قبل و بعد جوش

انواع جوش صورت (معرفی تصویری و روش درمان هر نوع) 

هر چقدر که از پوست مان مراقبت کنیم، اما باز هم ممکن است با آکنه و جوش مواجه شویم که بسیاری از اوقات دست خودمان نیست. تقریباً ۹.۴ درصد از جمعیت کل جهان تحت تاثیر این جوش و آکنه قرار می گیرند که رایج ترین مشکلات پوستی است و کودکان نوجوانان و جوانان را نیز درگیر می‌ کند.

آکنه و جوش انواع و طبقه بندی های مختلف دارد و از خفیف تا معمولی و شدید دسته بندی می شود. درمان آن ها نیز بسته به شدتی که دارد؛ با دیگری متفاوت است. در این قسمت از سایت درباره انواع مختلف جوش ها، علت ایجاد آن ها و گزینه های درمانی مختلف و در دسترس با شما صحبت می کنیم تا بتوانید ظاهر آن ها را مدیریت کنید.

انواع جوش ها

انواع مختلفی از جوش ها وجود دارد. نوع جوشی که با آن سر و کار دارید، می تواند نشان دهد که آیا جوش شما خفیف، معمولی یا شدید است؟؟ انواع مختلف جوش ها شامل موارد زیر است :

1-کمدون ها

این جوش ها؛ جوش های سر سیاه و سر سفید هستند که به صورت باز یا بسته روی پوست شما قرار گرفته اند و دو مورد از سخت ترین و مقاوم ترین جوش ها در برابر ترکیدگی هستند. وجود آن ها قطعاً آزاردهنده است. جوش های سرسیاه زمانی تشکیل می‌ شوند که فولیکول مو و غده‌ های چربی در منافذ پوست توسط چربی ها مسدود می شوند.
جوش های سرسیاه باز هستند و رنگدانه ملانین داخل آن ها وارد می شود با اکسیژن ترکیب می شود و یک ظاهر سیاه و تیره را ایجاد می کند و بر عکس باور عموم، از آلودگی و کثیفی تشکیل نشده ‌اند.

جوش های سر سفید نتیجه مسدود شدن منافذ پوست با روغن و سلول های پوستی هستند. آن ها جوش های سر بسته هستند که با اکسیژن واکنش نشان می دهند و سر این جوش ها سفید یا زرد باقی می‌ ماند . این جوش ها نوع خفیفی از آکنه هستند و فقط تعداد کمی از آن ها روی صورت ایجاد می‌ شود.

2-پوسچول


این جوش از ترشحات پر شده‌ اند. مرکز درونی آن ها سفید یا زرد است و معمولاً نوع التهابی از آکنه هستند. اگر این جوش ها را روی صورت تجربه کردید، بدانید با انواع معمولی جوش ها از لحاظ شدت مواجه شده اید و معمولاً تعداد آن ها نیز قابل توجه است.

3-پاپیول


این جوش ها مانند مورد قبلی هم در نتیجه التهاب آکنه هستند . بر عکس پوسچول ها ترشحی داخل آن ها وجود ندارد و یک جوش ساده هستند اما خیلی سخت می ترکند و بعد از ترکیدگی زیاد می شوند و پخش می گردند و نوع معمولی از آکنه و جوش محسوب می شوند.

4-کیست ها


کیست یک نوع شدید و سخت از جوش است. این برآمدگی ها نتیجه تجمع پاپیول ها هستند و به دلیل تجمع چربی بیش از حد زیاد سلول‌ های پوستی مرده و باکتری ایجاد می گردند و عامل ایجاد التهاب می شوند.
این التهاب به عمق پوست می روند و کیسه هایی پر از ترشحات را ایجاد می‌ کند. وجود ترشح باعث می‌ شود که کیست ها هنگام لمس شدن نرم به نظر برسند اما دقت کنید که کیست ‌ها بسیار دردناک هستند و ممکن است باعث ایجاد زخم شوند.

5-نودول ها

این جوش ها زمانی اتفاق می‌ افتند که سلول‌ های پوستی مرده، روغن و باکتری در عمق پوست نفوذ می کنند و باعث ایجاد التهاب می شوند. انواع سخت و شدید آکنه و جوش محسوب می‌ شوند که دردناک هستند و هنگام لمس شدن، شما را آزار می دهند و داخل آن ها ترشحات وجود ندارد. انواع شدید از جوش محسوب می‌ شوند و ممکن است در دوران بهبودی تبدیل به زخم شوند.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای جوش صورت (5 روش موثر)

شدت جوش ها

جوش ها دارای انواع مختلفی هستند که متخصص پوست می تواند شدت آن ها را تشخیص داده و درمان کند. طبقه‌ بندی جوش ها در انواع غیر التهابی، التهابی و ترکیبی انجام می‌ شود و پزشک باید مرحله جوش و درجه آن ها را از ۱ تا ۴ بسته به میزان شدت مشخص کند.

جوش خفیف  جوش خفیف عموماً یک جوش غیر التهابی است و ویژگی های کومدون ها را دارد. جوش خفیف عموماً با چند جوش ریز خودش را نشان می دهد.

جوش معمولی  افرادی که جوش های معمولی از لحاظ شدت دارند، جوش های بیشتری را تجربه می کنند و معمولاً شاهد التهابات هستند.

جوش شدید  جوش شدید انواع مختلفی از پاپیول ها، پوسچول ها و نودول ها را شامل می‌ شود که دردناک بوده و ممکن است باعث ایجاد زخم شود.

چگونه جوش را درمان کنیم؟

اگر با تعدادی پوسچول مواجه هستید یا کیست ها و نودول ها را روی صورت خود دارید و حتی ممکن است در کمر و شانه آن ها را تجربه کرده باشید، نگران نباشید.

اولین مرحله برای مدیریت درمان جوش، این است که تشخیص دهید با چه نوع جوشی سر و کار دارید و التهابی بودن یا نبودن آن را بفهمید. سپس روش‌ های زیر را در پیش بگیرید.

1-رتینوئید های موضعی

یکی از موثرترین درمان ها هنگام مواجه شدن با جوش های خفیف یا معمولی، استفاده از رتینوئید موضعی است که می تواند برای جوش های سر سفید، سر سیاه،‌ پوسچول و پاپیول ها موثر واقع شود. رتینوئید ها باعث می شوند تا چربی اضافه لابلای منافذ پوست نرود، آکنه و جوش را تمیز می کنند و خواص ضد التهابی دارند که به صورت کرم، ژل یا فوم در دسترس قرار می‌ گیرد. یک نمونه از این کرم ها با قیمت در اینجا

2-آزلائیک اسید

این ترکیب با التهاب مبارزه می‌ کند، دارای خواص ضد التهابی است که خواص ضد میکروبی هم دارد. نه تنها جوش ها را متوقف می‌کند، بلکه در مبارزه با باکتری عامل ایجاد آکنه هم موثر است و التهابی را به وجود نمی‌ آورد.

آزلائیک اسید برای مدیریت زخم بعد از جوش بسیار عالی عمل می‌ کند و خواص روشن کنندگی دارد. اگر پوست حساس دارید و پوستتان جوش زده است، هنگام استفاده از این محصول به شدت مراقب باشید، زیرا ممکن است باعث قرمزی، سوزش و حساسیت شود. یک نمونه از این پماد ها با قیمت در اینجا

3-آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک های موضعی (مثل داروی تریپل سوفا) یا خوراکی (مثل داکسی سایکلین) انواع مختلفی از درمان‌ ها محسوب می‌ شوند که می‌ توانند جوش های التهابی را بهبود ببخشند. زمانی استفاده می ‌شود که درمان‌ های موضعی قادر به درمان این وضعیت نباشند. این آنتی بیوتیک ها دارای خواص ضد التهابی قوی هستند که شما را از شر جوش ها خلاص می کنند. آنتی بیوتیک ها با آکنه و جوش مبارزه می کنند. البته باید مراقب باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید. محدود کردن آنتی بیوتیک ها به مرور زمان و توسط تجویز پزشک، یکی از بهترین راهکار ها برای مبارزه است.

4-قرص خوراکی ضد بارداری

قرص های ضد بارداری فقط به درد جلوگیری از بارداری نمی خورد، بلکه برای درمان آکنه و جوش هم مناسب هستند و می‌ توانند انواع شدید را بهبود ببخشند زیرا این قرص ها حاوی استروژن هستند که مبارزه با آندروژن های عامل ایجاد جوش می پردازند و یک داروی ضد حساسیت بوده که جوش ها را کنترل می کند.

5-لایه برداری شیمیایی یا نور درمانی

لایه برداری های شیمیایی مصنوعی یکی دیگر از درمان های پیشنهادی برای از بین بردن جوش ها هستند که حاوی سالیسیک اسید و تری کلرا استیک اسید می باشند که به جلوگیری از کمدون ها می‌ پردازند. نور ال ای دی قرمز یا آبی در نور درمانی در این دوران هم می‌ تواند یکی از موثرترین راهکار های درمان جوش های التهابی باشد.

حتما بخوانید: علت جوش صورت چیست؟ 7 درمان خانگی موثر

درمان‌ های جایگزین برای جوش

برای درمان‌ های جایگزین می توانید از خالی کردن جوش های کیستی استفاده کنید که متخصص پوست با تجربه این کار را انجام می دهد. همچنین رژیم غذایی سالم، تزریق کورتیکواستروئید برای جوش های دردناک مناسب است. کرم های جوش و آکنه که توسط پزشک تجویز می شوند، می توانند روش موثری باشند.

منبع1 منبع2

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست