کیست کلیه

عوارض کیست کلیه، انواع آن و 3 روش درمان موجود

کیست (cyst) کیسه‌های حاوی مایع هستند که که در نقاط مختلف بدن رشد میکنند و غالبا کوچک، گرد و با جداره نازک هستند. کیستها می توانند داخل بافت کلیه یا در سطح آن ظاهر شوند که گاهی به صورت گروهی و گاه به صورت تکی ظاهر میشوند، اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند. در این مقاله به بررسی انواع کیست و روش های درمان آن خواهیم پرداخت.

علائم کیست کلیه

کلیه چیست و کار آن چیست؟

 • کلیه‌ها دو عضو لوبیا شکل هستند که هر مدام اندازه مشت دست هر فرد هستند
 • در پایین بدن و زیر قفسه سینه قرار دارند
 • روزانه، دوکلیه حدود 200 کوارت خون را فیلتر (تصفیه) می‌کنند و حدود 1 یا 2 کوارت ادرار تولید می‌کنند که ادرار حاوی آب و مواد اضافی درون بدن است
 • ادرار از طریق لوله‌هایی به نام حالب به کیسه مثانه منتقل میشود. این کیسه ادرار را ذخیره و سپس دفع می‌کند

انواع کیست کلیه

1- بیماری کیست کلیوی ساده

این نوع از کیست دلیل مشخصی ندارد و نیازی به جراحی نمی باشد. کیست به صورت یک تا 3 عدد در قسمت های بیرونی کلیه رشد می کند و در بسیاری مواقع با یک جراحی سرپایی ساده قابل درمان است. نمونه آن تصویر اول مطلب است.

2- بیماری کلیوی پلی ‌کیستیک

غالبا این نوع از کیست بصورت ارثی ایجاد می‌شود. ژن‌های نامناسب باعث رشد کیست در کلیه می‌شود. هر دو کلیه تحت ‌تاثیر قرار می‌گیرند اما ممکن است در یک کلیه کیست ایجادشود. PKD در استرالیا بسیار رایج است و دلیل اصلی آن پیشینه قومی است. درحال حاضر درمانی برای PKD وجودندارد، اما تحقیقاتی برای پیش‌ گیری از رشد کیست و تضعیف عملکرد کلیه انجام شده‌است.

3- بیماری کلیوی کیست مغزی

این نوع از کیست یک بیماری ارثی است. کیست‌ها دربخش داخلی یا مغز کلیه رشد می‌کنند. کلیه کوچک‌تر می‌شود. این بیماری در افراد بین 20 تا 50 سال رایج است. در موارد اندکی، بدون سبقه خانوادگی این بیماری رخ می‌دهد که این به معنی تغییر (جهش) ژنتیکی در خانواده است. بیماری نفرونوفتیسیس که در نوجوانان رخ می‌دهد مشابه بیماری MCKD است.

4- کلیه مغز اسفنجی

کیست‌ها در کانال‌های جمع‌آوری ادرار رشد می‌کنند. این مشکل ممکن است مادرزادی، یا بخاطر سابقه خانوادگی تشکیل‌شود. دلیل این بیماری بصورت دقیق مشخص نیست و درمانی نیز برای آن وجود ندارد. ازکار افتادن کلیه به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما بخاطر عوارضی که این بیماری دارد مثل عفونت یا سنگ کلیه، ممکن است کلیه از کار بیفتد.

عوارض کیست کلیه

تشخیص کیست کلیه

1- معاینه بدنی به منظور تشخیص فشار بالای خون و یا بزرگ شدن کلیه‌ها توسط پزشک صورت میپذیرد.

2- به منظور بررسی وجود خون یا پروتئین در ادرار آزمایش ادرار انجام میشود.

3- آزمایش خون جهت ارزیابی عملکرد کلیه توسط پزشک توصیه میشود.

4- در سونوگرافی کلیه با استفاده از امواج صوتی جهت تشخیص کیست در کلیه به کار برده می‌شود. سونوگرافی حتی برای تشخیص کیست‌های کوچک نیز بسیار مناسب می‌باشد.

5- توموگرافی رایانه‌ای (سی تی اسکن) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (ام آر آی) برای تشخیص کیست‌های بسیاری کوچک به کار برده می‌شوند. در صورتی که نتیجه ناشی از سونوگرافی قطعی نباشد و یا به اطلاعات بیشتری نیاز باشد از این دو روش استفاده می‌شود.

6- آزمایش ژنتیکی برای بررسی اختلال‌ها و بیماری‌های موجود در بین افراد خانواده انجام می‌شود.

عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به کیست کلیه

روش های درمانی کیست کلیه

1- جراحی

لاپاروسکوپی کلیه با استفاده از بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود و تقریباً به سه تا چهار ساعت زمان نیاز دارد. جراحی از طریق سه تا چهار برش کوچک در شکم انجام می‌شود. ابزار مخصوص جراحی از راه این برش‌ها وارد شکم می‌شوند. سپس جراح می‌تواند بدون وارد کردن دست‌های خود داخل شکم، کیست کلیه را جدا کند.

اسکلروتراپی روشی است که در آن یک سوزن بلند با استفاده از سونوگرافی وارد کیست می‌شود. سپس پزشک کیست را تخلیه کرده و آن را با یک محلول الکلی پر می‌کند. این محلول باعث سفت و منقبض شدن بافت می‌شود. در نتیجه احتمال بروز مجدد کیست کاهش پیدا می‌کند.

5 روش طبیعی برای تقویت کلیه ها (کاملا موثر)

2- اصول تغذیه ای در کیست کلیه

بایدها نبایدها
آب لیمو و آب نان معمولی
برنج قهوه ای انواع کالباس
سوپ سبزیجات محصولات حاوی مقدار زیادی نمک
آب میوه های سبز گوشت چرب
چغندر قارچ
هویج شکلات
کرفس پنیر شور
زنجبیل لوبیا
هندوانه ترشی و سبزیجات کنسرو شده
آناناس آب معدنی
سیب سبز انواع کنسرو
نعناع مشروبات الکلی و قهوه

3- دمنوش برای کیست کلیه

1- دمنوش زنجبیل: ریشه زنجبیل را داخل بک فنجان آب جوش قرار دهید. فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کنید. خوب هم بزنید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. در آخر مقداری عسل به دمنوش اضافه کنید.

2- چای جاوه: یک قاشق غذاخوری چای خشک شده جاوه را در قوری یخته و آب جوش را رو آن بریزید. اجازه دهید، حدود سه دقیقه دم بکشد. سپس می توانید این چای را با عسل یا شیر میل نمایید.

3- چای قاصدک: ۳ قاشق چای خوری برگ قاصدک تازه (یا یک قاشق چای خوری برگ خشک شده) را در یک فنجان آب بجوشانید. در صورت تمایل، مقداری عسل به آن اضافه کنید تا طعم خوبی پیدا کند. این نوشیدنی را صاف کنید و دو بار نوش جان کنید.

4- چای سبز: آب را به جوش بیاورید و چند دقیقه قبل از جوش آمدن خاموش کنید و برگ ها چای سبز را بریزید ؛ آب لیمو و یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده را با آنها مخلوط کنید و اجازه بدهید 15 دقیقه بماند و لذت ببرید.

نکات قابل توجه

 • کیست‌های کلیوی ساده معمولا عارضه خاصی ندارند و روی عملکرد کلیه تاثیر نمی‌گذارند
 • بسیاری از کیست‌های کلیوی درانجام تست‌هایی که برای موارد دیگر انجام می‌شود، مشاهده می‌شوند
 • برای کیست‌های کلیوی ساده که عارضه خاصی به همراه ندارد نیاز به درمان نیست
 • برای کیست‌های کلیوی‌ای که منجربه انسداد جریان خون یا جریان ادرار می‌شود نیاز به جراحی یا اسکلروتراپی است

آیا احتمال دارد که کیست من سرطانی باشد؟

احتمال سرطانی بودن کیست توسط دسته‌بندی بوسنیاک (رادیولوژیست مورتون بوسنیاک) مشخص می‌شود:

 • بوسنیاک 1: کمتر از 1 درصد احتمال سرطان. نیازی به درمان نیست
 • بوسنیاک 2: کمتر از 5 درصد احتمال سرطان. نیازی به درمان نیست
 • بوسنیاک 2F: 5 درصد احتمال سرطان. نیاز به مراقبت تا بهبود شرایط
 • بوسنیاک 3: 50 درصد احتمال سرطان. نیاز به جراحی و برداشتن کیست
 • بوسنیاک 4: بین 80 تا 95 درصد احتمال سرطان. نیاز به جراحی و برداشتن کیست

نتیجه

کیست کلیه به خودی خود از بین نمی روند. کیست ها بسیار کم تبدیل به سرطان می شوند. آن ها اغلب غیر سرطانی هستند و عوارض جدی ندارند. اگر کیست ها بزرگ باشند، می توانند باعث ایجاد دردی ماندگار در پشت شوند. کیست های پاره شده هم می توانند منجر به درد و ناراحتی شوند. بهتر است با مراجعه به یک متخصص مجاری ادراری و کلیه از عوارض ناشی از کیست های کلیه پیشگیری کنید.

5 خوراکی بسیار مضر و 10 خوراکی بسیار مفید برای کلیه

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست