خانه > زنان و کودکان > دلایل التهاب رحم، علائم و 4 روش درمانی طبیعی-دارویی
دچار التهاب رحم

دلایل التهاب رحم، علائم و 4 روش درمانی طبیعی-دارویی

التهاب دهانه رحم و یا سرویسیت، التهاب انتهای پایین و باریک رحم است که به داخل واژن باز می شود. یا به عبارت دیگر تحریک بافت های رحم است، که در اثر عفونت های میکروارگانیسم ها مانند کاندیدا، کلامیدیا یا گونوره ایجاد می شود. این التهاب علایمی مانند تخلیه چرک از واژن، خونریزی خارج از دوره، درد نوع کولیک و احساس سستی رحم را ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی علل این بیماری و روش های درمانی آن خواهیم پرداخت.

علائم التهاب رحم

تشخیص التهاب رحم

1- پزشک متخصص ناحیه واژن را به‌صورت دستی و بصری و با واردآوردن فشار به شکم معاینه می‌کند. با این روش پزشک می‌تواند ناهنجاری‌های لگنی را شناسایی و وضعیت دهانه رحم را ارزیابی کند.

2- در روش پاپ‌اسمیر پزشک از سلول‌های واژن و دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند. سپس این سلول‌ها برای ملاحظات بیشتر در آزمایشگاه بررسی می‌‌شوند تا موارد غیرعادی تشخیص داده شوند.

3- بیوپسی دهانه‌ی رحم زمانی صورت می‌گیرد که در نتیجه‌ی آزمایش پاپ‌ اسمیر موارد غیرعادی دیده شود. برای بیوپسی دهانه رحم که کولپوسکوپی نیز نامیده می‌شود، پزشک یک ذره‌بین طبی داخل واژن قرار می‌دهد و سپس گوش‌ پاک‌کنی را به مخاط موجود در آن قسمت آغشته می‌کند. پزشک به‌کمک کولپوسکوپ که نوعی میکروسکوپ است، آن ناحیه را معاینه می‌کند و اگر بافت قسمتی به‌نوعی غیرعادی به‌نظر برسد، از آن نمونه‌برداری می‌کند.

4- راه دیگر تشخیص التهاب، بررسی ترشحات دهانه رحم است. پزشک پس از نمونه‌برداری از ترشحات، نمونه‌ را در آزمایشگاه و به‌کمک میکروسکوپ بررسی می‌کند تا از میان مشکلات مختلف محتمل، علائم عفونت قارچی مهبل که کاندیداز، واژینوز یا تریکومونا نامیده می‌شود، تشخیص داده شود.

دلایل التهاب رحم

بارداری و التهاب دهانه رحم

در برخی از مواقع بارداری می تواند دلیلی بر این بیماری باشد. برخی از خانم ها با بارداری دچار اختلال در هورمون های بدن می شوند و این امر خود باعث می شود که التهاب دهانه رحم به وجود آید. اگر فردی دچار التهاب دهانه رحم باشد و قصد بارداری داشته باشد با احتمال بسیار زیادی این بیماری روی سلامت مادر و جنین تاثیر منفی خواهد داشت.

بهتر آن است که عفونت دهانه رحم قبل از بارداری درمان شود زیرا در صورت باردار شدن تجویز قرص و دارو برای سلامت جنین مشکل ساز می شود. التهاب در رحم باعث می شود باردار ی سخت شود و این التهاب از رشد جنین داخل رحم جلوگیری می کند با این حال، زمانی که در دوران بارداری ، التهاب اتفاق می افتد، در صورتی که به درستی درمان شود معمولا به رشد جنین آسیب نمی زند، اما وقتی که درمان نشده باشد می تواند منجر به عوارضی مانند سقط جنین شود.

عوارض التهاب رحم

 • وخیم‌ ترشدن علائم
 • درد در هنگام آمیزش جنسی
 • التهاب لگن (PID)
 • مشکلات ناباروری
 • زخم باز

درمان التهاب رحم

1- درمان با آنتی بیوتیک ها

درمان با آنتی بیوتیک ها باید به سرعت شروع شود، قبل از اینکه عفونت پیشرفت کند. PID معمولا توسط انواع باکتری های مختلف ایجاد می شود، حتی در مواردی کلامیدیا، گونوره یا میکوپلاسما ژنیتالیم باعث این عارضه می شوند. به همین علت به شما یک ترکیب از آنتی بیوتیک ها داده می شود تا عواقب احتمالی را پوشش دهد. آنتی بیوتیکهایی که معمولا برای درمان PID تجویز می شوند عبارتند از:

نکات درمان با آنتی بیوتیک ها

 • قبل از شروع درمان آنتی بیوتیک، در مورد بارداری به پزشک خود بگوئید، زیرا در دوران بارداری از مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها باید اجتناب شود.
 • معمولا باید قرص های آنتی بیوتیک را برای 14 روز مصرف کنید، گاهی اوقات با تزریق آنتی بیوتیک شروع می شود.
 • بسیار مهم است دوره آنتی بیوتیک ها را کامل کنید، حتی اگر احساس سلامت داشته باشید، برای اطمینان از اینکه عفونت به درستی پاک شده دوره را کامل کنید.
 • در مورد موارد شدید PID، ممکن است مجبور شوید به بیمارستان مراجعه کنید و تزریق آنتی بیوتیک در رگ انجام شود.
 • اگر در زمان درمان با آنتی بیوتیک اطراف لگن یا شکم شما درد وجود داشته باشد، می توانید از داروهای ضد درد مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.

2- روش کرایوسرجری

در موارد حاد ممکن است پزشک متخصص از روش کرایوسرجری (cryosurgery) یا نیترات نقره استفاده کند. منظور از موارد حاد مواردی است که در آنها سلول‌های دهانه رحم تخریب می‌شوند. در روش کرایوسرجری از دمای انجماد برای منجمدکردن سلول‌های غیرعادی دهانه رحم استفاده می‌شود که این سلول‌ها پس از انجماد تخریب می‌شوند. نیترات نقره نیز می‌تواند سلول‌های غیرعادی را از بین ببرد.

3- نسخه های طب سنتی

 • 20 گرم برگ کبر ، یک لیوان آب و 100 گرم عسل را با هم مخلوط نموده و هر شب اندکی از آن را در دهانه واژن قرار دهید.
 • 20 گرم شکوفه تاک ، یک لیوان آب ، 100 گرم عسل را با هم مخلوط نموده و هر شب مقداری از آن در دهانه واژن قرار داده و سپس، با آب بشویید. این نسخه برای درمان ورم رحم به ویژه ورم سخت زهدان مفید است.
 • 50 گرم شنبلیله ، 100 گرم روغن زیتون ، 50 گرم موم را با هم مخلوط نموده و هر شب اندکی از آن را در دهانه واژن قرار دهید.
 • 10 گرم خشخاش ، 10 گرم گشنیز ، 200 گرم روغن گل ، 3 عدد سفیده تخم مرغ ، 50 گرم عدس و 50 گرم روغن کوهان شتر را مخلوط کنید. سپس، این مقداری از این ترکیب را به صورت ضماد بر روی دهانه واژن قرار دهید. این نسخه برای درمان ورم و التهاب رحم موثر است.
 • 10 گرم تخم گشنیز ، 10 گرم آویشن ، 10 گرم گل ختمی ، 10 گرم تخم مرو را بکوبید و سپس، در آب جوشانده و آن را روی دهانه مهبل قرار دهید. این نسخه برای درمان ورم رحم موثر واقع می شود.
 • 10 گرم گل ختمی و 10 گرم پنیرک را در آب جوشانده و سپس، آن را صاف کنید. پس از خنک شدن از آن جهت شستشو واژن استفاده نمایید.
 • بر اساس طب بوعلی عوامل ایجاد یا تشدید کننده این بیماری عفونت،زخم ،تنش های عصبی می باشند .جهت درمان التهاب دهانه رحم در طب سنتی می توانید از دم کرده (زیره سبز+بادیان)با یک قرص مخمر ،جوشانده گل همیشه بهار،کمی گل میخک،عدس در سرکه پخته شده ،ماست+جعفری+سیر+ریحان،دم کرده «برگ و ریشه شنگ (5 گرم)+گل بابونه(5 گرم)+تخم جعفری(4 گرم)+رازیانه (5 گرم)»،اگر علت آن زخم یا عفونت باشد ،شست و شو (حمام ته نشین) با مواد ضد عفونی کننده (با تجویز پزشک )،اگر علت آن عصبی باشد با خوردن کاهو استفاده کنید .

نکات تکمیلی

 • در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • از برقراری رابطه با شرکای متعدد خودداری کنید.
 • از محصولات بهداشتی ویژه بانوان مانند دوش شستشوی واژن، لوسیون شستشوی معطر بانوان استفاده نکنید. این محصولات موجب تحریک واژن و دهانه رحم می شوند.
 • اگر علائم شما در عرض 3 روز بهبود نیافته باشد، ممکن است برای آزمایشات و درمان بیشتر به بیمارستان ارجاع داده شوید.
 • اگر در طی 6 ماه قبل از شروع علائم رابطه جنسی داشته اید همسرتان باید آزمایش و درمان شود تا عفونت تکرار نشود.
 • شما و همسرتان تا زمانی که دوره درمان را کامل نکرده اید باید از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید.

16 کاری که باید انجام دهید تا همیشه سالم بمانید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست