جعبه کمک های اولیه

کمکهای اولیه: چگونه زندگی یک نفر را نجات دهیم؟

کاری که متخصصان پزشکی انجام می دهند باورنکردنی است. آنها هر روز جان افراد زیادی را نجات می دهند. وظیفه آنها این است که در بدترین حالت بیمار، از او مراقبت کنند. با این حال یکی از بزرگترین موانع پزشکان ، مراجعه به موقع بیمار برای تشخیص و معالجه ، به ویژه در مواقع اضطراری است. سکته های مغزی ، خونریزی و سکته های قلبی تنها معدودی از بسیاری از موقعیت های خطرناک است و متأسفانه بسیاری از این موارد ، خارج از محیط امن بیمارستان اتفاق می افتد. با این حال ، مواردی وجود دارد که افراد غیر متخصص هم می توانند برای کمک به خدمات اورژانس و پزشکان و بهبود فرصت بهبودی بیمار انجام دهند.

دوره های کمکهای اولیه یک روش عالی برای دستیابی به آموزش های اساسی است که شما ممکن است یک روز به آن نیاز داشته باشید. برای بسیاری از افراد، کمکهای اولیه یک شغل تلقی میشود ، اما علاوه بر کسب درآمد؛ به دست آوردن این مهارت در زندگی عالی است.  مؤسساتی مانند صلیب سرخ ، آمبولانس و آموزش کمکهای اولیه ایمنی وجود دارد که همگی آموزش جامع کمک های اولیه را ارائه می دهند.

همه بیماری های قلبی عروقی و خطرناک ترین آنها که باید بشناسید!

همه این خدمات، دوره ها و سطح آموزش متفاوتی ارائه می دهند و افراد اغلب می توانند آموزش های کمک های اولیه را از طریق محل کار یا سازمان های مربوطه دریافت کنند ، بنابراین مطمئن باشید که کسب این مهارتها، ارزشش را دارد. با این حال ، آنچه در طول تمامی این دوره ها یکسان است ، درک اساسی روشهای پزشکی است که لازم است در شرایط اضطراری بدانید. ما در این مطلب چند روش را شرح داده ایم که می تواند به شما در نجات جان افراد در شرایط اضطراری کمک کند. مثال های زیر مبتنی بر دستورالعمل های دولتی یا ملی است و اگرچه جای آموزش رسمی کمک های اولیه را نمیگیرد اما میتواند بعنوان پیش زمینه ای در درک این موضوع به شما کمک کند.

word image 70

کشش شکمی (مانور هایملیک)

مانور هایملیک توسط دکتر هایملیک در سال 1974 اختراع شد و غالباً به عنوان راه حلی برای جلوگیری از خفگی ناشی از ورود اجسام خارجی به مجرای تنفسی استفاده می شود. امروزه این روش درمانی به عنوان “کشش شکمی” شناخته می شود و توصیه می شود این روند فقط پس از تلاش سایر گزینه ها انجام شود. دستورالعمل های کنونی NHS در انگلستان و صلیب سرخ آمریکا به شرح زیر است:

  • اگر فرد هنوز هم قادر به نفس کشیدن است و سرفه می کند ، کافی است او را به سرفه تشویق کنید. فرد باید با سرفه ، شیء خارجی را از مجاری تنفسی اش خارج کند.
  • اگر علائم پیشرفت کند و فرد قادر به سرفه ، نفس کشیدن یا صحبت کردن نباشد ، دیگر قادر به خارج کردن جسم خارجی از مجرای تنفسی اش نیست.
  • از تکان دادن بیمار اجتناب کنید چون ممکن است موجب فرو رفتن بیشتر جسم در مجاری تنفسی اش شود.
  • با کف دستتان 5 ضربه به پشت قفسه ی سینه بزنید. این ضربات باید به اندازه کافی قوی باشند تا جسم خارجی را بیرون بیاورند ، حتی اگر این باعث کبودی در پشت فرد شود.
  • بعد از هر ضربه ، با دیدن دهان بیماران یا اطراف آن ، بررسی کنید که آیا جسم بیرون آمده است یا خیر. اگر فرد هنوز در حال خفگی است ، باید روش فشارهای شکمی را پیش ببرید.
  • در پشت سر بیمار قرار بگیرید و دست و بازویتان را دور کمرش قفل کنید.
  • یک دستتان را مشت کنید و با دست دیگر ناحیه انگشت شست دست مشت شده را در زیر جناغ سینه و بالای ناف بیمار قرار دهید.
  • کشش شکمی را از پایین به بالا بشدت انجام دهید مانند اینکه بیمار را بلند می کنید. اینکار را تا 5 بار تکرار کنید. این حرکت موجب میشود که جسم خارجی با فشار هوای ریه به بیرون برود.
  • اگر فرد باوجود این تلاش ها همچنان احساس خفگی کند، با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن خدمات اورژانس، به انجام حرکت هایمیلک ادامه دهید.

احیای قلبی ریوی (CPR) و دفیبریلاسیون (AED)

احیای قلبی ریوی یا CPR روش دیگری است که به صورت جهانی شناخته شده است. این یک تصور غلط است که CPR برای شروع مجدد کار قلب طراحی شده است. حقیقت این است که CPR به خودی خود بعید است بتواند پس از ایست قلبی مجدداً قلب را کار بیندازد ، در عوض هدف CPR تا حدودی بازگرداندن جریان خون به بدن و مغز تا انجام اقدامات بعدی است. این روش کاملاً مفصل است و باید در یک دوره معتبر تدریس شود. اما بطور خلاصه این روش شامل 3 مرحله ی: ماساژ قلبی، بازکردن راههای هوایی و دادن تنفس مصنوعی است.

هدف دیگر CPR این است که درصورت شوک ایبل بودن ریتم قلب، به آن شوک داده شود. در بعضی از دوره های کمکهای اولیه ، به شما یاد میدهند که چگونه از دستگاه دفیبریلاتور خارجی اتوماتیکی یا AED استفاده کنید. این دستگاهی ساده است که می تواند برای ریستارت کردن ریتم قلب استفاده کنید.

8 غذایی که شریانهای قلبی-عروقی و رگهای شما را تمیز می کنند!

موارد زیادی وجود دارد که شما در طی یک دوره آموزش کمکهای اولیه یاد خواهید گرفت ، مانند وضعیت بهبودی ، متوقف کردن خونریزی شریانی و چگونگی ارائه بهترین اطلاعات به خدمات اورژانس. در این دوره همچنین می توانید مثالهای فوق را با جزئیات بیشتری بگذرانید و فرصتی برای تمرین برروی همراهان خود داشته باشید به این معنی که به اندازه کافی اطمینان دارید که در صورت نیاز می توانید مراحل را تمرین کنید. گواهینامه ها 2-3 سال معتبرند و توصیه می شود که چند ماه قبل از انقضا آنها را تمدید کنید. دلیل تمدید این است که ممکن است دستورالعملهای خاصی تغییر کرده باشند یا راه حلهای جدید به عمل آمده باشد. بنابراین امروز در اولین دوره کمک های اولیه ثبت نام کنید و یاد بگیرید که چگونه یک زندگی را نجات دهید!

ویدیوی کامل مبانی کمک های اولیه

 

دانلود ویدیو

دانلود جزوه کامل مبانی کمک های اولیه

دانلود جزوه pdf آموزش کامل


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkکمک های اولیه

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up