گل ساعتی

گل ساعتی چه خواص و مضراتی دارد؟ چند نکته بسیار مهم قبل از مصرف

تقریبا 500 گونه گل ساعتی که به عنوان درختچه، تاک و یا گیاهان علفی رشد می کنند، وجود دارد. با این حال، آنچه باعث جذابیت می شود این است که این گیاه غنی از گلیکوزید ها، فلاونوئیدها، اسیدهای ارگانیک (مانند فرمیک، لینولئیک، بوتیریک، لینولنیک، میریستیک، مالیک، پالمتیک و اولئیک اسید)، اسید آمینه و ترکیبات فنلی است؛ بنابراین، تعجب آور نیست که این گیاه برای درمان بسیاری از شرایط سلامتی استفاده شده است.

فواید درمانی و استفاده از گل ساعتی

گل ساعتی به خاطر خاصیت ضد قارچی، ضد درد و اثرات ضد باکتریایی معروف است. همچنین دارای خاصیت ضد تشنج و آرامبخش است، به همین دلیل است که این گیاه به عنوان یک گیاه آرامبخش برای درمان طبیعی مشکلات عصبی، اضطراب، تحریک، تشنج و اختلالات خواب (بی خوابی) مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به برخی مطالعات اخیر انجام شده توسط گیاهان دارویی، گل ساعتی ممکن است به درمان برخی از شرایط مانند هیجان شدید، آسم، اختلال بیش فعالی کمبود توجه، فشار خون بالا، علائم افسردگی یائسگی و پس از زایمان، ناراحتی گوارشی، فیبرومیالژیا، هموروئید، اسپاسم عضلانی، التهاب و سوختگی منجر شود. همچنین برای تقویت علائم ناشی از مصرف الکل و یا مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد.

1- از دست دادن چربی سینه

در مرحله اول، 250 میلی لیتر آب تمیز را بجوشانید. سپس 1 قاشق چای خوری گل ساعتی خشک به آن اضافه کنید. پس از آن، اجازه دهید این آب برای حداقل 10 دقیقه جوشانده شود تا عصاره ی آن بخوبی خارج شود. حالا چای را صاف کنید و 5 دقیقه بعد از خنک شدن، آن را بنوشید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، دو بار در روز به مدت حداقل سه هفته این روش را دنبال کنید. راجب بیماری بزرگ شدن سینه مردانه و چربی آن بیشتر بخوانید!

2- درمان صرع

اول از همه، 1 قاشق چای خوری گل ساعتی خشک شده را در 1 فنجان آب جوش برای حداقل 10 دقیقه بجوشانید. پس از آن، این چای را صاف کنید. باید یک یا دو فنجان از این چای را در روز برای از بین بردن حملات ناگهانی مصرف کنید. یا می توانید پس از مشورت با پزشک، این گیاه را در قالب قرص، کپسول، تنتور و عصاره مایع استفاده کنید. راجب صرع و بهترین روشهای درمان آن بیشتر بخوانید!

3- تسکین ناراحتی های دستگاه گوارش

در واقع، گل ساعتی به عنوان یک درمان موثر برای بسیاری از مسائل معده مانند ناراحتی معده یا سوء هاضمه استفاده می شود. بدون نگرانی یک فنجان چای گل ساعتی را دو بار در روز در اولین دوره ناراحتی گوارشی جزئی مصرف کنید. اگر این ناراحتی در عرض 3 روز کاهش نیافت، بهتر است برای اطمینان از اینکه هیچ مسئله جدی وجود نداشته باشد، به پزشک مراجعه کنید. بهترین ترکیب برای تقویت دستگاه گوارش را از اینجا بخوانید!

word image 274

4- توقف مصرف سیگار

بر اساس یک مطالعه در زیست شناسی دارویی در سال 2012، اگر در حال تلاش برای ترک سیگار هستید، استفاده از گل ساعتی یک روش طبیعی برای کاهش تمایل برای مصرف نیکوتین است. در این مطالعه محققان توانایی عصاره این گیاه را برای کاهش علائم حساسیت نیکوتین بر روی موش آزمایش کردند و متوجه شدند عصاره گل ساعتی می تواند این علائم را به طور قابل توجهی کاهش دهد. این محققان به منظور تعیین چگونگی استفاده از این عصاره در برنامه های ترک سیگار، تحقیقات بیش تری نیاز دارند. بهترین روش مصرف سیگار طبق تحقیقات جدید را در اینجا بخوانید!

5- درمان بی خوابی

ابتدا 2 قاشق چای خوری گل ساعتی خشک شده به یک فنجان اضافه کنید. سپس آب جوش را به آن اضافه کنید و آن را بپوشانید. حدود 5 دقیقه صبر کنید. سپس چای را صاف کرده و بنوشید. بهتر است از این چای 2 تا 3 فنجان در روز مصرف کنید.  متناوبا، می توانید گل ساعتی را با ریشه سنبل الطیب ترکیب کنید و از مزایای مضاعف آن برای بی خوابی استفاده کنید. بهترین روشهای درمان بیخوابی در اینجا!

6- درمان بیماری پرکاری تیروئید

مواد اولیه زیر را آماده کنید: 1 قاشق چای خوری گل ساعتی خشک شده و یا 1 قاشق سوپ خوری گل ساعتی تازه، یک چهارم لیتر آب جوش، یک چهارم فرنجمشک، چای صاف کن و فنجان. بهترین روشهای درمان بیماری پرکاری تیروئید در اینجا!

7- درمان علائم فیبرومیالژیا

برای استفاده از گل ساعتی برای فیبرومیالژیا، می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

  • چای: 1 قاشق چای خوری گل ساعتی خشک شده بردارید و در 1 فنجان آب جوش بریزید و حداقل 5 دقیقه صبر کنید. بعد از خنک شدن، چای را صاف کرده و بنوشید. از این چای 3 یا 4 فنجان در روز بنوشید.
  • تنتور: 10 تا 45 قطره برای 3 بار در روز استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دستورالعمل های مربوط به دوز مصرفی روی برچسب بطری تنتور را بخوانید. همچنین می توانید چند قطره تنتور به نوشیدنی های خود اضافه کنید یا آن ها را با غذا ترکیب کنید.

8- کاهش حملات اضطراب

اثر آرامبخش گل ساعتی به عنوان بهترين دارو طبيعي براي اضطراب شناخته شده است؛ که عمدتا برای کاهش افسردگی، مبارزه با بی خوابی، آرامش روح و تسکین استرس استفاده می شود. راجب حملات اضطراب یا همان پانیک بیشتر بخوانید!

9- کاهش نارسایی احتقانی قلب

با توجه به گفته موسسه ملی سلامت، عصاره گل ساعتی در ترکیب با گیاه زالزالک برای درمان مشکلات هنگام ورزش کردن و همچنین تنگی نفس در کسانی که از نارسایی شدید قلبی رنج می برند، بسیار مفید است. اگر چه در حال حاضر هیچ تحقیقی در مورد این عملکرد وجود ندارد؛ منتها امیدواریم این مزیت سلامتی نیز با تحقیقات علمی در آینده نزدیک پشتیبانی شود.

10- کاهش فشار خون

در یک مطالعه دیده شد که عصاره گل ساعتی سطح یک آنزیم آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد در حالیکه سطوح لیپیدهای اکسید شده که از ضایعات و سموم انباشته شده شکسته می شوند، کاهش می یابد. محققان در این مطالعه دوز 8 میلی گرم در روز را برای 5 روز تجویز کردند؛ و نتایج نشان می دهد که مصرف این عصاره گیاهی ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

برای کسانی که از سطوح خفیف فشار خون بالا رنج می برند؛ به غیر از حفظ یک شیوه زندگی سالم از جمله ورزش منظم و رژیم غذایی خوب، نوشیدن روزانه 1 فنجان چای گل ساعتی به تنظیم مقادیر فشار خون کمک می کند. با این حال، افرادی که از دارو برای این وضعیت سلامتی استفاده می کنند، نباید چای گل ساعتی بنوشند زیرا می تواند فشار خون را تا سطوح خطرناک کاهش دهد. راجب فشار خون بیشتر بخوانید!

11- رفع علائم یائسگی

بر اساس یک مطالعه علمی منتشر شده در مجله تحقیقات پرستاری و مامایی ایران در سال 2010 مصرف عصاره گل ساعتی به میزان قابل توجهی باعث کاهش افسردگی و سایر علائم یائسگی مانند بی خوابی، خشم و سردرد می شود.

افرادی که در این تحقیق شرکت داشتند، هر روز برای 6 هفته از مکمل حاوی گل ساعتی استفاده کردند، اما در هفته سوم بهبود قابل توجهی در علائم ایجاد شد. به همین علت، محققان نتیجه گرفتند که این عصاره می تواند مزایای متعددی برای یائسگی در زنان ارائه دهد که نمی توانند هیچگونه مکمل های هورمونی موجود را مصرف کنند.

12- تسکین درد قطع مصرف مواد مخدر

براساس مطالعاتی که در مجله Pharmacist & Therapeutics Clinical منتشر شده است، گل ساعتی در تسکین درد قطع مصرف مواد مخدر مفید است. در این مطالعه، معتادان افیونی به مدت 14 روز در دو گروه، درمان با عصاره گل ساعتی و داروهای کلونیدین و درمان با کلونیدین و دارونما مقایسه شدند. در هر دو تيمار کاهش علائم فيزيکي مشاهده شد، اما گروهی که از عصاره گل ساعتی و کلونيدين مصرف کردند، به شدت در کنترل علائم روحی از جمله اضطراب موفق بودند. بهترین روشهای ترک مواد مخدر در اینجا!

13- درمان سوختگی، التهاب و درد

همانطور که در بالا ذکر شد، گل ساعتی به خاطر فعالیت ضد التهاب و ضد درد بسیار مشهور است. از این رو، استفاده از یک چای کیسه ای گل ساعتی روی منطقه ای از بدن که دچار سوختگی جزئی، درد یا التهاب شده، ممکن است به از بین بردن ناراحتی کمک کند. یک کیسه چای گل ساعتی بردارید و آن را در مقدار کمی آب ولرم خیس کنید. اجازه دهید این چای به مدت 5 دقیقه آب را جذب کند. سپس حداقل 15 دقیقه چای کیسه ای خیس شده را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید. این روند را 3 بار در روز انجام دهید.

14- خواص ضد پیری

به لطف مقدار بالای ویتامین C و آنتی اکسیدان ها، روغن گل ساعتی به کاهش آسیب هایی که منجر به ظهور پیری در پوست می شود، کمک می کند. علاوه بر این، به حفظ الاستین و کلاژن که پوست را جوان و صاف نگه می دارند نیز کمک می کند.

گل ساعتی دارای ویتامین A است که برای رشد و ترمیم سلول ها ضروری است. تعدادی از مواد شیمیایی موجود در این روغن نیز به بدن کمک می کنند تا ویتامین A که در کاهش چین و چروک پوست تاثیر گذار است، تولید کند.

منبع بالای اسیدهای چرب شامل اسیدهای لینولئیک و اولئیک با تغذیه پوست، به حفظ ساختار آن کمک کرده و آن را صاف و محکم نگه می دارند. همچنین به کاهش خطوط ظریف روی پوست نیز کمک می کند.

15- خاصیت آبرسانی

روغن گل ساعتی غیر چرب و سبک است و سریعا توسط پوست جذب می شود. بعلاوه به عنوان یک مرطوب کننده عالی یا کرم برای انواع پوست ها استفاده می شود. علاوه بر این، به خاطر داشتن ویژگی مرطوب کنندگی، برای پوست مستعد آکنه نیز خوب عمل می ‌کند. بهترین کرم های آبرسان پوست با قیمت را در اینجا معرفی کرده ایم!

عوارض جانبی گل ساعتی

به نظر می ‌رسد گل ساعتی برای بسیاری از مردم که آن را به صورت خوراکی مصرف می کنند، ایمن است. منتها در صورتی که استفاده برای یک دوره کوتاه ‌مدت (کم تر از دو ماه) و به صورت چای یا دارو باشد. با این وجود استفاده مقدار زیاد آن بصورت خوراکی، خطرناک به نظر می‌ رسد.

گل ساعتی ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی نظیر گیجی، سرگیجه، تغییر آگاهی، التهاب رگ ‌های خونی و واکنش نامنظم و ناهماهنگ عضلات شود. علاوه بر این، گزارش هایی مبنی بر استفراغ، حالت تهوع، خواب ‌آلودگی، ریتم غیر عادی ضربان قلب و ضربان سریع قلب در برخی از افراد گزارش شده است.

در حال حاضر، شواهد کافی برای نشان دادن ایمنی استفاده از گل ساعتی برای اعمال بر روی پوست وجود ندارد.

هشدارها و اقدامات احتیاطی ویژه

  • بارداری و شیردهی: هنگام بارداری از مصرف گل ساعتی اجتناب کنید؛ زیرا کاملا ناامن است، چرا که چند ماده شیمیایی در این گیاه وجود دارد که ممکن است رحم را منقبض کند. ایمنی مصرف گل ساعتی در هنگام شیردهی نیز ناشناخته است؛ بنابراین، از آن استفاده نکنید.
  • جراحی: این گیاه بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر دارد؛ بنابراین ممکن است اثرات بیهوشی و همچنین داروهای دیگر در طول و بعد از جراحی در مغز افزایش یابد. مصرف این گیاه را حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی قطع کنید.

ویدیوی خواص میوه گل ساعتی


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkگل ساعتی

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up