خانه > کبد، کلیه، معده، تناسلی > 3 تا از بهترین و جدیدترین داروهای درمان عفونت یا سوزش ادراری
سوزش و عفونت ادرار

3 تا از بهترین و جدیدترین داروهای درمان عفونت یا سوزش ادراری

اگر تا بحال عفونت ادراری را تجربه کرده باشید میدانید که در اینصورت بصورت مداوم به دستشویی مراجعت کرده و سوزش ادرار نیز دارید. باید بدانید که این عفونت دومین عفونت شایع در جهان است که سالیانه موجب مبتلا شدن 8 میلیون فرد در این رابطه میشود. گاهی این عفونت میتواند توسط خود بدن سرکوب گردد در این هنگام نیازی به مصرف آنتی بیوتیکها نیست اما میتوان درمان با آنتی بیوتیک ها را هم مد نظر داشت.

عفونت ادراری چیست؟

این عفونت می تواند در همه نواحی مجاری ادراری شما رخ دهد. از کلیهها گرفته تا لوله های ادراری و مثانه می توانند این عفونت را داشته باشند. زمانیکه باکتری ها به نواحی پایین مجاری ادراری وارد می شوند این مشکل به وجود می آید. علائم این بیماری در زنان و مردان یکسان است.

دارو برای عفونت ادراری: قرص فنازوپیریدین (پیریدیوم) -عوارض، موارد و طرز مصرف و نکات مهم دیگر

علائم این بیماری شامل:

  • سوزش ادرار
  • احساس اجابت ادرار بصورت تکرار شونده
  • وجود خون در ادرار
  • درد و انقباض در نواحی پایین شکم

عفونت کلیه می تواند علائمی نظیر تب، درد پشت، تهوع و یا استفراغ داشته باشد.

این عفونت بیشتر در زنان رخ می دهد؛ زیرا شکل دستگاه تناسلی زنان به گونه ای است که امکان ورود باکتری ها به داخل مجرا را می دهد. زنان پس از رابطه جنسی بیشتر به این نوع عفونت دچار می شوند.

بهترین آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک های زیادی برای درمان این عفونت بکار می روند. پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بین یک تا دو روز علائم عفونت از بین می رود. بهتر است دوره درمانی آنتی بیوتیک را کامل بگذرانید و اگر علائم پس از 2 تا 3 روز باقی ماندند با پزشکتان مشورت نمایید. در حال حاضر آنتی بیوتیک های پیشنهادی عبارتند از:

برای استفاده از آنتی بیوتیک های داخل وریدی باید به بیمارستان مراجعه کنید و زیر نظر پزشک این کار انجام گیرد. افرادی که دارای UTI حاد هستند و به فلوروکینولون ها آلرژی دارند یا قادر به تحمل این نوع دارو نیستند، درمان داخل وریدی با یک عامل مانند سفتریاکسون یا آمینوگلیکوزید همچون جنتامایسین یا توبرامایسین انجام می شود. درمان باید بر اساس اطلاعات دریافت شده از آزمایشگاه باشد.

عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک

  • عفونت های مخمری واژینال یا تورم دهانی که در اینصورت فرد مورد نظر ممکن است به قارچ در ناحیه واژن دچار شود.
  • ناراحتی شکمی آنتی بیوتیک ها با و با تهوع، ازدست دادن اشتها، درد شکم و یا سوزش قلب همراه هستند. در صورت مصرف به همراه غذا احتمال درد شکمی کاهش می یابد.
  • اسهال مربوط به آنتیبیوتیک این نشانه پس از قطع مصرف آنتی بیوتیک مشاهده می گردد. اگر اسهال حاد، خونی و همراه با درد شکم و یا استفراغ بود با پزشک تماس بگیرید. داروهایی نظیر آزویترمایسین، کلاریترومایسین دارای عوارض جانبی اسهال می باشند.

تنها آنتی بیوتیک عفونت ادراری بدون نیاز به نسخه

دارویی به اسم اورلیستات برای بی حس کردن مثانه برای کم کردن درد و سوزش حین عفونت بکار می رود. این دارو بدون تجویز پزشک می تواند در داروخانه ها تهیه شود.

حتما بخوانید: کوتریموکسازول- عوارض، طرز مصرف، فواید و همه نکات مهم دیگر

در صورت داشتن مداوم عفونت ادراری

برخی زنان می توانند دو تا سه بار در سال به این عفونت دچار شوند. در این صورت می توانند از دوره های سه روز درمان با آنتی بیوتیک به محض مشاهده علائم استفاده کنند؛ و یا از دوره های طولانی تر درمان با آنتی بیوتیکها بهره ببرند؛ و حتی می توانند پس از انجام رابطه جنسی از داروی آنتی بیوتیک استفاده نمایند.

درمان بدون آنتی بیوتیک ها ممکن است؟

معمولاً اینکار توصیه نمی شود. به خصوص زنان باردار باید با پزشک خود در این خصوص صحبت کنند زیرا عفونت در این زنان منجر به آسیب رساندن به وزن طبیعی نوزاد در زمان تولد می شود و یا نوزاد زودتر از موعد به دنیا می آید.

حتما بخوانید: 14 روش درمان گیاهی-طبیعی عفونت ادراری طبق تحقیقات جدید روز

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست