دندان زیبا

سرامیک دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

به لطف پیشرفتهای شگرف در دندانپزشکی، الان دیگر داشتن دندانهایی سفید، یکدست و زیبا دیگر آرزو نیست. خیلیها برای ترمیم و اصلاح دندانهایشان به دندانپزشک مراجعه می کنند و نتیجه خوبی هم می گیرند. یکی از دلایل شایع مراجعه به دندانپزشک پر کردن حفره های دندان است. حالا سوال اینجاست که پر کننده های سرامیکی بهتر هستند یا کامپوزیتی؟ ما در این مطلب همه چیز درباره پر کننده های کامپوزیتی و سرامیکی را بررسی می کنیم تا شما بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

اندازه حفره دندان مهم است

مهمترین چیزی که قبل از هر تصمیمی باید از آن مطمئن شوید اندازه سوراخ یا همان حفره دندانتان است. رزین کامپوزیت بهترین گزینه برای حفره های کوچک است که هم دوام خیلی خوبی دارد و هم عوارض جانبی به دنبال نمی آورد. پر کننده کامپوزیتی نیازی به برداشتن مواد طبیعی دندان ندارد و خیلی راحت در فضاهای کوچک جا می شود.

اما اگر حفره ایجاد شده در دندانتان بزرگ است پر کننده کامپوزیتی مناسب نیست، چون هم زمان بیشتری برای ترمیم می برد و هم ممکن است دندانتان را ضعیف و نسبت به فشار حساس کند. در چنین شرایطی از پر کننده های سرامیکی استفاده می شود که استحکام بیشتری دارند و کاملا مناسب حفره های بزرگ هستند.

word image 22349 2

پر کردن دوباره یا جدید؟

اینکه قرار است دندان شما برای بار اول پر شود یا قبلا آن را پر کرده اید و دوباره قصد انجام این کار را دارید هم مهم است. در اکثر مواردی که برای اولین بار حفره دندان پر می شود از پر کننده های کامپوزیتی استفاده می کنند. اما اگر دنبال تعویض پر کننده هستید بهترین گزینه پر کننده کامپوزیتی است؛ مخصوصا اگر قبلا دندانتان را با پر کننده آمالگام پر کرده باشید و حالا بخواهید آن را عوض کنید.

پر کننده های آمالگام از فلزاتی مثل جیوه، نقره و یا قلع و مس ساخته می شوند و به خاطر انبساط و انقباضی که پیدا می کنند احتمال ایجاد ترکهای ریز در دندان را افزایش می دهند. پر کننده های سرامیکی در مقایسه با آمالگام استحکام و دوام بیشتری دارند و بهترین گزینه برای جایگزینی هستند.

از دندانپزشکان معروف هم می توانید بپرسید: لیست چند دندانپزشک معتبر اما در دسترس

استحکام دندانهایتان چقدر است؟

استحکام دندان هر کسی با بقیه فرق می کند. همه ما دندانهای سفت و محکمی نداریم و ممکن است به خاطر مصرف نوشیدنیهای شیرین یا اسیدی دندانهایمان ضعیف و شکننده شده باشند. اگر دندانهای خوب و محکمی دارید پر کننده های کامپوزیتی برای پر کردن حفره دندانتان بسیار مناسبند. اما اگر ترک خوردگی یا شکستگی دندان داشته اید برای محافظت بیشتر از دندانهایتان بهتر است سراغ پر کننده های سرامیکی بروید.

پر کننده دندان چقدر قابل دیدن و تشخیص است؟

اگر دندانتان با پر کننده رنگی پر شود کاملا مشخص خواهد بود. هر دو نوع پر کننده کامپوزیتی و سرامیکی در صورتی که به خوبی نگهداری شوند تا مدتها خوب و عالی به نظر می رسند؛ اما پر کننده های کامپوزیتی زودتر لکه می گیرد و حساستر است. علاوه بر این پر کننده های کامپوزیتی سریعتر جلا و درخشندگیشان را از دست می دهند. اگر دنبال پر کننده محکم تر و قویتری می گردید که در برابر لک مقاوم باشد و جلایش را هم به این زودی از دست ندهد ما پر کننده سرامیکی را توصیه می کنیم. (منبع)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkزیبایی دندان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up