ناپروکسن 500

قرص ناپروکسن 500 برای چیست+ عوارض و پاسخ به همه سوالات

قرص ناپروکسن (Naproxen) 500 که با نام ناپروسین (Naprosyn) هم شناخته می شود نوعی داروی مسکن است که از آن برای درمان درد و التهاب ناشی از بیماریهایی مثل استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان (نوعی بیماری رماتیسمی التهابی) و آرتریت نوجوانان استفاده می شود. علاوه بر این، ناپروکسن به تسکین درد عضلات و مفاصل، دندان درد، سردرد و درد و گرفتگی پریود هم کمک می کند.

آشنایی با قرص ناپروکسن 500

قرص ناپروکسن 500 باید همراه با غذا مصرف شود تا احتمال بروز عوارض جانبی و ناراحتی معده پایین بیاید. به طور کلی توصیه می شود برای تسکین علائمتان از کمترین مقدار ناپروکسن در کوتاهترین زمان ممکن استفاده کنید. سعی کنید هیچ نوبتی را فراموش نکنید و به طور منظم دارو را مصرف کنید تا اثربخشی آن کم نشود.

شایع ترین عوارض جانبی قرص ناپروکسن 500 شامل سوء هاضمه، شکم درد، حالت تهوع، سردرد، بثورات پوستی، کبودی و تورم (اِدم) است. در صورتی که هر یک از این عوارض با گذشت زمان برطرف نشد یا رو به وخامت رفت حتما به پزشک مراجعه کنید تا راههایی برای پیشگیری یا کاهش این عوارض در اختیارتان قرار بگیرد.

قرص ناپروکسن برای چیست؟ عوارض جانبی و روش مصرف آن

به طور کلی قرص ناپروکسن 500 داروی بی خطری در نظر گرفته می شود، اما برای همه مناسب نیست. بنابراین اگر به مشکلات کلیوی، آسم یا اختلالات خونی مبتلا هستید و یا الکل مصرف می کنید حتما باید قبل از مصرف ناپروکسن پزشکتان را در جریان قرار بدهید. علاوه بر این، پزشک باید بداند که شما چه داروهای دیگری مصرف می کنید تا مطمئن شود ناپروکسن برایتان بی خطر است. در طول مصرف ناپروکسن از مصرف هر نوع مشروبات الکلی خودداری کنید.

موارد مصرف قرص ناپروکسن 500

از ناپروکسن 500 برای تسکین موقت درد، التهاب و تورم مفاصل و ماهیچه ها استفاده می شود اما بطور دقیق در موارد زیر:

عوارض جانبی قرص ناپروکسن 500

اکثر عوارض جانبی این دارو نیازی به مراجعه به پزشک ندارند و وقتی بدن با دارو سازگار شد خودبخود از بین می روند. در صورتی که این اتفاق نیفتاد یا عوارض جانبی دارو برایتان نگران کننده بودند به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی رایج قرص ناپروکسن 500 شامل موارد زیر می شود:

 • سوء هاضمه
 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • کبودی
 • کهیر
 • تورم (اِدم)

نحوه مصرف قرص ناپروکسن 500

دارو را به همان میزان و مدتی که پزشک تجویز کرده مصرف کنید. قرص ناپروکسن را نجوید، له و یا خرد نکنید، بلکه آن را داخل دهان گذاشته و با یک لیوان آب به طور کامل قورت بدهید. توصیه می شود که برای جلوگیری از ناراحتی معده قرص ناپروکسن را با غذا یا شیر مصرف کنید.

 

نحوه عملکرد قرص ناپروکسن 500

ناپروکسن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که کارش جلوگیری از انتشار انتقال دهنده های عصبی خاصی است که باعث تب، درد و التهاب (قرمزی و تورم) می شوند.

اقدامات احتیاطی درباره مصرف قرص ناپروکسن 500

در مدتی که ناپروکسن مصرف می کنید از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید. مصرف این دارو به همراه الکل خطرناک است. اگر باردار هستید قبل از مصرف ناپروکسن پزشکتان را در جریان این موضوع قرار بدهید. تحقیقات انجام شده روی حیوانات نشان می دهد که مصرف ناپروکسن در دوران بارداری برای جنین خطرناک است. در صورتی که شیرده هستید و پزشک برایتان ناپروکسن تجویز کرده آن را مصرف کنید. این دارو به مقدار زیاد در شیر مادر ترشح نمی شود و برای نوزاد مضر نیست. قرص ناپروکسن 500 می تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی مثل احساس سرگیجه، افسردگی، خواب آلودگی، خستگی و یا مشکل در خوابیدن شود و همچنین بینایی شما را مختل کند و روی رانندگی شما را تاثیر منفی بگذارد. بنابراین در صورتی که این دارو را مصرف می کنید و با این عوارض مواجه شده اید از رانندگی کردن خودداری نمایید.

بیماران کبدی و کلیوی باید در مصرف ناپروکسن 500 احتیاط کنند. در صورتی که به مشکلات کبد یا کلیه دچار هستید حتما پزشک را در جریان بگذارید تا دوز مناسب را برایتان تجویز کند.

تداخلات دارویی قرص ناپروکسن 500

مصرف داروی ناپروکسن به همراه هر یک از داروهای زیر می تواند اثر هر کدام از این داروها را تغییر بدهد و یا عوارض جانبی ایجاد کند. بنابراین در صورتی که این داروها را مصرف می کنید پزشکتان را در جریان بگذارید:

 • نیمسولید (Nimesulide)
 • نیمسون (Nimsun)، نیل (Neil)، رنکس (Renex)
 • اکسی فن بوتازون (Oxyphenbutazone)
 • اکسی تریاکتین (Oxy Triactin)، سیوریل (Sioril)
 • متامیزول (Metamizole)
 • پیپرجین (Pyregin)، آلپاجین (Alpagin)، نووالجین (Novalgin RC)

سوالات رایج

1- آیا قرص ناپروکسن 500 درد را تسکین می دهد؟

بله. قرص ناپروکسن 500 مسکن است و برای کاهش درد استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) است و از آن برای درمان بیماریهای مفاصل مثل آرتریت روماتوئید (از جمله در کودکان)، استئوآرتریت و اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می شود. علاوه بر این، ناپروکسن برای درمان حملات نقرس، اختلالات عضلانی و استخوانی و پریود دردناک هم به کار می رود.

2- آیا ناپروکسن 500 برای درمان عفونت سینوسی هم استفاده می شود؟

بله، ممکن است ناپروکسن 500 برای کاهش درد و تورم ناشی از عفونت سینوسی هم تجویز شود. اما ناپروکسن فقط درد را تسکین می دهد و عفونت را درمان نمی کند. بنابراین برای درمان کامل به آنتی بیوتیک هم نیاز است که پزشک باید آن را تجویز کند.

3- آیا مصرف ناپروکسن 500 فشار خون را بالا می برد؟

با اینکه ممکن است مصرف این دارو باعث افزایش فشار خون شود، اما این عارضه جانبی خیلی شایع نیست. اگر فشار خون بالا دارید و پزشک برایتان ناپروکسن 500 تجویز کرده یا در حین مصرف آن دچار افزایش فشار خون شدید پزشک را در جریان قرار بدهید.

4- آیا قرص ناپروکسن 500 باعث یبوست می شود؟

بله ممکن است در صورت مصرف ناپروکسن 500 دچار یبوست شوید؛ اما این عارضه جانبی زیاد شایع نیست. در صورت بروز این اتفاق با پزشک مشورت کنید.

5- آیا قرص ناپروکسن 500 حاوی سولفات است؟

خیر. این دارو هیچ نوع سولفاتی ندارد.

6- آیا مصرف قرص ناپروکسن 500 وابستگی و اعتیاد می آورد؟

خیر. هیچ گونه وابستگی و اعتیادی بعد از مصرف این دارو گزارش نشده است.

7- آیا قرص ناپروکسن 500 بی خطر است؟

در صورتی که دارو به مقدار و مدت تجویز شده توسط پزشک مصرف شود خطری نخواهد داشت.

8- آیا قرص ناپروکسن 500 جزو مواد مخدر به حساب می آید؟

خیر. این دارو مخدر نیست. ناپروکسن مسکن است و در گروه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) قرار دارد.

9- آیا مصرف ناپروکسن 500 در دوران بارداری بی خطر است؟

خیر. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف ناپروکسن 500 حتما پزشکتان را در جریان قرار بدهید.

10- آیا ناپروکسن 500 رقیق کننده خون است؟

خیر. این دارو رقیق کننده خون نیست و به دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تعلق دارد.

11- آیا قرص ناپروکسن 500 برای سردرد خوب است؟

بله. ناپروکسن 500 باعث کاهش سردرد می شود و برای درمان سردردهای میگرنی هم به کار می رود. با این حال تحقیقات نشان می دهد که خیلی نمی تواند سردرد میگرنی را کاهش بدهد. توصیه می کنیم قبل از مصرف هر دارویی برای سردرد با پزشک مشورت کنید.

12- آیا قرص ناپروکسن 500 را می توان بدون نسخه هم خریداری کرد؟

بله. این دارو هم با نسخه پزشک تجویز می شود و هم بدون نسخه قابل خرید است.

13- آیا می توان همزمان با مصرف ناپروکسن 500 اکسی کدون (oxycodone) مصرف کرد؟

ناپروکسن با اکسی کدون تداخل دارویی ندارد؛ اما باز هم توصیه می شود قبل از مصرف ناپروکسن پزشک را در جریان تمام داروهایی که مصرف می کنید قرار بدهید.

14- آیا می توان همزمان با مصرف ناپروکسن 500 پردنیزون (prednisone) مصرف کرد؟

مصرف این دو دارو با هم باعث افزایش میزان سمیت آنها می شود. بنابراین در صورتی که پردنیزون مصرف می کنید باید پزشکتان را در جریان قرار بدهید.

15- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای درمان گرفتگی عضلات (پریود دردناک) مصرف کرد؟

قبل از مصرف هر نوع دارو برای گرفتگی عضلات با پزشک مشورت کنید.

16- آیا قرص ناپروکسن 500 برای درمان تب خوب است؟

خیر. این دارو به طور کلی برای درمان تب تجویز نمی شود. ناپروکسن 500 مسکن است و برای درمان درد به کار می رود. اگر تب دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. مهم است که قبل از مصرف هر نوع دارویی علت تب را بفهمید.

17- آیا قرص ناپروکسن 500 را برای درمان کمردرد خوب است؟

این دارو در درمان اختلالات عضلانی و استخوانی استفاده می شود، بنابراین می تواند به تسکین کمردرد کمک کند. با این حال توصیه می شود برای درمان کمردرد به پزشک مراجعه کنید، چون مهم است که علت کمردرد تشخیص داده شود.

18- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای سرماخوردگی مصرف کرد؟

خیر. ناپروکسن 500 برای درمان سرماخوردگی تجویز نمی شود.

19- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای درد کیسه صفرا مصرف کرد؟

خیر. این دارو برای درد کیسه صفرا استفاده نمی شود. در صورتی که دچار این مشکل شده اید حتما باید قبل از مصرف هر نوع دارویی به پزشک مراجعه کنید.

20- آیا قرص ناپروکسن 500 برای درمان التهاب لوزه ها خوب است؟

خیر. این دارو برای التهاب لوزه استفاده نمی شود. اگر دچار این مشکل شده اید قبل از مصرف هر دارویی به پزشک مراجعه کنید.

21- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای درمان عفونت دستگاه ادراری (UTI) مصرف کرد؟

خیر. ناپروکسن یک مسکن است و فقط درد را کاهش می دهد؛ اما عفونت دستگاه ادراری برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد. اگر به عفونت ادراری مبتلا شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید چون باید دلیل این عفونت تشخیص داده شود.

22- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای دندان درد مصرف کرد؟

بله. از آنجایی که ناپروکسن یک مسکن است می توان از آن برای تسکین درد دندان استفاده کرد؛ اما توصیه می کنیم قبل از مصرف هر نوع مسکنی به دندانپزشک مراجعه کنید، چون ممکن است عفونت زمینه ای در دندان وجود داشته باشد که به درمان بیشتری نیاز داشته باشد.

23- آیا بعد از مصرف قرص ناپروکسن 500 دچار خواب آلودگی می شویم؟

بله، مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه، خواب آلودگی یا خستگی و همچنین تاری دید شود. در صورت بروز هر یک از این علائم از رانندگی یا کار با دستگاههای سنگین خودداری کنید.

24- چقدر طول می کشد تا قرص ناپروکسن 500 اثر کند؟

از آنجایی که قرص ناپروکسن 500 به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می شود، بلافاصله بعد از مصرف اثر می کند. بنابراین بعد از مصرف این دارو کمی دردتان تسکین پیدا می کند، اما اثر کامل آن بعد از چند هفته مصرف مشاهده می شود.

25- آیا قرص ناپروکسن 500 منقضی می شود؟

بله. همه داروها تاریخ انقضای خاص خودشان را دارند. قبل از مصرف هر دارویی تاریخ انقضای درج شده روی بسته آن را بخوانید.

26- آیا قرص ناپروکسن 500 حاوی آسپرین است؟

خیر. ناپروکسن حاوی آسپرین نیست. در واقع این دو داروهای جداگانه ای هستند که هر کدام برای موارد متفاوتی به کار می روند.

27- آیا می توان قرص ناپروکسن 500 را برای درمان آنفولانزا استفاده کرد؟

خیر. مصرف این دارو برای درمان آنفولانزا توصیه نمی شود. در صورت ابتلا به این بیماری قبل از مصرف هر دارویی به پزشک مراجعه کنید. ممکن است بیماری شما نیاز به درمان خاصی نداشته باشد و یا درمان بخصوصی بخواهد.

28- آیا قرص ناپروکسن 500 برای درمان تورم غده ها تجویز می شود؟

گاهی اوقات از ناپروکسن 500 برای کاهش درد و تورم غدد استفاده می شود. با این حال باید بدانید که ناپروکسن هیچ نوع عفونتی را درمان نمی کند و برای عفونت غدد به آنتی بیوتیک نیاز است. بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkناپروکسن

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up