دیسک گردن

تشخیص علائم دیسک گردن و 9 روش درمان جراحی و غیر جراحی

دیسک گردن، معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. درد در بازو، نشانه دیسک گردن است. همراه با درد بازو، بی حسی، ضعف ماهیچه و سوزش در بازو و نوک انگشتان نیز از علائم دیگر دیسک گردن هستند.

دیسک های ستون فقرات گردن خیلی بزرگ نیستند با این حال، فضای زیادی برای عصب وجود ندارد حتی یک فتق (ورم) دیسک گردن، ممکن است بر عصب تاثیر بگذارد و موجب درد شدید شود.

حتما بخوانید: روماتیسم چیست؟ علائم آن، نحوه تشخیص و تفاوت آن با آرتروز

1-علایم دیسک کمر

داشتن درد : مهم ترین علامت دیسک گردن درد است. این درد معمولا در پشت گردن، پشت سر و پشت هر دو کتف حس می شود. این درد به صورت تیر کشنده به بازو، شانه، دست و ساعد انتشار پیدا می کند.

اختلالات حسی: اختلالات حسی بستگی به اینکه کدام یک از ریشه های عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد اختلال ایجاد می کند و ممکن است قسمت های متفاوتی از دست و اندام فوقانی را دچار خواب رفتگی، کاهش حس و گز گز کردن شود.

اختلالات حرکتی: یکی دیگر از علائم دیسک گردن اختلال در اندام های حرکتی است. اختلال حرکتی نیز مانند اختلال حسی بستگی به اینکه کدام یک از ریشه های عصبی در گردن تحت فشار قرار بگیرد اختلال ایجاد می کند.

2-تشخیص محل دیسک

ستون ففرات گردن از ۷ مهره تشکیل شده است که از C1 تا C7 شماره گذاری شده اند. آسیب در هر کدام از این بخش ها باعث ایجاد درد در یک جای بدن می شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

C4-C5 (ریشه عصب C5): فتق در این سطح می تواند موجب درد شانه و ضعف در عضله بالایی بازو شود و معمولا باعث بیحسی یا سوزش نمی شود.

C5-C6 (ریشه عصب C6): فتق دیسک C5-C6 می تواند باعث ایجاد ضعف در عضلات جلوی بازو و عضلات مچ دست همراه با درد، بی حسی و سوزش کف دست، شود. این یکی از رایج ترین سطوح فتق دیسک گردنی است که می تواند رخ دهد.

C6-C7 (ریشه عصب C7): فتق دیسک در این ناحیه می تواند باعث ایجاد ضعف در عضلات پشت بازو، جلوی بازو، عضلات انگشتان، بی حسی، درد و سوزش در انگشتان میانی دست، شود این سطح همچنین یکی از رایج ترین فتق دیسک گردنی است.

C7-T1 (ریشه عصب C8): این سطح در پایین ترین قسمت گردن قرار دارد. دیسک در این ناحیه می تواند باعث ایجاد ضعف، بیخوابی، سوزش و درد در بازو و انگشت کوچک شود.

3- دیسک گردن چطور تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص دیسک، آزمایش ام آر آی و سی تی اسکن انجام می شود. در سی تی اسکن، نوعی رنگ به داخل مجرای نخاع تزریق می شود. از سی تی اسکن بدون تزریق، برای تشخیص دیسک، استفاده نمی شود.

الکترومیوگرافی: یک آزمایش الکتریکی است که با تحریک عصب و قرار دادن سوزن در عضلات مختلف بازوها یا پاها انجام می شود که عصب آن ناحیه آسیب دیده است. همچنین می تواند درد بازو و مچ دست را تسکین دهد.

در اکثر موارد، درد بازو، ناشی از دیسک گردن، می تواند با دارو و درمان های سنتی غیر از عمل جراحی، بهبود یابد. با استفاده از این درمان ها، بی حسی، سوزش و درد بازو با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.

4- درمانهای غیر جراحی دیسک گردن

داروها: بعد از شروع درد، داروهایی مانند ایبوپروفن می تواند درد را تسکین دهد. مصرف داروهای ضد التهاب نیز توصیه می شود. بیمارانی که درد شدیدی دارند، می توانند استروئیدهای خوراکی مانند پردنیزون مصرف کنند.

فیزیوتراپی و ورزش: در دوره اول فیزیوتراپی، درمان گر از روش های مختلف مانند حرکات ورزشی، گرما درمانی و سرما درمانی برای تسکین درد و بهبود بیمار، استفاده می کند.

کشش گردن: کشش می تواند فشار روی عصب را کاهش دهد. این درمان برای هر شخصی پاسخگو نیست. برای تاثیر بیشتر می توانید از دستگاه های کشش خانگی استفاده کنید.

ماساژ ستون فقرات: ماساژ این ناحیه می تواند به کاهش درد کمک کند. ماساژ با سرعت و شدت و توسط افراد غیر متخصص می تواند باعث درد بیشتر و آسیب جدی شود.

درمان بوسیله ماساژ استخوان و مفاصل: ماساژ و تکنیک های خاص برای بازگرداندن حرکت طبیعی مفصل می تواند به کاهش درد ناشی از دیسک، کمک کند.

اصلاح فعالیت های روزانه: برخی از فعالیت ها مانند بلند کردن اجسام سنگین، قایقرانی، اتومبیل برفی، اسب سواری، دویدن و فعالیت هایی که به گردن فشار می اورد موجب تشدید درد و آسیب بیشتر به گردن می شوند.

گردن بند طبی: در برخی موارد، ممکن است گردن بند طبی برای شما، تجویز شود.

5- درمان های جراحی دیسک گردن

تزریق استروئید اپیدورال گردن

این روش در مواقعی که درد شدید است، می تواند به تسکین و کاهش درد کمک کند. اغلب، درد بازو ناشی از دیسک گردن در طی چند هفته بهبود می یابد اما اگر درد، بیشتر از 6 الی 12 هفته طول بکشد، جراحی ستون فقرات می تواند گزینه مناسبی باشد. میزان موفقیت عمل در حدود 95 الی 98 درصد است. عمل جراحی اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، درصد موفقیت، افزایش و عوارض جانبی عمل، کاهش می یابد.

جراحی ACDF (جراحی دیسک و اتصال ستون فقرات)

این روش رایج ترین جراحی است. در این عمل، دیسک از طریق یک برش کوچک ۲ سانتی در جلوی گردن برداشته می شود و برای دوام و درصد موفقیت بیشتر عمل، یک صفحه جلوی بافت گذاشته می شود.

حتما بخوانید: علت های اصلی گرفتگی گردن، بایدها و نبایدها و نکات مهم دیگر

دیسکتومی پشت گردن

این عمل برای دیسک هایی است که از کنار مجرای نخاعی به وجود آمده اند. این عمل از لحاظ فنی بسیار دشوار است، زیرا در این ناحیه رگ های زیادی وجود دارد که میتواند منجر به خونریزی زیادی شود و خونریزی در طی عمل موجب محدود شدن دید جراح می شود.

عمل جایگذاری دیسک مصنوعی گردن

جراحی دیسک مصنوعی شامل حذف دیسک آسیب دیده از طریق یک برش کوچک در جلوی گردن است. هدف دیسک مصنوعی، تقلید شکل و عملکرد دیسک اصلی است.

هرچند هر جراحی ممکن است خطرات و عوارضی را داشته باشد، اما اگر جراحی توسط یک جراح با تجربه انجام شود، عوارض جدی جراحی دیسک گردن، به ندرت رخ می دهد.

حتما بخوانید: بهترین داروهای موجود برای درمان سریع کمردرد و درد گردن

مراقبت های بعد از عمل

معمولا بعد از جراحی های فوق، درد زیادی وجود ندارد زیرا جراحی از طریق یک برش خیلی کوچک در جلوی گردن انجام می شود.

این نوع جراحی، نیازی به بستری شدن ندارد. بیمار می تواند همان روز یا نهایتا یک روز بعد ترخیص شود. درد بازو بعد از عمل تسکین می یابد اما ضعف و بی حسی بازو ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.

بعد از جراحی، معمولا پزشک، گردن بند طبی را برای بیمار تجویز می کند. فعالیت بیمار بعد از عمل باید محدود شود به ویژه فعالیت هایی که به گردن فشار وارد می کنند.

حتما بخوانید: آرتروز گردن، علایم، روشهای درمان قطعی سریع و ورزشهای مفید

6- روشهای پیشگیری و بهبود آرتروز گردن

  • از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید
  • در راستای ستون فقرات بخوابید: بسیاری از پزشکان بر این باورند که در هنگام خواب بایستی سر با ستون فقرات در یک راستا باشد؛ بنابراین در هنگام خواب از خم کردن سر به جلو پرهیز نمایید. از استفاده از بالش مسطح خودداری نمایید زیرا این کار باعث می شود که موقعیت سرعقب تر از ستون فقرات قرار بگیرد.
  • از بالش مناسب برای خواب استفاده نمایید: بالش مورد استفاده شما باید راحت بوده و لزوماً نباید گران قیمت باشد. باید قادر باشید شکل و فرم بالش را به دلخواه تغییر دهید. باید بالش به اندازه کافی بزرگ باشد تا بین شانه و گردن شما فاصله ای ایجاد کنند.
  • از انقباض گردن که توسط گردنبند ایجاد می شود خودداری کنید: از گردن بندهای نرم در هنگام خواب استفاده کنید. این کار به کم کردن درد در هنگام صبح کمک می کند. در این خصوص با پزشک صحبت کنید.

حتما بخوانید: تشخیص راحت علائم دیسک کمر و جدیدترین روشهای درمان موثر

درد گردن می تواند توسط عوامل زیادی ایجاد گردد. دیسک گردن و مفاصل می تواند با بالا رفتن سن حادتر شود. حدود 85 درصد افراد بالای 60 سال به بالا دارای مهراک گردن هستند. این حالت باعث ایجاد درد در ناحیه گردن می شود.

7- ویدئوی کوتاه زیر را حتما ببینید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست