نوزاد

خروپف در نوزادان، علل، هشدارها، روشهای ساده درمان خانگی و نکات دیگر

خروپف نوزاد به نظر جالب و دوست داشتنی میرسد اما اگر به طور منظم خرخر کند، میتواند باعث نگرانی شود. خروپف نوزاد یک مشکل رایج است که ممکن است برای اکثر کودکان تازه متولد شده رخ دهد. انحراف بینی میتواند علت با صدا همراه بودن تنفس نوزاد محسوب شود. دلیل آن این است که مجاری ورود هوا در بینی نوزادان کوچک است و با مایع یا خلط زود پر میشود.

چه وقت باید نگران شد؟

ناله و زاری کودکی که معمولا هنگام خواب آرام است، میتواند برای والدین نگران کننده باشد زیرا گاهی اوقات رفتار کودک ممکن است نشانه وجود برخی مشکلات جدی باشد. اگر خروپف مزمن و شدید شد، بهتر است با یک پزشک اطفال مشورت کنید.

علل خروپف نوزادان چه هستند؟

عوامل و دلایل بسیاری وجود دارند که قصد داریم در این مقاله به آنها اشاره کنیم. دلیل اصلی آن است که مجاری بینی نوزاد هنوز کاملا رشد نکرده و کوچک هستند.

1- وقفه تنفسی در خواب

وقفه تنفسی نوعی اختلال در خواب است که باعث وقفه یا تغییر در الگوهای خواب میشود. همچنین یک مشکل تنفسی موقت است که هنگام خواب رخ میدهد. نوزاد شما ممکن است به دلیل تنگی نفس شدید و کمبود اکسیژن این مشکل را تجربه کند. این عارضه در میان نوزادان زیر یک سال شایع است.

2- عفونت ناشی از سرماخوردگی یا آنفلونزا

مجاری تنفسی نوزاد باریک و تنگ است و عفونت های ناشی از سرماخوردگی و آنفلونزا میتواند گلو و بینی شان را مسدود کند.این مسئله شایع ترین علت در نوزادان است و باعث ایجاد خرخر میشود.

3- بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئیدها

دلیل دیگر خروپف میتواند بزرگ شدگی لوزه ها به خاطر عفونت باشد که به ندرت رخ میدهد و میتواند در کودکان 4 تا 5 ساله رویت شود و همچنین ممکن است سریع پیشرفت کند. آدنوئیدها غدد لنفاوی در قسمت فوقانی بینی و گلو هستند که به علت عفونت ظاهر میشوند.

4- آلرژی ها

کودک شما ممکن است به ذرات ریز گرد و غبار روی بالشت یا تشک آلرژی داشته باشد. یا اگر حیوان خانگی دارید نوزاد ممکن است نسبت به پرز و موی آن نیز حساسیت نشان دهد. این عوامل ممکن است مجاری تنفسی نوزاد را هنگام خواب مسدود کرده و باعث خرخر شود.

5- آسم

آسم ممکن است به دلیل باریکی راه های ورودی هوا منجر به دشواری در تنفس شده و باعث بروز مشکل خروپف و آلرژی های تنفسی شود. احتمال دارد کوکی که خرخر میکند دچار آسم باشد. هر کودک ممکن است هنگام خواب با مشکلات تنفسی از طریق بینی روبرو شود.

6- ناهنجاری های گلویی

وجود کریستالها از دلایل دیگر خروپف نوزادان هستند. حرکت نامنظم کام دهان نیز دلیل خرخر درکودکان است.

حتما بخوانید: 14 روش ثابت شده علمی برای درمان خر و پف در خواب (تحقیقات جدید)

7- انحراف تیغه بینی

تیغه بینی استخوانی است که سوراخهای بینی را به دو قسمت تقسیم میکند. در مورد تیغه بینی، استخوان ممکن است از راستای خود منحرف شده و یکی از سوراخ ها را مسدود کند که ممکن است به خاطر آن صدای خرخر تولید شده و خروپف مزمن در نوزادان به وجود آید.

8- لارنگو مارسی

لارنگومارسی به نرمی مادرزادی بافتهای حنجره (اندام تولیدکننده صدا) در بالای تارهای صوتی گویند. غضروفی که مجاری ورود هوا را باز نگه میدارد، برخی اوقات در نوزادان رشد نکرده باقی میماند. این مشکل همچنان ادامه دارد تا غضروف به خوبی رشد کند.

راه حل های بی خطر درمان

1- مرطوب کردن هوا

هوای خشک میتواند مجاری تنفسی نابالغ کودک را آزار دهد. اگر هوای خانه تان خشک است، یک دستگاه بخور برای ایجاد رطوبت تهیه کنید. این کار به کودک کمک میکند تا راحت بخوابد و به آسانی نفس بکشد. هوای گرم به رفع گرفتگی بینی کمک میکند و آسایش را هنگام خواب برای کودک به ارمغان میآورد. میتوانید کودک را قبل از خواب به حمام آب گرم ببرید که این کار به دفع ترشحات بینی کودک هم کمک کرده و اجازه میدهد بهتر بخوابد.

همچنین میتوانید از یک بخارساز مرطوب گرم برای تامین رطوبت هوا در اتاق کودک بهره ببرید.

2- بینی کودکتان را خالی کنید

بهترین راه برای تخلیه مجاری بینی کوچک نوزاد، اسپری آب نمک است. این کار به تنفس بهتر نوزاد کمک میکند. اسپری های آب نمک بینی در تمامی داروخانه ها در دسترس هستند. شما میتوانید در خانه هم این محلول را درست کرده و در بینی کودکتان اسپری کرده یا بچکانید. یک چهارم قاشق غذاخوری نمک را در 30 میلی لیتر آب حل کنید. حداقل یکبار در روز فقط چند قطره از محلول آب نمک را در بینی نوزادتان بریزید. این کار به پاکسازی تمام گرفتگی ها کمک کرده و تنفس کودک را آسانتر میکند. بیشتر از 4 روز پیاپی از این محلول استفاده نکنید چرا که ممکن است دیواره داخلی بینی را خشک کند.

همچنین میتوانید ترشحات را با یک فین گیر از بینی کودک خارج کنید. انجام این عمل به کاهش صدای خرخر و سختی تنفس هنگام خواب کمک میکند.

میتوانید قبل از استفاده از محلول آب نمک از متخصص اطفال نیز مشاوره بگیرید.

3- از یک فین گیر بینی استفاده کنید

ساکشن بینی یک سرنگ حباب دار است که به عنوان فین گیر نیز شناخته میشود. این وسیله به پاکسازی مجاری مسدود شده بینی کمک کرده و خلط را خارج میکند. این کار به کاهش صدای خرخر و بهتر خوابیدن کودک کمک میکند.

  • آیا حتما باید از فین گیرهای بینی استفاده کرد؟ اگر نوزادتان با صدای بلند خرخر میکند، این وسیله برای جلوگیری از خروپف کردن مفید و کارآمد است. اگر شک دارید با تجویز پزشک میتوانید با خیال راحت و مطمئن از آن استفاه کنید. بیشتر از دو یا سه بار در روز از آن استفاده نکنید چرا که ممکن است دیواره داخلی بینی را اذیت کند. اگر کودک مشکل جمع شدن خلط در بینی کودکتان همچنان به قوت خود باقی است، از محلول آب نمک استفاده کنید..
  • چطور باید از فین گیر بینی استفاده کنم؟ حباب را فشار دهید تا هوا را تخلیه کند و سپس به آرامی نوک آن را وارد سوراخ بینی کودک کنید. حال میتوانید حباب را رها کرده تا خلطها را به داخل سرنگ بکشد. حالا سرنگ را پاک و تمیز کرده و همین کار را برای سوراخ دیگر انجام دهید.

4- چیزهای حساسیت زا را دور کنید

باید از این که اتاق کودکتان تمیز و عاری از هر گونه گرد و غبار است اطمینان حاصل کنید. همیشه اتاق کودک را مرتب نگه دارید و هر گونه گرد و غبار، مو و پرز حیوان خانگی و سایر عوامل آلرژی زا را از بین ببرید. بررسی این که کودک سرما خورده یا نه، وجود خلط در بینی و سایر مشکلات تنفسی کمک کننده است. همچنین میبایست اتاق نوزادتان را با تهویه مناسب و بدون گرد و غبار تجهیز کنید. از به کارگیری پرده و فرش های سنگین در اتاق کودک خودداری کنید چرا که بافت آنها معمولا پرز بیشتری دارند. پیشگیری از این عادات به کاهش عوامل حساسیت زا و بروز مشکلات تنفسی کمک میکند.

5- استنشاق بخار

تنفس درمانی بهترین درمان خانگی برای کاهش مشکلات تنفسی است. در حمام بایستید، کودکتان را در آغوش بگیرید و دوش آب گرم را باز کنید. اجازه دهید بخار در هوا پخش شود و وارد مجاری تنفسی کودک شود. این کار به پاکسازی گرفتگی هایی که ممکن است باعث مشکلات تنفسی باشند، کمک میکند. اگر مشکل همجنان اتفاق میافتد، بهتر است به پزشک اطفال مراجعه کنید.

حتما بخوانید: 17 روش ثابت شده علمی برای درمان خر و پف در خواب

6- حالت های خواب کودک را عوض کنید

بسیاری از نوزادان وقتی روی شکمشان خوابانده میشوند، خروپف میکنند. خرخر با وضعیت خواب نوزادان مرتبط است. باید مطمئن شوید که کودک روی پشت خوابیده باشد و نه بر روی شکم. بهترین حالت برای جلوگیری از خرخر، خوابیدن به پهلوهاست. طبق تحقیقات به عمل آمده، کودکی که به پهلو خوابانده میشود بسیار آرام تر میخوابند. اگر کودکتان روی پشت هم خواباند شود، وضعیت راحتی دارد. شما میتوانید با کج کردن سر کودک به یک طرف شاهد کاهش خروپف باشید. همینطور میتوانید از یک بالشت با شیب ملایم برای زیر سر نوزاد استفاده کنید. این کار به رفع گرفتگی ها و خواب بهتر کودک کمک کند.

7- به کودکتان آب بدهید

روشی سودمند برای رهایی از تجمع اخلاط در بینی و رفع مشکل خرخر است. خروپف ممکن است تا حدی به کمک آبرسانی کم شود. آبدار نگه داشتن بدن کودک اخلاط را رقیق کرده و تنفس راحت تر میشود. اگر در غذا دادن به کودکتان مشکل دارید میتوانید از ترکیب آب نمک و فین گیر برای رفع گرفتگی ها کمک بگیرید. به کار گیری این روشها قبل از غذا دادن به کودک به پاک شدن ترشحات کمک میکند. همچنین باعث میشود کودک در نوشیدن شیر و آب احساس راحتی کند.

8- از محرک ها دوری کنید

یک کودک در سال های اولیه به مراقبت حداکثری و دور نگه داشتن از محرک ها نیاز دارد. راه های ورودی هوا در بینی نوزاد کوچک هستند و محرک ها میتوانند باعث بیشتر شدن تجمع اخلاط شوند. عامل محرک میتواند کشیدن سیگار، دود چوب یا هر بوی دیگری باشد که میتواند به مجاری ورودی هوای کودکتان آسیب رسانده و علائم گرفتگی را تحریک کند.

حتما بخوانید: خر و پف در نوزادان، علل، هشدارها، روشهای ساده درمان خانگی و نکات دیگر

آیا جای نگرانی وجود دارد؟

همانطور که گفته شد، والدین کودک تازه متولد شده همیشه نگران سلامتی فرزندشان هستند. اما برخی اوقات آنها نمیدانند چطور مشکلات تنفسی ایجاد شده از طریق بینی را کنترل کنند. خروپف مزمن نشانه ای از یک مسئله پیچیده است که نباید نادیده گرفته شود. شما باید الگوهای خواب و علت صدای خرخر نوزادتان را بررسی کنید یا اینکه از حال کودک، خواب نادرست و عرق کردن او هنگام خواب یادداشت برداری کنید. صداهای بلند خرخر نیز نشانه آن است که لوزه ها یا آدنوئیدها بزرگ شده اند یا کودک دچار وقفه تنفسی است. زمانی که کودک با صدای بلند خرخر میکند یا تنفس برایش سنگین است، موضوع نگران کننده است و باید بررسی شود.

فورا به پزشک مراجعه کنید اگر متوجه علائم زیر شدید:

  • تنفس نامنظم یا وقفه تنفسی هنگام خواب
  • اگر کودک به خاطر خرخر هنگام خواب معذب و ناراحت است.
  • اگر خرخر و خرناس کشیدن به مدت چندین روز یا هفته ادامه پیدا کند.
  • صدای بسیار بلند خرناس یا خرخر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.