Picture1

لغو مدارک فنی و حرفه ای در چند رشته مهم؛ خبر جنجالی وزارت کار

لغو مدارک فنی و حرفه ای | آیا حذف مدرک برخی رشته‌ها حقیقت دارد؟

رشته‌های خدمات زیبایی و آرایشی همیشه با تصمیم‌گیری‌های سخت‌گیرانه و اعمال محدودیت‌های متعدد روبه‌رو بوده‌اند. بسیاری از آرایشگران فعال با عملکرد بازرسان و فعالیت در سایه نظارت‌های ریزبینانه آشنایی کامل دارند. بااین‌حال دامنه این محدودیت‌ها در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کرده و سازمان فنی و حرفه‌ای به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت کار، پوشش حمایتی خود را در برخی رشته‌ها برداشته است. اولین جرقه این اتفاق با حذف سند حرفه در پورتال سازمان فنی و حرفه‌ای و در چند رشته آموزشی رقم خورد. پس از آن وزارت کار با لغو مدارک فنی و حرفه ای در برخی شاخه‌های زیبایی، عملا امکان فعالیت این بخش‌ها را سلب کرد. در ادامه 3 مدرک لغو شده دوره های مراقبت و زیبایی فنی و حرفه ای را معرفی میکنیم.

مدارک کدام رشته‌های فنی‌ و حرفه‌ای لغو شده‌اند؟

با اعلام خبر لغو مدارک فنی و حرفه ای، نگرانی و چالش بسیاری از بانوان برای تامین نیازهای معیشتی افزایش یافت. طبق آخرین نظرسنجی‌ها بسیاری از فعالان در زمینه‌های آرایشی، سرپرستان خانوار هستند یا به صورت مستقل کسب درآمد می‌کنند. به همین دلیل اعمال محدودیت‌های جدید، طیف وسیعی از آرایشگران را بیکار کرد. در ضمن سازمان فنی و حرفه‌ای بدون هیچ توضیحی مانع اعطای مدرک به سه رشته کاشت ناخن، اکستنشن مژه و لیزر موهای زائد شد. این کار علاوه بر سلب مسئولیت از این رشته‌ها توسط سازمان فنی و حرفه‌ای، آسیب‌های فراوانی را به فعالان این رشته‌ها وارد کرد. خوشبختانه رشته هایی چون دوره آموزش میکروبلیدینگ در بین قرار نگرفتند.

 

پیامدهای لغو مدارک‌ فنی و حرفه‌ای

در نگاه اول حذف برخی رشته‌های فنی و حرفه‌ای با دیدگاه‌های مختلف، تمرکز به سوی رشته‌‌های کاربردی‌تر را افزایش می‌دهد. اما با توجه به نیاز جامعه امروز و تقاضای بالا برای انجام خدمات زیبایی، لغو مدارک فنی و حرفه ای در رشته‌های کاشت ناخن، اکستنشن مژه و حذف موهای زائد پیامدهای مخربی را به دنبال دارد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین پیامدهای این تصمیم می‌پردازیم.

بلاتکلیف شدن هنرجویان برای حضور در آزمون صلاحیت حرفه‌ای

محدودیت بخشی بزرگی از آرایشگران در بازار کار، اولین ضربه‌ای بود که با لغو مدارک فنی و حرفه‌ای هنرجویان رقم خورد. اعلام لغو مدارک ناخن کاران، آرایشگران کاشت ناخن و تکنسین‌های لیزر موهای زائد، هنرجویان این رشته‌ها را با چالش بزرگی روبه‌رو کرد. چرا که آن‌ها پس از پایان دوره‌های آموزشی خود، فرصت حضور در آزمون‌های صلاحیت حرفه‌ای را از دست می‌دهند.

عدم امکان فعالیت کارجویان جدید و فعالان قدیمی

با لغو مدارک فنی و حرفه ای عملا امکان فعالیت کارجویانی سلب می‌شود که در دوره‌های سه رشته کاشت ناخن، اکستنشن مژه و لیزر موهای زائد شرکت کرده‌اند. همچنین فعالان قدیمی این رشته‌ها نیز شرایط فعالیت رسمی را از دست می‌دهند و برای ادامه کار مجبور به فعالیت به‌صورت زیرزمینی و غیر مجاز هستند.

ناامنی شغلی در بین فعالان

سازمان فنی و حرفه‌ای با سلب مسئولیت از فعالیت ناخن کاران، آرایشگران کاشت مژه و تکنیسین‌های لیزر و دامن زدن به فعالیت غیر مجاز آن‌ها، آینده شغلی بسیاری از فعالان این حوزه را به خطر انداخته است. تلاش برای جلوگیری از فعالیت‌های بدون مجوز و بازدید سرزده بازرسان نظارتی، امنیت روانی شغلی آرایشگران و تکنسین‌های لیزر را از بین می‌برد.

 

خسارات مالی گسترده به سالن‌های آرایشگری و کلینیک‌های لیزر موهای زائد

بسیاری از سالن‌های آرایشگری و کلینیک‌های حذف موهای زائد دارای تجهیزات و دستگاه‌های گران‌قیمتی هستند که قیمت آن‌ها تا چند صد میلیون نیز می‌رسد. لغو مدارک فنی و حرفه ای و جلوگیری از فعالیت آن‌ها، علاوه بر اختلال در چرخه اقتصادی این مراکز، باعث بی‌استفاده شدن این دستگاه‌ها می‌شود که می‌تواند خساراتی فراوان را به سالن‌های آرایشگری و مراکز لیزر وارد کند.

بر همین اساس مهم‌ترین آسیب‌های اقتصادی ناشی از لغو مدارک فنی‌ و حرفه‌ای عبارت‌اند از:

  • افزایش فشار اقتصادی به صاحبان سالن‌های استیجاری برای پرداخت اجاره بها
  • بیکاری طیف متنوعی از پرسنل سالن‌های زیبایی و کلینیک‌های لیزر
  • بلااستفاده بودن تجهیزات گران

افزایش تعرفه خدمات به دلیل فعالیت‌های غیر مجاز

با توجه به فعالیت طیف وسیعی از بانوان در زمینه خدمات آرایشی و حذف موهای زائد، عملا امکان جلوگیری از فعالیت آن‌ها وجود ندارد. در ضمن افزایش تقاضا برای حضور در بازار کار این رشته بسیاری از دختران جوان را به یادگیری مهارت‌های کاشت ناخن، اکستنشن مژه و حذف موهای زائد سوق داده است.

لغو مدارک فنی و حرفه‌ای در سه رشته ذکر شده، نه تنها باعث آسیب‌های اقتصادی به فعالان این حوزه‌ها می‌شود؛ بلکه مشتریان آن‌ها را نیز با چالش‌هایی جدی روبه‌رو می‌کند. چرا که ریسک فعالیت‌های زیرزمینی و غیر مجاز، تعرفه‌های خدمات زیبایی و حذف موهای زائد را افزایش می‌دهد.

نبود معیار کافی برای اطمینان از کیفیت خدمات

با رشد خدمات زیبایی در شاخه‌های اکستنشن مژه، لیزر موهای زائد و کاشت ناخن بدون هیچ تعارفی نمی‌توان مانع از ارائه خدمات سالن‌های زیبایی و کلینیک‌های لیزر شد. لغو مدارک فنی و حرفه ای امکان انتخاب مجموعه‌های معتبر به دلیل نبود معیار کیفی مشخص را از بین می‌برد. بر همین اساس افراد سودجو می‌توانند بدون دانش و تسلط کافی، با فعالیت در این سه رشته سلامت مشتریان خود را به خطر اندازند.

لغو مدارک فنی و حرفه ای تصمیمی عجولانه و غیر کارشناسی بود که خوشبختانه لغو شد

در دنیای امروز که خدمات آرایشی و بهداشتی از اصلی‌ترین نیازهای انسان به‌شمار می‌روند، اعمال محدودیت‌ها برای فعالان حوزه آرایشی یک اشتباه بزرگ و پر ریسک است. علاوه بر آسیب‌های اقتصادی، لغو مدارک فنی و حرفه‌ای می‌تواند پیامدهای مخرب بهداشتی و درمانی نیز داشته باشد و بسیاری از نیازهای پوستی افراد در زمینه لیزر موهای زائد یا ترمیم ناخن‌های آسیب‌دیده را بی‌پاسخ بگذارد. یکی از بهترین کلاس آرایش تهران سیمای هانی است که میتوانید برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای به آن مراجعه کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up