1

همه چیز درباره بلیچینگ دندان و ماندگاری آن + قیمت

یکی از بهترین راهکارهای دستیابی به لبخندی زیبا و طبیعی، بدون اینکه بخواهید به دندان‌هایتان آسیب بزنید، بلیچینگ دندان است. این فرایند دندانپزشکی زیبایی که این روزها طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده است، با بهبود ظاهر و رنگ دندان‌های طبیعی خودِ شما، تغییر چشمگیری را در لبخندتان ایجاد خواهد کرد.

اما اینکه بلیچینگ چیست و ماندگاری آن چقدر است، موضوعی است که ما در ادامه این مطلب به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان، فرایندی است که به منظور از بین بردن لکه‌های روی دندان و روشن و سفیدتر کردن رنگ دندان انجام می‌شود. این فرایند دندانپزشکی می‌تواند با بهبود ظاهر لبخند افراد، اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش داده و لبخندی زیبا و جذاب را به ایشان هدیه کند.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

در بلیچینگ دندان، از مواد شیمیایی خاصی مانند پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید استفاده می‌شود. این مواد با نفوذ به ساختار دندان، رنگدانه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها را تجزیه کرده و از بین می‌برند.

مراحل بلیچینگ دندان

 1. اگر بخواهیم مراحل بلیچینگ دندان را به ترتیب توضیح دهیم، باید از جرمگیری دندان‌ها شروع کنیم. در حقیقت، قبل از انجام بلیچینگ، دندان‌ها باید به طور کامل جرم‌گیری و تمیز شوند. چرا که جرم و پلاک می‌توانند مانع از نفوذ مواد بلیچینگ به دندان‌ها شده و کیفیت نتیجه نهایی کار را کاهش دهند.
 2. بعد از آن، نوبت به مرحله محافظت از لثه‌ها می‌رسد. از آن‌جایی که لثه‌ها در برابر مواد شیمیایی بلیچینگ آسیب پذیر هستند، دندانپزشک در این مرحله نوعی ژل مخصوص محافظ لثه را روی تمام لثه‌های فک پایین و بالای شما قرار خواهد داد.
 3. سپس، ماده بلیچینگ که معمولا به شکل صورت نوعی ژل یا محلول است، روی سطح دندان‌های شما قرار می‌گیرد. در نهایت، دندانپزشک برای فعال کردن مواد بلیچینگ و تسریع روند سفید شدن دندان‌های شما، از نوعی نور مخصوص که نوعی اشعه با فرکانس بالا و آبی رنگ است استفاده می‌کند.

این مراحل با توجه به میزان تغییر رنگ دندان‌های شما و عمق و شدت لکه‌های موجود روی دندان‌هایتان تکرار خواهد شد. در نهایت، شما پس از یک جلسه‌ی حدودا یک ساعته به دندان‌هایی زیبا و سفید دست پیدا خواهید کرد.

بلیچینگ دندان در خانه

به جز روشی که در بالا به توضیح آن پرداختیم، روش دیگری تحت عنوان بلیچینگ دندان در خانه نیز قابل اجرا است. در این روش، شخص برای سفید کردن دندان‌های خود در خانه از کیت‌های مخصوصی که توسط دندانپزشک تجویز و تهیه می‌شود استفاده و روند سفید کردن دندان‌های خود را به تدریج و در طول زمان انجام می‌دهد.

درصد مواد شیمیایی مورد استفاده در بلیچینگ خانگی نسبت به بلیچینگ دندانپزشکی بسیار رقیق‌تر و پایین‌تر است. چرا که طبیعتا عدم وجود نظارت مستقیم دندانپزشک در این فرایند می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به لثه و مینای دندان‌های شما وارد کند.

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان فرایند بی خطری است که مزایای بسیار زیادی با خود به همراه دارد. مزایایی از جمله:

روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها

بلیچینگ دندان می‌تواند لکه‌ها و تغییر رنگ‌های ناشی از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه، نوشابه، انواع آب نبات‌های حاوی رنگدانه و … را از بین برده و رنگ دندان‌ها را به میزان قابل توجهی روشن‌تر کند.

علاوه بر این، بلیچینگ دندان می‌تواند لکه‌های عمیق ناشی از مصرف انواع دخانیات را نیز از بین ببرد. هر چند که طبیعتا بسته به مدت زمانی که شخص سیگار می‌کشد، درجه روشن‌تر شدن دندان متفاوت خواهد بود.

افزایش اعتماد به نفس

شاید اگر بزرگترین و اصلی‌ترین مزیت بلیچینگ دندان را افزایش اعتماد به نفس معرفی کنیم، در این موضوع اغراق نکرده‌ایم. چرا که داشتن دندان‌های سفید و زیبا می‌تواند اعتماد به نفس افراد را در روابط اجتماعی و شغلی افزایش دهد.

سلامت دهان و دندان

مزیت بزرگ دیگری که بلیچینگ دندان با خود به همراه دارد، بهبود وضعیت سلامتی دهان و دندان‌ها است. با توجه به اینکه باقی ماندن پلاک‌ها و جرم‌های دندان می‌تواند به مرور زمان به مشکلی مانند پوسیدگی و آسیب دیدن ریشه دندان منجر شود، فرایندی مانند بلیچینگ دندان با حذف این پلاک‌ها از مشکلات آتی ناشی از این عارضه جلوگیری خواهد کرد.

از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌های مضر دهان و دندان نیز از دیگر مزایای بلیچینگ دندان برای سلامت دهان و دندان می‌باشد.

2

ماندگاری بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ معمولا مختصصان و دندانپزشکان معتقدند که نتایج بلیچینگ دندان می‌تواند از چند ماه تا 2 سال برای فرد باقی بماند. اما این موضوع به عوامل متعدد زیر بستگی دارد.

 • کیفیت مواد و تجهیزات مورد استفاد: استفاده از مواد و تجهیزات باکیفیت می‌تواند به افزایش ماندگاری نتایج بلیچینگ کمک کند.
 • رژیم غذایی: مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه، نوشابه و … می‌تواند باعث لکه دار شدن مجدد دندان‌ها و کاهش ماندگاری بلیچینگ شود.
 • عادات بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم به حفظ سفیدی دندان‌ها بعد از بلیچینگ کمک می‌کند.
 • مصرف مواد دخانی: استعمال سیگار و سایر انواع دخانیات می‌تواند باعث لکه دار شدن دندان‌ها و کاهش ماندگاری بلیچینگ شود.
 • سلامت دهان و دندان: ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان نیز از جمله عواملی است که می‌تواند بر ماندگاری بلیچینگ تاثیر منفی بگذارد.

بلیچینگ دندان در خانه ماندگاری بیشتری دارد یا آفیس بلیچینگ (بلیچینگ دندان در مطب)؟

بلیچینگ دندان در مطب و توسط دندانپزشک، ماندگاری بیشتری نسبت به روش‌های خانگی سفید کردن دندان دارد. زیرا در این روش، از مواد و تجهیزات قوی‌تری استفاده می‌شود که می‌تواند به میزان عمیق‌تری به ساختار دندان نفوذ کرده و لکه‌ها را از بین ببرد.

همچنین، در بلیچینگ دندان در مطب (آفیس بلیچینگ)، دندانپزشک می‌تواند بر روند بلیچینگ نظارت داشته باشد و از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری کند.

عوامل موثر بر ماندگاری بلیچینگ در مطب:

 • نوع مواد و تجهیزاتی که توسط دندانپزشک استفاده می‌شود.
 • میزان لکه‌ها و شدت تغییر رنگ دندان‌ها.
 • رژیم غذایی و عادات بهداشتی دهان و دندان فرد.

پس اگر به دنبال ماندگاری بیشتر هستید، بلیچینگ در مطب گزینه بهتری برای شما خواهد بود. اما اگر به دنبال روشی ارزان‌تر هستید و می‌توانید برای مدتی طولانی، یک روتین هر روزه را تکرار کنید، می‌توانید از بلیچینگ در خانه استفاده کنید.

چگونه می‌توانیم ماندگاری بلیچینگ را افزایش دهیم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان، اولین عاملی است که می‌تواند ماندگاری بلیچینگ دندان شما را افزایش دهد. با توجه به این عامل، شما باید فرایند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به طور مرتب و منظم انجام دهید. همچنین، شما باید استعمال سیگار و تمام انواع دخانیاتی که می‌توانند به بازگشت لکه‌های روی سطح دندان منجر شوند را فراموش کنید.

عامل بعدی، رعایت یک رژیم غذایی سالم و بدون مواد حاوی رنگدانه است. البته منظور ما از این موضوع این نیست که شما به هیچ عنوان نباید از نوشیدنی‌هایی مانند چایی و قهوه استفاده کنید. بلکه بهتر است بعد از مصرف این نوشیدنی‌ها، دهان خود را با مسواک (یا حتی آب) تمیز کنید.

در نهایت، آب فراوان بنوشید. زیرا آب نه تنها برای سلامتی کلی بدن مفید است، بلکه به شستشوی دهان و دندان‌ها از بقایای مواد غذایی و جلوگیری از ایجاد لکه نیز کمک می‌کند.

معایب بلیچینگ دندان

اگر چه بلیچینگ دندان می‌تواند لبخندی زیبا و جذاب را به شما هدیه کند؛ اما این روش هم مانند هر روش درمانی و زیبایی دیگری می‌تواند معایبی را با خود به همراه داشته باشد که باید قبل از انجام آن در نظر گرفته شوند.

برخی از عوارض بلیچینگ دندان عبارتند از ایجاد حساسیت در دندان نسبت به مواد شیمیایی بلیچینگ (که البته پس از چند روز به طور کامل از بین می‌رود)؛ احساس درد و سوزش در لثه‌ها، خشکی دهان و آسیب دیدنِ مینای دندان (که معمولا در موارد نادر و به دلیل عدم تخصص دندانپزشک به وجود می‌آید).

چه کسانی نباید دندان‌های خود را بلیچینگ کنند؟

 • زنان باردار یا شیرده.
 • افراد مبتلا به بیماری های لثه.
 • افرادی که دندان های حساسی دارند: بلیچینگ می تواند حساسیت دندان ها را افزایش دهد.
 • کسانی که دندان‌هایشان را لمینت یا کامپوزیت کردند.

قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان معمولا با توجه به عواملی مانند برند و کیفیت ماده شیمیایی مورد استفاده در بلیچینگ، تعداد جلسات درمان و نوع روش مد نظر شما برای بلیچ کردن دندان‌هایتان (روش مطب و خانه) متفاوت خواهد بود. با این حال، این هزینه با توجه به عوامل گفته شده در حدود 3 تا 4 میلیون تومان برای هر فک متغیر خواهد بود.

بلیچینگ دندان در کلینیک دنداپزشکی دکتر بنیانیان

با توجه به حساسیت بسیار بالای فرایند بلیچینگ دندان، ما به شما توصیه می‌کنیم که برای انجام این کار، حتما به یکی از دندانپزشکی‌ها یا مراکز معتبر شهر خود مراجعه و از بروز هر گونه عارضه در دندان‌های خوب پیشگیری کنید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر بنیانیان، یکی از مراکز معتبر دندانپزشکی شهر تهران است که فرایند بلیچینگ دندان را با حضور برترین متخصصان دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی برای مراجعین خود اجرا خواهد کرد.

این مجموعه دندانپزشکی با استفاده از مواد باکیفیت و برترین برندهای متریال بلیچینگ دندان، دندان‌های شما را به سفیدترین، جذاب‌ترین و هالیوودی‌ترین حالت ممکن تغییر خواهند داد.

3

البته این تنها مزایای دریافت خدمات از این مجموعه دندانپزشکی معتبر نیست! شما می‌توانید با دریافت خدمات از مجموعه دندانپزشکی دکتر بنیانیان از یک جلسه مشاوره رایگان برای بررسی کامل وضعیت دهان و دندان‌های خود و حتی پرداخت هزینه به صورت اقساطی نیز برخوردار شوید.

به کار گیری دستگاه‌های استریل و اتوکلاو دقیق و پیشرفته، اتاق CSR جداگانه، استریل اصولی وسایل بصورت پک یکبار مصرف، بکارگیری پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا و بکارگیری سدیشن یا آرامبخش برای آن دسته از بیمارانی که ترس از دندانپزشکی دارند نیز از دیگر مزایای مجموعه دندانپزشکی دکتر بنیانیان می‌باشد.

جمع بندی نهایی

بلیچینگ دندان، بهترین راهکار برای زیباتر کردن دندان‌های طبیعی افراد است. این روش، نه به اندازه‌ی فرایندهایی مانند کامپوزیت و لمینت دندان هزینه بر است و نه مانند آن‌ها به مینای دندان شما آسیب می‌رساند. اما باید به یاد داشته باشید که بلیچینگ دندان یک روش دائمی برای سفید کردن دندان‌ها نیست و ممکن است لازم باشد بعد از مدتی دوباره آن را انجام دهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up