حساسیت

از کجا بفهمیم به چه چیزی حساسیت داریم؟ (و ازمایش های لازم)

بین 40 تا 50 میلیون نفر در ایالات متحده به آلرژی یا آسم مبتلا هستند. این بیماری‌ آنقدر شایع است که تشخیص و درمان آن ساده به نظر می ‌رسد و تصور می شود که هر پزشکی باید بتواند مؤثرترین روش های درمانی را در پیش بگیرد. با این حال، متخصصان آلرژی در این زمینه تخصص لازم را دارند و اقدامات زیر را انجام می دهند:

 • انجام تست های آلرژی
 • شناسایی آلرژن ها
 • تشخیص دقیق بیماری
 • درمان بیماری
 • تنظیم برنامه ای مشخص برای از بین بردن علائم
 • ارائه ی مقرون به صرفه ترین مراقبت هایی که بهترین نتایج را به همراه دارند

کمک گرفتن از یک متخصص آلرژی برای آزمایش و تشخیص این بیماری می تواند به شما کمک کند تا احساس بسیار بهتری داشته باشید.

اگر تابحال ابتلای شما به آلرژی تشخیص داده نشده است، اما فکر می ‌کنید که ممکن است به این بیماری مبتلا باشید، یا اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث بروز علائم آلرژی در شما می ‌شود، به متخصص آلرژی مراجعه کنید. با کمک یک متخصص، می توانید علائم خود را کنترل کنید و احساس بسیار بهتری داشته باشید.

هنگامی که به متخصص آلرژی مراجعه می کنید، پزشک موارد زیر را انجام می دهد:

 • یک سابقه پزشکی از شما میگیرد. پزشک از شما در مورد وضعیت سلامتی، علائم و اینکه آیا اعضای خانواده شما آسم یا آلرژی هایی مانند تب یونجه، کهیر یا بثورات پوستی مانند اگزما دارند، سؤال می کند.
 • در مورد علائم تان سوال میکند. پزشک می خواهد بداند علائم شما چه زمانی رخ می دهند، هر چند وقت یک بار اتفاق می افتند و چه چیزی آنها را ایجاد می کند. متخصص آلرژی همچنین در مورد وضعیت کار، زندگی و غذای شما سؤال می ‌کند تا ببیند آیا اینها می ‌توانند سرنخ‌ هایی برای کمک به تشخیص آلرژی شما ارائه دهند یا خیر.
 • یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.
 • تست های آلرژی انجام می دهد.

گرفتن سابقه ی پزشکی و انتخاب آزمایشات مناسب کلید تشخیص صحیح است. متخصصان آلرژی از مهارت های خود در این زمینه ها استفاده می کنند تا به بیماران کمک کنند احساس بهتری داشته باشند، در طول روز فعال بمانند و در شب استراحت کنند.

تست های آلرژی

بزرگسالان و کودکان در هر سنی می توانند تست آلرژی انجام دهند. شما به محض اولین مراجعه به پزشک، می توانید آزمایشات لازم را انجام دهید. هنگامی که نتایج مشخص شد و تشخیص صورت گرفت، متخصص آلرژی می تواند به شما بگوید که به چه چیزی حساسیت دارید و چه اقداماتی می توانید برای مقابله با آن انجام دهید.

ممکن است متخصص آلرژی شما بخواهد آزمایش پوست، آزمایش خون یا هر دو را انجام دهید. پیش از انجام هر نوع تست آلرژی بهتر است ابتدا با یک متخصص آلرژی مشورت کنید. این متخصصان در مورد بهترین روش های تشخیص و درمان آلرژی آموزش دیده اند.

آزمایشات خون و پوست هر دو می ‌توانند حساسیت بیمار را به مواد استنشاقی معمولی مانند گرده‌ ها و کنه‌ های گرد و غبار یا داروها، غذاهای خاص، لاتکس یا مواد دیگر تشخیص دهند. تست پوستی روش ترجیحی است که توسط متخصصین آلرژی آموزش دیده استفاده می شود و معمولا دقیق ترین روش است. آزمایش خون نیز ممکن است در شرایط خاص تجویز شود.

word image 17

انتخاب آزمایش مناسب بسیار مهم است و در حقیقت آزمایشی ست که به بهترین وجه می تواند به روند تشخیص کمک کند. این کار به دلایل مختلف، آسان نیست. بیماران مبتلا به آلرژی اغلب به بسیاری از آلرژن ها حساس هستند، اما از نظر بالینی فقط به یک یا چند ماده خاص حساسیت دارند. متخصصان آلرژی آموزش دیده اند تا تست هایی را انتخاب کنند که آلرژن هایی را که در واقع باعث ایجاد علائم می شوند مشخص کنند.

داشتن این مهارت ها بسیار مهم است زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد که می تواند بر نتایج تست آلرژی تأثیر بگذارد. شناسایی صحیح محرک های آلرژیک خاص یک فرد به متخصص آلرژی کمک می کند تا بهترین درمان ها و برنامه های مدیریتی را برای هر بیمار مشخص کند.

حساسیت های فصلی در سالمندان: درمانهای خانگی

متخصصین آلرژی متخصصانی هستند که به بیماران در کنترل آلرژی و آسم کمک می کنند. این متخصصان می دانند که همه تست های آلرژی شبیه هم نیستند. آنها به طور منظم متون علمی را مرور می کنند تا بدانند کدام آزمایشات بهتر از سایرین عمل می کنند و روش های آزمایشگاهی چگونه ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.

تست های آلرژی نباید به صورت تصادفی انتخاب شوند. آنها براساس علائم، مواجهه های محیطی و شغلی با مواد مختلف، سن و حتی سرگرمی های فرد انتخاب می شوند. سپس تمام نتایج در زمینه سابقه پزشکی بیمار تفسیر می شوند.

آزمایشات را می توان برای آلرژن های رایجی مانند گرده گیاهان، کپک ها، کنه های گرد و غبار، شوره حیوانات، نیش حشرات و غذاهای مختلف مانند بادام زمینی، تخم مرغ، گندم، صدف و شیر انجام داد. آزمایش برای تشخیص حساسیت به برخی از داروها مانند پنی سیلین نیز در دسترس است.

انواع تست های آلرژی

تست آلرژی پوستی

تست آلرژی پوستی یک استاندارد طلایی است و همراه با سابقه پزشکی استفاده می شود تا دقیقا مشخص شود که فرد به چه چیزهایی حساسیت دارد.

برخی از داروها می توانند با آزمایش پوستی تداخل داشته باشند، بنابراین باید به متخصص آلرژی خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید.

تست های پوستی در مطب متخصص آلرژی انجام می شود. این آزمایشات نتیجه سریعی دارند و معمولاً هزینه کمتری نسبت به آزمایش خون دارند.

حتما بخوانید: 3 تا از بهترین و موثرترین قرص ها و روشهای موثر درمان آبریزش بینی 

اگرچه این آزمایش ممکن است ساده به نظر برسد اما باید توسط پزشکان آموزش دیده با درک متغیرها و خطرات روش آزمایش انجام شود.

مراحل شامل موارد زیر است:

 • متخصص آلرژی پس از بررسی سابقه ی پزشکی بیمار و انجام معاینه فیزیکی، تشخیص می دهد که آزمایش پوستی آلرژی برای شما در آن روز مناسب و بی خطر است یا خیر.
 • یک کارمند آموزش دیده تست آلرژی پوستی را زیر نظر متخصص آلرژی انجام می دهد.
 • نتیجه ی تست آلرژی پوستی خوانده می شود و برای تشخیص صحیح درجه بندی می شود.

دو نوع تست حساسیت پوستی وجود دارد:

 • تست خراش پوست: در این آزمایش، یک قطره کوچک از یک آلرژن احتمالی (چیزی که ممکن است به آن حساسیت داشته باشید)، با استفاده از سوزنی که به سختی به سطح پوست نفوذ می کند، به پوست شما زده می شود. به این آزمایش، تست خارش پوست هم گفته می شود و رایج ترین نوع تست پوستی است.
 • تست درون پوستی: این آزمایش نشان می دهد که آیا فرد به چیزهایی مانند نیش حشرات و پنی سیلین حساسیت دارد یا خیر. در این تست مقدار کمی از آلرژن احتمالی با استفاده از یک سوزن نازک به زیر پوست تزریق می شود. این تست برای بررسی آلرژی های غذایی کاربرد ندارد.

بیش از 100 سال است که تست های پوستی برای تشخیص اختلالات آلرژیک با موفقیت استفاده می شوند. امروزه تست های خراش رایج ترین نوع تست پوستی هستند. این آزمایش‌ خیلی تهاجمی نیست و برای اکثر آلرژن‌ها، نتایج سریعی نشان می دهند. اگر نتایج تست خراش پوست منفی باشد، ممکن است آزمایش ‌های درون پوستی انجام شود چون جزئیات بیشتری در مورد علت ایجاد علائم در اختیار پزشک قرار می‌ دهند.

دلایل حساسیت فصلی و 4 روش درمان طبیعی (رژیم غذایی دارو دمنوش)

علائم آلرژی ممکن است در طول آزمایش رخ دهد. شایع ترین علائم، خارش و ورم پوست است. در موارد نادر، واکنش جدی تری نیز ممکن است رخ دهد، بنابراین تست حساسیت پوستی باید همیشه توسط متخصص انجام شود.

آزمایش خون

آزمایش خون با استفاده از سوزن انجام می شود و مصرف دارو با نتایج آن تداخلی ندارد. با این حال، زمان زیادی طول می کشد تا نتیجه آزمایش مشخص شود و بسته به شرایط مختلف، ممکن است مثبت کاذب شود. هزینه آزمایش خون بیشتر از آزمایش پوست است. آزمایش خون آلرژی انواع مختلفی دارد و برخی از آنها بهتر از بقیه هستند.

آزمایش خون آلرژی خطر خاصی ندارد و تنها ممکن است با کمی درد یا خونریزی در جای سوزن همراه باشد.

تشخیص آلرژی

نتایج آزمایش خون و پوست به تنهایی آلرژی را تشخیص نمی دهند. تمام نتایج آزمایشات مختلف باید همراه با سابقه پزشکی بیمار تفسیر شوند.

وقتی صحبت از آلرژی به میان می ‌آید، سابقه پزشکی بیمار به اندازه نتایج آزمایش آلرژی مهم است. سابقه پزشکی ارتباط مهمی بین نتایج تست آلرژی و خود بیماری ایجاد می کند. بعبارت دیگر اطلاعات ارزشمندی را در مورد سلامت کلی بیمار، واکنش او به آلرژن های احتمالی، علائم وی در فصول مختلف سال و غیره به متخصص آلرژی می گوید.

word image 18

اگر نتایج تست آلرژی پوستی و خونی واضح نباشد یا با سابقه پزشکی بیمار مغایرت داشته باشد، متخصصان آلرژی برای تشخیص نهایی بر تجربیات خود و همچنین سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی تکیه می‌ کنند.

جدیدترین روش درمان حساسیت آبریزش بینی با کمک انفیه

پاسخ به سوالات متداول در مورد تست پوستی آلرژی

تست آلرژی پوست توسط چه کسانی انجام می شود؟

آلرژیست ها متخصصانی هستند که آلرژی را آزمایش، تشخیص و درمان می کنند. انجام تست آلرژی پوست نیز توسط این متخصصان انجام می شود.

تست حساسیت پوستی چگونه انجام می شود؟

این تست واکنش های آلرژیک فوری را به طور همزمان در چندین ماده مختلف بررسی می کند. حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد تا مواد حساسیت زا (از جمله گرده گل، کپک، ریزگردها و غذاها) روی پوست شما قرار بگیرند. این تست معمولاً در بزرگسالان روی ساعد و در کودکان در قسمت فوقانی کمر انجام می گیرد. پزشک پس از خاراندن پوست حدود 15 دقیقه صبر می کند تا پوست را از نظر علائم واکنش های آلرژیک مشاهده می کند. اگر به یکی از مواد آزمایش شده حساسیت داشته باشید، برجستگی های برجسته، قرمز و خارش داری ایجاد می شود که ممکن است شبیه گزش پشه باشد.

تست خراش و تست درون پوستی ممکن است کمی درد داشته باشد. حساسیت به هر ماده ی آلرژن می تواند باعث خارش پوست شود.

چگونه باید برای تست حساسیت پوستی آماده شوم؟

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، به متخصص آلرژی خود اطلاع دهید.

3 تا 7 روز قبل از آزمایش آنتی هیستامین مصرف نکنید. از متخصص آلرژی خود بپرسید که چه زمانی باید مصرف این داروها را قطع کنید. (استفاده از اسپری‌ های استروئیدی بینی و داروهای آسم اشکالی ندارد چون با آزمایشات پوستی تداخلی ندارند. قبل از انجام آزمایش با پزشک متخصص آلرژی صحبت کنید تا ببینید که مصرف کدام داروها را می ‌توانید ادامه دهید.)

آیا تست حساسیت پوستی بی خطر است؟

از آنجاییکه در طی آزمایش پوست مقادیر بسیار کمی از آلرژن ها بر روی پوست آزمایش می شود، بنابراین بی خطر است. در طول آزمایش، متخصص آلرژی احتمال ایجاد واکنش های آلرژیک شدید را در نظر می گیرد اما این به ندرت اتفاق می افتد.

نتایج آزمایش پوست به چه معناست؟

اگر به یک آلرژن حساس باشید:

با تست خراش و تست درون پوستی، یک برآمدگی قرمز کوچک و خارش دار روی پوست ظاهر می شود. هرچه برجستگی بزرگتر باشد، ممکن است نسبت به آن حساسیت بیشتری داشته باشید.

در این شرایط نتایج تست پوستی مثبت است و به این معنی است که ممکن است به آلرژن مورد آزمایش حساسیت داشته باشید.

حتی اگر آزمایش پوستی نشان دهد که شما به چیزی حساسیت دارید، ممکن است وقتی بعدها در معرض آلرژن قرار گرفتید، به آن واکنش نشان ندهید. متخصص آلرژی سابقه پزشکی و نتایج آزمایش پوست شما را بررسی می کند تا تشخیص دهد که به چه چیزی حساسیت دارید.

اگر آزمایش پوست نشان دهنده ی ابتلا به آلرژی باشد، چه باید کرد؟

متخصص آلرژی برنامه ای برای کنترل آلرژی به شما پیشنهاد خواهد کرد که به منظور پیشگیری و درمان علائم انجام می گیرد و شامل مراحل زیر است:

 • از تماس با آلرژن ها اجتناب کنید یا قرار گرفتن در معرض آنها را محدود کنید. به عنوان مثال، اگر به کنه های گرد و غبار حساسیت دارید، قسمت هایی از خانه که احتمال تجمع گرد و غبار در آنها وجود دارد را مرتبا تمیز کنید و وسایل اضافه را جمع کنید.
 • برای تسکین علائم خود دارو مصرف کنید. متخصص آلرژی ممکن است داروهایی مانند آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها، اسپری های بینی یا قطره های چشمی را تجویز کند.
 • واکسن های آلرژی را در صورت تجویز متخصص آلرژی، دریافت کنید. این واکسن ها برای افرادیکه نمی توانند از یک آلرژن اجتناب کنند، تجویز می شود. واکسن ها حاوی مقدار کمی از آلرژنی هستند که شما به آن حساس هستید. ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نیز به صورت تزریقی و یا زیر زبانی انجام می شود و شامل افزایش تدریجی دوز ماده ای است که به آن حساسیت دارید (که به عنوان آلرژن نیز شناخته می شود). افزایش اندک مقدار آلرژن (مواردی مانند گرد و غبار، گرده، کپک و شوره حیوانات خانگی) در طول زمان باعث می شود که حساسیت سیستم ایمنی بدن نسبت به آن کمتر شود. به این ترتیب هنگامی که در آینده با آلرژن مواجه می شوید، علائم آلرژی کاهش پیدا می کند. ایمونوتراپی التهاب ناشی از تب یونجه و آسم را نیز کاهش می دهد.

آلرژی مشکل شایعی ست که افراد زیادی را درگیر می کند. بهترین راه برای کنترل علائم این بیماری، مراجعه به یک متخصص آلرژی است. این پزشکان می توانند با تشخیص آلرژن ها و تجویز داروهای لازم، علائم بیماری شما را مدیریت و درمان کنند.

منبع منبع2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
حساسیت غذاییحساسیت فصلی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام خسته نباشید من نمیدونم به چه حساسیت دارم که دور چشم هام پف میکنه خارش هم داره ممنون از راهنمایی تون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up