هاری

انتقال هاری از انسان به انسان ممکن است؟ (تحقیقات جدید)

ویروس هاری از طریق تماس مستقیم با پوست آسیب دیده (خراشیده یا زخمی)، مخاط چشم، بینی (لیسیدن لب و بینی و چشم انسان توسط سگ و گربه های هار) و گاز گرفته شدن توسط حیوان آلوده به انسان منتقل می شود.

هاری چیست؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO) هاری را به شکل زیر تعریف می کند: هاری نوعی بیماری مشترک میان انسان و حیوان و ناشی از عاملی به نام لیساویروس (Lyssavirus) است. بالاترین موارد ابتلا به هاری در آسیا و آفریقا رخ می دهد. هاری در این مناطق به طور بالقوه زندگی 3 میلیارد نفر را تهدید می کند.

هاری جزو بیماریهایی است که از طریق واکسیناسیون 100% قابل پیشگیری می باشد. با این حال علی رغم اینکه ابراز لازم برای مدیریت این بیماری در دسترس است اما متاسفانه هر سال ده ها هزار نفر در سراسر دنیا بر اثر ابتلا به هاری جان خود را از دست می دهند. این بیماری بیش از همه روی جوامع فقیر و محروم و به خصوص کودکان تاثیر می گذارد. آمار و ارقام نشان می دهند که از هر 10 مورد مرگ و میر ناشی از هاری 4 مورد مربوط به کودکان زیر 15 سال است.

علائم هاری

اولین علائم ابتلا به هاری چیزی شبیه آنفولانزاست و با ضعف و کسالت عمومی، تب و سردرد بروز می کند. علاوه بر این ممکن است فرد مبتلا، نشانه هایی مثل درد، سوزش یا خارش را اطراف محل عفونت و آسیب دیدگی تجربه کند. طبق اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، دوره کمون یا نهفتگی این بیماری ممکن است کمتر از یک هفته یا بیشتر از یک سال به طول بینجامد اما معمولا این دوره بین یک تا سه ماه است.

پس از این مدت علائم شدیدتر می شوند و رفته رفته عملکرد مغز را با اختلال مواجه می کنند. بنا به گفته مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده (CDC) این اختلال عملکرد در مغز با علائمی مثل اضطراب، گیجی و بیقراری شروع و کم کم به هذیان گویی، رفتار غیر طبیعی، توهم و بی خوابی منجر می شود.

روش انتقال و آیا از انسان به انسان منتقل می شود؟

مهمترین راه انتقال هاری، گاز گرفته شدن توسط حیوان هار است. همچنین به ندرت دیده شده است که هاری از طریق تماس پوست زخم، خراشیده شده یا زخم های باز با بزاق یا دیگر مخاطات عفونی حیوان آلوده، به انسان منتقل شده است. سایر انواع تماس مانند نوازش حیوان هار یا تماس با خون، ادرار یا مدفوع حیوان هار، با خطر ابتلا به عفونت ارتباطی ندارند و فرد را در معرض خطر هاری قرار نمی دهد.

یک مطلب جالب: انتقال ایدز از راه دهان ممکن است؟

دیگر روش های انتقال غیر معمول است. استنشاق ویروس هاری آئروسل شده یکی از راه های احتمالی انتقال هاری است اما به جز کارکنان آزمایشگاه ها، دیگر افراد با آئروسل ویروس هاری مواجه نمی شوند. انتقال هاری از طریق پیوند قرنیه و دیگر اعضای بدن نیز گزارش شده است اما آنها نیز بسیار نادر هستند. از سال 2008 تاکنون تنها دو مورد از این انتقال در ایالات متحده شناخته شده است. از این رو قبل از پیوند اعضا، از عدم ابتلای فرد به هاری اطمینان حاصل می شود.

word image 31

گاز گرفتن شدن (یا دیگر روش های انتقال) توسط فرد آلوده به هاری به افراد دیگر، از لحاظ تئوریکی می تواند باعث انتقال هاری شود اما تابحال چنین مواردی گزارش نشده است. تماس های گاه به گاه مانند تماس با فرد مبتلا به هاری یا تماس با مایع یا بافت غیر عفونی (ادرار، خون، مدفوع)، با خطر ابتلا به عفونت ارتباطی ندارد. افرادیکه واکسیناسیون هاری را دریافت کرده اند، در معرض ابتلا به عفونت نیستند و نیازی به پیشگیری پس از تماس ندارند.

هاری، واکسن، هشدارها، حقایق تکان دهنده و نکات مهم +فیلم

قرار گرفتن ویروس هاری در معرض نور خورشید، آن را خشک و در نتیجه غیرعفونی می کند. شرایط محیط مختلفی بر میزان غیر فعال شدن ویروس تأثیر می گذارد اما به طور کلی اگر مواد حاوی ویروس خشک باشند، می توان ویروس را غیر عفونی تلقی کرد.

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkبیماری هاری

مطالب مشابه

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • سلام من جایی که کار میکنم حیاطش سگ نگهبان داره ،میگن واکسن هاری زدیم اما بازم فکرم مشغول چون میترسم ,صاحبش میاد نگهش میداره تا من داخل یا خارج شرکت بشم ،بعد میاد دستش و میشوره،اگر من به همون شیر آب دست بزنم بیماری هاری یا احتمال عفونی هست؟

    پاسخ
  • سلام ، یک ماه پیش یک گربه ولگرد در حال دویدن و فرار بود که من رو ندید و با سرعت به پای راست من برخورد کرد و فرار کرد.من که خیلی شوکه شده بودم???? شلوار لی و جوراب پوشیده بود، فقط پام از شدت ضرب درد گرفت، همون لحظه پام رو دیدم فقط گلی شده بود، وقتی به خانه امدم دیدم پای راستم زیر جوراب زخمی وجود داره اما احتمال دادم از قبل بوده چون جورابم نه سوراخ شده بود نه پاره شده بود. زخم هم دایره کوچیک و ضمن اینکه احتمال دادم به اون قسمت نخورده.. حالا مطالب هاری خوندم ترسیدم نکنه چنگ زده و‌من شوک زده حس ننکرد م???? باید نگران بشم؟ واکسن باید میزدم؟ چنگول گربه حداقل جوراب رو یه سوراخ میکنه؟

    پاسخ
  • سلام ببخشید اگه فردی مبتلا به هاری باشه و برای سلام کردن با اون دست بدیم ممکنه ما هم آلوده بشیم؟لطفا جواب بدید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up