word image 23495 1

هزینه تحصیل در ایتالیا، یک گزینه مقرون‌به‌صرفه

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور با داشتن دانشگاه‌های معتبر، شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه و فرهنگ غنی، گزینه مناسبی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. این کشور اروپایی به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی باکیفیت و هزینه‌های تحصیل مقرون‌به‌صرفه، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است.

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 800 تا 4,000 یورو در سال 2023 است. این شهریه‌ها در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، بسیار پایین‌تر است. به عنوان مثال، شهریه دانشگاه‌های دولتی انگلستان به طور متوسط 10,000 پوند در سال است. این هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد بین 1000 تا 6000 یورو و برای مقطع دکترا بین 2500 تا 12000 یورو در سال متغیر است. البته، لازم به ذکر است که این هزینه‌ها برای دانشجویان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو EEA رایگان است.

در جدول زیر شهریه برخی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در سال 2023 آورده شده است:

دانشگاه مقطع شهریه (یورو)
دانشگاه بولونیا کارشناسی 900
دانشگاه ساپینزا رم کارشناسی 900
دانشگاه پادوآ کارشناسی 900
دانشگاه میلان کارشناسی 1000
دانشگاه پلی تکنیک میلان کارشناسی 1000
دانشگاه پلی تکنیک تورینو کارشناسی 1000
دانشگاه پیزا کارشناسی 900
دانشگاه ویتا-سلوت سنرافچه کارشناسی 800

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا برای دانشجویان اتحادیه اروپا، سوئیس و دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا دارای ویزای اقامت دائم در ایتالیا هستند، رایگان است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا

شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بسیار بالاتر از دانشگاه‌های دولتی است و می‌تواند تا 20000 یورو در سال نیز برسد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا معمولاً بین 5500 یورو تا 20000 یورو در سال متغیر است که این بازه تغییرات نیز، به رشته و رنکینگ دانشگاه بستگی دارد.

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بالاتر از سایر رشته‌ها است. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه هیومنیتاس ایتالیا حدود 20000 یورو در سال است. در جدول زیر، هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا در سال 2023-2024 آورده شده است:

دانشگاه رشته هزینه تحصیل (یورو)
دانشگاه یوروپیا پزشکی 20000
دانشگاه نیویورک ایتالیا پزشکی 18000
دانشگاه یوروپیا اقتصاد 15000
دانشگاه نیویورک ایتالیا اقتصاد 14000
دانشگاه یوروپیا مهندسی 12000
دانشگاه نیویورک ایتالیا مهندسی 11000

علاوه بر هزینه تحصیل، دانشجویان باید هزینه‌های دیگری مانند هزینه محل اقامت، هزینه‌های غذا، هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های تفریح و سرگرمی را نیز در نظر بگیرند. هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه است.

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا را دارند، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، دانشجویان باید مدارکی مانند پذیرش از دانشگاه، مدرک زبان انگلیسی، مدرک تمکن مالی و بیمه درمانی را ارائه دهند.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین‌تر است. به طور متوسط، هزینه زندگی برای یک دانشجو در ایتالیا حدود 700 تا 1,500 یورو در ماه می‌باشد. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مسکن، غذا، حمل‌ونقل، پوشاک، تفریح و غیره می‌شود.

درآمدزایی در حین تحصیل

دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا می‌توانند در حین تحصیل به صورت پاره‌وقت کار کنند. حداکثر ساعات کاری برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا 20 ساعت در هفته است. با کار پاره‌وقت، دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا

دولت ایتالیا و دانشگاه‌های این کشور، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند به صورت کمک هزینه تحصیلی، بورسیه تحصیلی کامل یا اسکالرشیپ تحصیلی باشند. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، می‌توانند برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی اقدام کنند. بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا توسط دولت، دانشگاه‌ها و سازمان‌های خصوصی ارائه می‌شوند.

جمع‌بندی

با توجه به شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه، هزینه زندگی پایین، امکان درآمدزایی در حین تحصیل و بورسیه‌های تحصیلی، ایتالیا گزینه مناسبی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور با هزینه‌ای پایین هستند.

هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی در ایتالیا، این کشور را به گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، مدارک لازم را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود ارائه دهند. برای اطلاع از جزئیات مهاجرت تحصیلی و کاری به ایتالیا با مشاوران اپلای ایتالی تماس بگیرید.

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up