جو دو سر

جو دوسر چیست؟ فواید برای لاغری، پوست و زیبایی

در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی از سرتاسر دنیا و همچنین طب سنتی ایرانی، شما را با خواص علمی جو دو سر آشنا می کنیم. همچنین بهترین روش لاغری و یا استفاده از جو دو سر برای زیبایی پوست را به شما آموزش می دهیم.

انواع مختلف جو دوسر

 • جو خالص: این جو امروزه چندان در دسترس نیست. این جو بیشترین مقدار پروتئین را دارد. مزه‌ای مثل فندق دارد و بیشترین زمان پخت‌و پز را دارد.
 • جو ایرلندی: این جو نیز مزه فندق دارد اما چون اندازه کوچکی دارد سریع پخته می‌شود و قابلیت جذب مایعات بالایی دارد.
 • جو سنتی: برای ایجاد این نوع جو ابتدا جوی خالص حرارت داده می‌شود و پس از نرم‌شدن از بین رولرها عبور داده می‌شود. مشابه جو ایرلندی هستند. از دونوع قبلی جو، سریعتر پخته می‌شوند.
 • جو سریع‌پز: اگر جو سنتی را نازک‌تر کنیم به این نوع از جو می‌رسیم که در ماهی‌تابه در کمتر از 5 دقیقه و درون ماکروویو بین 2 تا 3 دقیقه پخته می‌شود.
 • جو شوربا (مناسب برای حلیم): این جو بسیار بسیار نازک است، بیشتر حرارت داده می‌شود و سپس خشک می‌شود. اگر دقت نکنید ممکن است تبدیل به آرد بشوند.

مزایای جو دوسر

1-فیبر بالا

جو دو سر سرشار از فیبرهای محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول به سیستم هاضمه کمک می‌کند. فیبر محلول با آهسته کردن هاضمه باعث می‌شود سریعتر احساس سیری کنیم. وجود بتا-گلوکان در فیبر محلول باعث می‌شود سریعتر احساس سیری کنیم. یک وعده حو دوسر حاوی 5 گرم فیبر است. بزرگسالان باید روزانه بین 25 تا 38 گرم فیبر دریافت کنند. رژیم غذایی با فیبر بالا در اینجا

2- کاهش کلسترول

کاهش کلسترول نه تنها به سیستم هاضمه کمک می‌کند بلکه از بیماری‌های قلبی نیز جلوگیری می‌کند. مولکول‌های بتا-گلوکان باعث کاهش سطح کلسترول بد در بدن می‌شود. مصرف روزانه 5 تا 10 گرم فیبر محلول باعث کاهش کلسترول LDL می‌شود. این موضوع به تایید FDA نیز رسیده‌است. 6 گام ساده برای کاهش کلسترول در اینجا

3- سلامت قلب

با کاهش کلسترول و فشار خون که عوامل بیماری‌های قلبی هستند به سلامت قلب کمک می‌کند. بایدها و نباید ها برای تقویت قلب در اینجا

حتما بخوانید: قرص جوشان منیزیم -عوارض جانبی، طرز استفاده و سایر نکات مهم

4- پیش‌گیری و درمان دیابت

بخاطر وجود کربوهیدرات می‌تواند باعث کندی هضم قند بشود. بتا-گلوکان باعث جذب کند قند می‌شود. این امر باعث پایداری سطح قند خون می‌شود. فیبر موجود در جو به متابولیسم گلوکز کمک می‌کند. این دو عامل باعث کاهش خطر دیابت و چاقی می‌شود. مطابق تحقیقات بیمارانی که دیابت نوع 2 دارند اگر 4 هفته جو دو سر مصرف کنند میزان انسولین مورد نیاز برای تنظیم سطح قند خون تا 40 درصد کاهش می‌یابد. بهترین درمانهای دیابت بزرگسالان در اینجا

5- کمک به کاهش وزن

یک فنجان جو دوسر دارای 150 کالری و 2 گرم چربی است. با این وجود بسیار سیرکننده است. بخاطر وجود فیبر زیاد به‌سرعت احساس سیری می‌کنید. بتاگلوکان موجود در جو باعث افزایش پپتید YY می‌شود که باعث می‌شود احساس سیرس کنید. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، جو دو سر غذای مناسبی است. حس گرسنگی شما را فرو نشانده و به شما احساس سیری می‌دهد. بهترین روشهای کاهش وزن در اینجا

word image 554

6- پروتئین فراوان

هر وعده جو دو سر شامل 5 گرم پروتئین است. با افزودن اندکی پنیر، لوبیا، سالسا و یک تخم مرغ آب‌پز می‌توانید تا 10 گرم پروتئین دریافت کنید. غذاهای سرشار از پروتئین و خواص آن در اینجا

حتما بخوانید: باید ها و نبایدها برای تقویت چشم طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

7- تقویت سیستم ایمنی بدن

وجود بتاگلوکان به تقویت نوتروفیل‌ها که عامل یافتن عفونت‌ها و از بین بردن آنها هستند کمک می‌کند. بتا گلوکان با افزایش توانایی ماکرفاژها، نوتروفیل‎‌ها و سلول‌های قاتل توانایی بدن برای مقابله با باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ ها را افزایش می‌دهند. در نتیجه احتمال مریض شدن شما کاهش می‌یابد. 9 غذای تقویت سیستم ایمنی در اینجا

8- پیشگیری از سرطان

انترولاکتون موجود در جو دوسر، مانند یک آنتی‌ اکسیدان عمل کرده و برای پیشگیری و مبارزه با سرطان موثر است. آنتی‌اکسیدان‌ها رادیکال‌های خنثی را که می‌توانند به سلول‌های DNA آسیب زده و عامل ایجاد سرطان شوند را خنثی می‌کند. طبق مطالعات مصرف روزانه 10 گرم فیبر 10 درصد خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

9- افزایش انرژی

وجود کربوهیدرات در جو دو سر باعث افزایش انرژی می‌شود. مطابق مطالعات مصرف جو دو سر سه ساعت قبل از دویدن باعث افزایش استقامت شما می‌شود. قند موجود در جو هضم شده و با سرعت کمتری آزاد می‌شود به همین دلیل برای مدت بیشتری انرژی دارید. روش های تقویت بدن و افزایش انرژی در اینجا

10- روش استفاده برای کاهش وزن

 • وعده‌های غذایی جو دو سر کم‌کالری و دارای چربی اندکی هستند و به کاهش وزن شما کمک می‌کنند
 • جو دو سر باعث می‌شود شما زودتر احساس سیری کنید و از اینرو به کاهش وزن شما کمک می‌کند
 • فیبر موجود در جو نیز می‌تواند به سیستم هاضمه کمک‌کند
 • توصیه می‌شود در کنار یک رژیم غذایی جو دوسر، روزانه مقداری ورزش کنید
 • این کار باعث می‌شود تا کالری بیشتری در یک روز بسوزانید
 • همچنین به سلامت شما کمک می‌کند و باعث می‌شود حجم ماهیچه‌های شما کاهش نیابد
 • برای لاغری با جو دو سر باید رژیم غذایی جو دوسر را استفاده کنید:

رژیم غذایی جو دوسر چیست؟

همانطور که از اسمش مشخص است در این رژیم غذای اصلی جو دو سر است. باید یک یا دو روز هفته بعنوان غذای اصلی جو دوسر بخورید. همچنین طرحی برای مصرف جو دوسر وجود دارد که شامل دو فاز است:

مرحله 1: در هفته اول روزانه سه وعده جو دو سر بخورید. در این زمان شما فقط باید جو دو سر بخورید نه اینکه وعده‌ای حاوی جو دو سر مصرف کنید. می‌توانید از تعدادی میوه یا اسنک به همراه جو دو سر استفاده کنید.

مرحله 2: بعد از فاز اول روزانه یک یا دو وعده غذایی حاوی جو دو سر بخورید. در این فاز می‌توانید از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.

در رژیم غذایی جو دو سر چه چیزی می‌خورید؟

 • توصیه می‌شود که غذایتان به اندازه نصف فنجان باشد.
 • برای صبحانه و ناهار جو دو سر غذای اصلی باید باشند
 • می‌توان اندکی شیر خامه‌ای، میوه یا ماست کم چرب نیز مصرف نمود. دارچین نیز یک چاشنی مناسب است
 • در هنگام صبح میوه تازه و در عصر سبزیجات یا فندق میل کنید
 • برای شام مرغ کبابی، ماهی، استیک و یا کدو سبز بخورید و پس از آن یک دسر کم کالری مصرف کنید

مزایای رژیم غذایی جو دو سر چیست؟

نصف فنجان جو پخته‌شده در آب حاوی مواد مغذی زیر است:

 • 2 گرم فیبر رژیمی
 • 3 گرم پروتئین
 • 0 گرم قند

همچنین حاوی 2 درصد کلسیم و 6 درصد آهن مورد نیاز روزانه است. بسیار کم کالری است و 1.5 گرم چربی دارد.

11- روش استفاده برای زیبایی پوست

 • جو دو سر به زیبایی پوست کمک می‌کند
 • می‌تواند روغن اضافی پوست را حذف کند و به درمان آکنه کمک می‌کند
 • می‌تواند کثیفی‌ها را از بین ببرد
 • به درمان خشکی پوست و حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند
 • جو دو سر حاوی ترکیبات ساپونین است که یک تمیز کننده طبیعی محسوب می‌شود

1-برای آکنه:

جو دو سر حاوی روی است که برای کاهش التهابات و از بین بردن باکتری‌های عامل آکنه مفید است. همچنین می‌تواند روغن اضافی پوست را که می‌تواند منجر به آکنه شود حذف کند.

نحوه به کارگیری: نصف فنجان جو را در همین مقدار آب بجوشانید و اجازه دهید خنک‌شود. این مخلوط را هم بزنید تا خمیر حاصل‌شود. 20 دقیقه صبر کنید و آن را با آب گرم بشویید. می‌توانید رب گوجه فرنگی به ماسک خود اضافه کنید، اما حواستان باشد که به گوجه حساسیت نداشته باشید. قبل از استفاده از این ماسک با متخصص پوست مشورت کنید.

2- برای پوست خشک:

جو دو سر می‌تواند سلول‌های مرده پوست را حذف کرده و یک مرطوب کننده طبیعی محسوب می‌شود. خواص ضد التهابی جو به ورقه‌ورقه شدن پوست کمک می‌کند. جو دوسر به کاهش التهابات پوست که ناشی از عفونت ایجاد می‌شود کمک می‌کند.

نحوه به کارگیری: مقداری جو پخته نشده و سودای پخته‌شده به آب وان اضافه کنید. 20 دقیقه در وان قرار بگیرید و سپس خود را خشک کنید. می‌توانید از جوی کلوئیدی که مخصوص دوش گرفتن است استفاده کنید.

3- برای جوش های سر سیاه:

جو دو سر حاوی ساپونین است که یک تمیز کننده طبیعی محسوب می‌شود. منظور از سرهای سیاه منافذ ریزی است که روی پوست ایجاد می‌شود و باعث لختگی مو می‌شود.

نحوه به کارگیری: دو قاشق سوپخوری جو دو سر، سه قاشق سوپخوری ماست و نصف یک لیمو را با هم ترکیب کنید تا خمیر حاصل شود. این خمیر را روی ناحیه مورد نظر استفاده کنید. پس از 10 تا 15 دقیقه با آب گرم بشویید.

4- کاهش خارش:

هنگامی که pH پوست بالا می‌رود یا عفونت‌هایی زیر پوست ایجاد می‌شود دچار خارش می‌شوید. جو دو سر می‌تواند میزان pH پوست را تنظیم کند. همچنین با افزودن رطوبت به پوست از سوزش آن جلوگیری می‌کند.

نحوه به کارگیری: جو دوسر را پودر کرده و با آب ترکیب کنید تا خمیر حاصل‌شود. این خمیر را روی پوست و ناحیه‌ای که می‌خارد استفاده کنید. 15 دقیقه صبر کنید. با آب سرد بشویید. به جای آب می‌توانید از شیر استفاده کنید و نتایج بهتری کسب کنید.

5- ورقه‌ورقه‌شدن:

ساپونین موجود در جو دو سر به حذف سلول‌های مرده پوست و تازگی، درخشندگی و جوانی پوست کمک می‌کند.

نحوه به کارگیری: جو دو سر، آب ولرم، شکر و روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید. برای 20 دقیقه روی صورت قرار دهید. برای کسب نتایج خوب در هفته حداقل دوبار این کار را انجام دهید.

نکات مهم مصرف جو دو سر

 • جو یک غذای بسیار کم کالری است و ممکن است دکتر بخواهد کالری بیشتری مصرف کنید
 • شاید مجبور شوید برای دریافت کالری بیشتر غذاهایی را به لیست رژیم غذایی خود اضافه کنید
 • مصرف روزانه یک یا دو وعده جو دو سر ممکن است تکراری و خسته کننده باشد و از این‌رو کاهش وزن برای شما سخت باشد
 • برای ایجاد تنوع در رژیم غذایی و دریافت کالری می‌توانید سبزیجات یا میوه‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

در ادامه بخوانید: 15 تا از جدیدترین فواید جو پرک و نحوه و بهترین زمان مصرف آن + عوارض

ویدیوی 2 دقیقه ای زیر را حتما ببینید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
جوجو دوسر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up