تصویر کبد بیمار

آیا ویتامین دی برای کبد مضر است؟ (تحقیقات جدید)

با خواندن این مطلب با بررسی نتایج یک مطالعه به پاسخ این سوال پی میبرید که آیا مصرف مکمل ویتامین D برای بزرگسالان مبتلا به بیماری های مزمن کبدی مفید است یا مضر؟

زمینه

شواهد موجود در مورد ویتامین D و بیماری های مزمن کبدی در بزرگسالان قطعی نیست. هدف از این مطالعه مرور سیستماتیک (خلاصه ای از نتایج کارآزمایی های موجود)، تجزیه و تحلیل فواید و مضرات اشکال مختلف ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی بود.

عوارض ویتامین دی طبق تحقیقات جدید

ویژگی های مطالعه

نتایج بیست و هفت آزمایش با 1979 شرکت ‌کننده بزرگسال داده ‌هایی را برای این مطالعه ی مروری ارائه کردند. شرکت کنندگان این مطالعات به طور تصادفی به 3 گروه تقسیم شدند که یکی از آنها ویتامین D مصرف می کردند و گروه های دیگر به گروه دارونما و گروه بدون درمان تقسیم بندی شدند. 11 بررسی در کشورهای با درآمد بالا و 16 بررسی در کشورهای با درآمد متوسط ​​انجام شد.

محدوده سنی شرکت کنندگان 28 سال تا 61 سال بود و به طور متوسط ​​44 درصد از آنها زن بودند. ده بررسی شامل افراد مبتلا به هپاتیت C مزمن، پنج بررسی با افراد مبتلا به سیروز کبدی، 11 بررسی با افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی و یک بررسی شامل گیرنده پیوند کبد بودند. هیچ بررسی در مورد افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن یا بیماری های کبدی ارثی انجام نشد. تجویز ویتامین D به طور متوسط ​​شش ماه طول کشید و اکثر آزمایشات از ویتامین D3 استفاده کردند.

حتما بخوانید: خواص ویتامین D- کمبود، عوارض، دوز و بهترین غذاهای خانگی

نتایج مطالعه

شواهد کافی برای تعیین این موضوع که ویتامین D دارای اثرات مفید یا مضر است یا تأثیر کمی بر بیماری های مزمن کبدی در بزرگسالان دارد، وجود ندارد. در کارآزمایی ‌های فردی و همچنین در ترکیب شواهد تعداد شرکت‌ کنندگان کم بودند. علاوه بر این به دلیل درصد بالای خطا نمی توان ارزیابی منصفانه ای در مورد فواید و مضرات ویتامین D در این جمعیت داشته باشیم. بطور کلی نمی توان نتیجه ی قطعی فواید و مضرات مکمل ویتامین D در افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی را مشخص کرد. علاوه بر این هیچ بررسی بر روی افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن و بیماری های کبدی ارثی انجام نشد.

منبع1 منبع2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های کبدویتامین دی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up