علت های سردرد

انواع سردرد (جدید و غیر جدی)، علت ها و روشهای ساده درمان

تصور می شود سردردها همیشه بخشی از زندگی روزمره مردم بوده اند. اما به نوعی هرگز به عنوان موضوعی دارای اهمیت زیاد در نظر گرفته نشده اند. از دلایل ممکن این است که با بسیاری از اختلالات همراه است که اکثر آن ها خوش خیم هستند. با این حال اکنون شواهد زیادی وجود دارد که تأثیرات اجتماعی اختلالات سردرد، هزینه آن ها و ضرورت آموزش و ارائه مراقبت های اساسی بیش تر برای کسانی که رنج می برند را نشان می دهد.

حقایقی راجب سردرد

 • نتیجه نظرسنجی جهانی سال 2010 (GBD 2010) به روشنی نشان داد كه سردرد شایع ترین علل بسیاری از ناتوانی ها در سراسر جهان است.
 • براساس این بررسی، سردردهای تنشی و میگرن دومین و سومین اختلال شایع در جهان هستند. علاوه بر این میگرن هفتمین علت ناتوانی در سراسر جهان است.
 • تخمین زده می شود که دو سوم افراد در طول زندگی خود در برخی مواقع دچار سردرد می شوند: 14 تا 16 درصد در اثر میگرن و 46 تا 78 درصد ناشی از سردرد تنشی هستند.
 • بیماران مبتلا به سردرد 4.5 درصد از مراجعین به بخش اورژانس ED را تشکیل می دهند.
 • سردرد یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد از داروهای ضد درد (OTC) مانند پاراستامول (استامینوفن)، آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک استفاده می کنند.
 • در حالی که این داروها معمولا ایمن و موثر هستند، اما استفاده از آن ها با خطرات خاصی همراه بوده است.

پاراستامول (استامینوفن) ممکن است به کبد آسیب برساند، آسپرین با افزایش خطر خونریزی دستگاه گوارش همراه است و از داروهای NSAID باید در بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا اختلال در کبد یا کلیه با احتیاط استفاده شوند.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\1.gif

چگونه می توان فهمید که سردرد جدی است یا خیر؟

سردردی که به دلیل یک بیماری زمینه ای خاص مانند سینوزیت یا مننژیت ایجاد شود، اغلب ثانویه گفته می شود تا آن را از شرایط خوش خیم تر مانند میگرن، سردرد تنشی و سردردهای خوشه ای که به عنوان علل اولیه شناخته می شوند، متمایز کنند.

سردرد اولیه سردردی است که به دلیل خود سردرد ایجاد می شود و دلیل دیگری ندارد. تمایز بین تعداد کم بیماران مبتلا به سردردهای جدی و گاه خطرناک برای زندگی از اکثر قریب به اتفاق سردردهای خوش خیم اولیه، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. عدم تشخیص سردرد ثانویه جدی می تواند عواقب مهلک داشته باشد.

کلید تشخیص سردرد ثانویه از سردرد اصلی شامل ویژگی های سردرد، سایر علائم در همان زمان و معاینه جسمی است. ویژگی های زیر ممکن است به جای سردرد اولیه به سردرد ثانویه اشاره کند:

 • سردرد مداوم شدید که طی چند ثانیه یا چند دقیقه به حداکثر شدت می رسد
 • هیچ سردرد مشابهی در گذشته وجود نداشته است
 • وجود عفونت همزمان (مثلا سینوزیت یا سایر عفونت های دستگاه تنفسی)
 • وضعیت روانی تغییر یافته (به عنوان مثال سردرگمی، غش یا نوسان در سطح هوشیاری)
 • سردرد همراه با تشنج
 • سردرد با فشار (مثلا مقاربت جنسی، ورزش)
 • سن بالای 50 سال
 • سن زیر 5 سال
 • وجود سرطان، عفونت HIV یا سرکوب سیستم ایمنی بدن
 • اختلالات بینایی
 • ناهنجاری های عصبی در معاینه فیزیکی (به عنوان مثال عدم تقارن مردمک، پاسخ پلانتار اکستنسور)
 • سفتی گردن یا سایر علائم مننژیسموس (به عنوان مثال علائمKernig ، علائم Brudzinski)
 • علائم یا سابقه یك ترومای اخیر

ویژگی های زیر نشان دهنده کم خطر بودن برای علت اساسی خطرناک است و سردرد اصلی را نشان می دهد:

 • الگوی پایدار سردرد در طی ماه ها یا سال ها
 • سابقه خانوادگی سردردهای مشابه
 • معاینه بدنی طبیعی
 • سردردها به طور مداوم بر اثر چرخه هورمونی، غذاهای خاص، ورودی حسی یا تغییرات آب و هوا ایجاد می شوند.

برای اکثر بیماران آزمایش تشخیصی انتخابی، اسکن مغزی تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) است.

توموگرافی کامپیوتری (CT) مغز معمولا در هنگام تروما یا شروع ناگهانی سردرد به دست می آید. پونکسیون کمری با بررسی مایع مغزی نخاعی در تشخیص خونریزی و عفونت مفید است.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\2.gif

سر درد اولیه

سردرد اولیه ممکن است به دلیل چندین شرایط باشد که به خودی خود خوش خیم است اما ممکن است اغلب به ناتوانی جدی منجر شود. در بیش تر موارد سردردهای خوش خیم در سه دسته زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای.

1- سردرد نوع تنشی (TTH)

سردرد تنشی که به عنوان سردرد نوع تنشی TTH نیز شناخته می شود، شایع ترین نوع سردرد اولیه است. همچنین شایع ترین سردرد در بین مردم و دومین اختلال شایع در جهان است.

متوسط ​​شیوع جهانی TTH در بزرگسالان 42 درصد است. به علت شیوع بالای آن در جمعیت،TTH باعث ناتوانی بسیار زیادی می شود. با کمال تعجب تحقیقات کمی در مورد این اختلال انجام شده است و بنابراین دانش در مورد دلایل و مکانیسم های اساسی محدود است. این ممکن است تا حدی به دلیل عدم طبقه بندی مناسب باشد.

قبل از سال 1988، هیچ تعریف دقیقی از سردرد نوع تنشی در دسترس نبود و اصطلاحات مختلفی از قبیل سردردهای عضلانی، سردرد تنشی، سردرد روانی و سردردهای استرس استفاده می شد.

سردرد در TTH به ندرت شدید است. اغلب باند مانند و دردناک است و معمولا نبض دار نیست. معمولا در هر دو طرف سر تأثیر می گذارد و با حساسیت به نور و صدا یا حالت تهوع و استفراغ همراه نیست. حساسیت به عضله در سر، گردن یا شانه ها غالبا وجود دارد.

استرس و تنش روانی رایج ترین علل TTH گزارش شده است. سه نوع اصلی TTH وجود دارد:

 • TTH اپیزودیک نادر، با سردرد اپیزودیک کم تر از یک روز در ماه
 • TTH اپیزودیک مکرر، با سردرد اپیزودیک از 1 تا 14روز در ماه
 • TTH مزمن، با سردرد 15 روز یا بیش تر در ماه

مسکن های OTC ساده (آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB ) و ناپروکسن (Aleve)) اصلی ترین راه درمان TTH اپیزودیک هستند. آسپرین یا استامینوفن گاهی با کافئین یا یک داروی آرام بخش در یک دارو واحد ترکیب می شود.

با این وجود برای جلوگیری از ایجاد سردردهای بیش از حد، استفاده مکرر و بیش از حد از داروهای مسکن بسیار مهم است. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از جمله آمی تریپتیلین و پروتریپتیلین رایج ترین داروها برای جلوگیری از TTH هستند. بعضی اوقات از طب سوزنی، ماساژ و روش های آرامش بخش استفاده می شود.

2- میگرن

میگرن نوعی اختلال در حملات مکرر سردرد است. که غالبا به عنوان درد شدیدا ضربان دار یا با احساس تپش در یک طرف سر توصیف می شود. این بیماری معمولا با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است.

علائم بالینی ممکن است یک یا دو روز قبل از حمله رخ دهد. این موارد شامل یبوست یا اسهال، تغییرات خلقی، تغییر اشتها از جمله هوس غذا، مشکلات چگالی، سردی اندام های بیرونی، افزایش تشنگی، تکرر ادرار و خمیازه مداوم است.

علائم هشدار دهنده معروف به میگرن ممکن است قبل یا همراه با سردرد بروز کند. این موارد شامل اختلالات بینایی و ناهنجاری های حسی مانند احساس سوزن سوزن شدن یا لمس شدن یک طرف صورت، بازو یا پا می شود. با این حال 75 تا 80 درصد بیماران مبتلا به میگرن aura را تجربه نمی کنند.

برخی عوامل محرک شناخته شده برای حملات میگرنی شامل استرس عاطفی، قاعدگی، محرک های بینایی مانند چراغ های روشن، روزه گرفتن، شراب، فشار بدنی، اختلالات خواب، مصرف نوشیدنی های بسیار کافئین دار و آسپارتام می باشد.

علت دقیق میگرن ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که آن ها نتیجه فعالیت غیر طبیعی مغز است که بخشی از آن ناشی از عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین است.

این ناهنجاری ها ممکن است به طور موقت بر روی سیگنال های عصبی و رگ های خونی در مغز تأثیر بگذارد.

3- سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای همچنین به عنوان سردرد هیستامین نیز شناخته می شود، یک عارضه نادر است که در هر 1000 نفر، 1-2 نفر را مبتلا می کند.

این سر درد با درد شدید در یک طرف سر، غالبا چشم و پیشانی مشخص می شود. درد ممکن است به سرعت و بدون هشدار آغاز شود. ممکن است بسیار شدید باشد اما معمولا بیش از 1-2 ساعت دوام نمی آورد.

حداقل یکی از علائم زیر همراه این سر درد وجود دارد:

 • چشم قرمز و اشک آلود
 • افتادگی و تورم یک پلک
 • مردمک کوچک تر در یک چشم
 • صورت عرق کرده
 • بینی گرفته یا آبریزش بینی

به نظر می رسد افرادی که سیگار می کشند خطر بیش تری برای ابتلا به سردردهای خوشه ای دارند. برخی از موارد نیز در خانواده ها وجود دارند.

حملات سردرد خوشه ای گاهی اوقات با نوشیدن الکل یا بوهای شدید مانند عطر، رنگ یا بنزین ایجاد می شود.

سر درد ثانویه

4- عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یک علت شایع سردرد است. در كودكان و نوجواناني كه به اورژانس مراجعه مي كنند، عفونت هاي دستگاه تنفسي فوقاني شايع ترين علت سردرد حاد است (57 درصد).

این افراد بیش تر به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ویروسی 39 درصد، سینوزیت 9 درصد و فارنژیت استرپتوکوکی 9 درصد تقسیم می شوند. غالبا تب و گلو درد نیز وجود دارد.

سردرد سینوسی معمولا توسط پزشکان و خود بیمار تشخیص داده می شود. با این حال به نظر می رسد که سینوزیت یک علت غیر معمول سردردهای مکرر است و بسیاری از بیماران مبتلا به سردرد سینوسی به میگرن مبتلا می شوند.

5- انسفالیت و مننژیت

انسفالیت نوعی عفونت مغز است که بیش تر در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود. این بیماری با تب، تشنج، تغییر در رفتار، سردرگمی و بد رفتاری مشخص می شود.

مننژیت یک روند التهابی از غشای اطراف مغز است. هنگامی که توسط باکتری ایجاد شود به آن مننژیت باکتریایی گفته می شود. این باکتری ها معمولا مخاط دستگاه های هوایی فوقانی را از جایی که ممکن است وارد جریان خون شوند، آلوده می کنند و درنهایت از سد خونی مغزی عبور کرده و وارد مغز می شوند.

شایع ترین انواع مننژیت باکتریایی شامل مننژیت پنوموکوکی و مننژیت مننگوکوک است. هر ساله حدود 6000 مورد مننژیت پنوموکوکی در ایالات متحده گزارش می شود. مننژیت باکتریایی یک بیماری نادر اما بالقوه کشنده است. مننژیت هموفیلوس رایج ترین شکل مننژیت باکتریایی است. واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B به طور قابل توجهی تعداد موارد در ایالات متحده را کاهش داده است.

با توجه به موفقیت برنامه های واکسیناسیون دوران کودکی، طی 25 سال گذشته میانگین سنی یک بیمار مبتلا به مننژیت از 15 ماه به 42 سالگی رسیده است.

مننژیت اگر به دلایل دیگری مانند دارو یا عفونت غیر باکتریایی شناخته شود، جزو مننژیت آسپتیک طبقه بندی می شود.

C:\Users\Danei\Desktop\axe chaman\New folder (2)\3.gif

تشخیص آنسفالیت و مننژیت معمولا با انجام یک پونکسیون کمری (نمونه برداری از مایع مغزی – نخاعی) انجام می شود.

علائم بارز مننژیت باکتریایی تب ناگهانی و سردرد شدید است. بیماران مبتلا به مننژیت باکتریایی اغلب دچار حالت تهوع یا استفراغ، دو بینی، خواب آلودگی، حساسیت به نور روشن و سفتی گردن می شوند. تشخیص زود هنگام بسیار مهم است زیرا مننژیت حاد باکتریایی باید بلافاصله با آنتی بیوتیک های داخل وریدی و گاهی اوقات کورتیکواستروئیدها درمان شود.

6- خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH)

فضای subarachnoid منطقه بین مغز و جمجمه است که به طور معمول با مایع مغزی نخاعی پر می شود. خونریزی زیر عنکبوتیه SAH یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در اثر خونریزی به درون فضای ساب آراکنوئید ایجاد می شود.

SAHمی تواند در اثر آنوریسم پاره شده، ناهنجاری عروق (ناهنجاری های شریانی) یا آسیب دیدگی سر ایجاد شود. SAHمعمولا دارای سردرد شدید، حالت تهوع و استفراغ، سفتی گردن، حساسیت به نور (فتوفوبی) و گاهی اوقات تاری دید یا دو بینی، از بین رفتن هوشیاری و تشنج است.

بسته به علت اصلی خونریزی، وضعیت بیمار و میزان آسیب به مغز، درمان برای SAH متفاوت است.

7- سکته مغزی

هنگامی که جریان خون به مغز قطع می شود، سکته مغزی رخ می دهد. اگر خون به مغز نرسد سلول های مغزی می میرند و آسیب دائمی در مغز ایجاد می شود.

در سکته مغزی ایسکمیک یک لخته خون جریان خون را به مناطقی از مغز مسدود می کند. در سکته مغزی هموراژیک، خونریزی در بافت مغز وجود دارد که بیش تر به دلیل ترکیدگی رگ است.

ممکن است بیمار در مراحل اولیه سکته مغزی دچار سردرد شود. سردرد ممکن است با سرگیجه یا استفراغ همراه باشد. با این وجود بیش تر بیماران دارای نقص عصبی نیز هستند؛ از جمله عدم توانایی در حرکت یک عضو، نقص حسی، گفتار غلط یا عدم توانایی در صحبت کردن.

8- ضربه مغزی

سردرد بلافاصله به دنبال آسیب دیدگی سر، معمولا بعد از چند دقیقه یا چند روز از بین می رود. با این وجود گاهی اوقات سردرد ممکن است ماه ها یا سال ها پس از آسیب دیدگی باقی بماند.

این سردردهای طولانی مدت سردردهای پس از سانحه یا بعد از ضربه مغزی نامیده می شوند. سردردهای پس از سانحه معمولا هر دو طرف سر را تحت تأثیر قرار می دهند و اغلب روزانه اتفاق می افتند و از شدت کم تا متوسط ​​برخوردار هستند. با این حال ممکن است دردهای شدیدتری رخ دهد و ممکن است شبیه میگرن با درد تپنده یک طرفه همراه با حالت تهوع و حساسیت به نور و سر و صدا باشد. امروزه بسیاری از موارد سردرد پس از آسیب به عنوان TTH مزمن طبقه بندی می شوند.

9- هماتوم زیر سخت شامه مزمن (SDH)

هماتوم مزمن SDH یک لخته خون قدیمی در سطح مغز در زیر پوشش بیرونی آن است. این سردرد شایع ترین شکایت سردرد است که در 80 درصد بیماران مشاهده می شود. SDH در بیماران 60 سال و بالاتر شایع است. بسیاری از بیماران دارای آتروفی اساسی مغز و کوچک شدن بافت مغزی به دلیل سن یا بیماری هستند.

SDH معمولا توسط ضربه مغزی جزئی كه باعث پارگی رگ های خونی بر روی سطح مغز می شود، ایجاد می گردد و در نتیجه تجمع آهسته خون در طی چند روز تا هفته ها انجام می شود. ضربه ممکن است بی اهمیت باشد و اغلب توسط خود بیمار به یاد نمی آید.

عوامل خطر شامل سوء مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون است.

10- تومور مغزی

سردرد یکی از شایع ترین علائمی است که بیماران مبتلا به تومور مغزی تجربه می کنند. سردرد معمولا ثابت است اما اغلب در صبح بدتر است. به طور کلی بسیار مداوم تر از سردرد میگرنی است. گاهی اوقات با تهوع یا استفراغ همراه است.

ممکن است با سرفه، ورزش یا تغییر وضعیت بدن بدتر شود و معمولا به درمان های معمول سردرد پاسخ نمی دهد. علائم و نشانه های تومور مغزی تا حد زیادی متفاوت است و به اندازه، محل و میزان رشد تومور مغز بستگی دارد. تومورهای قسمت پشتی مغز (حفره جمجمه ای پسین) ممکن است با سرگیجه یا حرکت نوسانی همراه باشند.

تومورها در قسمت اصلی مغز (cerebrum) ممکن است باعث مشکلات گفتاری یا از دست رفتن تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا شوند.  تومورهای اطراف غده هیپوفیز ممکن است با مشکلات بینایی همراه باشند؛ مانند تاری دید، دوبینی یا از بین رفتن دید محیطی. بعضی اوقات ممکن است سردرگمی، تغییر شخصیت یا رفتار، تشنج و مشکلات شنوایی در امور روزمره وجود داشته باشد.

11- آرتریت گیجگاهی

التهاب سرخرگی غول‌ یاخته‌ ای وضعیتی است که در آن شریان های متوسط ​​و بزرگ ملتهب می شوند. گاهی اوقات به آن آرتریت گیجگاهی گفته می شود زیرا شریان های اطراف گیجگاه غالبا تحت تأثیر قرار می گیرند. اغلب درد و ناراحتی در اطراف شقیقه ها و درد در ماهیچه های فک هنگام غذا خوردن وجود دارد. از دست دادن بینایی ممکن است رخ دهد و سردرد موضعی یک طرفه و معمولا تپنده است.

آرتریت گیجگاهی معمولا بیماری سالمندان است و باید در هر شخص بالای 50 سال با بروز سر درد جدید در یک طرف سر (سردرد یک طرفه) به آن مشکوک شد. نمونه خون معمولا میزان رسوب گلبول های قرمز را افزایش می دهد. این تشخیص با گرفتن نمونه بافتی از شریان گیجگاهی (بیوپسی شریان تمپورال) انجام می شود.

آرتریت گیجگاهی معمولا به خوبی به درمان استروئیدی پاسخ می دهد. بنابراین ممکن است یک دوره دو ساله از داروهای کورتیکواستروئیدها لازم باشد.

12- قطع سرخرگ کاروتید یا شریان ورتبرال

سرخرگ کاروتید و شریان های ورتبرال رگ های مهمی هستند که خون غنی از اکسیژن را از طریق گردن به مغز منتقل می کنند. کلمه قطع یا تشریح، پارگی ناگهانی در دیواره شریان را توصیف می کند که باعث می شود جریان خون لایه های دیواره را جدا کند.

جریان خون در این کانال کاذب می تواند برای فشرده کردن کانال شریان واقعی رشد پیدا کند، در نتیجه منجر به انسداد کامل شریان یا گرفتگی می شود. تشریح ممکن است بدون علت مشخص (پارگی خود به خودی شریان کاروتید) یا ثانویه به خاطر تروما (به عنوان مثال تصادف وسیله نقلیه موتوری، آسیب ورزشی، جراحی، کایروپراکتیک) ایجاد شود. سردرد همراه با پارگی شریان های کاروتید یا سرخرگ ورتبرال اغلب تا گردن و صورت کشیده می شود. درد ممکن است ثابت، آنی، تدریجی، تپنده یا دارای زنش باشد.

تکه‌ های خون لخته شده می ‌توانند جدا شوند و شریان‌ های کوچک ‌تر در مغز را مسدود کنند که منجر به سکته شود. در نتیجه ممکن است بیمار دچار ضعف در یک طرف بدن، اختلال در بینایی، افتادگی صورت و مشکل در گفتار شود.

13- سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو

سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو (MOH) یک سردرد مزمن روزانه است که در آن داروهای قوی که در فرکانس بالا استفاده می شوند باعث ایجاد سردرد می شوند که در صورت عدم درمان، 15 روز یا بیش تر در ماه رخ می دهد و به مدت 4 ساعت یا بیش تر در روز به طول می انجامد.

استفاده مکرر از داروهای تسکین درد می تواند موجب ایجاد این چرخه معیوب شود. به محض اینکه اثر دارو از بین رفت، درد برمی گردد و باعث می شود بیمار بیش تر مصرف کند. سرانجام دارو این عمل را متوقف می کند و ممکن است در حفظ این اختلال نقش داشته باشد. MOH می تواند با داروهای OTC و مسکن ها اتفاق بیفتد.

کدئین و مواد مخدر برای درمان سردرد از نوع تنشی یا میگرن توصیه نمی شود. صرف نظر از این، بسیاری از بیماران MOH از این عوامل استفاده می کنند. مسکن ها و داروهای حاوی کافئین در بسیاری از کشورها به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس هستند.

کدئین، مواد مخدر و کافئین به عنوان داروهای روان گردان شناخته می شوند. بنابراین سوء استفاده و وابستگی به داروهای سردرد ممکن است یک مشکل باشد. بیماران مبتلا به MOH معمولا به طور مؤثر درمان می شوند. حذف داروها اولین قدم است. اکثر بیماران علائم خروج را 2 تا 10 روز پس از سم زدایی تجربه می کنند. شایع ترین علامت آن بدتر شدن اولیه سردرد، تهوع همراه با استفراغ، تپش قلب، بی قراری، اضطراب و عصبی بودن است.

14- خماری

سردردهای خماری یا سردردهای ناشی از الکل، سردردهایی هستند که روز بعد از مصرف الکل به وجود می آیند. اینها ممکن است در اثر تاثیر مستقیم سمیت الکل و محصولات جانبی آن ایجاد شود.

نوشیدنی های الکلی همچنین به عنوان یک محرک نسبتا شایع میگرن گزارش شده اند. الکل همچنین ممکن است باعث TTH و سردردهای خوشه ای شود. از این رو استدلال شده است كه الكل صرفا محرك سردرد اولیه است و بنابراین سردردهای خماری نباید به عنوان نوعی سردرد ثانویه قلمداد شوند.

سردرد خماری معمولا در دو طرف سر و عمدتا در قسمت جلوی پیشانی تجربه می شود. سردرد غالبا ضربان دار یا پر تحرک و تپنده است و معمولا با فعالیت بدنی بدتر می شود.

15- فشار خون بالا

فشار خون زمانی در نظر گرفته می شود که فشار خون سیستولیک بالاتر از 140 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک بالاتر از 90 میلی متر جیوه باشد. حدود 86 میلیون بزرگسال در ایالات متحده به فشار خون بالا مبتلا هستند که یک عامل خطر اصلی برای سکته مغزی، بیماری عروق کرونر و بیماری مزمن کلیه است.

سال هاست که رابطه سردرد و فشار خون بالا مورد بحث قرار گرفته است. بدیهی است فشار خون بالا بسیار شایع است و سردرد نیز وجود دارد. از این رو بسیاری از مبتلایان به فشارخون از سردرد شکایت می کنند. با این وجود برخی از مطالعات اما نه همه، نشان داده اند كه در افرادی كه فشار خونشان اندکی بیش تر از کسانی است که فشار خون ندارند، سر درد دیده می شود.

اگرچه هنوز هم بسیاری از متخصصان معتقدند بین فشار خون بالا و سردرد ارتباطی وجود دارد، اما شواهد قطعی وجود ندارد.فشار خون بسیار بالا می تواند رویدادی را تحت عنوان فشار خون بالا بدخیم ایجاد کند که به آن یک بحران فشار خون نیز گفته می شود. فشار خون بدخیم با سردرد، تاری دید، درد قفسه سینه و حالت تهوع همراه است.

16- حذف کافئین

کافئین پر مصرف ترین داروی فعال رفتاری در جهان است. در آمریکای شمالی، 80-90 درصد بزرگسالان از کافئین بصورت منظم استفاده می کنند. در ایالات متحده، قهوه و نوشابه های گازدار رایج ترین نوع کافئین هستند و تقریبا نیمی از مصرف کنندگان کافئین را از چندین منبع از جمله چای بدست می آورند.

مطالعات مربوط به مصرف کافئین نشان می دهد که وقتی افراد دوز معمول خود را دریافت نکنند، می توانند طیف وسیعی از علائم ترک از جمله سردرد، درد عضلانی، خستگی، خواب آلودگی، خلق و خوی کسل، مشکل در تمرکز و علائمی مانند آنفلوآنزا را تحمل کنند. حذف کافئین به سندرم کوتاهی اشاره دارد که پس از توقف مصرف کافئین مزمن ایجاد می ‌شود.

سردرد شایع ترین علامت ترک کافئین است. معمولا طی 12 تا 24 ساعت پس از قطع کافئین شروع می شود و در دو روز اول به اوج خود می رسد و ممکن است 7 تا 9 روز ادامه یابد. مصرف کنندگان قهوه با دوز بالا احتمالا علائم شدیدی را تجربه می‌ کنند. مصرف مجدد کافئین در طی دوره حذف می تواند در طی 30 تا 60 دقیقه سردرد را متوقف کند؛ اما درمان نهایی، پرهیز از مصرف کافئین است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست