چگونه درد مقعدی را از بین ببریم؟

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند درد مقعدی است. درد مقعدی یکی از نشانه‌های شایع بیماری‌های مختلفی است که در ناحیه مقعد به وجود می‌آیند. این درد می‌تواند ناشی از یک عامل کم خطر باشد و گاهی ممکن است نشان از یک بیماری جدی دهد؛ به همین دلیل بسیار مهم است افراد پس از مواجهه با درد مقعدی حتماً برای یافتن علت آن به پزشک مراجعه کنند. بسیاری مواقع برای افراد سؤال است که چگونه درد مقعدی را از بین ببریم؟ در جواب این سؤال باید باز هم به این نکته اشاره کرد که از بین بردن درد مقعد بسیار وابسته به علت آن است. در ابتدا باید دانست که چه عواملی باعث ایجاد درد مقعد می‌شود و سپس برای درمان درد مقعدی اقدام کرد.

عوامل زمینه ساز درد مقعدی

موارد متعددی می‌توانند باعث شوند که فرد دچار درد مقعدی شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بواسیر یا هموروئید: یکی از علل درد مقعدی بیماری بواسیر است که باعث التهاب و پارگی رگ‌های مقعد می‌شود.
  • شقاق یا فیشر: از دیگر علل مهم درد مقعدی شقاق یا فیشر است که باعث ایجاد یک ترک در ناحیه مقعد می‌گردد و درد زیادی را به همراه دارد.
  • آبسه مقعدی: آبسه مقعدی به دلیل بسته شدن دهانه غدد اطراف مقعد به وجود می‌آید و باعث تجمع عفونت در این ناحیه می‌گردد.
  • فیستول مقعدی: فیستول باعث ارتباط دو عضو نامربوط از بدن به یکدیگر می‌شود و یک مجرای غیرطبیعی بین روده بزرگ و پوست اطراف مقعد به وجود می‌آورد.
  • کیست مویی: کیست مویی باعث به وجود آمدن حفره‌های حاوی مو در ناحیه شکاف دو باسن و در انتهای استخوان دنبالچه می‌شود و درد زیادی را در ناحیه مقعد به وجود می‌آورد.
  • زگیل تناسلی: زگیل تناسلی می‌تواند باعث دردهای ناگهانی و اسپاسم در ناحیه مقعد شود. حتی گاهی رشد این زگیل‌ها در داخل رکتوم می‌تواند با خروج مدفوع درد بسیاری را ایجاد کند.
  • بیماری‌های التهابی روده: برخی بیماری‌ها مانند کرون یا کولیت می‌توانند عاملی برای درد مقعدی باشند.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید دلایل درد مقعدی بسیار متفاوت‌اند و حتی می‌توانند ناشی از رابطه مقعدی، سرطان مقعدی، میگرن مقعدی، پروستاتیت، و پرولاپس رکتوم نیز باشند؛ بنابراین در پاسخ به اینکه چگونه درد مقعدی را از بین ببریم؟ باید در ابتدا علت درد مقعدی را یافت و سپس برای درمان اقدام کرد.

درمان درد مقعدی چگونه انجام می‌شود؟

درمان درد مقعدی پس از شناسایی عامل این بیماری امکان‌پذیر است. اگر عامل درد مقعدی مشکلاتی نظیر بواسیر یا شقاق باشد دو راه درمانی وجود دارد. در مراحل ابتدایی این بیماری‌ها، دارودرمانی و درمان‌های خانگی نقش بزرگی در درمان درد مقعدی ایفا می‌کنند. اگر این بیماری‌ها در مرحله شدید خود باشند پزشک روش‌های همچون جراحی یا لیزر را برای درمان پیشنهاد می‌دهد. در مورد بیماری‌های همچون آبسه، کیست مویی و فیستول مقعدی تنها راه درمان روش جراحی و یا لیزر است و با انجام این روش‌های درمانی درد مقعد برطرف می‌شود. در موارد دیگری همچون زگیل تناسلی و بیماری‌های دیگر عامل درد مقعدی، پزشک درمان موردنظر و مخصوص را تجویز می‌کند.

1 6

برای درمان درد مقعدی باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود؛ زیرا به تأخیر انداختن درمان می‌تواند باعث پیشرفت بیماری عامل درد و سخت‌تر شدن روند درمان شود.

آشنایی با انواع روش‌های درمان هموروئید چرا اهمیت دارد؟

آشنایی با انواع روش‌های درمان هموروئید برای افراد مبتلا به این بیماری بسیار اهمیت دارد. بیماری هموروئید یا بواسیر با علائم خود همچون درد، تورم عروق، خونریزی در هنگام دفع و… برای بسیاری از افراد آزاردهنده است و به همین دلیل باید هر چه سریع‌تر درمان شود. درمان هموروئید به شکل‌های مختلفی انجام می‌گیرد و در واقع پزشک است که می‌تواند درمان موردنیاز را با توجه به شدت بیماری به فرد پیشنهاد دهد.

2 4

بیماری هموروئید یا بواسیر به دو نوع تقسیم می‌شود. بواسیر داخلی عروق انتهای کانال داخلی مقعد و قسمت انتهایی راست‌روده را درگیر می‌کند و  ۴ درجه دارد و بواسیر خارجی باعث آسیب و تخریب رگ‌های ناحیه خارجی مقعد می‌شود. هر کدام از این انواع بواسیر با توجه به شدت خود درمان خاصی را نیاز دارند. زمانی که بیماری بواسیر در مراحل ابتدایی خود باشد با روش‌های ساده‌ای همچون درمان‌های خانگی و درمان‌های دارویی التیام پیدا می‌کند و بیمار نیازی به عمل جراحی یا لیزردرمانی بواسیر ندارد. درصورتی‌که درمان بواسیر به تأخیر افتاده باشد و با درمان‌های ابتدایی بیماری بهبود نیابد، پزشک ناچار می‌شود روش‌هایی همچون لیزر بواسیر یا جراحی را پیشنهاد دهد تا این بیماری به شکل کامل درمان گردد.

پیش از انتخاب هر روشی پزشک بیمار را با انواع روش‌های درمان هموروئید آشنا می‌کند تا بیمار بتواند با آگاهی کامل روش درمانی مؤثر برای درمان این عارضه را انتخاب کند. آشنایی با انواع روش‌های درمان هموروئید به بیمار کمک می‌کند تا بتواند درک بهتری از روند درمان بیماری خود به دست آورد.

یکی از انواع روش‌های درمان بواسیر، لیزر است که امروزه توسط پزشکان بسیاری توصیه می‌شود. این روش درمانی در کلینیک‌های مختلفی همچون کلینیک درمان فوری انجام می‌گیرد تا افرادی که نیاز به لیزر بواسیر دارند بتوانند برای همیشه این عارضه را درمان کنند.

 درمان قطعی آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی یکی از بیماری‌های رایج نشیمنگاهی است که می‌تواند درد بسیاری را در ناحیه مقعد به وجود آورد. آبسه یک حفره عفونی یا دمل پر از چرک به رنگ صورتی یا قرمز است که در نزدیکی مقعد یا راست‌روده به دلیل بسته شدن دهانه غدد این منطقه به وجود می‌آید و درد و تورم بسیاری را ایجاد می‌کند.

درمان قطعی آبسه مقعدی جراحی یا لیزر آبسه مقعدی است. برای این کار جراح یک برش بر روی آبسه ایجاد می‌کند تا عفونت و چرک از آبسه خارج شود و سپس با دستگاه لیزر به ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌پردازد. آبسه انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع آن روند لیزر آبسه و بهبود ناحیه کمی متفاوت است. درمان قطعی آبسه مقعدی تخلیه آبسه است و به‌هیچ‌عنوان مصرف دارو نقشی در درمان این بیماری به شکل قطعی ندارد. همچنین در صورت ترکیدن آبسه و تخلیه آن، باز هم بیماران باید به پزشک مراجعه کنند تا آبسه به شکل کامل و اصولی درمان شود و مجدداً بیمار را درگیر خود نکند.

3 4

درمان آبسه با لیزر، درمان قطعی آبسه مقعدی است که در کلینیک‌های مختلف همچون کلینیک درمان فوری انجام می‌پذیرد و این بیماری را برای همیشه درمان می‌کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up