پریودی

خونریزی قاعدگی تا چند روز طبیعی است؟ (علت بی نظم شدن و درمان)

در این مطلب با الگوهای قاعدگی طبیعی، محدوده ی آن و رایج ترین علل به تاخیر افتادن قاعدگی آشنا می شوید. اطلاع از قاعدگی طبیعی می تواند به شما کمک کند که بفهمید آیا باید نگران خونریزی قاعدگی خود باشید یا خیر.

به منظور درک طبیعی یا غیر طبیعی بودن چرخه ی قاعدگی خود، ابتدا باید از محدوده ی خونریزی نرمال اطلاع پیدا کنید. یادگیری نحوه ردیابی دوره های قاعدگی، اطلاع از میزان خونریزی و دانستن اینکه در صورت تغییر قاعدگی چه کاری باید انجام دهید، همه و همه بخش های مهم حفظ سلامت قاعدگی می باشند.

قاعدگی طبیعی چیست؟

قاعدگی طبیعی محدوده و انواع مختلفی دارد به گونه ای که برخی از زنان دوره های قاعدگی کوتاه و سبک و برخی دیگر طولانی تر و سنگین تری را تجربه می کنند.

خونریزی قاعدگی طبیعی ویژگی های زیر را دارد:

 • قاعدگی 3 تا 8 روز طول می کشد.
 • قاعدگی هر 21 تا 35 روز یکبار اتفاق می افتد (این زمان از روز اول یک پریودی تا روز اول پریود بعدی اندازه گیری می شود).
 • کل خون از دست رفته در طول دوره حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری (30 تا 50 میلی لیتر) است.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

چه زمانی می توان گفت که خونریزی قاعدگی شدید است؟

خونریزی شدید قاعدگی (HMB) با وجود یکی از موارد زیر مشخص می شود:

 • خونریزی که بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی که در طی چند ساعت آنقدر شدید است که هر یک ساعت یکبار نیاز به تعویض تامپون یا پد بهداشتی داشته باشد.
 • خونریزی شدیدی که برای کنترل آن نیاز به استفاده از چندین پد بصورت همزمان باشد.
 • قاعدگی که نیاز به تعویض پد یا تامپون در طول شب داشته باشد.
 • جریان قاعدگی که با لخته های خونی بسیار بزرگ همراه است.

چگونه می توان میزان خون از دست رفته در طول قاعدگی را حساب کرد؟

اندازه گیری میزان خون از دست رفته در طول قاعدگی کار راحتی نیست، زیرا تشخیص میزان خون جذب شده توسط پد یا تامپون دشوار است. محصولات مختلف، قدرت جذب متفاوتی دارند و هر خانمی دیدگاه متفاوتی در مورد نیاز به تعویض تامپون یا پد دارد. استفاده از فنجان قاعدگی یکی از راه های اندازه گیری دقیق خون از دست رفته است.

روشهای کاهش درد پریود در منزل

تغییر در چرخه های قاعدگی و پریودی نشانه ی چیست؟

تغییرات قاعدگی می تواند نشانه ی وجود یک مشکل باشد و بیشتر این تغییرات ارزش مراجعه به پزشک را دارند. برخی از تغییراتی که باید بررسی شوند عبارتند از:

 • اگر بیش از 90 روز است که پریود نشده اید (و باردار نیستید یا بمدت طولانی از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید)
 • اگر با وجود داشتن چرخه های منظم، پریودهای نامنظمی را تجربه می کنید.
 • اگر مدت خونریزی بطور ناگهانی افزایش پیدا کند. به عنوان مثال عادت ماهانه ای که به طور معمول 5 روز طول می کشد، به طور ناگهانی 9 یا 10 روز طول می کشد.
 • داشتن خونریزی بین قاعدگی ها، به خصوص اگر از هیچ گونه وسیله ی پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید.
 • درد داشتن در زمان پریودی (در صورتیکه در گذشته هیچ دردی را تجربه نمی کردید).
 • اگر خونریزی بسیار شدید شده است به گونه ای که در یک ساعت نیاز به تعویض بیش از یک پد یا تامپون دارید یا لباس هایتان در طول شب کثیف می شود.

اگر با هر یک از مشکلات فوق مواجه شدید، توصیه می شود که به متخصص زنان مراجعه نمایید. برنامه ی عادت ماهیانه ی خود را در اختیار پزشک قرار دهید تا بتواند مشکل شما را تشخیص دهد و درمان مناسبی در پیش بگیرد.

بهترین حالت خوابیدن در دوران پریودی+ نکات مهم

رایج ترین علل عقب افتادن قاعدگی چیست؟

عقب افتادن قاعدگی امری غیرمعمول نیست و در بیشتر مواقع دلیلی برای نگرانی ندارد. تغییرات طبیعی چرخه قاعدگی مهمترین دلیلی ست که ممکن است باعث بروز این مشکل شود.

برخی تغییرات طبیعی چرخه ی قاعدگی می تواند منجر به قطع قاعدگی با به تاخیر افتادن آن شوند. این موارد نرمال و طبیعی هستند و جای نگرانی ندارند. مهمترین آنها عبارتند از:

1- بارداری  بارداری شایع ترین دلیل قطع پریودی است. اگر احتمال بارداری می دهید، تست بیبی چک یا آزمایش خون انجام دهید تا از وجود یا عدم وجود بارداری اطمینان حاصل نمایید. اگر باردار باشید، تا زمان تولد نوزاد پریود نخواهید شد.

2- شیردهی  شیردهی بسته به دفعات آن، می تواند موجب قطع پریودی شود. ممکن است در حین شیردهی پریود شوید و بعد از آن برای چندین ماه یا بیشتر پریود نشوید. احتمال تخمک گذاری در این دوران همچنان وجود دارد، بنابراین اگر نمی خواهید باردار شوید، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری در این دوران بسیار مهم است.

3- یائسگی  پریود نشدن ممکن است نشانه این باشد که شما وارد دوران یائسگی شده اید و دوره های قاعدگی شروع به کاهش می کند، به خصوص اگر علائم دیگر یائسگی (مانند گرگرفتگی) را تجربه می کنید. اگر 45 سال یا بیشتر دارید، به احتمال زیاد یائسگی علت پریود نشدن شما است.

4- استرس  استرس روانی و فیزیکی هر دو می تواند باعث عقب افتادن قاعدگی شود. اگر در دوره ی سختی از زندگی خود بسر می برید (مانند مهاجرت، شغل جدید، از دست دادن یکی از عزیزان) یا یک ضربه فیزیکی (مثلاً جراحی، بیماری) را تجربه می ‌کنید، به تاخیر افتادن قاعدگی امری غیرعادی نیست. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای مدیریت سطح استرس ذهنی خود انجام دهید. صحبت کردن با یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده در مورد مشکلات تان می تواند کمک کننده باشد. انجام فعالیت های آرامش بخش و لذت بخشی مانند ورزش، یوگا، نقاشی یا مطالعه نیز می ‌تواند به رفع استرس شما کمک کند. اگر مدیریت استرس برای شما مشکل است، توصیه می شود که با یک درمانگر یا مشاور مشورت کنید تا راه حل های بهتری پیش روی شما قرار دهد.

5- کاهش وزن  افزایش و کاهش سریع وزن می تواند منجر به عقب افتادن قاعدگی شود. اگر کالری دریافتی شما بسیار کم باشد، هورمون هایی که باعث تخمک گذاری می شوند، سرکوب می گردند. اگر کمبود وزن دارید، یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا وزن خود را افزایش دهید.

6- استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری  اگر قرص های ضدبارداری را به طور مداوم و بدون وقفه ی هفت روزه مصرف کنید، پریود نمی شوید. دیگر وسایل پیشگیری از بارداری مانند آمپول، چسب یا آی یو دی نیز می توانند تاثیر مشابهی داشته باشند.

7- تغییرات هورمونی  تغییرات هورمونی هم می تواند منجر به قطع پریودی شود. شایع ترین علل تغییرات هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک، تومورهای هیپوفیز و اختلالات تیروئید است. روش تنظیم هورمون ها در خانم ها

8- مصرف برخی داروها  مصرف برخی از داروها می توانند باعث تاخیر در قاعدگی شوند. مهمترین این داروها عبارتند از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای شیمی درمانی و استروئیدها.

سردرد قبل از پریود (و در پریودی): علت و درمانهای موثر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست