مکمل امگا 3

امگا 3 باعث چاقی می شود؟ روغن ماهی چطور؟ (تحقیقات علمی)

از آنجایی که قرص های روغن ماهی حاوی چربی هستند، ممکن است فکر کنید که باعث افزایش وزن می شوند اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این مکمل ها تاثیری بر افزایش وزن ندارند.

طبق گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، روغن ماهی در 1 قاشق چایخوری، 41 کالری و در 1 قاشق غذاخوری، 123 کالری دارد. اگرچه ممکن است این مقدار کالری زیاد بنظر برسد اما نتایج چند مطالعه اولیه نشان می دهد که این روغن در واقع ممکن است به جای افزایش وزن، منجر به کاهش دور کمر هم شود.

نکته: مصرف مکمل های روغن ماهی منجر به افزایش وزن نمی شود.

اسیدهای چرب امگا 3

دو اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی عبارتند از دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) و ایکوزا پنتانوئیک اسید(EPA) . مؤسسه ملی بهداشت بیان می کند که منابع این مواد مغذی، ماهی های چربی مانند ماهی آزاد، ماهی تن، ماهی خال مخالی و شاه ماهی است.

اسید چرب امگا 3 دیگری به نام آلفا لینولنیک اسید (ALA) نیز در غذاهای گیاهی مانند چیا، بذر کتان و گردو یافت می شود. بدن تنها مقدار کمی از ALA را به EPA و DHA تبدیل می کند، بنابراین دریافت این مواد مغذی هم از ماهی ها و هم از منابع گیاهی مهم است.

چربی های امگا 3 کاربردهای متعددی دارند. آنها کالری مورد نیاز برای انرژی بدن را فراهم می کنند و بخشی حیاتی از غشائی هستند که تمام سلول های بدن را احاطه می کنند. سطح DHA به ویژه در مغز، سلول های اسپرم و شبکیه چشم بالا است. این چربی های سالم همچنین در عملکرد مناسب سیستم ایمنی، ریه ها، سیستم غدد درون ریز، قلب و عروق خونی نقش دارند.

فواید خوردن ماهی چرب

انجمن قلب آمریکا (AHA) بیان می کند که خوردن ماهی امگا 3 خطر ریتم غیر طبیعی قلب که می تواند منجر به مرگ ناگهانی شود را کاهش می دهد. همچنین روند سخت شدن شریان ها را کند می کند و سطح تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مردم باید دو بار در هفته ماهی به ویژه ماهی های چرب بخورند. هر وعده باید حاوی 100 گرم یا تقریباً سه چهارم فنجان باشد. طبق یک دستورالعمل کلی می توان گفت که یک تکه ماهی قزل آلا 113 تا 170 گرم، یک قوطی ماهی تن 85 تا 113 گرم و یک قزل آلای کوچک 85 گرم است.

انجمن قلب آمریکا هشدار می دهد که برخی از انواع ماهی ها حاوی جیوه و سایر آلاینده ها هستند. با این وجود مزایای آن برای زنان یائسه و مردان میانسال و مسن تر، بیشتر از خطرات آن است.

بدون شک، خوردن ماهی چرب برای سلامتی مفید است، اما مزایای مصرف مکمل های آن کاملا مشخص نیست. گاهی اوقات مواد مغذی موجود در غذاها، اثرات متفاوتی با مواد مغذی دریافت شده از مکمل ها دارند. کارشناسان معتقدند که وقتی ماهی می خورید، علاوه بر اسیدهای چرب، تمام ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر املاح مفید را نیز مصرف می کنید، اما وقتی مکمل های روغن ماهی را مصرف می کنید، فقط اسیدهای چرب را دریافت می نمایید.

به این ترتیب، مصرف مکمل ها نباید جایگزین مصرف غذاهای سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل شود. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، نباید مکمل ها را جایگزین غذاهای مغذی کرد.

فواید روغن ماهی

نتایج آزمایشات حیوانی بر روی تاثیر روغن ماهی با آزمایشات انسانی انجام شده متفاوت است. به همین دلیل، یک مطالعه در نوامبر 2015 در PLOS One منتشر شد که تاثیر روغن ماهی را بر روند کاهش وزن بررسی نمود.

نتایج این مطالعه نشان داد که مکمل های روغن ماهی ضد چاقی نیستند اما بنظر می رسد که می توانند سایز دور کمر را کاهش دهند. نویسندگان مقاله به این نتیجه رسیدند که کاهش چربی شکمی می تواند به افراد چاق کمک کند، به خصوص اگر به دنبال اصلاح سبک زندگی خود هستند. لازم به ذکر است که برای نتیجه گیری قطعی، به مطالعات گسترده تری نیاز است.

امگا 3 چیست؟ غذاهای سرشار، بهترین مارک و قیمت مکمل آن

به گفته کلینیک مایو، بهبود سلامت قلب یکی از مزایای احتمالی روغن ماهی است. مطالعات نشان می ‌دهد که مصرف مکمل‌ های روغن ماهی به مدت حداقل شش ماه، خطر حوادث مرتبط با قلب و مرگ ناشی از آن را در افراد در معرض خطر کاهش می ‌دهد.

علاوه بر این، تحقیقات مختلف نشان می دهد افرادیکه مکمل های روغن ماهی را مصرف می کنند، فشار خون پایین تری دارند. به گفته کلینیک مایو، این اثر ممکن است در افراد مبتلا به فشار خون متوسط ​​تا بالا، بیشتر از افراد دارای فشار خون خفیف باشد.

به گفته بنیاد آرتریت، اسیدهای چرب دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) و ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) دارای خواص ضد التهابی هستند که برای آرتریت مفید می باشند. شواهد اولیه نشان می دهد که قرص های روغن ماهی ممکن است حساسیت و سفتی مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت را کاهش دهند.

طرز مصرف امگا 3 برای چاقی، لاغری و بدنسازی

طبق گزارش بنیاد آرتریت، بررسی ‌های متون علمی نشان می ‌دهد که مصرف روغن ماهی بهمراه داروهای ضد افسردگی، افسردگی را کاهش می‌ دهد. این روغن همچنین علائم بیماری رینود را کاهش می دهد. در این بیماری گردش خون در پوست محدود می شود و جریان خون در رگ های دست و پا کاهش میابد.

عوارض جانبی روغن ماهی

روغن غلیظ موجود در مکمل ها بی خطر نیست. محققان هشدار می دهند که افراد میانسال یا مسن نباید بدون مشورت با پزشک از مکمل های روغن ماهی استفاده کنند.

اگر قرص ها طبق دستور پزشک مصرف شوند، به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شوند. برخی عوارض جانبی این مکمل ها شامل بد بو شدن دهان، شل شدن مدفوع، سوء هاضمه، حالت تهوع، بثورات پوستی و مزه ماهی دهان است.

قرص های روغن ماهی یک عارضه جانبی دیگر هم دارند. به اینصورت که اگرچه ممکن است خطر لخته شدن خون را کاهش دهند اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. به گفته کلینیک مایو، اگر دوز و میزان مصرف این مکمل ها خیلی بالا باشد، افزایش خطر خونریزی ممکن است باعث سکته شود. دوزهای بالای روغن ماهی نیز می تواند موجب سرکوب سیستم ایمنی شود.

16 کاری که برای سالم ماندن در طول زندگی باید انجام دهید

علاوه بر این خطر مکمل های روغن ماهی برای افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند کاملا مشخص نیست. به گفته کلینیک کلیولند، علائم واکنش آلرژیک شامل کهیر، خارش، بثورات پوستی و ورم زبان، لب ها یا صورت است. علائم ممکن است شامل مشکلات تنفسی نیز باشد. اگر این عوارض را تجربه کردید، در اسرع وقت آنها را به پزشک خود گزارش دهید.

برخلاف داروها، هیچ سازمان نظارتی کیفیت، منبع یا کمیت مواد تشکیل دهنده مکمل ها را تنظیم نمی کند. در برخی مارک های روغن ماهی، مقادیر کمی از بی فنیل های پلی کلرینه مشاهده شده است که می توانند سرطانزا باشند. مطالعات دیگر نشان می دهد که مقادیر اسیدهای چرب امگا 3 در برچسب برخی محصولات نادرست است.

تداخلات دارویی روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی با برخی داروها تداخل دارد. از مصرف این مکمل ها همراه با داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین یا آسپرین احتیاط کنید چون ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.

روغن ماهی را با کپسول اورلیستات مصرف نکنید، زیرا این دارو جذب چربی مفید را کاهش می دهد. سعی کنید این دو را با فاصله دو ساعت از یکدیگر مصرف کنید. داروهای ضد بارداری ممکن است اثر مثبتی که مکمل های روغن ماهی بر تری گلیسیرید دارند را سرکوب کنند. به گفته کلینیک مایو، روغن ماهی ممکن است سطح ویتامین E را کاهش دهد.

منبع1 منبع2

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست