word image 23745 1

چرا و چه زمانی باید از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

برخی از خانم‌ها و آقایان تصور می‌کنند زمانی‌که به ساحل می‌روند یا در تابستان و تنها زمانی‌که قرار است مدتی طولانی در معرض نور خورشید باشند، به کرم ضدآفتاب نیاز خواهند داشت. این افراد بعد از چند سال دچار مشکلات پوستی مانند لک‌، کک‌ومک، چین‌وچروک، خشکی و پیری زودرس پوست و در بدترین شرایط دچار سرطان می‌شوند و هر روز به‌دنبال دلیل آن هستند. درصورتی‌که نزدن ضدآفتاب عامل اصلی تمامی این مشکلات بوده است.

شاید از نظر برخی از مردم، باید فقط در فصل تابستان کرم ضدآفتاب زد، چون اشعه‌های خورشید با بالاترین توان خود می‌تابند. اما آیا نور خورشید در فصل زمستان عاری از اشعه‌های ماوراءبنفشی هستند که عامل اصلی مشکلات پوستی است؟ تصوراتی مانند کاهش شدت نور و کاهش خطرات اشعه‌های مضر خورشید در زمستان و هوای ابری را دور بریزید، با این تصورات فقط فرایند آسیب به پوست خود را سرعت می‌بخشید.

اشعه ماوراءبنفش خورشید با پوست چه می‌کند؟

اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید همیشه وجود دارند و تابستان و زمستان ندارد. این اشعه‌ها عامل اصلی آسیب به پوست و مشکلات آن در طول زمان هستند. پرتوهای فرابنفش خورشید توسط ابرها مسدود نمی‌شوند بنابراین تصور اینکه این اشعه‌ها در روزهای ابری آسیبی به پوست وارد نمی‌کنند، اشتباه است. آن‌ها راه خود را از میان ابرها پیدا می‌کنند تا به پوست شما برسند. پس روزهای ابری و روزهای زمستان که آفتاب شدت کمتری دارد، به‌مفهوم کاهش اثرات مخرب اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید نیست.

چین‌وچروک و پیری زودرس پوست می‌تواند به‌دلیل قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض نور خوشید باشد. برخی از دانشمندان و کارشناسان طی مطالعات خود تخمین زده‌اند که حدود 90% از پیری پوست ناشی از ساعاتی است که بدون محافظت‌کننده‌ای مانند ضدآفتاب زیر نور خورشید قرار می‌گیریم.

کرم ضدآفتاب اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید را به روش‌های فیزیکی و شیمیایی مسدود کرده و احتمال آسیب‌هایی مانند آفتاب‌سوختگی، قرمزی، لک و چین‌وچروک، خشکی پوست و ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد. بنابراین لازم است هر روز سال از کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که از پوست شما در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند.

عدم استفاده از کرم ضدآفتاب چه اثراتی روی پوست می‌گذارد؟

وقتی بدانید اشعه‌های مضر خورشید چه کاری با پوست می‌کنند، به جواب این سوال خواهید رسید که چرا باید ضدآفتاب بزنیم. همان‌طور که می‌دانید کرم‌های ضدآفتاب نمی‌توانند محافظت 100 درصدی را ایجاد کنند. کرم‌های ضدآفتاب با SPF30، محافظت 97 درصدی و کرم ضدآفتاب‌های با SPF50 محافظت 98 درصدی ایجاد می‌کنند. اما عدم استفاده از این محصول می‌تواند اثراتی ماندگار و عمیق روی پوست بگذارد و باعث بروز مشکلاتی شود که درمان آن‌ها زمان‌بر و گاهی غیرممکن است.

پوست خشک و چرمی شکل

خشکی پوست و چرمی شکل شدن آن از بارزترین نشانه‌های قرارگرفتن در معرض نور خورشید بدون محافظت‌کننده‌ای مانند ضدآفتاب است. هنگامی‌که اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید به پوست شما می‌رسند و لایه‌ای محافظت روی آن نمی‌بینند می‌توانند ظاهر و رشد بافت‌های بدن را تحت‌تاثیر قرار دهند. با گذشت زمان، پوست حالت ارتجاعی کمتری پیدا کرده و خشک و چرمی شکل می‌شود. هنگامی‌که پوست خشک شود، احتمال بروز نشانه‌های پیری زودرس مانند لک و چین‌وچروک در آن افزایش پیدا می‌کند.

word image 23745 2

تغییر رنگ پوست

اگر از ضدآفتاب استفاده نکنید، احتمال تغییررنگ پوست نیز افزایش پیدا می‌کند. قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید منجر به آسیب‌های پوستی به شکل لکه‌های تیره می‌شود که گاهی به‌عنوان لکه‌های پیری نیز شناخته می‌شوند. این به‌دلیل افزایش تولید ملانین در پوست است. قرارگرفتن مداوم در نور خورشید با ایجاد نابرابر در تولید ملانین، باعث آسیب‌های پایدار و لک‌هایی می‌شود که به‌راحتی قابل درمان نیستند.

آفتاب سوختگی

یکی از شایع‌ترین عواقب استفاده نکردن از ضدآفتاب، آفتاب‌سوختگی است. اما آیا می‌دانستید که آفتاب‌سوختگی پوست در کمتر از 20 تا 30 دقیقه شروع می‌شود؟

مانند سوختگی‌های معمولی، آفتاب‌سوختگی نیز متغیر است و حتی در برخی موارد منجر به تاول نیز می‌شود. آفتاب‌سوختگی مکرر می‌تواند منجر به خطرات طولانی‌مدت و عمیق در سلامتی پوست شود. قرمزی پوست، حساسیت به لمس و تاول از جمله نشانه‌های آفتاب‌سوختگی هستند

پیری زودرس پوست

قرارگرفتن مداوم در معرض نور خورشید منجر به پیری زودرس پوست می‌شود. خطوط، لک‌ها و چین‌وچروک‌ها از نشانه‌های پیری پوست هستند که افراد را مسن‌تر نشان می‌دهند. همۀ این مشکلات با قرار گرفتن مداوم در معرض اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید شدت و سرعت پیدا می‌کنند. کرم‌های مرطوب‌کننده و آبرسان می‌توانند روند ایجاد چین‌وچروک‌های ریز پوستی را کندتر کنند اما قدرت مقابله با اشعه‌های مضر خورشید را ندارند، پس از ضدآفتاب استفاده کنید.

بدتر شدن جای جوش و زخم

قرارگرفتن در معرض نور خورشید باعث تیره‌تر و بدتر شدن جای جوش و جای زخم خواهد شد. بنابراین هرچقدر که برای درمان تلاش کنید و از محصولات ضدلک استفاده کنید، بی‌فایده خواهد بود. لازم است در کنار محصولات ضدلک ، از کرم ضدآفتاب مناسب پوست خود نیز استفاده کنید. گاهی کرم ضدآفتاب‌های ضدلک می‌توانند کاربردی باشند.

سرکوب سیستم ایمنی بدن

مطالعات نشان‌ داده‌اند که قرارگرفتن مداوم در معرض نور خورشید و بدون محافظت‌کننده‌ای مانند ضدآفتاب، می‌تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب بزند. اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید می‌توانند با مهار آنتی‌ژن، افزایش تولید سیتوکین‌های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن و تولید سلول‌هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند، به سیستم ایمنی آسیب بزند. وقتی سیستم ایمنی بدن آسیب ببیند، افراد مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌هایی خواهند شد که درمان آن‌ها دشوار و زمان‌بر است.

سرطان پوست

اگر بدون محافظت از پوست با یک ضدآفتاب مناسب بیرون از خانه بروید، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهید. این یکی از جدی‌ترین نگرانی‌ها در مورد اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید است. اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید از طریق پوست، خود را به DNA رسانده و با ایجاد جهش در آن باعث بروز آسیب‌های جدی به سلول‌ها می‌شوند. این آسیب‌ها به‌مرور زمان عامل اصلی سرطان خواهند شد.

چه کسانی باید ضدآفتاب بزنند؟

پاسخ کوتاه است، همه!

خانم‌ها و آقایان و کودکان بالای 6 ماه باید هر روز از ضدآفتاب استفاده کنند. البته توجه کنید که ضدآفتاب را باید باتوجه‌به نوع پوست انتخاب کنید و برای کودکان از کرم ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید. کودکان زیر 6 ماه استثنا هستند چون پوست آن‌ها بسیار حساس است و ممکن است به ترکیبات ضدآفتاب واکنش نشان دهد بنابراین آن‌ها را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در چنین شرایطی استفاده از آفتاب‌گیر یا قرار گرفتن در سایه بهترین کار برای کودکان زیر 6 ماه خواهد بود.

word image 23745 3

آیا واقعا باید ضدآفتاب را در طول روز تمدید کرد؟

به‌طورکلی، ضدآفتاب را باید هر 2 ساعت یک‌بار تمدید کنید، مخصوصا بعد از شنا و ورزش. اگر در خانه کار می‌کنید و دور از پنجره می‌نشینید شاید نیازی به تمدید ضدآفتاب نباشد، اما لازم است حتی در خانه نیز از ضدآفتاب استفاده کنید تا از اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید در امان باشید.

چرا ضدآفتاب بزنیم؟

حال با خواندن این مطلب خودتان می‌توانید جواب این سوال را بدهید. ضدآفتاب مانند سددفاعی و محافظت‌کننده‌ای برای پوست صورت و بدن عمل خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید به پوست شما آسیب جدی وارد کنند. بنابراین در اولین فرصت برای خرید کرم‌ ضدآفتاب مناسب پوست خود اقدام کنید. خوشبختانه فروشگاه اینترنتی مدیسه به آدرس https://www.modiseh.com خود مجموعه‌ای کامل از بهترین و معتبرترین برندهای ضدآفتاب را دارد که برای هر نوع پوستی محصولی مناسب دارند. وقت را تلف نکنید و هرچه‌سریع‌تر از پوست خود محافظت کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkترمیم پوست

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up