خونریزی-بینی.jpg

10 روش طبیعی درمان سریع خونریزی از بینی در منزل

خونریزی بینی یک مساله رایج در زندگی هر فرد است. در واقع حدود ۶۰ درصد از افراد ممکن است در طول عمرشان با این مشکل عمومی مواجه شوند. اگر چه به نظر می‌رسد خونریزی بینی وحشتناک است، اما اغلب خطرناک نیست. خونریزی بینی به خصوص زمانی که در هوای سرد از منابع گرمایی مصنوعی برای گرم‌تر شدن بدن استفاده می شود، بسیار رایج است؛ بنابراین منابع حرارتی مصنوعی می‌توانند غشاهای مخاطی بینی را خشک کنند.

نکات اولیه

با انگشت کردن داخل بینی، به راحتی خونریزی اتفاق می افتد (مانند بچه ها). در مقابل بینی، عروق خونی بین سپتوم بینی وجود دارد. این رگهای خونی نقش مهمی در کمک به گرم و مرطوب شدن هوایی که تنفس می شود، دارد. با این حال، هنگامی که هوا خشک می شود، رگ های خونی می توانند ترک خورده و خشک شوند و مسائل مربوط به خونریزی بینی روی می دهد. علاوه بر این خونریزی بینی ممکن است در افرادی که دچار تب و یا علائم سرما خوردگی هستند (مانند عطسه، گرفتگی بینی، خارش و آبریزش بینی) رخ دهد، زیرا بافت بینی تحریک و ملتهب خواهد شد.

همچنین بخوانید: برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی چه کنیم؟ (روشهای جدید و موثر)

خونریزی بینی چیست؟

خونریزی بینی (با نام علمی اپیستاکسی)، شناخته می شود. براساس مطالعات انجام ‌شده دو نوع خونریزی بینی وجود دارد. شایع ‌ترین نوع خونریزی بینی، خونریزی بینی قدامی است که یک پدیده مربوط به سلامتی است که ممکن است خون از جلوی بینی بیاید. در هر زمانی اگر رگ ‌های خونی کوچک داخل بینی شکسته و خونریزی کنند، خونریزی بینی قدامی رخ می ‌دهد.

علاوه بر این نوع دیگری از خونریزی بینی که به عنوان خونریزی بینی خلفی شناخته می ‌شود، پدیده‌ ای مرتبط با سلامتی است که ممکن است خون از پشت بینی بیاید. در این مورد، خون به جای بینی از طریق گلو پایین می رود. خونریزی بینی خلفی در کسی که آسیب وحشتناکی به صورت یا بینی خورده و یا در بزرگسالان، رایج تر است. بعلاوه بهتر است در صورت وقوع این نوع خونریزی با متخصص مراقبت ‌های بهداشتی مشورت کنید.

علل خونریزی بینی

بنابر بسیاری از مطالعات پزشکی اخیر، دلایل متعددی وجود دارند که می ‌توانند باعث خونریزی بینی شوند (مانند آسیب به صورت یا بینی)؛ اما در میان آن ‌ها شایع ‌ترین علل آلرژی، سرماخوردگی، هوای خشک، سینوزیت، انگشت کردن در بینی و عوارض جانبی برخی از قطره های بینی است.

علاوه بر این، وقتی هوای اطراف بسیار خشک است (مانند هوای خشک و گرم و با رطوبت پایین)، غشاهای داخلی بینی نیز ممکن است خشک شوند. این شرایط ناخوشایند باعث ایجاد خارش پوست می ‌شود و اگر آن را خارش دهید، ممکن است باعث خونریزی بینی شود.

علاوه بر این، غشاهای بینی ممکن است بخاطر سرماخوردگی، سینوزیت و یا آلرژی تحریک شوند. حالت دمیدن مکرر در بینی نیز، می‌تواند به آسانی باعث خونریزی شود.

درمانهای خانگی ثابت شده

1- فشار دادن بینی

فشار-دادن-بینی.jpg

این آسان‌ترین راه برای جلوگیری از خونریزی بینی در خانه است. زمانی که بینی را فشار می ‌دهید، به این معنی است که یک فشار را به قسمتی که خونریزی کرده در دیواره بینی اعمال می‌کنید که می ‌تواند به طور موثر به جلوگیری از خونریزی کمک کند. هنگام خونریزی بینی، باید نهایت تلاش خود را برای حفظ آرامش انجام دهید و مراحل زیر را اجرا کنید:

 • از مواردی مانند دستمال کاغذی، پارچه و یا بافت‌ ها برای جلوگیری از خونریزی استفاده کنید.
 • باید بنشینید زیرا در صورت دراز کشیدن، خون ممکن است از گلویتان پایین برود؛ بنابراین بنشینید و بدنتان را به جلو متمایل کنید. اینکار کمک می‌کند فشار موجود در بینی را کاهش دهید و از بلعیدن خونی که ممکن است باعث اختلال معده شود، خودداری بکنید.
 • بینی خود را به آرامی تمیز کنید تا لخته‌ های خونی را پاک کنید، پس از آن با استفاده از انگشت سبابه و انگشت شست فشار دهید تا سوراخ ‌های بینی بسته شود؛ بنابراین، باید با دهان تنفس کنید. بهتر است این عمل را برای پنج دقیقه (ده تا پانزده دقیقه برای افراد مسن) انجام دهید. اگر بعد از پنج دقیقه هنوز خونریزی ادامه داشت، باید این عمل را به مدت ده دقیقه یا بیشتر ادامه دهید.

نکته: بعد از توقف خونریزی تا چند ساعت نباید بینی خود را تمیز و دستکاری کنید.

مطلب مشابه: طبق تحقیقات جدید، علت خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی چه میتواند باشد؟

2- هوای مرطوب و تازه محیط

تنفس در محیط تازه و مرطوب نیز برای کمک به توقف سریع خونریزی بینی به کار می ‌رود. بهتر است به استفاده از مایعات غیر الکلی و غیر کافئین دار و پر آب ادامه دهید و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. علاوه بر این، اگر هوای تنفسی خیلی خشک است، باید از بخور و مرطوب کننده هوا در منزل استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید از برخی ژله های روغنی نیز استفاده کنید؛ مانند وازلین که با نوک انگشت کوچک در دیواره داخلی بینی قرار می‌گیرد.

3- کمپرس سرد

کمپرس-یخ.jpg

کمپرس سرد یکی از بهترین نکات طبیعی در مورد نحوه توقف خونریزی بینی در خانه است. در حقیقت، این روش اغلب برای درمان بسیاری از شرایط استفاده می ‌شود و به نظر موثر می‌ رسد. عملی کردن آن آسان است؛ زیرا دمای سرد، می‌تواند باعث باریک ‌تر و تنگ شدن رگ ‌های خونی شود. این درمان خانگی طبیعی می ‌تواند خونریزی بینی را در طول زمان کوتاهی درمان کند:

 • تکه ‌های یخ را در یک حوله دستی نازک قرار دهید.
 • به حالت عمودی بنشینید و سرتان را به عقب متمایل کنید.
 • تکه ‌های یخ را به مدت پنج تا ده دقیقه روی پل بینی بگذارید.
 • این عمل را در صورت لزوم تکرار کنید.

نکته: نباید تکه ‌های یخ را مستقیما روی بینی خود قرار دهید.

۴- سرکه سیب

همانطور که می‌دانید، سرکه سیب برای پوست و نیز درمان بسیاری از شرایط و بیماری ‌ها بسیار مفید است. بسیاری از مردم بر این باورند که سرکه سیب می‌تواند به حفاظت از بدن در برابر از دست دادن خون اضافی و نیز کمک به التیام رگ های خونی شکسته پاره شده، کمک کند. استفاده از آن، ممکن است خوب باشد:

 • یک توپ پنبه ای کوچک را در سرکه سیب خیس کنید. سپس آن را به آرامی در سوراخ بینی قرار دهید و حداقل ده دقیقه آنرا رها کنید. خواهید دید که خونریزی بینی بلافاصله متوقف خواهد شد. علاوه بر این، می توانید از سرکه سفید مقطر در این روش استفاده کنید.
 • راه دیگر استفاده از سرکه سیب برای جلوگیری از خونریزی بینی این است که دو قاشق سوپ خوری سرکه سیب خام را در یک لیوان آب ولرم بریزید و سه بار در طول روز (صبح، بعد از ظهر و شب) آنرا بنوشید.

5- فلفل قرمز

یک روش موثر دیگر برای جلوگیری از خونریزی بینی، فلفل قرمز است که می‌تواند به عنوان محرک سلولی کار کند و فشار خون را تنظیم کند. فلفل قرمز نقش مهمی در حذف فشار بالای خون در بخشی که خونریزی کرده، ایفا می ‌کند و باعث انعقاد سریع خون می شود:

 • یک قاشق چای خوری از پودر فلفل قرمز را با یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید و به تدریج آنرا بنوشید. خونریزی بینی در زودترین زمان متوقف می‌ شود.
 • می توانید از برخی کپسول ها که از فلفل قرمز استخراج شده اند، استفاده کنید. این کپسول ها در توقف خونریزی بینی قدرتمند هستند. منتها بهتر است از پزشک بخواهید که دوز دقیق آن را مشخص کند.
 • علاوه بر این غذاهای تند با فلفل قرمز را به طور مرتب بخورید تا بهترین بازده را کسب کنید.

6- پیاز

پیاز خوراکی محبوب در آشپزخانه است که فواید سلامتی بسیاری دارد. بسیاری از مردم می ‌بینند که می‌توانند با کمک پیاز، انعقاد خون عالی داشته باشند؛ بنابراین، پیاز تاثیر زیادی در متوقف‌کردن خونریزی بینی دارد. بخار پیاز به انعقاد خون کمک می‌کند:

 • یک پیاز را به چند تکه ضخیم ببرید. یک تکه را زیر بینی فشار دهید و بخار آنرا استشمام کنید. خونریزی بینی می‌تواند در عرض چند دقیقه متوقف شود.
 • یکی دیگر از روش ‌های موثر در منزل، گذاشتن دو یا سه قطره عصاره پیاز استخراج ‌شده در هر سوراخ بینی است. در صورت ضرورت این عمل را تکرار کنید.

حتماٌ بخوانید: پولیپ بینی چیست؟ علائم، عوارض، درمان خانگی و عکسهایی از آن

7- آب نمک

آب-نمک.jpg

در زمستان، خشکی داخل حفره بینی یکی از شایع‌ ترین علل خونریزی بینی است. برای مقابله با این مشکل باید حفره بینی خشک را با آب نمک مرطوب کرده و تسکین دهید. می‌توانید با اضافه کردن مقداری نمک به نیم فنجان آب و مخلوط کردن، این محلول را درست کنید. بعد از آن چند قطره از این محلول را داخل سوراخ بینی بیندازید تا لایه داخلی حفره بینی را مرطوب کنید. از طرف دیگر می‌توانید از برخی قطره ها و اسپری های نمکی بینی که در داروخانه ها موجود است، استفاده کنید.

نکته: برای رسیدن به کارایی کامل، می‌توانید هر یک از این روش ها را دو یا سه بار در روز و در طول روزهای خشک و سرد زمستان، دنبال کنید.

8- وازلین

برای جلوگیری از خونریزی بینی در هوای خشک سال، لازم است که حفره بینی خود را مرطوب نگه دارید. استفاده از ژله پترولیوم با این منظور، بسیار ساده است. طبق مطالعات اخیر، ژله پترولیوم بسیار مرطوب و لزج است و باعث تحریک حفره بینی نخواهد شد.

 • مقدار کمی وازلین را با کمک انگشت به تدریج درون سوراخ بینی خود بگذارید.
 • برای اینکه بهترین نتیجه را به دست آورید، این درمان را چندین بار در روز تکرار کنید تا بینی خود را مرطوب نگه دارید.

توجه: بهتر است مقدار مناسب وازلین استفاده کنید تا خطرات بلعیدن و تنفس را کاهش دهید.

همچنین بخوانید: عمل پولیپ بینی با لیزر چگونه است؟ روشهای دیگر جراحی+ فیلم

9- آب لیمو

بیش تر مردم درباره مزایای لیمو برای سلامت انسان می‌دانند. همچنین غنی از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان ‌ها است که برای بهبود مقاومت بدن ضروری هستند و باعث می‌شود پوست زیباتر شود. علاوه بر این، یکی از بهترین درمان ‌های طبیعی برای توقف خونریزی بینی در خانه نیز می باشد.

 • عصاره سه عدد لیمو را استخراج کنید.
 • آنرا با دو فنجان آب مخلوط کنید.
 • استفاده از این مخلوط با استفاده از اسفنج برای آفتاب ‌سوختگی مفید است.

آب لیمو می‌تواند نقش مهمی در خنک کردن سوختگی ایفا کند، بعلاوه مانند یک ضدغفونی کننده عمل می کند و ممکن است ترمیم پوست را بهبود بخشد.

10- نکات اضافی

علاوه بر درمان های خانگی طبیعی برای جلوگیری از خونریزی بینی که در بالا به اشتراک گذاشته شد، برخی از اطلاعات ضروری برای درمان این شرایط و گرفتن بهترین نتیجه وجود دارد.

 • هنگام خونریزی بینی دراز نکشید. به جای آن، سرتان را در ارتفاع و بالای قلب خود نگاه دارید؛ و از طریق دهان تنفس کنید.
 • صاف بنشینید و سر خود را کمی به جلو متمایل کنید. علاوه بر این، از تمیز کردن بینی برای چند ساعت اجتناب کنید.
 • از دستگاه مرطوب کننده در اتاق استفاده کنید تا هوای اطراف خیلی خشک نشود.
 • هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا غشای مخاطی بینی را مرطوب نگه دارید.
 • حمام و یا دوش آب گرم بگیرید و عمیقا نفس بکشید تا حفره بینی خود را مرطوب نگه دارید.
 • در موقع خواب، سر خود را با کمک بالش، بالاتر قرار دهید.
 • در داخل حفره‌های بینی، از لایه نازکی از آب نمک و یا ژل بینی که بر پایه آب قرار دارد، استفاده کنید.
 • سیگار نکشید و درمعرض آنهم قرار نگیرید، چرا که سیگار می‌تواند باعث خشک شدن حفره بینی و تحریک آن شود.
 • غذاهای بیشتری که حاوی ویتامین K هستند، بخورید چون کمبود آن می ‌تواند منجر به خونریزی شود.
 • همچنین غذاهای بیش تری که حاوی فلاونوئید و ویتامین C هستند، بخورید تا رگ ‌های خونی را تقویت کنید.
 • میزان آهن در رژیم غذایی خود را افزایش دهید تا میزان هموگلوبین موجود در جریان خون را افزایش دهید.
 • غذاهای بر پایه روی بیشتر برای حفاظت از رگ های خونی بدن، بخورید، مثل ذرت بو داده، برنج قهوه‌ای و نان گندم.
 • از خوردن غذاهای سرخ ‌شده و تند پرهیز کنید.
 • مصرف رقیق کننده های خون را محدود کنید. در صورت خونریزی، باید سریعا به پزشک اطلاع دهید تا از خونریزی بینی جلوگیری ‌کند.
 • برای چند ساعت به آرامی استراحت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

باید هر چه زودتر از پزشک درخواست مشاوره کنید اگر:

 • خونریزی دارید که بعد از بیست تا سی دقیقه تمام نمی ‌شود.
 • خونریزی بینی چهار یا چند بار در یک هفته بعد از تلاش برای جلوگیری از اعمال برخی از اقدامات موثر، تکرار ‌شود.
 • خونریزی بینی بیش از حد معمول و شدید باشد.

حتما بخوانید: 17 روش طبیعی جلوگیری از خونریزی ناشی از بریدگی در هر جای بدن

جلوگیری از خونریزی بینی

 • به خانه برگردید و با نگه داشتن سر خود در زاویه سی تا چهل و پنج درجه یک استراحت کوتاه داشته باشید.
 • چیزی را در بینی خود قرار ندهید و یا آن را فین نکنید. اگر باید عطسه کنید، بهتر است دهان خود را باز کنید تا هوا از دهان خارج شود و از بینی عبور نکند.
 • خم نشوید یا برای برداشتن اجسام سنگین به بینی فشار نیاورید.
 • سر را بالاتر از حد قلب نگه دارید.
 • رژیم غذایی و نوشیدنی های خنک و نرم بخورید. از مصرف مایعات گرم، حداقل برای بیست و چهار ساعت اجتناب کنید.

اگر زیاد خون دماغ می شوید کلیپ زیر را حتما ببینید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
خون دماغ شدنخونریزی بینی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up