قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد

چه داروهایی قبل از عمل بینی نباید مصرف کرد؟ 5 داروی ممنوعه!

این 8 دارو جانتان را به خطر می‌اندازند! بله؛ داروهایی وجود دارند که اگر قبل از عمل بینی مصرف کنید، ممکن است نتیجه عملتان را خراب کنند؛ و از آن مهم‌تر، سلامتی‌تان را هم تهدید کنند.

فرقی ندارد قصد جراحی بینی استخوانی داشته باشید یا گوشتی، مراقبت هایی قبل از عمل بینی است که باید به دقت انجام شود. اما هیچ جای نگرانی نیست؛ ما هوایتان را داریم! در این مطلب به طور دقیق برایتان توضیح می‌دهیم که قبل از عمل بینی چه داروهایی نباید بخوریم.

خطرناک‌ترین داروهای ممنوعه قبل از عمل بینی | مدت‌زمان پرهیز + دلیل ممنوعیت!

داروهایی که قبل از عمل بینی نباید مصرف شوند عبارتند از: آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی)، و ویتامین E. (حداقل از 2 هفته قبل از جراحی بینی) اما داروهای ممنوع و خطرناک دیگری هم هست که از قضا شاید مصرف کنید و در ادامه مطلب آن‌ها را نام می‌بریم!

پیشنهاد می‌کنیم این جدول را جایی کپی پیست کنید تا هر وقت خواستید مجاز بودن یک دارو را چک کنید، سریعا به سراغ آن بیایید. نکته مهم اینجاست که علاوه بر خود این داروها، داروهایی که حاوی آن‌ها هستند هم ممنوع حساب می‌شوند. پس حتما لیبل پشت دارو را چک کنید تا مطمئن شوید که دارویتان حاوی این موارد نباشد.

زمان شروع مصرف مجدد بعد از جراحی بینی زمان قطع مصرف قبل از عمل بینی نام دارو
پس از 2 هفته حداقل 1 هفته آسپرین و داروهای ضددرد
بنا به دستور پزشک پس از 2 الی 4 هفته حداقل 1 الی 2 هفته داروهای ضد پلاکت و ضد خون
پس از 2 الی 4 هفته حداقل 2 هفته ویتامین E و مکمل‌های غذایی
پس از 2 هفته حداقل 1 هفته گیاهان دارویی مثل سیر و جنسینگ
پس از 2 هفته 24 الی 48 ساعت مورفین و کدئین
بنا به دستور پزشک حداقل 1 الی 2 هفته داروهای آرام‌بخش (مثل دیازپام و لورازپام)
بنا به دستور پزشک حداقل 1 الی 2 هفته سیکلوسپورین

اگر از این داروها استفاده کرده باشید در آزمایش های قبل عمل بینی مشخص میشود و ممکن است عمل بینی شما انجام نشود.

1.آسپرین: دشمن شما قبل از عمل بینی!

قبل از رینوپلاستی، آسپرین و تمام اعضای خانواده‌اش دشمن شما هستند! این دارو از خانواده داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است. در نتیجه ادویل، ایبوپروفن، دیکلوفناک، کتورولاک، سلکوکسیب، فلوربیپروفن و که سایر اعضای این خانواده هستند را هم باید تحریم کنید!

چرا این دارو قبل از جراحی بینی ممنوع است؟

اگر قبل از عمل بینی آسپرین مصرف کنید، ممکن است در طول عمل بیش از حد خونریزی کنید! زیرا این دارو فعالیت پلاکت‌های خون را کاهش می‌دهد. (همان لشکر خاموشی که وظیفه جلوگیری از خونریزی را دارند!) حالا تصور کنید اگر بخواهید عمل جراحی انجام دهید؛ اما خونریزی‌تان بند نیاید، چه خواهد شد!

از چه زمانی مصرف آن را قطع کنیم؟

دو هفته قبل از عمل بینی (با مشورت پزشک)

2.داروهای ضد خون: بدترین دارو قبل از عمل بینی!

چه داروهایی قبل از عمل نباید مصرف کرد؟ داروهای ضد خون یا همان ضد پلاکت که اگر سابقه بیماری قلبی دارید ممکن است پزشک این داروها را به شما داده باشد. این داروها عبارت‌اند از:

کلوپیدوگرل (پلاویکس)، تیکلوپیدین (تیکلید)، دی پیریدامول (پرسانتین)، و تیکلوپیدین (تیکلید)، کلوپیدوگرل (پلاویکس)

چرا نباید این داروها را قبل از عمل بینی مصرف کرد؟

داروهای ضد خون در واقع رقیق‌کننده خون هستند و باعث می‌شوند خون دیرتر لخته شود. اگر با مصرف این داروها قبل از جراحی بینی خونتان رقیق شده باشد، در طول عمل بیش از حد خون از دست خواهید داد!

از چه زمانی مصرف آن را قطع کنیم؟

حداقل یک یا دو هفته قبل از عمل بینی.

3.ویتامین E و امگا 3! دوست یا دشمن؟

مگر ویتامین هم می‌تواند بد باشد؟ اگر در زمان نادرست مصرف شود، بله!

چرا نباید قبل از عمل بینی ویتامین E مصرف کنیم؟

ویتامین E و امگا 3 ممکن است خونریزی را افزایش دهند و به همین علت است که مصرف آن‌ها را قبل از عمل بینی توصیه نمی‌کنیم. پس اگر این ویتامین در مولتی ویتامینی که مصرف می‌کنید نیز هست، حواستان را جمع کنید!

word image 24243 2

از چه زمانی مصرف ویتامین E را قطع کنیم؟

حداقل دو هفته قبل از رینوپلاستی (عمل بینی)

از چه زمانی مصرف روغن ماهی را قطع کنیم؟

مصرف روغن ماهی یا امگا 3 را حداقل 5 روز قبل از جراحی بینی قطع کنید.

4.گیاهان دارویی مانند سیر و جنسینگ!

بله؛ قبل از عمل بینی حتی داروهای گیاهی را هم باید با احتیاط مصرف کرد! حتی چیزهای ساده‌ای مثل سیر که خواص دارویی دارد یا گیاه جنسینگ که می‌گویند معجون قدرت است هم می‌توانند خطرناک باشند!

چرا قبل از جراحی پلاستیک بینی باید از این گیاهان دارویی پرهیز کنیم؟

این گیاهان می‌توانند خونریزی را افزایش دهند؛ و خونریزی زیاد در طول عمل و بعد از آن مساوی است با ضعیف‌شدن بدن شما و نقاهت طولانی‌تر و سخت‌تر!

از چه زمانی مصرف آن‌ها را قطع کنیم؟

حداقل یک هفته قبل از عمل بینی.

5.مکمل‌های غذایی مانند روغن گل مغربی

اگر به‌عنوان یک بانو در زمان‌های قاعدگی یا برای ازبین‌بردن دردهای یائسگی از این داروی گیاهی استفاده می‌کنید، قبل از عمل بینی باید آن را قطع کنید.

چرا نباید این داروی گیاهی استفاده کرد؟

برخی از مکمل‌های غذایی مانند روغن گل مغربی خطر خونریزی را افزایش می‌دهند و به همین علت قبل از عمل بینی نباید به سراغشان رفت.

از چه مدت قبل از جراحی زیبایی بینی نباید آن را مصرف کنیم؟

از حداقل دو هفته قبل مصرف آن را قطع کنید.

6.داروهای مورفین و کدئین: مسکن‌های به‌ظاهر مظلوم اما خطرناک!

چه قرص هایی قبل از عمل بینی نباید خورد؟حتی آن استامینوفن کدئینی که با ظاهری مظلوم‌نما در قفسه داروهایتان نشسته است هم می‌تواند قبل از عمل دماغ خطرناک باشد!

word image 24243 3

چرا این دارو جزو داروهای ممنوع قبل از عمل بینی است؟

داروهای دارای مورفین از جمله کدئین ممکن است توانایی تنفس شما را کاهش دهند. بعلاوه، احتمال دارد که این داروها با داروهایی که پزشک در زمان جراحی بینی برای شما تجویز می‌کند تداخل داشته باشد.

از چه زمانی مصرف این قرص‌ها را قطع کنیم؟

24 ساعت الی 48 ساعت پیش از ورود به اتاق عمل.

7.سایر داروهایی که بر روان و عملکرد مغز تأثیر می‌گذارند.

آیا هر گونه داروی آرام‌بخش، ضداضطراب، و یا داروهایی که روانپزشک یا دکتر مغز و اعصاب تجویز کرده است را استفاده می‌کنید؟ پس دو نکته مهم را بدانید: اول این که مصرف این داروها باید قبل از انجام جراحی پلاستیک بینی قطع شوند؛ اما نکته دوم این است که این داروها را نباید به‌صورت خودسرانه و ناگهانی قطع کنید! زیرا قطع ناگهانی آن‌ها ممکن است به مغز و اعصاب شما آسیب بزند. پس حتماً به دستور پزشکتان برای قطع‌کردن این داروها برنامه‌ریزی کنید.

اهمیت انتخاب پزشک متخصص اینجاست که مشخص می‌شود! بهترین دکترهای بینی در شیراز هستند و شما می‌توانید با بهترین جراح بینی استخوانی در شیراز آشنا شوید.

چرا مصرف این داروها برای شما خطرناک است؟

مواد موجود در این نوع داروها ممکن است با داروهای تجویزی برای عمل بینی تداخل داشته باشند. بعلاوه، با مصرف آن‌ها ممکن است خواب‌آلودگی و گیجی شدیدتری را بعد از عمل دماغ تجربه کنید.

از چه مدت قبل از جراحی بینی مصرف آن‌ها را قطع کنیم؟

بسته به نوع دارو و دستور پزشک، حداقل یک الی دو هفته قبل. توجه کنید که برنامه‌ریزی شما برای قطع تدریجی و آهسته این داروها باید به‌گونه‌ای باشد که حداقل یک الی و هفته قبل از روز عمل مصرف آن‌ها به طور کامل قطع شده باشد. پس در نتیجه، فرایند قطع‌کردن دارو را باید زودتر شروع کنید.

8.سیکلوسپورین: دارویی پرخطر قبل از عمل بینی!

اگر تابه‌حال پیوند عضو مثل پیوند کبد، کلیه، یا پیوند قلب داشته‌اید، داروهایتان را چک کنید! زیرا ممکن است سیکلوسپورین در بین آن‌ها خودنمایی کند!

چرا نباید قبل از عمل جراحی بینی سیکلوسپورین مصرف کرد؟

ممکن است این دارو با داروهای عملتان تداخل داشته باشد و مشکلات جدی ایجاد کند.

از چه مدت‌زمان قبل باید مصرف آن را کنار بگذاریم؟

بنا به دستور پزشک، حداقل یک هفته الی دو هفته قبل.

نکته بسیار مهم و جدی این است که مصرف این دارو را نیز خودسرانه قطع نکنید؛ زیرا ممکن است بدن شما عضو پیوند شده را پس بزند. حتماً با مشورت پزشکتان این کار را انجام دهید.

آیا بعد از عمل می‌توانیم مصرف این داروها را دوباره شروع کنیم؟

بله؛ اما این کار باید تحت‌نظر پزشک انجام شود. بسته به نوع دارو، معمولاً حداکثر دو هفته بعد از جراحی بینی می‌توانید دوباره مصرف این داروها را شروع کنید. در جدولی که در ادامه می‌آوریم، زمان تخمینی شروع مصرف مجدد هر دارو را برایتان ذکر کرده‌ایم؛ پس حتماً آن را چک کنید تا آماده باشید!

اگر این داروها را قبل از عمل بینی مصرف کنیم چه می‌شود؟

  • خطر خونریزی در زمان عمل بینی و در دوره نقاهت افزایش پیدا می‌کند و ممکن است باعث مشکلات جدی شود.
  • ممکن است عملتان به تعویق بیفتد.
  • ممکن است عوارضی مثل فشارخون بالا و مشکلات گوارشی را تجربه کنید.
  • احتمال دارد که خواب‌آلودگی و عدم تمرکز شدیدی را بعد از عمل بینی تجربه کنید.

سؤالات متداول در مورد داروهای قبل از عمل بینی

ما به سوال «قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد» پاسخ دادیم؛ اما هنوز 4 سوال متداول دیگر در این مورد داروهای ممنوع قبل از عمل بینی باقی است!

1.آیا خوردن قرص سیتریزین قبل از عمل بینی مجاز است؟

سیتریزین نوعی آنتی‌هیستامین است و معمولاً پزشکان می‌گویند که مصرف آنتی‌هیستامین 1 هفته قبل از عمل بینی باید قطع شود. بااین‌حال، بهتر است نظر پزشک خودتان را جویا شوید.

2.آیا خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل بینی مجاز است؟

قرص سرماخوردگی معمولاً حاوی مقداری آسپرین است و به همین دلیل می‌تواند خونریزی را افزایش دهد. در نتیجه، خوردن قرص سرماخوردگی از 2 هفته قبل از جراحی بینی توصیه نمی‌شود.

3.آیا مصرف استامینوفن قبل از عمل بینی مشکلی ندارد؟

بر طبق نظر پزشکان مصرف استامینوفن مشکلی ندارد و جزء داروهای ممنوعه قبل از جراحی بینی نیست؛ اما دقت کنید که استامینوفن مصرفی شما حاوی کدئین نباشد.

4.آیا مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل بینی مجاز است؟

مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل آموکسی‌سیلین قبل از عمل بلامانع است؛ اما اگر بیمار هستید و عفونت دارید، حتماً در این مورد با جراحتان صحبت کنید. اگر بیمار هستید، این موضوع می‌تواند تداخلاتی را در بیهوشی به وجود بیاورد و انجام جراحی را ناامن کند.

آخرین نکته در مورد مصرف دارو قبل از عمل بینی

این نکته را از قلم نیندازیم که اگر هر کدام از داروهای ممنوعه ذکر شده را به تجویز پزشک به‌صورت مستمر استفاده می‌کنید، نباید مصرف آن را ناگهانی قطع کنید. این موضوع را جدی بگیرید و برای قطع مصرف داروها حتماً پزشکتان را در جریان بگذارید. بعلاوه، تمامی آنچه در اینجا گفتیم به جهت راهنمایی شما بود؛ اما فراموش نکنید که سؤال‌کردن از پزشک خودتان همیشه شرط است.

امیدواریم که در این مطلب توانسته باشیم گره‌های ذهنی شما را باز کنیم. در پایان، عملی راحت و رضایت‌بخش را برای شما آرزو داریم!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up