راههای انتقال زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی+ راههای انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شایع‌ترین عفونت ویروسی است که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود و عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که حین تماس جنسی منتقل می‌شود. چنانچه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV ) پوست ناحیه تناسلی و مقعد را عفونی کند، زگیل تناسلی ایجاد می‌شود. بیش از صد نوع ویروس پاپیلوم وجود دارد که هر یک بخش‌های مختلفی از بدن مانند دست و پا را درگیر می‌کند. حدود سی نوع ویروس پاپیلوم داخل و اطراف ناحیه تناسلی و مقعد وجود دارد، اما عامل ایجاد زگیل تناسلی فقط دو ویروس نوع ششم و یازدهم است. در این مقاله روش های انتقال زگیل تناسلی، راه های پیشگیری و تمامی نکات مربوط به زگیل تناسلی را ارائه دادیم.

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی در مردان علائم زگیل تناسلی در زنان
وجود توده هایی برجسته ، سفت و گوشتی شکل در نوک آلت تناسلی ، طول بدنه ی آلت تناسلی ، کیسه­ی بیضه و اطراف ناحیه ی مقعد . وجود توده هایی برجسته ،توپر، سفت و گوشتی شکل در اطراف داخل و خارج واژن ، مهبل ، اطراف ناحیه ی تناسلی ، دهانه ی رحم و ناحیه ی مقعد
رنگ زائده ها که ممکن است هم رنگ پوست یا کم رنگ تر و پررنگ تر از پوست باشد . وجود تک زگیل هایی پراکنده در اندازه ای کمتر از ۱ میلی متر یا زگیل های خوشه ای در اندازه ای بزرگ تر
زگیل معمولا یا تکی است و یا به صورت خوشه ای و متمرکز، که اندازه ی آنها از کمتر از ۱ میلی متر تا چند سانتی متر متغیر است . رنگ این زائده ها ها ممکن است در مواقعی هم رنگ پوست باشند و در مواقعی هم پررنگ تر یا کم رنگ تر از آن
احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها احساس سوزش و خارش در ناحیه ی مقعد
وجود رطوبت و ترشح در محل این زائده ها وجود ترشح و رطوبت در محل زائده ها
در صورتی که زگیل ها بر سر راه مجاری ادراری قرار گرفته باشند باعث ایجاد خونریزی و درد می شود که با انسداد مجاری ادراری همراه است . وجود ضایعه های پوستی در اطراف لب ها ، زبان ، دهان و گلو در صورت ارتباط جنسی دهانی
وجود توده هایی برجسته ، سفت و گوشتی شکل در نوک آلت تناسلی ، طول بدنه ی آلت تناسلی ، کیسه ی بیضه و اطراف ناحیه ی مقعد . وجود سایر بیماری های عفونی مقاربتی
رنگ زائده ها که ممکن است هم رنگ پوست یا کم رنگ تر و پررنگ تر از پوست باشد . در صورتی که این زائده ها در مسیر مجاری ادراری قرار بگیرند ممکن است باعث خونریزی و انسداد مجاری شوند که با درد همراه است .

راه های انتقال زگیل تناسلی

  • راه سرایت زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی است. احتمال ابتلا به زگیل تناسلی به ویژه در صورت برقراری روابط پرخطر و غیراخلاقی جنسی و داشتن رابطه با افراد متعدد بسیار زیاد میشود.
  • از موارد نادر راه های سرایت میتوان به لباس زیر، حوله یا تیغ آلوده نیز اشاره کرد.
  • متاسفانه یکی از مواردی که در برخی بیماران باعث انتقال زگیل های تناسلی شده است انجام غیراصولی و غیربهداشتی روش های مختلف لیزر یا اپیلاسیون جهت کاهش و از بین بردن موهای زاید توسط مراکز لیزر و ارایشگاههای غیرمعتبر به علت عدم اصول رعایت بهداشتی در استریل کردن ابزاری که در تماس مستقیم با پوست ناحیه مبتلا بهزگیل هستند، روی می دهد.
  • در کودکان هم امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد . در کودکان زیر ۳ سال اگر علائم و نشانه های این ویروس دیده شد امکان تماس دست آلوده با پوست کودک وجود دارد . البته نمی توان از گزینه ی سواستفاده ی جنسی از کودک غافل بود .

پیشگیری از زگیل های تناسلی

1- از برقراری رابطه ی جنسی با بیش از یک نفر در یک دوره ی زمانی مشخص پرهیز کنید.

2- از برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده اجتناب کنید. اگر زگیل ها روی اندام تناسلی یا مقعد کسی دیده میشود، بهتر است از رابطه جنسی با آن شخص بپرهیزید، زیرا این ویروس به راحتی با رابطه جنسی منتقل و پخش میشود.

3- از ارتباط جنسی آزاد با افراد مشکوک و بی قید و بند پرهیز کنید.

4- رعایت نکات بهداشتی یکی دیگر از راههای پیشگیری از زگیل تناسلی است. حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده ای وجود ندارد، ممکن است آنها را دریافت کنید، بنابراین استفاده از کاندومها و سدهای دهانی مهم است، حتی اگر شما نشانه ای نبینید.

5- سیگار نکشید. اگر سیگار میکشید احتمال مبتلا شدن شما به زگیلهای تناسلی و همچنین بازگشت این ویروس پس از بهبودیتان، نسبت به افرادی که سیگار نمیکشند را بیشتر میکند.

6- همیشه قبل از برقراری رابطه جنسی، شریک جنسیتان را در مورد زگیلهای تناسلی خود آگاه سازید. بنابراین می توانید با این کار از گسترش آنها جلوگیری کنید.

7- واکسن گارداسیل برای پیشگیری از انواع ۶و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ می باشد. اگر قبل از اولین رابطه جنسی تزریق شود بیشترین محافظت کنندگی را در برابر این چهار نوع شایع ویروس دارد. در زنان تزریق واکسن گارداسیل از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند. همچنین تزریق واکسن در مردان می تواند از سرطان مقعد و سرطان آلت پیشگیری نماید.

روش درمان گیاهی زگیل تناسلی با عسل

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست