word image 24148 1

کاربرد سینی کابل گالوانیزه استاندارد در صنعت برق + مزایا

یکی از بهترین و پرکاربردترین مصالحی که امروزه در تاسیسات ساختمانی به‌شدت مورد استقبال قرار گرفته است، سینی کابل به‌ویژه سینی کابل گالوانیزه و فلزی است. این سینی‌ها به‌دلیل نصب آسان و ساختار مقاومی که دارند، در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده هستند. می‌توان گفت که در سیم‌کشی برق ساختمان‌ها، سینی کابل گالوانیزه برق بیشترین کاربرد را دارد که برای نگهداری و هدایت کابل‌های الکتریکی مورد استفاده می‌گیرد. این سیستم‌ها که از فلزات مقاومی ساخته شده‌اند و در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند، بخشی ضروری از ساخت‌وساز صنعتی به‌شمار می‌روند؛ از این‌رو، تولیدکنندگان بسیاری در این عرصه تلاش کرده‌اند تا با فروش سینی کابل به پیمانکاران کمک کنند که به این صورت از کابل‌های سیم‌کشی تاسیسات در برابر آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی حفاظت کنند.

البته سینی‌های کابل گالوانیزه در انواع مختلفی تولید می‌شوند که بسته‌به نوع کاربرد، سایز و اندازه در تاسیسات ساختمانی متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، برای خرید سینی کابل لازم است تا علاوه‌بر شناخت نیاز پروژه، به‌دنبال بهترین تولید کننده سینی کابل گالوانیزه برق در کشور باشید که در ادامه اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار خواهیم داد؛ اما در ابتدا می‌رسیم به این سوال که سینی کابل چیست؟

سینی کابل چیست؟

سینی کابل یا Cable tray، در صنعت برق به‌عنوان یک وسیله حمایتی در کابل‌های الکتریکی عایق‌شده استفاده می‌شود که برای انتقال برق، کنترل و ارتباطات به‌کار می‌رود. خیلی از پروژه‌های تاسیسات تجاری و صنعتی از سینی کابل به‌عنوان جایگزینی برای لوله‌های فولادی برق گالوانیزه بهره می‌برند.

دلیل اصلی استفاده از سینی کابل این است که آن‌ها با استحکام بالا از کابل‌ها در برابر عوامل خارجی محافظت کرده و به فرم‌دهی و یکسان‌سازی کابل کمک می‌کنند. همچنین، سیم و کابل‌ها را به‌صورت ایمن و منظم طراحی می‌کنند؛ در نتیجه، به گسترش، پایداری و بازسازی خطوط انتقال کابل کمک می‌کنند. امروزه، استفاده از سینی کابل بسیار اساسی و ضروری است. آن‌ها به‌عنوان جایگزینی ارزان قیمت برای سیم‌کشی باز مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک راه‌حل کارآمد محسوب می‌شوند. سینی‌ کابل گالوانیزه برق به‌دلیل طراحی کاربرپسندی که یک سطح یکنواخت و مقاوم فراهم می‌کند، به سیم‌کشی به‌صورت ایمن‌تر و مرتب‌تر هم کمک می‌کند.

ازجمله پروژه‌های صنعتی و غیرصنعتی که از سینی کابل برای انجام کابل کشی‌ها استفاده می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • پالایشگاه نفت
 • انرژی اتمی
 • پنل‌های خورشیدی
 • تونل‌ها
 • سدسازی
 • پارکینگ‌ها
 • پاساژها
 • کارخانه‌ها و کارگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها

آبکاری سینی کابل گالوانیزه برق به چه صورت است؟

بعد از پاسخ به این سوال که سینی کابل چیست؟ برای خرید سینی کابل باید بدانید که این سیستم‌ها از فلزات مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد و استیل ساخته می‌شوند. پس از آن‌که نوع فلز برای تولید سینی‌ها انتخاب شد، باید پوششی روی این سینی کابل قرار گیرد تا بتواند به خوبی از این محصولات در برابر عوامل شیمیایی محافظت کند؛ به این فرایند، گالوانیزه کردن گفته می‌شود. مزیت گالوانیزه کردن سینی کابل در چیست؟ با این کار، اگر خراش یا برشی روی محصولات ایجاد شود، خودبه‌خود ترمیم شده و آسیب کمتری خواهد دید؛ درنتیجه، در حفاظت از سیم‌کشی‌ها و کابل‌کشی‌ها در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی نقش به‌سزایی دارد.

سینی کابل گالوانیزه برق به دو روش سینی کابل گالوانیزه آبکاری گرم و گالوانیزه سرد، تولید می‌شود که روش‌های تولید آن‌ها متفاوت است. در فرایند گالوانیزه گرم، کل سینی داخل حمام فلز مذاب غوطه‌ور می‌شود تا تمام سطح آن پوشیده شده و ضخامت بیشتری داشته باشد؛ اما در روش گالوانیزه سرد، ورق گالوانیزه فابریک پس از سوراخ‌کاری و برش‌کاری، خم می‌شود تا مورد استفاده قرار گیرد. این دو روش از نظر کاربرد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

word image 24148 2

تفاوت سینی کابل گالوانیزه برق گرم و گالوانیزه سرد در چیست؟

تفاوت اولیه بین سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم در مکانیزم اعمال پوشش روی سطح سینی است. در سینی‌های کابل گالوانیزه سرد، ورق سینی قبل از ساخت به‌صورت سطحی از روی محلول عبور داده می‌شود و سپس گالوانیزه می‌شود؛ اما در سینی گالوانیزه گرم، ورق پس از ساخت به‌صورت عمقی در داخل محلول غوطه‌ور می‌شود.

تفاوت دیگر بین سینی گرم و سرد، در ضخامت لایه رویی است که بر سطح سینی قرار می‌گیرد. مطابق با استاندارد ASTM، در سینی کابل گالوانیزه آبکاری گرم، میزان ضخامت روی فلز حدودا بین ۵۵ تا ۷۰ میکرون است، درحالی‌که در سینی کابل گالوانیزه برق سرد، این ضخامت حدودا بین ۱۰ تا ۱۵ میکرون است. سینی‌های گالوانیزه سرد معمولا دارای سطحی صاف، یکنواخت، منظم و براق هستند، درحالی‌که سینی‌های گالوانیزه گرم عموما دارای سطحی ناصاف، مات و کدر هستند.

در کاربرد و ماهیت آن‌ها نیز تفاوت وجود دارد. سینی‌های کابل گالوانیزه گرم به‌دلیل داشتن پوشش رویی ضخیم‌تر، برای نصب در فضاهای باز یا مکان‌هایی که احتمال خوردگی و رطوبت‌زدگی دارند، بسیار مناسب هستند؛ اما سینی‌ کابل گالوانیزه سرد، برای محیط‌هایی که خوردگی و رطوبت کمتری وجود دارد، بهترین گزینه هستند.

مراحل نصب و راه‌اندازی سینی کابل گالوانیزه برق

تولیدکنندگانی که به فروش سینی کابل می‌پردازند، معمولا خدمات نصب و راه‌اندازی این محصولات در تاسیسات ساختمانی را نیز ارائه می‌دهند. تمامی مراحل نصب سینی کابل نردبانی یا نردبان کابل و سایر انواع آن باید با دقت و تخصص کافی انجام بگیرد.

این فرایند شامل چند مرحله اساسی است که به ترتیب در جدول زیر آمده است:

مراحل نصب توضیحات فنی
1 انتخاب محل مناسب این مرحله، اولین و مهم‌ترین مرحله برای نصب و راه‌اندازی سینی کابل است؛ چرا که باید مکانی مناسب برای نصب سینی‌ها و مسیر کابل‌ها باشد.
2 نصب سینی کابل سینی کابل گالوانیزه برق باتوجه‌به شکلی که کابل‌ها به‌راحتی قابل دسترسی هستند و نقاط مورد نیاز، روی سقف یا دیوار نصب می‌شود.
3 نصب کابل‌ها اکنون وقت آن رسیده است که کابل‌ها درون سینی قرار بگیرند و به‌صورتی کشیده شوند که کابل‌ها خم نشوند.
4 اتصال کابل در این مرحله لازم است تا اتصال کابل بادقت و باتوجه‌به استانداردها انجام بگیرد.
5 تست نهایی با تمام شدن نصب کابل‌ها، برای تست محصولات از ابزارهایی استفاده می‌شود که برای اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها لازم هستند.

قیمت سینی کابل

قیمت سینی‌ کابل گالوانیزه برق براساس موارد زیر تعیین می‌شود:

 • عرض سینی
 • ارتفاع دیواره‌های سینی
 • ضخامت ورق‌های گالوانیزه
 • تعداد خم‌کاری‌ها
 • طول شاخه‌های سینی
 • نوع گالوانیزه (سرد یا گرم)

حتما توجه داشته باشید که ورق‌های گالوانیزه سرد در ضخامت‌های مختلف از ۰/۵ تا ۲ میلی‌متر تولید می‌شوند؛ اما ورق‌های گالوانیزه گرم تنها در ضخامت‌های ۱/۵ و ۲ میلی‌متر باتوجه‌به حرارت بالای حوضچه فلز رویی قابل تولید هستند. به‌طور کلی، ضخامت ورق گالوانیزه تاثیر بسیاری بر قیمت محصول دارد و از این‌رو در تعیین قیمت سینی‌ کابل گالوانیزه برق، نقش اساسی و حیاتی ایفا می‌کند.

به‌عنوان مثال:

 • قیمت سینی‌های کابل با عرض ۱۰ سانتی‌متر تقریبا از ۵۴,۰۰۰ تا ۱۴۰,۰۰۰ تومان است.
 • قیمت سینی‌های کابل با عرض ۲۰ سانتی‌متر تقریبا از ۸۰,۰۰۰ تا ۲۱۸,۰۰۰ تومان است.
 • قیمت سینی‌های کابل با عرض ۳۰ سانتی‌متر تقریبا از ۱۱۰,۰۰۰ تا ۲۵۵,۰۰۰ تومان است.

نکات مهم در خرید سینی کابل گالوانیزه

وظیفه محافظت از سیم و کابل‌های برق برعهده سینی‌های کابل است؛ چرا که باعث جدا شدن کابل‌ها از هم می‌شوند. این سینی‌ها از متریال‌های مختلف ساخته می‌شوند و ابعاد و طول‌های متنوعی دارند؛ اما در ساخت‌‌و‌ساز ساختمان چه کاربردی دارند؟ سینی‌ کابل گالوانیزه برق برای هدایت و توزیع برق در سیستم‌های برق‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین، درصورتی‌که شما کارفرمای یک پروژه ساخت‌و ساز هستید، بدون‌شک به این تجهیزات نیاز خواهید داشت و بهتر است خرید خود را از یک شرکت معتبر در این زمینه انجام دهید.

هنگام خرید این محصول، باید به چند نکته توجه کنید؛ اول از همه، باید کیفیت این تجهیزات را با دقت بررسی کنید؛ زیرا در ساخت سینی‌ها از متریال‌های مختلف استفاده می‌شود که هرکدام ویژگی‌ها و کارایی خاص خود را دارند. همچنین، رعایت استانداردها در نصب و اجرای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند تأثیر زیادی بر دوام و ماندگاری سینی‌ها داشته باشد.

به‌طور خلاصه:

 • بررسی اعتبار برند و سابقه شرکت تولیدکننده
 • توجه به ضخامت ورق براساس وزن کابل‌ها
 • توجه به ارتفاع دیوار باتوجه‌به قطر کابل‌ها
 • کیفیت محصول از نظر برشکاری، خمکاری و پانچ

word image 24148 3

بهترین سینی کابل گالوانیزه برق را از کجا تهیه کنیم؟

سینی‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای محافظت از سیم و کابل‌ها در برابر حوادث مختلف عمل می‌کنند و از وقوع بسیاری از خسارات جلوگیری می‌کنند؛ به‌همین دلیل، در زمان خرید سینی، باید با دقت و توجه زیادی انتخاب کنید و هرگز به مراکز نامعتبر مراجعه نکنید. فقط با این روش می‌توانید امنیت سیم و کابل‌های ساختمان خود را تضمین کرده و از وقوع حوادث ناگوار و خسارات جلوگیری کنید. بهترین تولید کننده سینی کابل کاملا قابل اعتماد هستند و این تجهیزات را با رعایت استانداردهای جهانی تولید و عرضه می‌کنند. علاوه‌بر این، قیمت‌های منصفانه‌ای برای محصولات خود تعیین کرده‌اند تا از هر نظر شما را راضی نگهدارند.

همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، سینی کابل در انواع مختلفی برای مصارف متفاوت تولید می‌شوند که سینی کابل نردبانی یکی از انواع آن‌هاست؛ بنابراین، مهم است که در هنگام خرید، به کیفیت و مرغوبیت متریال استفاده شده و به‌ویژه، نحوه انجام فرایند گالوانیزه کردن توجه داشته باشید؛ از این‌رو، شرکت نوسان به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان سینی کابل گالوانیزه برق، محصولات خود را با کیفیت عالی و قیمت کاملا منصفانه به دست مشتریان می‌رساند. اگر برای پروژه‌های ساختمانی خود به‌دنبال تجهیزات و مصالح باکیفیت می‌گردید، حتما سری به سایت این شرکت به نشانی navasan.ir بزنید.

شماره های تماس:

02133950646

02133950647

02133904097

02133997736

09121181179

09129009397

09195318467

با ما در ارتباط باشید!!!!


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up