود، بنابراین اگر شما داروهایی جهت فشارخون پایین و همچنین از رقیق کننده خون استفاده میکنید از مصرف روغن پامچال خودداری کنید.

روغن پامچال موضعی اغلب برای کمک به آماده سازی دهانه رحم برای زایمان استفاده می شود؛ اما طبق گزارش کلینیک مایو، مطالعه ای مبنی براستفاده از روغن پامچال، سبب انقباض عروق خونی شد و این کار باعث طولانی تر شدن روند زایمان شد. تحقیقات درباره مفید بودن روغن پامچال برای استفاده دردوران بارداری یا شیردهی کافی نمیباشد.

میزان مصرف استانداردی برای روغن پامچال وجود ندارد. بیشتر تجویزها در این مورد بر اساس تحقیقات، صورت گرفته است. برای ارزیابی خطرات و مزایای استفاده از روغن پامچال و مشاوره در مورد میزان مصرف مناسب برای شما، با پزشکتان صحبت کنید.

حتما بخوانید: خال سیاه و سایر لکه های روی صورت را چگونه بدون جراحی از بین ببریم؟ (روش قطعی)

برای کاهش خطرات احتمالی عوارض جانبی، همیشه از کمترین میزان ممکن استفاده کنید. اگر عوارض جانبی غیرمعمول یا مکرر مشاهده کردید، از مصرف آن خودداری کنید و به پزشکتان مراجعه کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماریهای پوستروغن پامچال

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up