خانه » کبد، کلیه، معده، تناسلی » 14 روش درمان گیاهی-طبیعی عفونت ادراری طبق تحقیقات جدید روز
درمان طبیعی عفونت ادراری

14 روش درمان گیاهی-طبیعی عفونت ادراری طبق تحقیقات جدید روز

داشتن عفونت ادراری بسیار دردناک و سخت است. اگر ما علایم و نشانه های عفونت ادراری را بدانیم، میتوانیم قبل از استفاده از آنتی بیوتیک ها باروشهای طبیعی آن را درمان کنیم. دقت کنید که این مقاله حاصل جدیدترین تحقیقات چندین موسسه معتبر پزشکی آمریکایی می باشد. روشهای پیشنهادی در بسیاری از وبسایت های ایرانی بدون پشتوانه علمی می باشند. پیشنهاد می کنیم از روشهای زیر برای درمان استفاده کنید. 

عفونت مجاری ادراری یا UTI چیست؟

عفونت مجاری ادراری نوعی عفونت باکتریایی است که بر بخشی از دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. این بیماری میتواند کلیه هاو مثانه را هم تحت تاثیر قرار دهد. شایعترین آن هنگامی است که عفونت، دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند که مثانه و مجرای ادراری هم درگیر میشوند. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به UTI هستند. زنان باردار در مقابل عفونت باید بسیار مراقب خود باشند چون این عفونت میتواند به کلیه ها وارد شود و موجب مشکلاتی مانند تولد زودرس یا فشارخون شود. نزدیک 95 درصد از موارد UTI توسط باکتری هایی مانند e. coli ایجاد میشود. این باکتری ها در ابتدای مجرای ادراری گسترش میابند و سپس به مثانه وارد میشوند.

هنگامی که عفونت دستگاه ادراری تحتانی را مبتلا می‌کند سیستیت ساده (عفونت مثانه) نامیده می‌شود و هنگامی که بر دستگاه ادراری فوقانی تأثیر می‌گذارد به آن پیلونفریت (عفونت کلیه) گفته می‌شود.

حتما بخوانید: عفونت خون چیست؟ چه دلایلی دارد و چطور آن را با بهترین روش درمان کنیم؟

علایم عفونت ادراری

 • درد یا سوزش هنگام ادرار
 • اضطرار (بی قراری) برای ادرار و میزان کم آن
 • وجود خون در ادرار
 • خستگی
 • تب
 • گیجی و سردرگمی

عوامل ایجاد کننده عفونت

 1. رابطه ی جنسی باعث میشود که میکروبها از کانال واژن به داخل مجرای ادرار برسند. راه حل: همیشه قبل و بعد از سکس ادرار کنید و این مطلب را بخوانید!
 2. شستن اندام های تناسلی از عقب به جلو بعد از مدفوع کردن موجب وارد شدن باکتری های مزاحم به دستگاه ادراری میشود. راه حل: همیشه خودتان را از جلو به عقب بشورید و با شست و شوی روزانه همیشه واژن و مقعد را تمیز نگه دارید.
 3. پوشیدن شلوارهای تنگ یا لباس زیری که از پلی استر یا دیگر فیبرهای مصنوعی ساخته شده باشد بعنوان یک انکوباتور برای باکتری های پاتوژن عمل میکند. راه حل: بگذارید آن منطقه آزاد باشد و لباس های زیر پنبه ای بپوشید.
 4. نگه داشتن ادرار میتواند یکی از دلایل عفونت ادراری باشد. راه حل: درمواقع اضطرار ادرار کنید و هیچگاه آن را نگه ندارید.
 5. برخی از قرصهای کنترل بارداری بخصوص دیافراگم و آی یو دی. راه حل: بجای آنها از روشهای طبیعی کنترل بارداری استفاده کنید.
 6. اختلالات کلیوی مانند سنگ کلیه و دیابت میتوانند موجب عفونت ادراری شوند. پس افراد دیابتی (افرادیکه دیابت بارداری دارند) بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری هستند. راه حل: این مطلب را بخوانید تا کلیه هایتان را پاکسازی و مثل روز اول کنید!
 7. کمبود استروژن و تغییرات هورمونی میتواند موجب عفونت ادراری شود. راه حل: با غذاهای سالم مانند آووکادو، روغن زیتون و… تعادل هورمونی را حفظ کنید.
 8. استفاده از صابون میتواند تعادل ph را بهم بزند. علاوه برآن موجب تحریک ناحیه و التهاب میشود. راه حل: واژن را با آب گرم بشورید و درصورت استفاده از صابون، از انواع طبیعی آن استفاده نمایید.
 9. مصرف شکر موجب تضعیف سیستم ایمنی میشود و فرصتی برای باکتری ها ایجاد میکند تا رشد کنند و به بدن حمله کنند. این همچنین موجب کاهش موادمغذی حیاتی بدن و ضعیف شدن سیستم دفاعی آن میشود. راه حل: شکر را از رژیم غذایتان حذف کنید و این 9 غذا را مصرف کنید!
 10. استفاده از وان حمام موجب افزایش پاتوژن های بیماریزا میشود. راه حل: وان حمام را بسیار تمیز نگه دارید یا اگر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستید فقط دوش بگیرید.

چگونه به عفونت ادراری پایان دهیم؟

از آنجاییکه عفونت ادراری اغلب توسط باکتری ها ایجاد میشود، درمان معمول آن استفاده از آنتی بیوتیک ها است که زمانی مناسب هستند که عفونت جدی شده باشد؛ اما اگر عفونت ادراری شدید نباشد یا در مراحل اولیه باشد میتوانید با مشورت با پزشک از روشهای طبیعی برای درمان استفاده کنید.

حدود 90 درصد از عفونتهای ادراری توسط باکتری اکلای و 10 درصد باقیمانده توسط انواع دیگر باکتری ایجاد میشود. افرادیکه مستعد ابتلا به عفونتهای مکرر هستند باید از چیزی استفاده کنند تا بیوفیلم بیماری زا را نابود کند. در این شرایط میتوان از مکملها برای خلاص شدن از شر بیوفیلم ها استفاده کنید. این مکملها نباید در دوران بارداری مصرف شود پس برای جلوگیری از بیماری های مزمن باید قبل و بعد از بارداری مصرف شوند.

درمانهای طبیعی برای عفونت ادراری

در اینجا چند روش طبیعی برای درمان عفونت ادراری به شما پیشنهاد میکنیم. قبل از مصرف هرگونه مکمل یا دارو باید با پزشک مشورت کنید بخصوص خانم هایی که باردار یا شیرده هستند. همچنین اگر علایمتان بدتر شد و با روشهای طبیعی جواب نگرفتید سریعا به پزشک مراجعه کنید. دقت کنید که مکمل های پیشنهادی در اکثر داروخانه های کشور یافت می شوند و قیمت آنها عمدتا زیر 30 هزار تومان می باشد.

1- هورمونهای تعادل

مصرف چربی های سالم مانند روغن کبد ماهی، کره خام، دانه چیا و. به شما کمک میکند تا هورمونهایتان را متعادل کنید و قندخون را ثابت نگه دارید. میتوانید از مواددیگر مثل توت فرنگی یا مکملهایی مانند ویتامین C استفاده کنید تا فازلوتئال و تولید پروژسترون تقویت شود.

2- مکمل لاریسیدین Lauricidin

این مکمل ضد ویروسی، ضدقارچ و ضدباکتری با باکتریهای گرم مثبت بجز اکلای که عامل ایجاد عفونت ادراری هستند مبارزه میکند. این یک اسیدچرب اشباع شده با زنجیره ی متوسط است که از روغن نارگیل بدست می آید. Lauricidin سمی نیست اما برای اینکه اطمینان حاصل کنید که برای شما مناسب است یا نه ابتدا با پزشک مشورت کنید بخصوص خانم های باردار یا شیرده باید در مصرف آن احتیاط کنند.

3- آب یا عصاره ی کران بری

کران بری (میوه ای شبیه زغال اخته) میتواند از اتصال اکلای به مجاری ادراری و تشکیل بیوفیلم جلوگیری کند. پس این میوه بعنوان پیشگیری کننده از عفونت هم مفید است. اگرچه نمیتواند از تکثیر اکلای جلوگیری کند. کران بری همچنین میتواند مانع از رشد باکتری های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوس اورئوس شود. آب کران بری هم میتوان استفاده کرد اما باید طبیعی و شیرین نشده باشد. میزان توصیه شده ی آب کران بری 450-900 گرم در روز است.

4- دوز بالای ویتامین C

ویتامین C با افزایش پروتئین اینترفرون باعث تحریک سیستم ایمنی میشود. اینتروفرون پروتئینی ست که از تکثیر میکروارگانیسم های پاتوژن جلوگیری میکند. بهتر است از مکملهای طبیعی ویتامین C استفاده کنید. مقدار توصیه شده 1000 میلیگرم در روز است.

حتما بخوانید: همه چیز راجب ویتامین سی، نحوه مصرف و سایر نکات مهم

5- پروبیوتیک ها

مکمل های پروبیوتیک Fem Dophilus حاوی گونه هایی هستند که بطور اختصاصی عفونت ادراری را هدف قرار میدهند. یک مطالعه نشان داد که t Lactobacillus rhamnosus GR-1 و L. reuteri RC-14 موثرترین گونه های پروبیوتیک برای پیشگیری از عفونت ادراری هستند. درمورد میزان مصرف، دوز توصیه شده توسط تولیدکننده را دنبال کنید. همچنین می توانید ماست پروبیوتیک استفاده کنید که در اکثر سوپرمارکت های بزرگ یافت می شود.

6- ویتامین D

ویتامین D موجب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. مطالعات نشان داده اند که ویتامین D در مثانه پپتیدهای ضدمیکروبی cathelicidin تولید میکند که از عفونت ادراری جلوگیری میکند. افرادیکه مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند، میتوانند بعنوان یک عمل پیشگیرانه از این ویتامین استفاده کنند. علاوه برآن موجب بهبودی سریعتر بدن هم میشود.

بهتر است ویتامین D طوری مصرف شود که بیشترین جذب را داشته باشد. میزان توصیه شده روزانه 1000IU ویتامین D است تازمانیکه علایم از بین برود. (۱ یکای بین‌المللی، هم ارز ۰٫۰۲۵ میکروگرم کلکلسیفرول/ارگوکالسیفرول است). راجب ویتامین دی بطور کامل در اینجا توضیح دادیم!

7- سیر له شده (یا خرد شده)

سیر یکی از قوی ترین آنتی بیوتیکهای طبیعی است. شما میتوانید کمی سیر را با یک قاشق چایخوری عسل خام بخورید (اینکار سیستم ایمنی را تقویت میکند) تا سلامتیتان تضمین شود. یک حبه سیر را له کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا یک ترکیب قوی بنام آلیسین تشکیل شود. این سیرله شده را دوبار در روز میل کنید. زنانی که بمدت چند روز، روزی 3 بار کمی سر له شده مصرف کرده بودند، بهبود زیادی در عفونت ادراری آنها حاصل شد. بهتر است از سیر تازه و طبیعی استفاده کنید. برای تقویت بیشتر بدن کمی عسل همراه آن بخورید. راجب خواص سیر در اینجا بیشتر بخوانید!

8- مکمل D-mannose

مکمل D-mannose برای اتصال به اکلای و خارج کردن آن از بدن موثر است. این بصورت طبیعی در کران بری، زغال اخته و سیب وجود دارد اما برای تاثیر بیشتر به یک D-mannose و عصاره ی استاندارد آن نیاز است. (اگر عفونت ناشی از اکلای نباشد، این مکمل موثر نخواهد بود).

از آنجاییکه دوزهای کم این مکمل برای مصرف روزانه بیخطر است، برخی خانم ها زیاد و برخی برای پیشگیری از عفونت از آن استفاده میکنند. درمان استاندارد هر 2 تا 3 ساعت 500 میلیگرم برای 5 روز است. برای پیشگیری میتوانید از دوز کمتر استفاده کنید. این یک طعم شیرینی طبیعی دارد و با ماست، اسموتی ها و حتی آب بخوبی ترکیب میشود. این مکمل را تنها میتوان در غذا استفاده کرد. همچنین میتوانید آن را در ترکیب با عصاره ی کرانبری استفاده کنید.

9- آب

نوشیدن میزان زیاد آب موجب پاکسازی کلیه ها و خارج کردن سموم از بدن میشود. اضافه کردن مقداری لیموترش تازه به آن میتواند به خواص درمانی آن بیفزاید. اگرچه این روش عفونت را از بین نمیبرد اما برای بهبودی بدن یک عنصر حیاتی است. روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید.

10- سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از درمانهای طبیعی برای عفونت ادراری است. این باکتری ها را از بین میبرد و از دستگاه ادراری خارج میکند. این همچنین موجب اسیدی شدن ادرار میشود که محیطی نامطلوب برای رشد باکتری هاست. سعی کنید سرکه سیب را بصورت خام تهیه کنید و روزانه حداقل دو قاشق از آن را میل کنید.

از دست ندهید: روش استفاده از سرکه سیب برای مجاری کلیه و ادرار

ویدیوی زیر را تماشا کنید

این مطلب را می توانید به صورت pdf دانلود نمایید (کلیک کنید)

حتما بخوانید: خواص و عوارض عرق رازیانه و طرز تهیه و مصرف آن برای گرفتن بهترین نتیجه

هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای راجب عفونت ادراری دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا متخصصان ما پاسخگو باشند.

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست