دارو گیاهی برای فشار خون بالا

فشار خون بالا یا هایپرتانسیون، وضعیت شایعی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به بیماری قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی شودبرخی افراد از بابت عوارض داروهای فشار خون، مایل به مصرف آنها نیستند و بدنبال مصرف داروهای گیاهی برای فشار خون بالا هستندبه گفته ی دکتر افشاری مصرف نکردن قرص های فشار خون عوارض بیشتری از عوارض مصرف آنها داردبا اینحال در ادامه 10 داروی گیاهی که به کاهش فشار خون شما کمک میکنند را معرفی میکنیم.

این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که داروهای زیر را مورد استفاده قرار دادید احتمال تداخل آنها با قرص فشار خون وجود دارد، پس قبل از هرگونه تغییر در نوع داروی خود حتما با متخصص قلب و عروق مشورت کنید.

داروهایی مانند دیورتیک ها و بتا بلاکرها می توانند به کاهش فشار خون بالا کمک کنند، اما تنها گزینه نیستنددرمان های طبیعی مانند برخی گیاهان دارویی و تغییرات سبک زندگی از جمله رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم نیز عموماً می توانند به کنترل فشار خون بالا کمک کنند.

قبل از انجام هر کاری، همیشه با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی مکمل ها می توانند در نحوه کار بعضی داروها اختلال ایجاد کنندصبحانه مناسب فشار خون بالا نیز میتواند در کنار مصرف دارو در کاهش فشار خون شما به طور موثری اثربخش باشد.

1

۱۰ داروی گیاهی که ممکن است فشار خون را کاهش دهند

بسیاری از افراد به دلایل مختلف ترجیح می دهند قبل از استفاده از دارو، درمان های طبیعی را امتحان کنند تا همه چیز از گلودرد و آلرژی های فصلی گرفته تا اضطراب و افسردگی را کنترل نماینددر مورد فشار خون بالا، به نظر می رسد که ۱۰ گیاه زیر مفید واقع شده اند.

با این حال، شواهد علمی درمورد اثربخشی این درمان ها وجود ندارد و همچنین استفاده از مکمل ها هرگز نباید جایگزین داروهای توصیه شده توسط پزشک شود.

1_ کاهش فشار خون با مصرف سیر

مطالعات نشان می دهد که مکمل های سیر ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به هایپرتانسیون کمک کنندبه طور میانگین، افرادی که ۳۰۰ میلی گرم عصاره سیر خشک مصرف می کردند، فشار خون سیستولیک را حدود ۷ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را حدود ۵ mmHg کاهش دادند.

لازم به ذکر است که سیر بهتر است به عنوان مکمل داروهای فشار خون استفاده شود؛ به نظر نمی رسد سیر به تنهایی فواید مشابهی داشته باشد.

2_ کرفس

مثل اینکه کرفس به دلیل یک ماده شیمیایی طبیعی به نام 3-n-butylphthalide که فشار خون را در حیوانات کاهش می دهد، به تنظیم فشار خون کمک می کندبا این حال، تنها آزمایش ‌های بسیار کوچکی بر روی انسان، تأثیرات آب کرفس را آزمایش کرده ‌اند.

با وجود اینکه نتایج این دو مطالعه امیدوارکننده بوده است، اما شواهد کافی برای تأیید استفاده از کرفس یا آب کرفس برای درمان فشار خون بالا وجود ندارد.

3_ ریحان

ریحان در طب سنتی چینی برای درمان بیماری های قلبی عروقی و بیماری های مختلف مانند فشار خون بالا استفاده شده استاین گیاه سرشار از اوژنول (یک ترکیب گیاهی مرتبط با کاهش فشار خوناست.

اسانس ریحان شیرین همچنین ممکن است دارای خواص مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) باشد که با مزایای ضد فشار خون مرتبط استبا اینکه طبق برخی مطالعات کوچک و اولیه در مورد مکمل‌ های ریحان و فشار خون در انسان امیدوارکننده بوده، اما شواهد محکمی برای اثبات اثربخشی این گیاه وجود ندارد.

2

4_ مصرف بذر کتان برای کاهش فشار خون

بذر یا تخم کتان، منبع اسیدهای چرب امگا 3، به ویژه اسید آلفا لینولنیک (ALA) استمصرف سطوح بالای ALA با کاهش فشار خون همراه خواهد بود.

به همین دلیل است که مطالعات نشان می دهد مصرف روغن بذر کتان یا دانه کتان به صورت کامل، ممکن است به کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کمک کند.

5_ کنجد

دانه های کنجد سرشار از ویتامین هستند که با عوامل محافظتی برای سلامت قلب مرتبط استتحقیقات در مورد خواص ضد فشار خون کنجد هنوز ادامه داردتاکنون، مطالعات نشان داده اند که خوردن دانه کنجد یا روغن کنجد ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

6_ جعفری

جعفری یکی دیگر از دیورتیک های شناخته شده استیک مطالعه نشان داد که عصاره جعفری باعث کاهش فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و متوسط در موش های مبتلا و بدون فشار خون بالا می شودهرچند، به آزمایش های انسانی بیشتری برای تأیید این مزایا احتیاج است.

7_ آویشن

یک پژوهش نشان داده است که مصرف مکمل ‌های آویشن وحشی منجر به کاهش قابل توجه فشار خون در موش ‌های دارای فشار خون بالا می‌ شود.

تحقیقات حیوانی قبلی نیز نشان می دهد که آویشن ممکن است برای کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا مفید باشداما این یافته ها هنوز در مورد انسان مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

8_ زنجبیل

به نظر می رسد زنجبیل خواص ضد فشار خون داردمطالعات انجام شده بر روی درمان های زنجبیل حاکی از کاهش متوسط 6 mmHg در فشار خون سیستولیک و 2 mmHg در فشار خون دیاستولیک برای افراد کمتر از 50 سال بوده است.

محققان بر این باورند که زنجبیل حاوی ترکیباتی است که آنزیم های مبدل آنژیوتانسین (ACE) را مهار می کند و به نوبه خود فشار روی رگ های خونی را کاهش می دهد.

3

9_ بوچو

بوچو گیاهی بومی بخش هایی از آفریقای جنوبی استاعتقاد بر این است که دو ترکیب موجود در بوچو، ایزومنتون و دیوسفنول، دارای خواص دیورتیک هستند.

این یعنی بوچو ممکن است به بدن شما کمک کند تا آب و نمک اضافی را از طریق ادرار دفع کندزمانی که این اتفاق می افتد، حجم خون و فشار روی شریان ها کاهش می یابدبا این حال، هیچ مطالعه انسانی ای در این مورد وجود ندارد که ثابت کند بوچو می تواند به مدیریت فشار خون بالا کمک کند.

10_ سیب کاستارد خاردار

سیب کاستارد، میوه ای گرمسیری است که در برخی فرهنگ ها برای کنترل فشار خون و دیابت نوع ۲ استفاده می شوددر یک پژوهش جدید، افراد مبتلا به پره هایپرتانسیون که مکمل های ساپادیل مصرف کرده بودند، پس از سه ماه در مقایسه با افرادی که هیچ درمانی دریافت نکرده بودند، به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کمتری داشتند.

به نظر می رسد ساپادیل فعالیت آنزیم هایی را که به تنظیم قند خون (گلوکز)کمک می کنند، کاهش می دهدکاهش قند خون به کاهش تولید انسولین کمک می کند که می تواند سطح فشار خون را تحت کنترل نگه دارد.

اما پژوهش های بیشتری لازم است تا ثابت شود که سیب کاستارد تا چه حد می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و دوز مناسب برای استفاده و مدت زمان ماندگاری فواید آن چقدر است.

سایر روش های کاهش طبیعی فشار خون بالا

گیاهان دارویی تنها گزینه درمانی طبیعی برای کاهش فشار خون نیستندتغییرات متعددی در سبک زندگی، شواهد علمی قوی دارند که از فشار خون مرحله ۱ (فشار سیستولیک بین ۱۳۰ – ۱۳۹ mm Hg یا فشار دیاستولیک بین ۸۰  ۸۹ میلی متر جیوهپیشگیری و آن را کنترل می کنند.

روش های زیر نسبت به گیاهان دارویی برای کنترل فشار خون بالا موثرتر هستند.

1_ ورزش منظم

هر دو ورزش هوازی (مانند پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواریو تمرینات مقاومتی (مانند بلند کردن وزنه یا انجام تمرینات با وزن بدنبه طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را در کوتاه مدت کاهش می دهندورزش، قدرت قلب را تقویت می کند تا مجبور نباشد به سختی کار کند و در نتیجه فشار زیادی وارد نکند.

2_ ترک سیگار

سیگار کشیدن هر بار فشار خون را افزایش می دهد و با افزایش خطر ابتلا به هایپرتانسیون همراه استترک این عادت منجر به افت تقریباً فوری فشار خون می شود و در بلندمدت خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

3_ رژیم غذایی

پزشکان اغلب توصیه می کنند که افراد مبتلا به فشار خون از رژیم غذایی DASH، یک برنامه غذایی انعطاف پذیر و متعادل با محوریت موارد زیر پیروی کنند:

  • میوه

  • سبزیجات

  • غلات کامل

  • لبنیات بدون چربی و کم چرب

  • گوشت سفید بدون پوست

  • ماهی و غذای دریایی

  • حبوبات (لوبیا و نخود)

  • آجیل

این رژیم همچنین چربی های اشباع شده، چربی های ترانس، سدیم و قندهای افزوده را محدود می کندمطالعات نشان می دهد که رژیم DASH فشار خون را کاهش می دهد، چه کسی فشار خون بالا داشته باشد چه نداشته باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up