خانه > چشم، گوش، حلق، بینی > قطره گوش گلیسیرین فنیکه، عوارض جانبی و روش مصرف درست
قطره گوش

قطره گوش گلیسیرین فنیکه، عوارض جانبی و روش مصرف درست

قطره گوش گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) در واقع داروی موضعی گوش است که به صورت قطره در بازار عرضه میشود. این دارو جرم گوش را که به طور طببیعی در کانال گوش ترشح میشود را نرم میکند و باعث خروج آن از گوش میشود.

امروزه تمیز کردن گوش و خارج کردن جرم گوش به دردسر بزرگی تبدیل شده است یکی ازراه های غیر اصولی و خطرناک استفاده از گوش پاک کن هاست که این جرم ها را به عقب رانده و علائمی همچون کم شنوایی و کیپ شدن گوش را به همراه دارد. قطره گلیسیرین فنیکه در واقع یکی از بی خطرترین داروها در زمینه تمیزکردن گوش است که در ادامه به بررسی دقیق تر آن میپردازیم.

حتما بخوانید: 10 روش ساده پاک کردن گوش در منزل (بطور کامل و بدون خطر)

مکانیسم اثر

در واقع فنل ضدعفونی کننده بسار قویست که انواع باکتری و ویروس ها را از بین میبرد و موجب شکسته شدن پیوندهای داخل گوش میشود از سوی دیگر گلیسیرین به عنوان حلال عمل میکند و جرم داخل گوش نرم میشود. در واقع جرم داخل گوش، قطره گلیسیرین فنیکه را همچون اسفنج به خود جذب میکند و نرم میشود.

کاربردها

 • نرم کردن جرم داخل مجرای خارجی قبل از شست و شوی گوش
 • درمان کمکی عفونت گوش
 • تسکین دردهای خفیف گوش میانی و خارجی

نحوه مصرف

1-روش اول

قطره گلیسیرین معمولاً باید سه تا چهار بار در روز در گوش ریخته شود. ابتدا سه قطره از محلول را داخل گوش ریخته و زبانه غضروفی گوش را مثل تلمبه دو، سه بار فشار دهید تا روغن به خوبی به داخل گوش و کانال آن برود. مدتی روی طرف دیگر گوش که قطره نریخته اید بخوابید تا روغن به انتهای کانال گوش رفته و به خوبی آن را چرب کند؛ سپس گوش سمت دیگر را به همان روش چرب کنید تا جرم ها آماده تخلیه و نرم شوند.

2- روش دوم

در این روش همراه با گرفتن لاله‌ی گوش و کشیدن آن به سمت بالای سر، قطره را تا جایی چکانده که مجرای گوش کاملاً پر شود (حدود ۲۰–۱۰ قطره) و سپس با تکان دادن بخش‌های مختلف لاله‌ی گوش باید سعی شود که هوای درون مجرا تخلیه شده تا محلول به کل توده‌ی جرم برسد. پس از پر شدن مجرای گوش، حدود ۱۰ دقیقه صبر می‌کنیم تا محلول کاملاً به توده‌ی جرم نفوذ کند.

قطره مشابه: قرص سیناریزین- خواص، نحوه مصرف اصولی، وزوز گوش و نکات مهم دیگر

عوارض جانبی

 • حساسیت
 • آسیب به مجرا یا پرده صماخ
 • تورم جرم گوش
 • خورندگی و سفید شدن پوست شون در غلظت بالای دارو
 • التهاب و قرمزی یا خارش و سوزش

نکات تکمیلی

 • در حالت طبیعی، گوش کنترل کاملی بر روند تولید جرم گوش دارد زیرا ترشح و تولید بیش از اندازه این ماده‌ی چسبناک می‌تواند به انسداد موقتی گوش منجر شود. همچنین اجتماع بیش از حد جرم در گوش سبب گوش‌درد، کاهش شنوایی و سوت کشیدن گوش می‌شود. در چنین شرایطی بایستی بیمار جهت شستشوی گوش و اقدام‌های لازم به پزشک مراجعه کند.
 • پرده گوش که پرده صماخ نامیده می‌شود یک پوسته نازک بین گوش خارجی و میانی است. در برخی مواقع شستشوی گوش ممکن است منجر به عقب رانده شدن جرم‌ها شده و در نهایت موجب سفت شدن آن ها میشود. این فرایند باعث می‌شود که جرم به راحتی از گوش خارج نشود. در نتیجه فشار بیشتری به پرده گوش وارد می‌شود و خطر پاره شدن این پرده را افزایش می‌دهد. بنابراین توصیه میشود قبل از شست و شوی گوش حتما از قطره گلیسیرین فنیکه استفاده کنند.
 • اگر قصد شست وشوی گوش را دارید حتما از5 روز قبل از این دارو استفاده کنید.

حتما بخوانید: نام 6 تا از بهترین آنتی بیوتیک و قطره های عفونت گوش (بدون عوارض)

قیمت و خرید آنلاین

قیمت خرید از ۶٫۸۰۰ تومان تا 7,800 تومان متغیر است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست