بواسیر خارجی

نحوه درمان طبیعی بواسیر خارجی بدون جراحی+ تصاویر بواسیر

بواسیر در هر سنی ممکن است برای هر فردی رخ دهد. ممکن است بصورت داخلی یا خارجی اطراف مقعد ظاهر بشود. بواسیر بخاطر افزایش فشار در اطراف لگن و روده رخ می‌دهد، این افزایش فشار می‌تواند ناشی از مدفوع درهنگام یبوست و یا اسهال باشد. در برخی موارد، بواسیر ناشی از چاقی، بلندکردن چیزهای سنگین و یا حاملگی باشد که باعث افزایش فشار به رگ‌های بطن زیرین می‌شود. بواسیر خارجی خوشبختانه بدون نیاز به پزشک قابل درمان است. برای تسکین و بهبود بواسیر چند شیوه وجود دارد.

بخش 1 : خلاص‌شدن از درد بواسیر

1-دوش آب‌گرم بگیرید. این کار باعث تسکین درد بواسیر می‌شود. وان حمام را پر از آب کنید. آب را گرم نگه‌دارید و یک فنجان نمک فرنگی یا دو سه قاشق سوپ‌خوری نمک به آن اضافه کنید. دو یا سه بار در روز این کار را انجام دهید.

 • اگر بواسیر دارید، محیط را تمیز نگه‌دارید. در هنگام دوش یا حمام، شخصیت خود را حفظ کنید و از توالت استفاده کنید. نیازی به استفاده از صابون نیست، چون ممکن است باعث سوزش بشود. خودتان را با یک حوله خشک تمیز کنید.

2 – از کمپرس (کیسه آب) استفاده کنید. برای تسکین درد، از کیسه آب سرد یا کمپرس سرد استفاده کنید. از یک کیسه کتانی تمیز استفاده کنید و با آب سرد خیسش کنید. به مدت 10 تا 15 دقیقه کمپرس را روی محل بواسیر بگذارید.

 • میتوانید چندبار در طول روز این کار را انجام دهید. اگر از کیسه آب‌سرد استفاده می‌کنید یک پارچه بین کیسه و پوستتان قرار دهید. تماس مستقیم یخ با پوست می‌تواند به بافت‌ها آسیب بزند.

3 – از لوسیون یا ژل‌های ضدخارش استفاده کنید. پس از خیس و خشک شدن بواسیر مقداری ژل آلوئه‌ورا یا لوسیون ضد خارش استفاده کنید. از چیزی که حاوی وازلین، روغن معدنی، روغن کبد کیسه، و فنیلفرین است استفاده کنید. فنیلفرین باعث کوچک‌شدن بواسیر می‌شود. همچنین از ژل آلوئه‌ورا برای تسکین درد بواسیر استفاده کنید.

 • اگر بواسیر بسیار دردآور است از خمیردندان بچه‌ها برای تسکین درد استفاده کنید. خمیردندان بچه‌ها حاوی نوعی ماده ضدعفونی کننده است که منجر به کاهش درد می‌شود.
 • از کرم‌های استروئیدی استفاده نکنید چون می‌تواند به بافت‌های حساس اطراف بواسیر آسیب واردکند.

حتما بخوانید: چطور خیلی ساده و سریع به درمان هموروئید در خانه بپردازیم؟ (روش جدید)

4 – برای تسکین درد از داروی قبض کننده استفاده کنید. یک حوله کتان بردارید و با روغن فندق خیسش کنید. بعد از کارکردن روده روی بواسیر بگذاریدش. حداقل چها یا پنج بار در روز این کار را انجام دهید.

 • روغن فندق می‌تواند باعث تسکین درد، سوزش و خارش ناشی از بواسیر بشود. همچنین می‌تواند باعث کاهش ورم بشود.

 

بخش 2 : بهبود رژیم غذایی و سبک زندگی

1 – فیبر زیاد بخورید. چون فیبر نفخ‌آور است به آرامی به رژیم غذایی خود فیبر اضافه کنید. برای خانمها مصرف روزانه 25گرم و برای مردان مصرف روزانه 30 گرم فیبر توصیه می‌شود. فیبر باعث تسهیل در مدفوع می‌شود. فیبرهای مختلف اثرات مختلفی روی بدن دارد، از فیبر سبوس گندم و حبوبات استفاده کنید زیرا باعث تسهیل در مدفوع می‌شوند. استفاده از فیبر خون‌ریزی، درد و سوزش ناشی از بواسیر را کاهش می‌دهد.

 • اگر احساس ورم می‌کنید، احتمالا فیبر زیادی خورده‌اید.
 • برای افزایش فیبر بدن می‌توانید از جو، لوبیا، میوه و عدس استفاده کنید.
 • همچنین ماست پروبیوتیک نیز حاوی فیبر است.

2 – وعده‌های غذایی کوچکتر و آب زیاد بخورید. در طول روز مواد مغذی بیشتر و وعده‌های غذایی کوچکتر بخورید. این کار منجر به هاضمه بهتر و دریافت مواد موردنیاز برای درمان بواسیر می‌شود. نوشیدن آب زیاد نیز باعث تسهیل در مدفوع‌کردن می‌شود.

حتما بخوانید: جدیدترین و ساده ترین روش درمان بواسیر در طب سنتی با نتیجه ی فوق العاده سریع

3 – تمرین مداوم. ورزش‌های سبک مثل شنا، یوگا، رقص و پیاده‌روی انجام‌دهید و از فعالیت‌های سنگین مثل وزنه‌برداری پرهیز کنید. ورزش‌های سبک می‌توانند به از بین رفتن بواسیر به شما کمک کنند. ورزش بدن شما را سالم و روده را فعال نگه می‌دارد.

4 – کاهش فشار در هنگام نشستن. استفاده از یک کوسن فومی یا حلقه‌ای می‌تواند مفید باشد. این کار باعث کاهش فشار می‌شود. از نشستن مستقیم روی سطوح سفت پرهیز کنید. فشار مستقیم روی بواسیر می‌تواند اندازه بواسیر را افزایش دهد یا منجر به ایجاد بواسیر جدید بشود.

5 – بصورت منظم دستشویی بروید. اگر می‌توانید، هرروز بصورت تنظیم‌شده دستشویی بروید. اگر روده شما بصورت منظم کار کند نشانه‌ی وضعیت سلامت خوب است.

 • درهنگام مدفوع زیاد فشار وارد نکنید. از نیروی جاذبه کمک بگیرید، اما اجازه دهید بیشتر کار را روده انجام دهد. اگر نتوانستید مدفوع کنید، یکساعت صبرکنید و مجددا امتحان کنید. قراردادن پا روی یک چارپایه به نحوی که زانو بالاتر از باسن قرار بگیرد نیز مناسب است.

بخش 3: درمان بواسیر خارجی

1 – قرص ضدیبوست مناسب انتخاب کنید. از قرص ضدیبوست مناسب یا یک روان کننده مناسب استفاده کنید. قرص ضدیبوست باعث روان‌شدن مدفوع می‌شود و با کاهش فشار مورد نیاز باعث کوچک‌شدن بواسیر می‌شود. هنگامیکه بخاطر استفاده از فیبر در رژیم غذایی مدفوع شما منظم شود. می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید (باید از داروخانه ها تهیه نمایید-قیمت بین 5 تا 25 هزارتومان):

 • قرص ضدیبوست حجیم: حاوی فیبر است که باعث افزایش حجم مدفوع و حرکت آن از روده می‌شود.
 • قرص روان کننده مدفوع: با افزودن رطوبت به مدفوع باعث حرکت آسانتر مدفوع می‌شود. اکثر روان‌کننده‌ها حاوی داکوسات هستند، که باعث روان‌شدن مدفوع می‌شوند.
 • قرص ضد یبوست روان کننده: باعث چرب‌شدن روده و مقعد می‌شوند و حرکت مدفوع را آسان می‌کنند. اکثر این مواد حاوی روغن معدنی هستند. برای کوتاه مناسب هستند، اما استفاده بلندمدت آنها توصیه نمی‌شود.
 • از ضدیبوست‌های حاوی عود و سنا پرهیز کنید. این مواد باعث سوزش روده می‌شوند که برای بواسیر مفید نیست.
 • این لیستی از قرصهای ضد یبوست و بی ضرر گیاهی با قیمت است.

2 – جستجو برای علایم بواسیر خارجی. شایع‌ترین علامت بواسیر خارجی خون‌ریزی و احساس درد هنگام فعالیت روده است. ممکن است اولین بار هنگام تمیزکردن خود پس از دستشویی متوجه بواسیر بشوید. بواسیر در هنگام ظاهرشدن به اندازه یک حبه انگور به نظر برسد. همچنین می‌تواند دردناک و خارش‌دهنده باشد. معمولا، افراد با دیدن خون در دستمال توالت متوجه بواسیر می‌شوند.

اگر از بواسیر داشتن مطمئن نیستید، احساستان را درنظر بگیرید. معمولا متوجه بواسیر داخلی نمی‌شوید، اما ممکن است (بواسیر داخلی) منجر به متورم شدن اطراف مقعد بشود.

3 –زمان مراجعه به دکتر. اکثر بواسیرهای داخلی پس از دو یا سه روز از بین می‌روند. اگر پس از 4 یا 5 روز بواسیرتان برطرف نشد با متخصص تماس بگیرید. اگر ناحیه بواسیر دردناک یا خونی بود با دکتر تماس بگیرید. دکتر می‌تواند بواسیر خارجی یا داخلی را تشخیص دهد.

اگر خونریزی روده‌ای ناشی از بواسیر نباشد، دکتر شما آزمایش کولونوسکوپی یا سیگمویدوسکوپی را انجام میدهد زیرا یکی از نشانه‌های سرطان روده خونریزی روده‌ای است.

4 – درمان پزشکی انجام دهید. اگر خودتان نتوانستید بواسیر را درمان کنید با دکترتان در تماس باشید شاید نیاز به جراحی داشته باشید. رایج‌ترین درمان‌ها موارد زیر هستند:

 • بستن رگ: از یک بانداژ اطراف بواسیر استفاده کنید تا از خونریزی جلوگیری کنید.
 • تزریق: تزریق یک محلول شیمیایی که برای کوچک شدن بواسیر مناسب است.
 • سوزاندن زخم: بواسیر سوزانده می‌شود.
 • بواسیربرداری: این کار توسط جراحی صورت می‌گیرد.

بخش 4: تصاویری از بواسیر خارجی

برای دیدن تصاویر بواسیر کلیک کنید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست