آلرژی و تنگی نفس

آیا آلرژی، تنگی نفس دارد؟ جلوگیری و روش درمان

با توجه به گزارش کالج آمریکایی؛ آلرژی، آسم و ایمونولوژی و تنگی نفس می تواند نشانه آسم باشد، اما دلایل دیگری هم هست که باعث تنگی نفس ناشی از آلرژی می شود. اگر آلرژی دارید، گرده گل و سایر آلرژن ‌ها می ‌توانند برای مدتی باعث تنگی نفس و بروز سایر مشکلات تنفسی در شما شوند. دستگاه تصفیه هوا می تواند باعث کاهش آلرژن ها در خانه شود، بنابراین شما را در برابر آلرژی های مرتبط با تنگی نفس ایمن تر خواهد کرد.

آلرژی هایی که ممکن است باعث تنگی نفس شوند

اگر آلرژی تنفسی دارید، یعنی سیستم ایمنی بدن شما به محرک های محیطی به طور نامنظم پاسخ می دهد. استنشاق گرد و غبار، پرز های حیوانات خانگی و گرده یا کپک سیستم ایمنی شما را به شدت حساس می کند. بیماری های مزمن ریوی مثل آسم به طور مستقیم بر ریه های شما تأثیر می گذارد . در طول حمله آسم، ماهیچه‌ های اطراف لوله ‌هایی که هوا را به ریه ‌های شما توزیع می ‌کنند، سفت شده و در نتیجه راه ‌های هوایی منقبض و تنفس تان دشوار می شود.

اگر چه تنگی نفس بیشتر با آسم همراه است، اما می تواند ناشی از آلرژی های شدید هم باشد. تب یونجه و رینیت آلرژیک گاهی اوقات تنفس را سخت می کنند. اگر آلرژی تان باعث می شود که چند روزی به زحمت نفس بکشید، وقت آن است که کاری انجام دهید. ابتدا به پزشک مراجعه کنید و در مورد آلرژی تان اطلاعات بیشتری کسب کنید، ثانیا از قرار گرفتن در شرایطی که می تواند باعث واکنش شدید آلرژیک شود، اجتناب کنید. و در نهایت یک دستگاه تصفیه هوای خوب برای خانه و محل کارتان تهیه کنید.

بیایید در ادامه نگاهی دقیق ‌تر به نحوه تشخیص خطرات حملات آلرژی که شما را دچار تنگی نفس می ‌کنند، بیاندازیم.

چه چیزی باعث تنگی نفس ناشی از آلرژی می شود؟

مشاوره با یک متخصص داخلی که در زمینه آلرژی تخصص دارد، به شما کمک کند تا آلرژن هایی که باعث واکنش شدید می شوند را شناسایی کنید. همچنین می توانید لیست جاهایی که باعث بروز واکنش آلرژیک و تنگی نفس می شوند را در یک دفترچه یادداشت کنید تا دیگر به چنینی مکان هایی نروید. تنگی نفس یک مشکل پزشکی جدی است . اگر متوجه شدید که سینه تان خس خس می کند، حتما به دنبال درمان اورژانسی باشید.

شناسایی آلرژن های خطرناک

هنگامی که آلرژن های خطرناک را شناسایی کردید ، این اطلاعات را در اختیار پزشک تان هم قرار دهید. ممکن است پزشک تان بخواهد نسخه شما را تغییر دهد یا برای جلوگیری از مشکلات تنفسی مرتبط با آن آلرژن در آینده توصیه های جدید ارائه بدهد.

آیا می دانید چه طور واکنش آلرژیک را تشخیص دهید؟ پس از تنفس یک ماده حساسیت زا، ممکن است دچار آبریزش بینی شوید یا شروع به عطسه کنید. البته در برخی دیگر از افراد، آلرژن ها باعث خارش گلو، دهان، چشم ها، بینی و پوست می شوند . علاوه بر این ممکن است احساس کنید آلودگی یا چیزی وارد چشمان تان شده است. اگر علائم بدتر شود ، ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید و شروع به سرفه کنید. هر دوی این علائم به خصوص بعد از ورزش یا یک فعالیت نسبتا سنگین، تنفس را سخت می کنند.

word image 2

آلرژی های شدید اغلب باعث بروز علائم آسم گونه مثل تنگی نفس، سرفه ، خس خس سینه و سفتی در قفسه سینه می شود. این نشان می دهد که شما به چیزی در محیطتان حساسیت دارید. گرفتن یک دستگاه تصفیه هوا می تواند به شما کمک کند هوایی تمیز تر و بدون آلاینده و آلرژن تنفس کنید.

وقتی که شما آلرژی دارید ، سیستم ایمنی بدن تان آلاینده های بی ضرر را هم یک تهدید به حساب می آورد. این باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما، هیستامین و مواد شیمیایی دیگری آزاد کند تا به موادی که به آن حساسیت دارید، حمله کنند. آلرژن های موجود در هوا شامل پرز ، گرده و گرد و غبار است.

چه زمانی در برابر آلرژی تنگی نفس آسیب پذیرتر هستید؟

در روز های گرم تابستان، آلرژن های موجود در هوا ممکن است خطرناک شوند. تعداد بالای گرده ها نشان می دهد که مقدار زیادی مواد آلرژی زا در هوا وجود دارد که می تواند وارد خانه شما شده و باعث عطسه ، خارش و مشکل در تنفس شود. اگر آسم یا آلرژی دارید که هنگام ورزش باعث تنگی نفس می ‌شود، حتما با انجام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از ورود آلرژن‌ ها ( مثل پاک سازی هوایی که تنفس می‌کنید )، از خودتان محافظت کنید.

یک واکنش آلرژیک به نام آنافیلاکسی می ‌تواند بیش از یک قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد و شما را درگیر واکنش ‌های متعددی از جمله انسداد راه‌ های هوایی و تنگی نفس کند. معمولا نیش حشرات، مواد غذایی و دارو ها آلرژن هایی هستند که باعث واکنش آنافیلاکتیک می شوند . با این حال، می توانید مقدار گرد و غبار، گرده و پرز را در خانه تان کاهش دهید تا از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و ترشح هیستامین ها و سایر ترکیباتی که مسئول اختلالات تنفسی هستند، جلوگیری کنید.

15 درمان خانگی برای تقویت تنفس شما

اگر ورزش کردن برای تان مهم است ولی حساسیت تان در بدترین حالتش قرار دارد، خانه را ترک نکنید و همان جا ورزش کنید. به این ترتیب می توانید علائم تان را کنترل کرده و از دستگاه تصفیه هوا باشگاه خانگی تان استفاده کنید تا از تنگی نفس و سایر واکنش های آلرژیک شدید جلوگیری شود.

چه طور می توانید آلرژی تنفسی را درمان کنید؟

قبل از خرید دارو های بدون نسخه برای آلرژی، با پزشک تان مشورت کنید . برخی از محصولات ممکن است واکنش شما را بدتر و حتی تنفس تان را سخت تر کنند. ممکن است برای کنترل آلرژی تان به یک داروی قوی نیاز داشته باشید. دارو های آلرژی اغلب حاوی دارو های ضد احتقان، آنتی هیستامین ها یا استروئید ها هستند. برای برخی از حساسیت ها، ممکن است به درمان ایمونوتراپی نیاز داشته باشید . هنگامی که یک واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی) دارید که راه های تنفسی تان را هم مسدود می کند، احتمالش هست تزریق اپی نفرین هم تجویز شود.

فقط یک متخصص پزشکی می تواند آسم یا آلرژی شما را تشخیص داده و درمان کند . پس برای کسب بهترین نتیجه باید از دارو های تجویز شده دقیقا مطابق دستور پزشک استفاده کنید . با این حال، کار هایی هست که می توانید برای ایجاد محیط امن تر و بدون آلرژن انجام دهید.

جلوگیری از تنگی نفس ناشی از آلرژی

همیشه نمی ‌توان از آلرژن ‌هایی که در فضای باز با آن ‌ها مواجه می شوید، اجتناب کنید. با مصرف دارو ممکن است بتوانید از یک واکنش آلرژیک شدید که تنفس را دشوار می کند ، جلوگیری کنید. ورزش در داخل خانه، مخصوصا زمانی که مقدار گرده یا آلودگی هوا زیاد است هم می تواند به شما کمک کند تا با وجود آلرژی راحت تر نفس بکشید.

یک بخور عالی توصیه شده: خواص بخور اکالیپتوس، طرز تهیه و روش استفاده

گردگیری و جارو برقی کشیدن مداوم خانه و خشک نگه داشتن محیط، از تجمع کپک ها و سایر آلرژن ها و ایجاد مشکلات تنفسی جلوگیری می کند . یک دستگاه تصفیه هوا می‌تواند به شما کمک کند تا تنفس راحت ‌تری داشته باشید و برخی از میکروارگانیسم‌ هایی که می ‌توانند شما را بیمار کرده و باعث واکنش آلرژیک شوند، را از بین می ‌برد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
تنگی نفسدرمان آلرژی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up