فیلر بهتر است یا بوتاکس | بررسی تفاوت فیلر و بوتاکس

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ این سوال یکی از پرتکرار ترین سوالات در حوزه زیبایی و جوانسازی پوست است که در این مقاله قصد داریم با بررسی تفاوت های فیلر و بوتاکس در تمامی جوانب به پاسخ این سوال برسیم. با افزایش سن و برخی شرایط محیطی، چین و چروک بر روی پوست بوجود می آید و این چین و چروک ها شدید تر می شوند و با توجه به روش های متفاوت در راستای درمان چین و چروک و جوانسازی پوست، انتخاب روش درمانی به یک انتخاب سخت تبدیل شده است.

در این مقاله با بررسی پاسخ سوال “فیلر بهتر است یا بوتاکس” در نهایت به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید بر اساس شرایط خود بهترین روش جوانسازی را انتخاب کرده و در جهت زیباسازی و جوان کردن پوست خود اقدام کنید.

بوتاکس چیست؟

word image 23708 1

بوتاکس یک فرم خاص از سم بوتولینوم است که از باکتری های کلسترودیوم بوتولینوم به وجود آمده است. نکته بسیار جالب درباره سم بوتولینوم که بسیاری از افراد از آن بی خبر هستند این است که این سم بیش از دو دهه است که در بازار به عنوان یک ماه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس را می توان به زبان ساده به عنوان یک فلج کننده موقتی و یا آرام بخش عضلانی معرفی کرد که این ماده برای درمان اختلالات عصبی کاربرد گسترده ای دارد، برای مثال از این ماده ضمن جوانسازی و از بین بردن چین و چروک ها برای درمان بیماری هایی مثل میگرن نیز استفاده می شود.

عملکرد بوتاکس

بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلات ناحیه هدف تزریق، مسیر پیام های عصبی را قطع می کند و به زبان ساده می توان گفت پس از قطع شدن سیگنال های عصبی به صورت موقتی عضلات فلج می شوند و دیگر توانایی حرکت را نخواهند داشت که این عدم حرکت عضلات می تواند چین و چروک ها را کاهش داده و یا به کلی منجر به از بین رفتن آن ها شود.

لازم به ذکر است که یکی از علل بروز چین و چروک بر روی پوست، حرکت عضلات است و بوتاکس با هدف گیری این علت می تواند منجر به درمان چین و چروک و پیری پوست شود اما باید در نظر داشته باشید که بوتاکس تنها برای درمان چین و چروک های داینامیک مورد استفاده قرار می گیرد.

چین و چروک های داینامیک دسته ای از چین و چروک ها هستند که به طور طبیعی در قسمت فوقانی صورت مانند اطراف چشم ها، دهان، بین ابرو ها در اثر لبخند زدن، اخم کردن و سایر حرکت های عضلات صورت ایجاد می شوند.

فیلر چیست؟

فیلر که با نام پر کننده بافت نرم نیز شناخته می شود، موادی است که در جهت حجم دهی به زیر سطح پوست تزریق می شود. فیلر ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی فیلرهایی می پردازیم که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده تایید شده اند.

کلسیم هیدروکسی پاپیت (Radiesse)

این ترکیب مشابه مواد معدنی است که در استخوان ها یافت می شود. این فیلر از نوع موقتی است و تاثیر آن حدود 18 ماه بر روی پوست باقی می ماند.

کلاژن

کلاژن نیز نوعی فیلر با تاثیر موقتی محسوب می شود که تاثیر آن می تواند تا چهار ماه بر روی پوست مراجعه کننده باقی بماند.

اسید هیالورونیک

این ماده در برخی از مایعات و بافت های بدن وجود و منجر به حجم دهی به پوست می شود. این نوع فیلر نیز تاثیر موقتی دارد و پس از 6 الی 12 ماه تاثیر آن از بین می رود.

اسید لاکتیک

این نوع از انواع فیلر، ماده ای مصنوعی است که تاثیر آن بیشتر از دیگر انواع فیلر باقی می ماند و با تزریق این ماده شما می توانید تاثیر آن را تا مدت 2 سال حس کنید.

دانه های پلی اتیل متاکریلات

برخلاف دیگر فیلر ها که تاثیری موقتی داشتند، تنها نوع فیلر دائمی در بازار دانه های پلی اتیل متاکریلات است.

تفاوت فیلر و بوتاکس در کابرد

word image 23708 2

یکی از بخش هایی که در پاسخ به سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس به بررسی آن می پردازیم، تفاوت کاربرد فیلر و بوتاکس است چرا که یکی از عواملی که می تواند مشخص کند کدام یک از این روش های جوانسازی برای شما مناسب است، علتی است که شما می خواهید به آن دلیل به جوانسازی پوست خود بپردازید.

تزریق فیلر یا ژل علاوه بر از بین بردن چین و چروک های پوست، در جهت حجم دهی و پر کردن نواحی پوست نیز مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از اصلی ترین تفاوت های این دو روش جوانسازی، خاصیت حجم دهی فیلر و ژل است. از تزریق فیلر برای اهدافی مانند زاویه سازی فک، حجم دهی به لب و گونه و درمان چین و چروک استفاده می شود، لازم به ذکر است که از خاصیت حجم دهی ژل برای حجم دهی و پر کردن نواحی بدن مانند سینه  و باسن استفاده نمی شود. برخی از کاربردهای فیلر عبارتند از:

 1. افزایش حجم لب ها، گونه، چانه و پشت دست
 2. از بین بردن چین و چروک های پوستی
 3. درمان گودی و تیرگی زیر چشم ها
 4. اصلاح فرم بینی
 5. ترمیم از دست دادن چربی صورت در افرادی که به ویروس HIV مبتلا هستند

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، تزریق بوتاکس در رشت تاثیر خود را با فلج کردن موقتی عضلات ناحیه هدف شروع می کند و بدین صورت باعث عدم حرکت عصلات می شود که این امر در جهت از بین بردن موقتی چین و چروک ها، لیفت ابرو، رفع خطوط اطراف چشم و خط خنده استفاده می شود. برخی دیگر از کاربردهای تزریق بوتاکس عبارتند از:

 1. جلوگیری از بیشتر شدن چین و چروک های پوستی
 2. از بین بردن خط اخم (خطوط بین دو ابرو)
 3. از بین بردن خطوط و چین و چروک های پیشانی
 4. از بین بردن چین و چروک های گردن، چانه و اطراف لب
 5. از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم و خطوط پنجه کلاغی
 6. اصلاح و بهبود حالت چهره و ابرو
 7. بالا بردن نوک بینی

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس در رشت علاوه بر کاربرد زیبایی، برای درمان برخی از بیماری ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کاربرد های درمانی بوتاکس عبارتند از:

 1. درمان تعریق زیاد
 2. درمان کمر درد
 3. درمان اسپاسم های گردن
 4. درمان سردرد های شدید
 5. درمان میگرن
 6. درمان سردرد های خوشه ای
 7. درمان شقاق مقعد

تفاوت فیلر و بوتاکس در ناحیه هدف تزریق

فیلر و بوتاکس به صورت کلی به نواحی خاصی تزریق می شوند که برخی از نواحی هدف رایج تر هستند که در ادامه به بررسی نواحی هدف تزریق در پاسخ به سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس می پردازیم.

نواحی هدف رایج در تزریق بوتاکس:

 1. خطوط پیشانی
 2. خط اخم
 3. چروک های دور چشم
 4. مشخص کردن خط فک
 5. خمیدگی ابرو
 6. خطوط گردن
 7. خطوط اطراف بینی
 8. خط خنده

نواحی هدف رایج در تزریق فیلر:

 1. خطوط دور چشم
 2. گونه گود افتاده
 3. خطوط میان لب و بینی
 4. خط خنده
 5. گردن
 6. دست ها
 7. لاله گوش
 8. بازو
 9. شقیقه خالی شده
 10. چانه کوتاه

ماندگاری فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

یکی از عواملی که می تواند پاسخ به سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس را برای مراجعه کنندگان مشخص کند، ماندگاری این روش های جوانسازی است. در مقایسه فیلر و بوتاکس از نظر ماندگاری می توان بدین موضوع اشاره کرد که ماندگاری بوتاکس نسبت به فیلر کمتر است.

به صورت کلی می توان گفت ماندگاری بوتاکس به برند مورد استفاده بوتاکس و تخصص پزشک و معتبر بودن کلینیک مرتبط است برای مثال در کلینیک زیبایی رشت گلسار از بهترین برند بوتاکس در جهت کسب بیشترین تاثیر و ماندگاری استفاده می شود و می توان به صورت حدودی ماندگاری بوتاکس را بین 9 الی 12 ماه تخمین زد. تزریق بوتاکس نیاز به تکرار دارد و مراجعه کنندگان باید پس از گذشت 4 الی 6 ماه بوتاکس را تمدید کنند تا نتایج جوانسازی تقویت شده و ماندگاری اثرات بیشتر شوند.

نکته ای که باید درباره فیلر در نظر داشته باشید این است که فیلر ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آن ها برای تزریق به نواحی خاصی در بدن استفاده می شود و بدین صورت می توان به این نتیجه رسید که زمان ماندگاری انواع فیلر با یکدیگر متفاوت است. تاثیر برخی از فیلر ها می تواند 6 ماه باقی بماند در حالی که برخی از فیلر ها می توانند تاثیر خود را به مدت 2 سال حفظ کنند.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید درباره سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس در نظر داشته باشید این است که به صورت کلی می توان گفت میزان ماندگاری تاثیر فیلر یا بوتاس به نوع ماده مصرفی، ناحیه تزریق و تکنیک پزشک متخصص و حتی پوست و شرایط بدنی مراجعه کننده دارد و بدین دلیل پیشنهاد می شود که شما پیش از انتخاب یکی از روش های جوانسازی حتما مشاوره دریافت کنید تا پزشک متخصص بر اساس هدف شما از تزریق و توقعات شما بهترین روش را به شما پیشنهاد کند.

تفاوت فیلر و بوتاکس از نظر هزینه

word image 23708 3

یکی از دیگر تفاوت های فیلر و بوتاکس که در پاسخ به سوال فیلر بهتر است یا بوتاکس قصد بررسی آن را داریم، قیمت این دو روش جوانسازی است چرا که به صورت کلی قیمت تزریق بوتاکس از فیلر کمتر خواهد بود و این امر باعث شده تا تعداد قابل توجهی از مردم تزریق بوتاکس را گزینه مناسب تری برای جوانسازی بدانند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که درباره هزینه دقیق هر یک از این روش های جوانسازی عواملی همچون ناحیه تزریق، نوع ماده مصرفی، مقدار تزریق و مهارت پزشک موثر هستند اما لازم به ذکر است که به دلیل تنوع ژل و فیلر و متنوع بودن هدف و ناحیه تزریق، هزینه تزریق ژل و فیلر می تواند طیف بسیار گسترده ای داشته باشد. به صورت کلی تزریق کلاژن یکی از گران ترین انواع ژل و ژل های حاوی هیالورونیک اسید از ارزان ترین انواع ژل برای تزریق محسوب می شوند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up