تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست؟ کاربردها موارد منع و نکات مراقبت از آن

علت اصلی ایجاد چین و چروک‌ های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند.تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. البته این روش کاربرد درمانی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. در این روش عضلات برای حداقل 6 ماه غیرفعال میشوند. بنابراین نیاز به تجدید بوتاکس بعد از 6 ماه احساس خواهد شد. در ادامه همه نکات مربوط به تزریق بوتاکس را بررسی خواهیم کرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود.

بوتولونیوم نوع A که تقریباً تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن (مثل آن‌هایی که در صورت قرار دارند) در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می‌شود.

 

کاربردهای بوتاکس

کاربردهای زیبایی کابردهای درمانی
درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است افتادگی پلک
محو کردن خط اخم (بین دو ابرو) پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
رفع خطوط افقی پیشانی میگرن مزمن
از بین بردن چروک‌های گردن اسپاسم عضلات گردن
بالا بردن گوشه‌های لب مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
بالا بردن نوک بینی تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

ماندگاری بوتاکس

اثرات بوتاکس به منظور جوانسازی پوست، بین ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق پایدار است. با هربار تزریق بوتاکس، ممکن است ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می‌شود؛ پس برای ۴ تا ۶ ماه نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود. به همین علت ممکن است که به مرور زمان، فواصل تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس

 • محل تزریق
 • سن شما
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست
 • عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی

عوارض بوتاکس

word image 57

منع تزریق بوتاکس

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
 • وجود عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده خون یا ضد انعقادی استفاده می‌کنند.
 • چین وچروک های عمیق
 • افرادی که آنتی بیوتیک هایی مانند جنتامایسین ، استرپتومایسین و کانامایسین مصرف می کنند.
 • افرادی که تحت درمان با سیکلوسپورین هستند.
 • افرادی که داروی ضد مالاریای کلروکلین مصرف می کنند.

تزریق حدود 10 دقیقه طول می کشد

بوتاکس برای اثر بر انتهای عصب که معمولا باعث رفع انقباض عضله می شود، دو تا چهار روز زمان نیاز دارد و به طور معمول طی چند روز بهبود خواهد یافت. حداکثر اثر معمولاً در حدود 10 تا 14 روز اتفاق می افتد؛ بنابراین، هر تاًثیری که بعد از دو هفته تزریق به دست می آید، حداکثر تأثیر آن است.

آیا بوتاکس دردناک است؟

هر تزریقی معمولا می تواند درد داشته باشد، اما سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند، بنابراین معمولا درد کم است. این ناحیه را می توان با یک کرم بی حسی موضعی یا کمپرس یخ، 10 – 20 دقیقه قبل از تزریق، بی حس کرد، بنابراین ممکن است احساس درد زیادی نداشته باشید. بعد از اینکه کرم بی حسی از بین رفت، ممکن است کمی ناراحتی احساس کنید.

عوامل موثر بر هزینه تزریق بوتاکس

1- میزان تزریق بوتاکس  اساسی‌ترین فاکتور در تعیین قیمت عمل بوتاکس، میزان محلولی است که قرار است تزریق شود. طبیعتا، هرچه محدوده عمل بیشتر باشد، نیاز به تزریق بیشتری است که به دنبال آن هزینه درمان نیز گران‌تر خواهد شد.

2- اندازه محدوده تحت تزریق  با افزایش محدوده‌، هزینه تزریق بوتاکس نیز گران‌تری خواهد شد.

3- نیاز به تزریق مجدد  در برخی از مواقع پزشک تشخیص می‌دهد که باید عمل تزریق طی چند جلسه درمانی انجام شود. این امر بستگی به عمیق بودن چین و چروک‌ها بستگی دارد. از این رو، یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین هزینه تزریق بوتاکس تعداد جلسات درمانی می‌باشد. هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد به طبع هزینه‌ها نیز افزایش خواهد یافت.

نکات قبل از عمل

1- از مصرف داروی ضد التهاب تا ۲ هفته پیش از بوتاکس صورت خودداری کنید.

2- از مصرف الکل و دخانیات، حداقل تا ۱ هفته پیش از بوتاکس صورت اجتناب کنید.

3- در صورت مصرف مکمل‌های غذایی یا ویتامین به منظور پیشگیری از بروز حساسیت ناگهانی بر اثر تزریق بوتاکس صورت پزشک خود را مطلع کنید.

4- از مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی همچون “جِنتامایسین”، “استرپتومایسین” و “کانامایسین” پیش از تزریق بوتاکس صورت خودداری کنید.

5- در صورت استفاده از پنی‌سیلامین در درمان رماتیسم مفصلی – Rheumatoid Arthritis و داروی ضد مالاریا “کلروکین”، “سیکلوسپورین” یا سابقه‌‌ حساسیت به بوتاکس؛ از تزریق بوتاکس صورت جدا خودداری کنید چرا که عوارض جانبی مخاطره‌آمیزی همراه خواهد بود.

نکات بعد از عمل

1- تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس باید از خوابیدن و یا ماساژ دادن پیشانی خودداری نمود چرا که این کار باعث جابه‌جایی بوتاکس شده و آن را به سمت پلک بالایی حرکت می‌دهد و باعث می‌شود تا فرد در پلک خود احساس سنگینی کرده و یا حتی دچار افتادگی پلک شود.

2- برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار سردرد می‌شوند که می‌توان آن را به کمک استامینوفن برطرف نمود.

3- ممکن است پوست فرد در ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام شده است کمی کبود شود که می‌توان آن را به کمک آرایش پوشاند. این کبودی معمولاً در طی چند روز بر طرف خواهد شد.

4- تأثیر تزریق بوتاکس بعد از 3 تا 10 روز به طور کامل مشخص خواهد شد و نتیجه‌ی آن بسته به میزان بوتاکس تزریق شده و فیزیولوژی فرد بین 2 تا 7 ماه ماندگار خواهد بود. بوتاکس در بدن برخی از افراد زودتر از دیگران حل می‌شود.

5- در برخی از موارد از بیمارانی که برای اولین باز از بوتاکس استفاده می‌کنند خواسته می‌شود تا بعد از 2 تا 3 هفته از تزریق برای معاینه و یا تمدید تزریق دوباره به پزشک مراجعه نمایند.

6- بیشتر بیماران باید 1 یا 2 بار در سال تزریق بوتاکس خود را تکرار نمایند.

نتیجه

قبل از انجام تزریق بوتاکس درباره ماده تزریقی، حساسیت های خود، پزشک و کلینیک درمانی تحقیق کنید و از مراجعه به کلینیک های نامعتبر بپرهیزید. خرید داروی بوتاکس فقط با تجویز پزشک امکان پذیر بوده و تحت بیمه درمانی نخواهد بود.

چطور جوان بمانیم و پوست سالم داشته باشیم؟ (۱۰ترفند)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بوتاکسزیبایی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up