word image 23547 1

تفاوت قارچ ناخن با پسوریازیس ناخن چیست؟

پسوریازیس ناخن و قارچ ناخن شباهت‌های زیادی با هم دارند، اما یکی در نتیجه عفونت و دیگری التهابی است. عفونت‌های قارچی معمولاً انگشتان پا را درگیر می‌کند نه ناخن‌های دست. این مورد برای آن است که هنگام راه‌رفتن پابرهنه احتمال تماس پاها با قارچ بالاتر می‌رود. افرادی که مرتباً مانیکور می‌کنند یا دست‌هایشان اغلب خیس است، به همان اندازه در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی ناخن‌ها قرار می‌گیرند.

پسوریازیس چیست؟

تلاش برای فهمیدن اینکه آیا به پسوریازیس ناخن مبتلا هستید یا قارچ ناخن ممکن است برای شما دشوار باشد. شباهت‌های زیادی بین این دو وجود دارد و شما در واقع می‌توانید هر دو بیماری را هم‌زمان داشته باشید؛ اما آنها با یکدیگر متفاوت هستند و نیاز به انواع مختلف درمان دارند.

پسوریازیس یک اختلال پوستی است که در آن سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان می‌دهد و باعث التهاب در سلول‌های پوست و ایجاد لکه‌های پوسته‌دار یا قرمز به نام پلاک می‌شود. گاهی اوقات، این پلاک‌ها می‌توانند خارش داشته باشند یا با درد همراه شوند.

ضمن آنکه ممکن است به آرتریت پسوریاتیک مبتلا شوید که باعث درد و تورم مفاصل می‌شود. هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما راه‌هایی برای کاهش بسیاری از علائم آن و ایجاد تسکین در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت پسوریازیس ناخن و عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی متفاوت هستند. آنها عفونت‌های قابل‌درمان محسوب می‌شوند که زمانی رخ می‌دهند که دسته‌ای از قارچ‌ها با پوست شما تماس پیدا می‌کنند و بین ناخن و بستر ناخن شما قرار می‌گیرند. این عفونت‌ها به‌سرعت پخش می‌شوند و می‌توانند مسری باشند.

راه‌رفتن با پای‌برهنه در مناطق مرطوب و پرتردد مانند اتاق‌های رختکن، کنار استخرها یا حتی در خاک باغچه ممکن است منجر به عفونت شود، به‌خصوص اگر زخمی باز مانند بریدگی یا خراش کوچک داشته باشید. هم پسوریازیس و هم قارچ ناخن می‌توانند روی دست‌ها و پاهای شما ایجاد شوند. بااین‌حال، Psoriasis ناخن در انگشتان دست شما بیشتر از انگشتان پا رخ می‌دهد.

علائم پسوریازیس ناخن

تقریباً در هر مورد پسوریازیس ناخن، فرد علائم دیگری از پسوریازیس را در جای دیگری از بدن خود نشان می‌دهد؛ زیرا این یک بیماری التهابی در تمام بدن است. حدود ۵ درصد از افراد به‌تنهایی پسوریازیس در ناخن دارند، به این معنی که آنها آرتریت پسوریاتیک یا پسوریازیس پوستی ندارند.

اگر فردی را می‌بینید که مبتلا به پسوریازیس پلاکی معمولی است یا سابقه پسوریازیس پلاکی دارد و بیشتر تغییراتی که دارند روی ناخن‌های دست است، پس این یک نشانه خواهد بود.

ایجاد حفره

هنگامی که شما پسوریازیس ناخن دارید، گاهی اوقات قسمت بالای ناخن شما متمایل به شکستگی شده و باعث می‌شود که حفره‌ها یا شکاف‌های کوچک در امتداد سطح ناخن شما ظاهر شوند. این حفره یک گودال عمیق نیست؛ به عمق ناخن نمی‌رسد و شبیه فرورفتگی‌های کوچک است.

سرخی

با پسوریازیس و قارچ، گاهی اوقات ناخن شما از پوست جدا می‌شود و خودبه‌خود بلند خواهد شد و شکافی در زیر ناخن ایجاد می‌کند که این فرایند معمولاً بدون درد است.

لکه‌های قرمز و قهوه‌ای‌رنگ

در مواقع دیگر، لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای تیره را روی خود ناخن خواهید دید. این اغلب به دلیل نفوذ گلبول‌های سفید خون در ناحیه‌ای است که ملتهب می‌شود.

علائم قارچ ناخن

درحالی‌که پسوریازیس ناخن بیشتر در انگشتان دست دیده می‌شود، عفونت‌های قارچی معمولاً روی ناخن‌های پا و اغلب روی یک انگشت پا رخ می‌دهد، مگر اینکه درمان نشود و گسترش یابد. اگر می‌بینید یک ناخن انگشت پا درگیر شده است، به‌احتمال زیاد عفونت قارچی مربوط به تروما است، نه پسوریازیس. قارچ بر اساس قسمتی از ناخن که عفونی شده است، روی ناخن‌های شما تأثیر متفاوتی می‌گذارد.

عفونت پای ورزشکار

این عفونت قارچی بسیار مسری و نوعی کرم حلقوی است که باعث خارش و سوزش پوست شما می‌شود. گاهی اوقات، پوست زیر ناخن‌های شما ممکن است ترک بخورد و باعث ایجاد زخم‌های باز شود که می‌تواند بیشتر عفونی باشد و قارچ ناخن پا را به وجود آورد. اگر فردی را دیدید که عفونت پای خراشیده دارد و ناخن‌هایش تغییر می‌کند، احتمالاً درگیر یک نوع قارچ است.

تغییر رنگ

مانند پسوریازیس، ناخن‌های مبتلا به قارچ می‌توانند جدا شوند و تغییر رنگ شدید در ناخن را به دنبال داشته باشند. اغلب، ممکن است رگه‌های زرد یا سفید در امتداد تمام ناخن که جدا شود یا به‌صورت خطوط کوچک هستند، پیدا کنید. ازآنجایی‌که صفحه ناخن بلند می‌شود، ابتلا به برخی عفونت‌های باکتریایی ثانویه نیز در آنجا غیرمعمول نخواهد بود.

ضخیم‌شدن ناخن‌ها

گاهی اوقات ناخن شما و پوست زیر آن در نتیجه عفونت قارچی ضخیم می‌شود. این رشد ناخن طبیعی نیست و اغلب شکننده است و ترک خواهد خورد. شما می‌توانید درد همراه با آن را تجربه کنید، به‌خصوص اگر سطح عفونت ضخیم شود. پوشیدن کفش‌ها و کوتاه‌کردن ناخن‌هایتان می‌تواند دردناک باشد.

word image 23547 2

گزینه‌های درمانی

ازآنجایی‌که علل ریشه‌ای پسوریازیس ناخن و قارچ ناخن متفاوت است، روش‌های درمان هر دو نیز متفاوت خواهد بود. برای قارچ ناخن، شما باید به دنبال درمان عفونت باشید، بنابراین، باید از ضد قارچ‌های موضعی یا خوراکی استفاده کنید. پسوریازیس التهابی است، بنابراین شما باید پاسخ ایمنی را خاموش و التهاب را آرام سازید. در این موارد، باید از درمان‌هایی مانند استروئید بهره ببرید.

اگر علائم پسوریازیس ناخن یا قارچ ناخن را مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید که می‌تواند دقیقاً تشخیص دهد با کدام یک سروکار دارید. سپس پزشک پماد، دارو یا ترکیبی از هر دو را تجویز می‌کند. درمان احتمالاً از چند ماه تا یک سال طول بکشد، زیرا باید به بدن خود فرصت دهید تا از شر عفونت خلاص شود.

همان‌طور که یک ناخن سالم در طول زمان رشد می‌کند، کوتاه‌کردن قسمت ناسالم یا عفونی ناخن بسیار مهم است. اگر درد دارید، پوشیدن کفش‌های راحت‌تر و گشاد را تا بهبودی کامل در نظر بگیرید. گاهی اوقات، شما می‌توانید تزریق استروئید را انجام دهید. هرچند، وقتی در چنین نقطه حساسی مانند پاهای شما تزریق می‌شود باعث درد خواهد شد. برای تسریع این فرایند، می‌توانید به دنبال گزینه‌های زیبایی مانند لیزر یا جراحی باشید.

جمع‌بندی

عفونت‌های قارچی می‌توانند باعث هیپرپیگمانتاسیون یا تغییر رنگ ناخن شوند. عفونت ممکن است به‌صورت یک لکه کم‌رنگ خاکستری، سبز یا قهوه‌ای شروع شود که طی هفته‌ها یا ماه‌ها گسترش می‌یابد. پسوریازیس ناخن معمولاً باعث ایجاد لکه‌های تیره روی ناخن نخواهد شد. بیشتر افراد در عرض ۶ هفته یا بیشتر از پسوریازیس پوست خلاص می‌شوند، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا متوجه بهبودی پسوریازیس در ناخن‌ها شوید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkقارچ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up