تصویر از فردی که همه چیز رو به خودش میگیره

چرا همه چیز رو به خودم میگیرم؟

احساس می‌کنید هر حرفی که زده می‌شود یا هر اتفاقی که می‌افتد به طور مستقیم به شما مربوط می‌شود؟ اگر اینطور است، تنها نیستید. بسیاری از افراد در طول زندگی خود با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. اما چطور می‌توان به آن غلبه و این موضوع را برای خود حل کرد؟ در این مقاله، به بررسی دلایل این موضوع و راهکارهایی برای مقابله بر آن می‌پردازیم.

چرا رفتار و حرف‌ های دیگران را به خود می‌گیریم؟

اگر شما هم این با این مشکل دسته و پنجه نرم می‌کنید، احتمالا از خود پرسیده‌اید که چه دلیلی وجود دارد که حرف‌ها و رفتارهای همه را به خود می‌گیرم. آیا زودرنجم؟ آیا ذهن قضاوتگر فعالی دارم و تمامی جزئیات رفتار و صحبت‌های افراد دیگر را تحلیل کرده و نسبت به خودم برداشت می‌کنم؟ برای از بردن این ابهامات در ادامه دلایل اصلی که چرا این مشکل اتفاق می‌افتد را بررسی خواهیم کرد.

۱. عدم قاطعیت

اگر در قاطع بیان نظرات و احساسات خود مشکل دارید، ممکن است بیشتر تحت تاثیر نظرات دیگران قرار بگیرید.  شما ممکن است از ترس قضاوت یا طرد شدن، از بیان نظرات مخالف خودداری کنید و به جای آن، حرف‌های دیگران را بدون چون و چرا بپذیرید.

۲. گذراندن وقت با افراد نامناسب

اگر با افرادی وقت می‌گذرانید که دائما شما را نقد می‌کنند یا منفی هستند، به احتمال زیاد حرف‌های آنها را به خودتان می‌گیرید.  اطراف خود را با افرادی  مثبت و حامی پر کنید که شما را تشویق می‌کنند و به شما ایمان دارند.

۳. غرور

گاهی اوقات، غرور می‌تواند مانع از آن شود که انتقاد را به عنوان یک فرصت برای یادگیری و رشد ببینیم.  اگر بیش از حد نگران تصویر ذهنی خودمان باشیم، ممکن است هرگونه انتقادی را به عنوان حمله شخصی تلقی کنیم.

۴. استفاده از جملات منفی برای انگیزه

برخی از افراد از جملات منفی برای تحریک خود به انجام کارها استفاده می‌کنند.  به عنوان مثال، ممکن است به خود بگویند “من به اندازه کافی خوب نیستم” یا “هرگز موفق نمی‌شوم”.  این نوع خودگویی منفی می‌تواند عزت نفس شما را از بین ببرد و شما را بیشتر در برابر انتقاد آسیب پذیر کند.

۵. عدم شناخت ارزش‌های خود

اگر ارزش‌های خود را به درستی نشناسید، ممکن است به دنبال تأیید دیگران باشید و به نظرات آنها بیش از حد بها دهید.  وقت بگذارید تا بفهمید چه چیزی برای شما مهم است و به ارزش‌های خود پایبند باشید.

۶. ایده آل گرایی اجتماعی

ما در دنیایی بمباران شده با تصاویر افراد “بی نقص” در رسانه‌های اجتماعی زندگی می‌کنیم.  این می‌تواند منجر به ایده آل گرایی اجتماعی شود، جایی که ما دائما خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم و احساس ناکافی بودن می‌کنیم.  به یاد داشته باشید که همه انسان‌ها، با نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود، کامل هستند.

رابطه ذهن قضاوتگر با به خود گرفتن حرف‌ های دیگران

ذهن قضاوتگر نقشی اساسی در اینکه چرا ما حرف‌های دیگران را به خودمان می‌گیریم ایفا می‌کند. این بخش از ذهن ما دائما در حال ارزیابی و قضاوت ما، دیگران و دنیای اطرافمان است. وقتی کسی چیزی به ما می‌گوید، ذهن قضاوتگر ما به سرعت شروع به تجزیه و تحلیل آن می‌کند. ما ممکن است به این فکر کنیم که منظور گوینده از این حرف چه بوده، آیا منظورش توهین بوده یا خیر و این حرف چه معنایی برای ما دارد.

اگر ذهن قضاوتگر ما منفی باشد، به احتمال زیاد حرف‌های دیگران را به گونه‌ای تفسیر می‌کنیم که به ما آسیب برساند. به عنوان مثال، اگر کسی به ما بگوید “تو خیلی چاق هستی”، ذهن قضاوتگر ما ممکن است این حرف را به عنوان تأییدی بر این باور ما که “من به اندازه کافی خوب نیستم” تفسیر کند. این امر می‌تواند منجر به احساساتی مانند غم، خشم، شرم و اضطراب شود.

word image 24217 2

 چند نمونه از نحوه عملکرد ذهن قضاوتگر در این زمینه

 • تمرکز بر نکات منفی: ذهن قضاوتگر ما تمایل دارد روی نکات منفی تمرکز کند و نکات مثبت را نادیده بگیرد. به عنوان مثال، اگر کسی به ما بگوید که “شما در ارائه خود کار خیلی خوبی انجام دادید، اما می‌توانستید بیشتر تمرین کنید”، ذهن قضاوتگر ما ممکن است فقط روی بخش دوم این جمله تمرکز کند و از تعریف اول عبور کند.
 • ذهن خوانی: ذهن قضاوتگر ما اغلب سعی می‌کند افکار و احساسات دیگران را بخواند، که می‌تواند منجر به سوء تفاهم شود. به عنوان مثال، اگر کسی در حین صحبت با ما اخم کند، ممکن است فکر کنیم که از ما عصبانی است، در حالی که ممکن است فقط خسته یا ناراحت باشد.
 • برچسب زدن: ذهن قضاوتگر ما تمایل دارد به خود و دیگران برچسب بزند. به عنوان مثال، اگر کسی در امتحان نمره کمی بگیرد، ممکن است به خود برچسب “احمق” یا “شکست خورده” بزند.

چگونه می‌توانیم ذهن قضاوتگر خود را آرام کنیم؟

خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می‌توانیم برای آرام کردن ذهن قضاوتگر خود و کاهش احتمال اینکه حرف‌های دیگران را به خودمان بگیریم، انجام دهیم.

در اینجا چند راهکار ارائه شده است:

 • آگاهی از افکار خود: اولین قدم برای تغییر هر چیزی، آگاهی از آن است. به افکار خود توجه کنید و ببینید که چه زمانی در حال قضاوت خود یا دیگران هستید.
 • به چالش کشیدن افکار منفی: وقتی افکار منفی دارید، از خود بپرسید که آیا واقعاً این افکار درست هستند یا خیر. آیا شواهدی برای حمایت از آنها وجود دارد؟ یا ممکن است تفسیر دیگری از این موقعیت وجود داشته باشد؟
 • تمرکز بر نکات مثبت: به جای تمرکز بر نکات منفی، سعی کنید روی نکات مثبت تمرکز کنید. به چیزهایی که در مورد خود و زندگی تان سپاسگزار هستید فکر کنید.
 • تمرین ذهن آگاهی: ذهن آگاهی می‌تواند به شما کمک کند تا در لحظه حال بمانید و از قضاوت خود و دیگران دست بردارید.
 • مهربانی با خودتان: با خودتان مثل یک دوست رفتار کنید. به خودتان همان محبت و درکی را که به دیگران نشان می‌دهید، نشان دهید.

رابطه عزت نفس با به خود گرفتن حرف‌های دیگران

عزت نفس نقشی اساسی در نحوه تفسیر و واکنش ما به نظرات و انتقادات دیگران دارد.  افرادی که عزت نفس بالایی دارند، تمایل دارند نظرات دیگران را به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد ببینند، در حالی که افراد با عزت نفس پایین،  احتمال بیشتری دارد که حرف‌های دیگران را به خودشان بگیرند و از آنها رنج ببرند.

تاثیر عزت نفس پایین در به خود گرفتن حرف‌های دیگران

 • حساسیت به انتقاد: افراد با عزت نفس پایین نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند و آن را به عنوان حمله شخصی تلقی می‌کنند. حتی نظرات ملایم یا سازنده می‌تواند باعث آزردگی خاطر و رنجش آنها شود.
 • تمرکز بر جنبه‌های منفی: این افراد تمایل دارند روی جنبه‌های منفی نظرات دیگران تمرکز کنند و معانی مثبتی را که ممکن است وجود داشته باشد نادیده بگیرند.
 • درونی کردن نظرات منفی: افراد با عزت نفس پایین نظرات منفی را درونی می‌کنند و آنها را به عنوان حقیقت می‌پذیرند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد باورهای منفی در مورد خود و کاهش عزت نفس شود.
 • ترس از قضاوت: این افراد از قضاوت و طرد شدن توسط دیگران می‌ترسند و به همین دلیل سعی می‌کنند از بیان نظرات و احساسات واقعی خود خودداری کنند.

چطور حرف‌ها و رفتارهای دیگران را به خود نگیریم؟

حال که به صورت کامل با دلایل و مواردی که ما را نسبت به حرف‌های دیگران حساس می‌کند آشنا شدید، بهتر است تا درباره راه‌حل‌هایی برای این موضوع بدانیم تا آن را به خوبی از بین ببریم.

1. درک کنید که همه انسان‌ها متفاوت هستند.

هر فرد تجربیات، باورها و دیدگاه‌های خاص خود را دارد. آنچه برای یک نفر آزاردهنده است، ممکن است برای دیگری اهمیتی نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که نیازی نیست همه شما را دوست داشته باشند یا با نظراتتان موافق باشند.

2. به نیت افراد توجه کنید.

گاهی اوقات افراد حرفی می‌زنند یا کاری می‌کنند که بدون نیت بد و فقط از روی ناآگاهی یا بی‌دقتی است. در این مواقع به جای اینکه جبهه‌گیری کنید، سعی کنید آنها را درک کنید و از زاویه دیدشان به موضوع نگاه کنید.

3. مسئولیت احساسات خود را بر عهده بگیرید.

شما مسئول نحوه واکنش خود به رفتار و گفتار دیگران هستید. اجازه ندهید که آنها تعیین کنند شما چه احساسی داشته باشید.

4. مرزهای خود را مشخص کنید.

مشخص کنید که چه چیزی برایتان قابل قبول است و چه چیزی نیست. اگر کسی با حرف یا رفتاری شما را آزار می‌دهد، به طور قاطع و محترمانه به او بگویید.

5. از خودتان دفاع کنید.

اگر کسی به طور مستقیم شما را مورد انتقاد یا توهین قرار می‌دهد، لازم نیست سکوت کنید. با حفظ آرامش و احترام از خودتان دفاع کنید و اجازه ندهید که کسی با بی‌احترامی با شما رفتار کند.

6. حرف‌ها و رفتارها را شخصی نگیرید.

به یاد داشته باشید که بسیاری از اوقات، حرف‌ها و رفتارهای دیگران به شما ربطی ندارد. آنها ممکن است در حال گذراندن روز سختی باشند یا مشکلات خودشان را داشته باشند.

7. بخشنده باشید.

کینه و خشم نسبت به دیگران فقط به خودتان آسیب می‌زند. سعی کنید دیگران را ببخشید، حتی اگر کار اشتباهی انجام داده باشند. بخشش به معنای فراموش کردن نیست، بلکه به معنای رها کردن خشم و رنجش و رهایی از بار منفی آن است.

8. روی نکات مثبت تمرکز کنید.

به جای اینکه به حرف‌ها و رفتارهای منفی دیگران توجه کنید، روی نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنید. به چیزهایی که دارید و به خاطر آنها سپاسگزار هستید فکر کنید.

9. با افراد مثبت معاشرت کنید.

افرادی که با آنها وقت می‌گذرانید، تأثیر زیادی بر روحیه و حال شما دارند. سعی کنید با افرادی معاشرت کنید که مثبت‌اندیش، حامی و تشویق‌کننده هستند.

10. در صورت نیاز کمک بگیرید. 

اگر در مدیریت احساسات خود و به خود نگرفتن حرف‌ها و رفتارهای دیگران مشکل دارید، از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید.

word image 24217 3

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که مهم‌ترین چیز در زندگی، سلامت روان شماست. اجازه ندهید که حرف‌ها و رفتارهای دیگران آرامش و شادکامی شما را از بین ببرد. با استفاده از راهکارهای ارائه شده، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از این تأثیرات منفی دوری کنید و به یک زندگی شاد و سالم دست پیدا کنید. شما می‌توانید از طریق دوره‌های آکادمی فرناز قورچیان تمامی مهارت‌های خود را در این زمینه تقویت کرده و عزت نفس خود را ارتقا دهید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up