عفونت رحم

بهترین روش درمان عفونت رحم با عسل (3 میکس ثابت شده)

رحم در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله‌های فالوپ، زهدان، دهانه‌ی رحم و تخمدان‌ها می‌شود. عفونت رحم بسیار رایج است و سالانه تعداد زیادی از زنان به آن مبتلا می‌شوند. انواع گوناگونی از باکتری‌ها می‌توانند موجب عفونت رحم بشوند؛ برای نمونه، همان باکتری‌هایی که باعث ایجاد بیماری های مقاربتی سوزاک و کلامیدیا می‌شوند.

درواقع، ابتدا باکتری‌ها وارد واژن می‌شوند و عفونت ایجاد می‌کنند. به‌مرور زمان عفونت به داخل رحم نیز سرایت می‌کند. عفونت در رحم درصورت وارد شدن به خون، ممکن است بسیار خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد.

حتما بخوانید: التهاب رحم، علائم، دلایل و بهترین روش درمان خانگی آن (تحقیقات جدید)

دلایل ایجاد عفونت های رحمی

 • عدم رعایت بهداشت و انتقال عفونت واژن به رحم
 • بیماری هایی نظیر سوزاک و کلامیدیا
 • برقراری رابطه جنسی در سنین زیر ۲۵ سال
 • برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری (کاندوم)
 • استفاده از وسیله پیشگیری از بارداری آی یو دی
 • استفاده از دوش واژینال
 • داشتن سابقه‌ی عفونت رحم

علائم عفونت رحمی

 • احساس درد در ناحیه‌‌ی تحتانی شکم
 • احساس درد در ناحیه‌ی فوقانی شکم
 • تب
 • احساس درد حین رابطه‌ی جنسی
 • قاعدگی نامنظم
 • احساس درد هنگام خروج ادرار
 • افزایش ترشحات واژینال بدبو
 • خستگی

تفاوت عفونت رحم با اندومتریوز

اندومتریت با اندومتریوز متفاوت است، اگرچه هر دوی آنها روی پوشش رحمی تاثیرگذار هستند. اندومتریت یک نوع التهاب و یا عفونت مخاطی دهانه‌ی رحم است که در دیواره‌ی آندومتر رخ می‌دهد؛ اما آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است و این موجب درد شکم و لگن میگردد. اندومتریوز بدلیل عفونت ایجاد نمیشود. دوره ی زمانی اندومتریت کوتاهتر است و درمان آن نسبت به اندومتریوز راحتتر میباشد. اطلاعات کامل راجب اندرومتریوز

تاثیر عفونت رحم بر بارداری

عفونت رحم برروی توانایی یک خانم برای بارداری یا باردار ماندن تاثیر میگذارد. التهاب رحم موجب ایجاد زخم میشود که مانع قرار گرفتن و رشد جنین در داخل دیواره رحم میشود. تحقیقاتی که در سال 2016 انجام شد، نشان داد که عفونت رحم مزمن میتواند از طرق زیر روی باروری تاثیر بگذارد:

 • مانع از جای گیری تخم های بارور شده در رحم میگردند
 • احتمال سقط های مکرر را افزایش میدهد

با اینحال همان مطالعه گزارش کرد که با درمان آنتی بیوتیکی موجب بهبود قابل توجهی در بارداری و حاملگی های موفق میشود. مطالعه ای در سال 2018 روی 95 خانم که دارای مشکلات باروری بودند انجام شد. آنها دریافتند که بیش از نیمی از آنها اندومتریت مزمن داشتند و درمان آنتی بیوتیکی علایم آنها را تا 80 درصد بهبود بخشید. با درمان موفق، میزان حاملگی و زایمان موفق آنها افزایش یافت. متخصصان باروری گاهی اوقات توصیه میکنند که زنان برای عفونت رحم آزمایش یا درمان شوند بخصوص با IVF های مکرری که با شکست مواجه شده است، یا اینکه سقط های مکرر اتفاق افتاده باشد.

معرفی 2 عفونت مربوط به عفونت های رحمی

دراین قسمت دو عفونت شایع بین زنان را معرفی کرده ایم که در صورت عدم پیگیری برای درمان موجب ایجاد عفونت های رحمی شدید میشوند.

1-عفونت گردن رحم

عفونت گردن رحم در اثر سوزاک و کلامیدیا می تواند به دیواره رحم و لوله های فالوپ حرکت کند و باعث بیماری التهابی لگن شود که مشکلاتی را در بارداری بوجود می آورد. عفونت گردن رحم دو نوع از این بیماری وجود دارد که هر دو نوع ممکن است مسری باشند: عفونت حاد گردن رحم، که معمولاً یک عفونت باکتریایی یا ویروسی با علایم مخصوص به خود است ؛ و عفونت مزمن گردن رحم، که یک عفونت طولانی مدت است و شاید بدون علامت باشد. ابتلا به بیماری‌هایی نظیر سوزاک و شرایط عفونت در رحم را فراهم می‌کند.

علائم عفونت گردن رحم

 • ترشح ضخیم و زرد رنگ (عفونت حاد)
 • ترشح کم و گاهی بدون جلب نظر (عفونت مزمن)
 • کمردرد
 • احساس ناراحتی به هنگام ادرار
 • احساس ناراحتی به هنگام نزدیکی
 • خونریزی بین دوره های عادت ماهانه
 • لکه بینی یا خونریزی پس از نزدیکی

2-عفونت قارچی

زمانی که قارچ ها در ناحیه مهبل بیش از اندازه رشد کند واژن دچار عفونت قارچی میشود. قارچ کاندیدا عامل اصلی ایجاد عفونت قارچی است که در زمان طبیعی به اندازه نرمال در این ناحیه قرار دارد ولی در صورت رعایت نکردن بهداشت و استفاده از لباس نامناسب این قارچ رشد میکند و موجب ایجاد ناراحتی در فرد میشود.

علائم عفونت قارچی واژن

 • ترشحات واژن: یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی واژن در طول دوران بارداری، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.
 • خارش و سوزش: ناحیه تناسلی زنان مبتلا به عفونت قارچی واژن معمولا متورم می‌باشد و در طول بارداری احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش و خارش واژن ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.
 • بوی واژن: موقع عفونت قارچی واژن، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.

حتما بخوانید: 14 نکته بسیار مهم درباره روش درمان عفونت رحم که باید بدانید

درمان عفونت رحمی با عسل

در ابتدا راجع به تاثیر این ماده بر درمان عفونت های رحمی شک وجود داشت زیرا این ماده سرشار از قند است و قند خود موجب تغذیه مخمرهاست و ممکن بود که موجب رشد بیشتر آن ها شود. طی جدیدترین تحقیقات انجام شده درباره تاثیر عسل، این ماده خوراکی ارزشمند تاثیر بسیاری بر بیماری های زنان دارد و ماده ای مفید برای درمان عفونت های رحمی و واژینال است.

word image 22

یکی از عللی که این ماده بر عفونت رحمی موثر است خاصیت ضد قارچی عالی و توانایی آن برای از بین بردن قارچ هاست. تاثیر عسل زمانی بیشتر میشود که با روغن زیتون، ماست و یا موم عسل مخلوط شود.

طرز استفاده از عسل برای درمان عفونت های رحمی

1-ترکیب عسل و دارچین

طی جدیدترین مقالات منتشر شده درباره ترکیب دارچین و عسل برای درمان عفونت های رحمی شواهدی مبنی بر اثر بخشی این ترکیب ارائه شده و باتوجه به اینکه دارچین از زمان باستان به عنوان دارویی مفید برای از بین بردن قارچ و باکتری های استفاده میشده این ماده بر قارچ کاندیدا تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در این تخحقیقات تأثیر پودر پوست دارچین بر گونه‌های مختلف کاندیدیا که به داروی فلوکونازول مقاوم شده بودند، بررسی شد. در این مطالعه مشخص شد که پوست دارچین شامل چندین فیتوکمیکال است که قابلیت کشتن قارچ کاندیدیا را دارند.

نحوه استفاده از دارچین و عسل

عسل و دارچین را به خوبی با هم مخلوط کنید و در محل واژن خود استعمال کنید. تحقیقات نشان داده‌اند اگر شما در حال حاضر از داروهای ضد قارچی برای درمان عفونت های زنانه استفاده می‌کنید باز هم از پودر دارچین استفاده کنید؛ زیرا می‌تواند به طرز شگفت‌آوری تأثیر سایر روش‌های درمان عفونت های زنانه را افزایش دهد.

2-ترکیب عسل و سیر

سیر گیاهی بی‌نظیر با فعالیت ضد قارچ کاندیدیا می‌باشد. طی تحقیقات انجام شده در سال 2004 حدود ۱۵ میلی‌گرم از سیر قابلیت کشتن مخمرهای کاندیدیا را دارد.با مخلوط کردن عسل و سیر خرد شده می‌توانید یک ترکیب ضد قارچ قوی برای درمان عفونت های زنانه ایجاد کنید؛ به طوری که این درمان برای شما هزینه بسیار کمتری نسبت به مراجعه به پزشک و درمان‌های شیمیایی خواهد داشت.

نحوه استفاده از ترکیب سیر و عسل

باید چند حبه سیر را پوست کنده و در مخلوط کن بریزید تا به خوبی له شود، سپس مخلوط به دست آمده را برای ۱۰ دقیقه در محیط قرار دهید این کار باعث می‌شود که دو ماده به نام آلین و آلیناز با یکدیگر ترکیب شده و ترکیب قدرتمندی به نام آلیسین ایجاد کنند.

آلیسین دارای فعالیت ضد میکروبی و ضد قارچی بسیار قوی می‌باشد. سپس ترکیب به دست آمده را با عسل مخلوط کنید و آن را در ناحیه واژن استعمال کنید شما باید قبل از استفاده از ترکیب عسل و سیر ، واژن خود را به خوبی شست‌ و شو دهید.

نکته: بهتر است این کار را در شب انجام دهید و اجازه دهید ترکیب عسل و سیر به مدت یک شب در واژن باقی بماند و صبح آن را بشویید.

حتما بخوانید: آیا سرطان رحم کشنده است؟ علائم، روش جدید درمان و نکات دیگر

3-ترکیب عسل و ماست

در سال 2015 مطالعه‌ای راجع به درمان عفونت های زنانه با عسل بر روی 70 زن مبتلا به عفونت های زنانه انجام شد. این زنان به دو گروه تقسیم شدند، گروه اول با مخلوط عسل و ماست درمان شدند، در حالی که گروه دوم کلوتریمازول استفاده کردند.

نتایج نشان می‌دهد که مخلوط عسل و ماست در تسکین علائم و درمان عفونت های زنانه مؤثرتر از کلوتریمازول هستند و خواص ضد قارچی مشابه کلوتریمازول را نیز دارند. همچنین این ترکیب در کاهش سوزش و خارش حاصل از عفونت های قارچی تا حدود زیادی موثر بوده است.

نحوه استفاده از ترکیب عسل و ماست

یک فنجان آب را جوشانده و اجازه دهید تا دمای 40 درجه سانتی گراد خنک شود، دمای بالاتر خواص عسل را از بین ببرد.2 قاشق غذا خوری عسل با کیفیت بالا را در یک کاسه بریزید و آب جوشانده شده را نیز به کاسه اضافه نمایید و عسل را در آب حل کنید.

دو قاشق غذاخوری ماست را به مخلوط آب و عسل اضافه کنید و آن‌ها را باهم مخلوط کنید.شما می‌توانید قبل از رفتن به رختخواب و بعد از شستن واژن، این مخلوط را به واژنتان بزنید.

قبل از استفاده از عسل برای عفونت رحمی به نکات زیر توجه کنید

 • از نداشتن حساسیت به عسل اطمینان حاصل کنید.
 • از عسل خام و بدون حرارت استفاده کنید.
 • ناحیه استعمال را قبل از استفاده بشویید.
 • روزی1 بار از عسل و یا ترکیبات عسل استفاده کنید تا عفونت به طور کامل برطرف شود.

حتما بخوانید: درد/سوزش مثانه در زنان، علت، علائم عفونت، آنتی بیوتیک و نکات مهم

نکاتی درباره عسل

 • برای افزایش اثر درمانی عسل، ترکیبی از گیاهان را به آن اضافه کنید. هر تعداد از گیاهانی چون سیر، دارچین ، پوست درخت گردو ، ژل رویال و یا اسانس‌های ضد کاندیدیا را که در دسترس داشتید به عسل بیفزایید.
 • عسل مصنوعی هم در درمان عفونت های زنانه مؤثر است؛ بنابراین با توجه به این که عسل‌های طبیعی قیمت‌های بسیار بالایی دارند ولی تأثیر آن‌ها تفاوت چندانی با عسل‌های غیر طبیعی ندارد شاید اصلاً نیازی به استفاده از عسل‌های طبیعی نباشد و می‌توانید با عسل‌های مصنوعی هم به نتیجه برسید.
 • توصیه می شود خانم های متاهل برای حفظ سلامت و بهداشت مجاری تناسلی در صورتی که هیچ مشکلی هم ندارند، ماهی سه مرتبه تزریق واژینال عسل داشته باشند.

خودمراقبتی در خانه

 • زمانی که در ناحیه شکم و لگن خود احساس درد دارید. به حمام بروید و با آب بسیارگرم حمام کنید.
 • از پدهای حرارتی و یا کیف های مختص آبجوش استفاده کنید. اینکار موجب بهبود جریان خون در این ناحیه میشود.
 • یکی از راه های خانگی کاهش درد استفاده از حوله آغشته شده به روغن کرچک است. این حوله را بر شکم خود قرار دهید و پد حرارتی را روی آن قراردهید.
 • از دوش واژینال و تامپون استفاده نکنید، این کارها باعث ورود میکروارگانیسم‌ها به داخل رحم می‌شوند. در صورت استفاده، از یک دوش واژینال دوبار استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی ارگانیزم‌های عفونی باشد.
 • یکی از دمنوش های مفد برای درمان عفونت رحمی دمنوش پونه است. کافیست پونه خشک شده را ۲ ساعت در عرق آن بریزید و پس از ۳ تا ۵ دقیقه جوشاندن‌ آن را از صافی بگذرانید و این ترکیب را با عسل مخلوط کنید سپس دو تکه یخ و چند قطره آب لیمو به سرد شده آن اضافه کنید و این شربت را روزانه تا ۳ لیوان بنوشید.
 • می توانید یک تشت مسی را با آب گرم پر کرده و نصف فنجان نمک به آن اضافه کنید، سپس درون تشت بنشینید.

پیشگیری

 • وقتی فردی درمعرض خطرابتلا به عفونت رحم است، مانند قبل از عملهای جراحی لگن و… پزشک ممکن است برای جلوگیری از این اتفاقات آنتی بیوتیک تجویز کند. فرد باید آنتی بیوتیک ها را دقیقا همانطور که تجویز شده اند استفاده کنند.
 • مهم است که آنتی بیوتیک ها طبق دستورالعمل استفاده شوند و در صورت دیده نشدن بیماری یا عفونت، از مصرف آن اجتناب نشود.
 • پس از زایمان یا عملهای جراحی، پزشک یا پرستار باید علایم و نشانه های عفونت را درنظر داشته باشند. بیماران باید درمورد استفاده از آن کاملا اطلاع داشته باشند و اگر سوالی دارند، بدون تردید بپرسند.
 • از آنجایی که عفونت رحم توسط STI هم میتواند ایجاد شود، رفتارهای جنسی سالم بسیار لازم و ضروری هستند، بخصوص برای افرادی که یک شریک جنسی ندارند. پس باید غربالگری منظم برای عفونتهای منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد و مداوم از روشهای جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده شود.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های رحمدرمان عفونتعفونت رحم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up