بهترین راه برای سفید کردن دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک روش مطمئن و با قیمت مناسب است که می‌تواند علاوه بر رفع مشکلات ظاهری مثل ترک، شکستگی و زردی، فرم و شکل دندان شما را نیز یکپارچه و منظم کند. اگر قصد انجام کامپوزیت دارید، بهتر است این کار را نزد، یک پزشک متخصص و حرفه‌ای انجام دهید. کلینیک دندانپزشکی زیبایی آتن با بهره‌مندی از بهترین و به‌روزترین امکانات روز دنیا می‌تواند به شما در انجام یک پولیش دندان عالی و ماندگار کمک کند.

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین اعضا مؤثر در زیبایی و سلامت هر فرد محسوب می‌شوند. بااین‌حال، دندان بسیاری از افراد به دلیل عدم مراقبت یا انجام ناقص و نادرست مراقبت‌های دندانپزشکی لازم، به‌مرور کدر شده و سفیدی و زیبایی خود را از دست می‌دهد و همچنین ممکن است آسیب‌های فیزیکی نیز به آن وارد شود. مصرف مواد قندی و ماده‌های غذایی دارای رنگ مصنوعی نیز ازجمله دلایل کدر شدن و تغییر رنگ دندان‌ها محسوب می‌شوند. در این مطلب ما قصد داریم سریع‌ترین و بهترین راه برای سفید کردن دندان، یعنی کامپوزیت دندان که به آن پولیش دندان نیز گفته می‌شود را بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه شوید.

word image 23539 1

چالشی به نام زردی دندان‌ها…!

دندان هر فرد از ابتدای رشد و بیرون آمدن، رنگی مایل به سفید شیری دارد؛ بااین‌حال پس از گذشت مدتی، به خاطر عوامل مختلف همچون عادات غذایی یا انجام ندادن مراقبت‌های لازم، رفته‌رفته رنگ سفید دندان‌ها با یک لایه رنگ کدر مثل قهوه‌ای یا زرد پوشیده می‌شود و این موضوع علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن زیبایی دندان و صورت شما، در گذر زمان به لثه و سلامت دندان نیز آسیب جدی وارد می‌کند. حال تصور کنید به‌جز زردی و کدر شدن، با ترک، لب پر شدن و انواع آسیب فیزیکی دندان‌ها نیز روبرو باشیم.

برای رفع مشکل زردی دندان، انواع و اقسام راه‌حل‌ها ارائه‌شده است؛ از پودر سفیدکننده دندان و خمیردندان‌هایی با شعارهای عجیب‌وغریب گرفته تا کامپوزیت دندان یا پیشنهاد استفاده از ماده‌های معدنی مختلف؛ همه این روش‌ها ممکن است تا حدی تأثیرگذار باشند؛ اما بگذارید کمی با یکدیگر روراست باشیم. دندان‌های شما یک‌روزه زرد و کدر نشده‌اند که یک‌روزه صرفاً با مصرف یک خمیردندان، یک ماده معدنی یا یک پودر خاص دوباره سفید شوند.

لایه زردرنگ روی دندان‌ها طی سال‌ها مصرف مواد غذایی حاوی رنگ‌های خوراکی و صد البته عدم مراقبت کافی و درست، ایجادشده است. طبیعی است که برای رفع چنین مشکلی صرفاً نمی‌توان به چند روش ساده و پیش‌پاافتاده اتکا کرد. به همین دلیل است که پزشکان برای رفع سریع و طولانی‌مدت این مشکل، روش کامپوزیت کردن دندان که اغلب مردم به آن پولیش دندان نیز می‌گویند را پیشنهاد کرده‌اند.

کامپوزیت دندان یا پولیش دندان چیست؟

کامپوزیت کردن دندان (Dental Composite) یک روش درمان در دنیای دندانپزشکی است که برای رفع ترک و ترمیم شکستگی‌ها، برطرف کردن پوسیدگی، تغییر اندازه و شکل دندان و همچنین برای تغییر رنگ دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. درواقع کامپوزیت ماده‌ای خمیری شکل است که هم‌رنگ دندان بوده که دندان‌پزشک آن را روی دندان فرم شما قرار می‌دهد و پس از فرم دادن آن، به‌وسیله اشعه مخصوص آن را سفت و محکم می‌کند.

فواید کامپوزیت کردن دندان

دندان‌های کدر و آسیب‌دیده را می‌توان با روش‌های مختلف پزشکی بهبود داد؛ اما استفاده از پولیش کامپوزیت دندان به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های پزشکی سریع و مناسب توصیه می‌شود. این امر بی‌شک فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

رفع شکستگی و ترک

همان‌طور که گفته شد، کامپوزیت ماده‌ای خمیری شکل است که روی دندان شما قرار می‌گیرد تا دندان‌های ترک‌خورده و لب پر شده و شکسته شده با این ماده پر شوند و حالتی یکپارچه و یکدست بر روی دندان‌ها ایجاد شود.

word image 23539 2

رفع زردی و کدری دندان

استفاده طولانی‌مدت ما انسان‌ها از مواد غذایی که دارای رنگ‌های غیرطبیعی هستند، باعث ایجاد یک لایه رنگی کدر روی دندان می‌شود که ممکن است زرد یا حتی قهوه‌ای باشد. کامپوزیت دندان باعث ایجاد یک لایه سفید و زیبا می‌شود که رنگ زرد دندان شما را خواهد پوشاند.

بهبود ظاهر و فرم دندان‌ها

تصور کنید هم دندان‌های سالمی دارید و هم‌، رنگ آن‌ها مناسب است. آیا دیگر کامپوزیت برای شما بی کاربرد است؟ قطعاً خیر؛ زیرا فرم دندان هر فرد به‌صورت طبیعی ممکن است مشکلاتی اعم از تراز نبودن و ناصافی داشته باشد. انجام کامپوزیت یک روش مطمئن و سریع برای رفع چنین مشکلاتی محسوب می‌شود.

انواع مختلف کامپوزیت دندان را بشناسید

برخلاف تصور بسیاری از مردم، پولیش کامپوزیت دندان فقط محدود به یک ماده خمیری شکل نیست؛ بلکه این ماده دارای انواع و اقسام مختلفی است که نه‌تنها کیفیت و کارایی هرکدام با دیگری فرق دارد، بلکه بنا بر تصمیم پزشک، ممکن است یکی از این موارد برای دندان‌های شما مناسب‌تر باشد. در ادامه انواع کامپوزیت‌ها را بررسی خواهیم کرد:

کامپوزیت IPS

کامپوزیت آی‌پی‌اس نوع مدرن‌تری از ونیر کامپوزیت محسوب می‌شود که از ذرات سرامیک در آن استفاده شده است. افزودن ذرات سرامیکی به ونیر، مزایای سرامیک همچون استحکام کافی را در کنار ماده اصلی ونیر قرار می‌دهد. ونیر کامپوزیت IPS، استحکام و مقاومت بیشتری دارد، اما همچنین رنگ‌پذیری کمتری نسبت به سایر ونیرها خواهد داشت.

بااین‌حال طول عمر ونیر آی‌پی‌اس، از کامپوزیت ونیر معمولی بیشتر است و تا 10 سال هم ماندگاری خواهد داشت. استفاده از ذرات سرامیکی باعث ایجاد یک ظاهر براق در کامپوزیت دندان شده که پیش‌تر خود ظاهری مات داشته است. این ونیر در دو طیف رنگی مختلف (BL: رنگ طبیعی و BXL: بلیچ) ارائه‌شده و بیشترین شباهت را به لمینت دندان دارد.

کامپوزیت سارمکو

سارمکو یک شرکت مشهور سوئیسی است و کامپوزیت این برند دارای سه طیف رنگی (SW: رنگ طبیعی، SW+: بلیچ و SW++: سوپر بلیچ) است. رنگ طبیعی SW سارمکو شباهت زیادی به رنگ BLXL در IPS دارد. به دلیل قیمت زیاد IPS، در برخی مراکز، از ونیر سارمکو استفاده می‌شود. طیف رنگ SW در این کامپوزیت به رنگ صدفی است و شباهتی به رنگ گچی ندارد، اما طیف رنگ SW+ تا حدودی رنگ گچی دارد و سفیدی بیشتری نسبت به SW خواهد داشت. طیف رنگی سوپر بلیچ یا SW++ حالت گچی و سفیدی (یخچالی) زیادی دارد. کامپوزیت سارمکو پولیش پذیری بالایی ارائه می‌دهد و ماندگاری آن نیز بین 5 تا 7 سال است.

کامپوزیت کاریزما

کامپوزیت دندان کاریزما دارای سه طیف رنگی مختلف (BL: رنگ طبیعی، BXL: بلیچ و OB: سوپر بلیچ) است. از این مدل در کار ونیر بیشتر استفاده می‌شود. این نوع ونیر دارای رنگ‌های طبیعی‌تر مشابه رنگ دندان است. کامپوزیت کاریزما از جنس نانو سرامیک است و پولیش پذیری بسیار بالایی نیز خواهد داشت. این ونیر نیز حدود 5 تا 7 سال ماندگاری دارد و براق بودن آن سبب شده تا همچون IPS از محبوب‌ترین کامپوزیت‌ها باشد.

کامپوزیت توکویاما

توکویاما از نوع میکروهیبریدی و تولید ژاپن است که تنوع رنگی مناسبی دارد و بهترین مقاومت را در برابر شکستگی و ساییدگی دندان ارائه می‌دهد. این نوع ونیر دارای ۲ طیف رنگی (BW: رنگ طبیعی و SW: سوپر بلیچ) است و طول عمر آن نیز مانند بسیاری از کامپوزیت‌های دیگر، 5 تا 7 سال برآورد شده است.

کامپوزیت زنیت

کامپوزیت دندان زنیت نیز از نوع میکروهیبریدی و تولید آلمان است که متشکل از دو طیف رنگی (BL: رنگ طبیعی و W3: بلیچ) است. ونیر دندان زنیت دارای مقاومت کمتر نسبت به ونیر دندان توکویاما است و طول عمر آن نیز بین 5 تا 7 سال برآورد شده است.

کامپوزیت سولافیل

کامپوزیت سولافیل از نوع نانوهیبریدی و تولید انگلیس است و دارای دو طیف رنگی (BW: رنگ طبیعی و XBW: سوپر بلیچ) است. با توجه به کیفیت ارائه‌شده در ونیر سولافیل، انجام این کامپوزیت مقرون‌به‌صرفه است و همچنین باید گفت که طول عمر آن بین 5 تا 7 سال است.

سؤالات متداول

  • بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان کدام یک بهتر است؟

انجام لمینت یا کامپوزیت بسته به هر فرد متفاوت است؛ برخی از افراد ممکن است کیفیت مینای دندان آن‌ها خوب نباشد یا درگیر بیماری‌های مادرزادی در مینای دندان باشند. برای این دسته از افراد، کامپوزیت روش بهتری است. بااین‌حال به‌طورکلی لمینت دندان هزینه بیشتری دارد و از کامپوزیت بهتر است.

  • چه عواملی در ماندگاری کامپوزیت نقش دارند؟

به‌طورکلی باید گفت که عادت غذایی افراد، تأثیر بسزایی در ماندگاری کامپوزیت دارد. همچنین مصرف مواد غذایی که دارای رنگ‌های غیرطبیعی هستند نیز باعث کاهش عمر آن خواهد شد. در کنار این موارد باید به میزان فشار واردشده به کامپوزیت و سطح مراقبت فرد از دندان‌ها نیز اشاره کرد.

  • بعد از انجام کامپوزیت دندان چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مراقبت‌های پس از کامپوزیت به دو دسته مراقبت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند. در مراقبت کوتاه‌مدت باید از خوردن مواد غذایی تا حدود یک ساعت پرهیز کنید و همچنین تا یک روز از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید. بهتر است مدتی از نوشیدنی‌های گرم و رنگی مثل چای و قهوه نیز دوری کنید. در مراقبت‌های بلندمدت نیز بهتر است از مواد غذایی سفت و خشک تا حد امکان دوری کنید و سیگار یا قلیان را برای همیشه کنار بگذارید. اگر از دهان‌شویه استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که بدون الکل باشد و در مسواک زدن نیز از مسواک برقی استفاده نکنید.

word image 23539 3

سخن نهایی

کامپوزیت دندان یک روش مطمئن و با قیمت مناسب است که می‌تواند علاوه بر رفع مشکلات ظاهری مثل ترک، شکستگی و زردی، فرم و شکل دندان شما را نیز یکپارچه و منظم کند. اگر قصد انجام کامپوزیت دارید، بهتر است این کار را نزد، یک پزشک متخصص و حرفه‌ای انجام دهید. کلینیک دندانپزشکی زیبایی آتن با بهره‌مندی از بهترین و به‌روزترین امکانات روز دنیا می‌تواند به شما در انجام یک پولیش دندان عالی و ماندگار کمک کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up