word image 24410 2

مشاوره خیانت؛ چگونه مشاوره می‌تواند به ترمیم زخم‌های فرازناشویی کمک کند

در این مقاله، به بررسی خیانت پرداخته ایم، که چگونه مشاوره می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا با خیانت مواجه شوند، درد خود را درمان کنند، و راه‌هایی برای ترمیم رابطه‌ خود پیدا کنند.

خیانت در تمام فرهنگ ها عملی نکوهیده است. شاید تعریف خیانت در جوامع مختلف کمی با هم متفاوت باشد. پیش از اینکه درباره مشاوره خیانت بحث کنیم، باید بدانیم که خیانت چیست و چگونه می توان به درمان خیانت پرداخت. خیانت در روابط عاطفی مرد و زن، تخطی عمد یا غیر عمد از چارچوب زندگی مشترک و ارتباط غیر متعارف با شخصی غیر از همسر است. با این تفاصیل در ادامه به علل و ریشه های این ناهنجاری پرداخته و سعی می‌کنیم از منظر یک روانشناس خیانت، منصفانه، موشکافانه و منطقی به جوانب مختلف آن بپردازیم.

مفهوم کلی خیانت چیست؟

خیانت در لغت نامه های فارسی به معنای ناراستی، بی وفایی، بد عهدی، سهل انگاری در امانت و شاید معانی دیگر باشد و انجام دهنده آن، خائن یا خیانتکار محسوب می‌شود. شاید این معانی در فرهنگ‌های مختلف اندکی متفاوت باشد؛ اما اصل ماجرا در بین تمام آنها مشترک است.

word image 24410 1

Figure 1خیانت، در مفهوم عمومی، به عملی اشاره می‌کند که در آن فردی به اعتماد دیگری سوء استفاده می‌کند

خیانت همسران از دیدگاه روانشناس خیانت

خیانت از دیدگاه روانشناسی از تعبیرات لغوی عمیق تر بوده و به رفتاری عمدی تلقی می شود که خلاف تعهدات رسمی یا کلامی انجام می شود. نمونه های خیانت بسیار هستند، اما به عنوان مثال می توان به افشای راز یک دوست بدون اجازه وی، عمل خلاف تعهدات شهروند یا هموطن بودن، اهمال در نگهداری هر نوع امانت بر خلاف قول داده شده و ده ها مثال دیگر اشاره کرد.

خیانت در روابط زن و مرد نیز یکی از انواع خیانت هاست. خیانت در روابط زن و مرد شامل هر عمل یا رفتاری آگاهانه و حتی ناآگاهانه است که بر خلاف تعهدات نوشته و نانوشته بین آنها صورت گرفته و باعث جریحه دار شدن احساسات طرف مقابل می شود. شاید بهتر باشد قبل از مراجعه برای مشاوره خیانت، اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنیم.

انواع خیانت در زندگی زناشویی

خیانت در زندگی زناشویی معانی، ابعاد، گستردگی و پیچیدگی بالایی دارد. به همین دلیل نمی توان به سادگی گفت که چه کارهایی خیانت محسوب می‌شوند. شاید رفتار یا عملی که در شرایطی بسیار عادی بوده و هیچ واکنشی را به دنبال نداشته باشد، در شرایطی متفاوت خیانت محسوب شود. پس برای اینکه خیانت در روابط زن و مرد را بهتر بشناسیم بهتر است دانش خود در این زمینه را بالا ببریم

خیانت بین زن و مرد را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

خیانت رفتاری

خیانت رفتاری: به عنوان یکی از انواع خیانت بین زن و مرد است که یکی از طرفین با شخص دیگری غیر از همسر خود، به منظور لذت بردن ارتباط برقرار می کند. خیانت جنسی نیز از نوع خیانت رفتاریست. شاید بتوان گفت که رایج ترین نوع خیانت بین زوجین از همین نوع خیانت رفتاریست. یکی از راهکارهای درست برای پیشگیری از این عارضه، مراجعه به مشاورین سکس تراپی و استفاده از توصیه های آنهاست.

خیانت ذهنی

هستند افرادی که در دنیای واقعی با فردی به عنوان همسر تعهد دارند، اما در تصورات خود با یک یا چند نفر دیگر به عنوان همسر فکر می کنند. در خیانت ذهنی، فرد همواره در افکار خود همسر واقعی خود را با تصوراتش از شخص یا اشخاص ذهنی خود مقایسه می‌کند؛ اما این انتهای این نوع خیانت نیست.

در خیانت ذهنی، تصورات شخص خیانتکار تا حدی جلو می‌رود که عملا شخص یا اشخاص دیگری را در تخیلاتش جایگزین همسرش می‌کند. این کار باعث سردی در روابط بین زوجین می شود و می تواند زمینه ساز خیانت رفتاری نیز شود.

خیانت کلامی

این نوع از خیانت بیشتر زائیده استفاده نادرست از تکنولوژی های ارتباطی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است. در خیانت کلامی؛ مرد یا زن با فرد یا افرادی غیر از همسر خود ارتباط نادرست کلامی برقرار می‌کنند. در این نوع خیانت که منحصر به دنیای مجازی هم نیست، عوارض خیانت به مرور آشکار شده و می تواند کار تا جایی پیش برود که منجر به خیانت رفتاری شود.

دلایل بروز خیانت

شاید اگر تمام زوجین به مراحل اولیه آشنایی یا ازدواج فکر کنند، با این نکته اعتراف می‌کنند که هرگز خیانت آن هم به معشوقشان را حتی در تصور نیاورده‌اند. آغاز یک زندگی مشترک برای زن و مرد و گرمای عشق و علاقه بین آنها آنقدر شیرین و تاثیر گذار است که به عاقبتی این چنینی فکر نکرده اند؛ اما باید بدانیم که آن همه عشق و علاقه و روابط عاشقانه نیازمند پایش و رسیدگی همیشگی ست.

word image 24410 2

Figure 2خیانت در روابط عاطفی می‌تواند به دلیل عوامل متعددی رخ دهد.

در واقع عدم رسیدگی به روابط بین طرفین، منجر به یکنواختی و نهایتا سردی بین آنها می‌شود. ادامه این وضعیت و مغایرت تصور اولیه هر کدام از طرفین با واقعیت روابط ایجاد شده بین آنها، ایشان را از ادامه زندگی در کنار همسر خود ناامید کرده و می‌تواند زمینه را برای خیانت همسران فرآهم کند.

مهمترین دلایل زمینه ساز خیانت

مهمترین دلایلی که می‌تواند به سردی و یکنواختی زندگی بین زوجین و متعاقبا خیانت بینجامد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تنوع طلبی یک یا هر دو طرف رابطه

در برخی موارد یکی از طرفین در رابطه بدون هیچ دلیل یا مشکلی به برقراری ارتباط با شخصی غیر از همسر خود تمایل دارد. این نوع رفتار، یعنی تمایل به شخصی غیر از همسر بدون هیچ مشکلی در رابطه زناشویی را تنوع طلبی می نامند. این نوع ناهنجاری رفتاری، در زنان و مردان دیده شده؛ اما در بین مردان بیشتر اتفاق می افتد.

تقویت حس استقلال طلبی هر کدام از زوجین

برخی پس از ازدواج و گذشت دوران ابتدایی زندگی مشترک، به دلایلی از جمله عدم درک صحیح از زندگی مشترک به این نتیجه می رسند که دیگر آزادی عمل و استقلال قبل از زندگی زناشویی را ندارند. آنها برای اثبات حس استقلال خود به اشتباه درگیر برقراری ارتباط با اشخاصی غیر از همسر خود می شوند.

حل نشدن مشکلات ریز و درشت و انباشت شدن آنها

وجود اختلاف نظر یا سلیقه در تمام ابعاد زندگی برای زوجین معمولیست؛ اما باید طرفین برای رسیدن به تفاهم در زمینه ای که اختلاف نظر دارند تلاش کنند. بعضا مشکلات کوچک و بزرگ بین زوجین، بدون تعامل و رسیدن به نتیجه مناسب باقی مانده و به مرور باعث سردی روابط طرفین می شود.

ازدواج اجباری یا مصلحتی

ازدواج اجباری یا مصلحتی صرفا در فیلم‌ها و سریال ها نیست و بعضا زندگی‌هایی هستند که به اجبار یا از سر مصلحت آغاز می شوند. در این روابط زناشویی اغلب حس یا علاقه ای بین طرفین وجود ندارد. به همین دلیل و کمبود روابط صمیمانه و گرم بین طرفین، به مرور دلسردی بین طرفین افزایش یافته و زمینه های خیانت شکل می‌گیرد.

پیشگیری؛ راهکار های وفاداری

خیانت نیز به عنوان یک بیماری یا اختلال روانی در فرد بروز می‌کند، پس مانند هر بیماری دیگر پیشگیری بهتر از درمان است. برای اینکه زندگی شیرینی داشته باشید و درگیر مواردی از جمله خیانت نشوید، بهتر است برای زندگی خود برنامه داشته باشید. زندگی خود را جوری برنامه ریزی کنید که نهال اولیه روابطتان به مرور به درختی تنومند بدل شود و هر آفتی نتواند این درخت را از پای درآورد.

word image 24410 3

Figure 3پیشگیری از خیانت در روابط عاطفی می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد

درمان خیانت با مشاوره خیانت

خیانت شاید بدترین بلایی باشد که در زندگی هر یک از ما می تواند اتفاق بیفتد. مطمئن ترین راهکار برخورد با این ناهنجاری و درمان خیانت، مراجعه به مشاور خیانت و گذراندن مراحل مشاوره خیانت است. اگر برای زندگی مشترک خود و آینده آن دغدغه دارید، بهتر است به جای فکر کردن به خیانت به تقویت پایه های زندگی بیندیشید. اما اگر به هر دلیل درگیر خیانت و عواقب آن شدید، بهتر است دانش لازم برای برخورد با این ناهنجاری را داشته باشید. مراجعه به روانشناس خیانت همسر، می‌تواند راهکاری موثر و نجات بخش باشد.

منبع: کلینیک روانشناسی تراپیا ( /https://therapia.institute)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up