word image 22563 1

کاشت مو به روش FIT چگونه انجام می شود؟

اگر از افرادی که موهای کم پشتی دارند سوال کنید چه آرزویی دارید، قطعا داشتن موهایی پر پشت را در اولویت‌های خود قرار می‌دهند. کاشت مو روشی است که داشتن موهای پر پشت برای این افراد نیز امکانپذیر می‌کند. کاشت مو به روش FIT یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های کاشت مو در ایران و جهان است. در این مطلب تمام جوانب این روش جذاب کاشت مو را بررسی می‌کنیم.

کاشت مو به روش FIT چیست؟

کاشت مو به روش FIT برای الگوهای ریزش مختلفی کاربرد دارد که به تشخیص پزشک بستگی دارد. این تکنیک یک روش کم تهاجمی و مدرن کاشت مو محسوب می‌شود که با کمترین عارضه بهترین نتایج را در پی دارد. کاشت موی FIT یکی از روش‌هایی است که در آن برداشت گرافت‌ها به صورت مجزا انجام می‌شود. علت پرطرفدار بودن این روش در میان زیباجویان نیز همین است. تکنیک FIT قادر است با کمترین تهاجم نتایج قطعی و دائمی به همراه دارد.

نتایج کاشت مو به روش FIT تا حد زیادی به تبحر کادر جراحی و خود شما بستگی دارد. معمولا اگر بانک مو به اندازه کافی وجود داشته باشد امکان ایجاد تراکم طبیعی و پر پشت وجود دارد. توجه داشته باشید که انتخاب یک کلینیک زیبایی معتبر جهت به نتیجه رساندن کاشت مو ضروری است.

دوره نقاهت کاشت مو  حدود ۱۴ روز به طول می‌انجامد و بعد از آن زندگی تا حد زیادی به روند قبلی برگشته است. البته 1 هفته بعد از کاشت مو می‌توان به محل کار رفت اما باید از فعالیت و ورزش سنگین تا 2 ماه اجتناب کنید. 2 تا 3 ماه بعد از کاشت مو شاهد ریزش قابل توجه موهای کاشته شده خواهید بود که کاملا طبیعی است و بخشی از روند کاشت مو محسوب می‌شود. این ریزش ناشی از رویش تار موهای جدید است.

اینکه چه زمانی می‌توانید مثل موهای طبیعی خودتان با موهای کاشته شده رفتار کنید به تشخیص پزشک بستگی دارد. اما در اغلب موارد نتیجه کاشت مو تا 12 ماه بعد از عمل بروز پیدا می‌کند و شما می‌توانید آنها را شانه بزنید،‌ سشوار بکشید، رنگ کنید یا حتی از محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده کنید.

word image 22563 2

مراحل کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT اولین روشی بود که در آن فولیکول‌ها به صورت مجزا از ناحیه بانک مو برداشت شده و به ناحیه گیرنده منتقل می‌شدند؛ به همین دلیل مراحل کاشت مو با روش‌های مدرن تا حد زیادی به تکنیک FIT شبیه است. در ادامه به طور کامل مراحل کاشت مو به روش FIT را معرفی می‌کنیم:

مشاوره قبل از کاشت مو

در جلسات اولی که به پزشک جراح مراجعه می‌کنید ابتدا باید روش مناسب کاشت مو و جزئیات آن بررسی شود. به این منظور پزشک میزان رطوبت،‌ کشسانی،‌ چربی و ضخامت پوست سر را بررسی می‌کند. همچنین وسعت طاسی مو و تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت تعیین می‌شود. پزشک با معاینه و تجویز یک سری آزمایشات و مشاهده نتایج آن وضعیت سلامت کلی فرد را به طور کامل بررسی می‌کند. در صورتی که کاندیدای مناسبی برای کاشت مو به روش FIT باشید،‌ ادامه مراحل طی می‌شود.

طراحی خط رویش مو

در این مرحله درست قبل از جلسه کاشت مو،‌ پزشک با توجه به تعداد گرافت‌های مورد نیاز و همچنین مقدار بانک مو اقدام به طراحی خط رویش می‌کند. طراحی خط رویش ممکن است با روش‌های مختلفی مثل لیزری و دستی صورت بگیرد اما به انتظارات خود زیباجو نیز بستگی دارد. در مواردی که طاسی مو وسیع است، اولویت با نواحی جلوی سر است. این مرحله بسیار حائز اهمیت است و اگر با دقت انجام نشود نتیجه کاشت مو ممکن است برای زیباجو مطلوب نباشد.

برداشت واحدهای فولیکولی

در اولین مرحله عملی کاشت مو به روش FIT واحدهای فولیکولی از ناحیه بانک مو که اغلب پشت و کنار سر است برداشته می‌شود. میزان بانک موی فرد در نواحی پشت سر در کسب نتایج ایده آل بسیار حائز اهمیت است. برای برداشت فولیکول‌ها از یک دستگاه پانچ مخصوص استفاده می‌شود که یک سوراخ به قطر ۱ میلی متر روی پوست ایجاد می‌کند و فولیکول از آن استخراج می‌شود. این فرایند بارها تکرار می‌شود تا تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای پوشش نواحی کم پشت فراهم شود.

آماده سازی گرافت‌ها

در این مرحله از کاشت مو به روش FIT گرافت‌های برداشت شده در محلول خاصی برای کاشت آماده می‌شوند. ابتدا سلامت گرافت‌ها با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌شود و اگر لازم باشد ترمیم می‌شوند. فولیکول‌ها در مایع نگهدارنده قرار می‌گیرند تا آسیبی نبینند و تقویت شوند.

کاشت گرافت‌ها

کاشت گرافت‌ها آخرین مرحله از کاشت مو به روش FIT است که از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله با استفاده از دستگاه ایمپلنتر استوانه‌های کوچکی به اندازه یک میلی متر روی پوست ایجاد می‌شود تا فولیکول‌ها را در آنها قرار داد. زاویه و عمق پیوند گرافت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که زاویه پیوند گرافت‌ها به درستی تعیین شود نتیجه کاشت مو طبیعی و رضایت بخش خواهد بود. بنابراین جراح می‌بایست با دقت و ظرافت کامل این مرحله را طی کند.

word image 22563 3

کاندید مناسب کاشت مو

کاشت مو به روش FIT برای طیف وسیعی از افراد مناسب است و بسیاری از کسانی که کاندید کاشت مو هستند می‌توانند از آن بهره ببرند. افرادی که شرایط زیر را دارند برای کاشت مو مناسب هستند:

 • افرادی که دچار ریزش موی ژنتیکی یا آلوپسی آندروژنیک با الگوی مردانه یا زنانه هستند
 • افرادی که در اثر زخم، شکستگی،‌ بیماری‌های پوستی و سوختگی دچار ریزش مو شده‌اند
 • افرادی که به دلیل مصرف داروهایی مثل شیمی درمانی دچار ریزش مو شده‌اند
 • افرادی که بانک موی کافی برای پوشش دادن نواحی کم پشت مو را دارند
 • بهتر است افرادی برای کاشت مو اقدام کنند که الگوی ریزش ثابت داشته و حداقل 25 سال سن داشته باشند

چه افرادی نمی‌توانند از کاشت مو به روش FIT استفاده کنند؟

شرایط کاشت مو به روش FIT توسط پزشک مشخص می‌شود اما افراد زیر حداقل به صورت موقت برای کاشت مو شرایط مناسبی ندارند.

 • افرادی که دچار ریزش موی بدون الگو هستند. اگرچه موی این افراد در نواحی مختلف دچار ریزش می‌شود اما کاندید مناسبی برای کاشت مو FIT نیستند؛ چرا که این افراد ممکن است بعد از عمل نیز دچار ریزش مو شوند.
 • افرادی که به اختلال وسواس مو کنی دچار هستند و آن را درمان نکرده‌اند.
 • آقایانی که کمتر از 25 سال سن دارند و هنوز الگوی ریزش موی ثابتی ندارند.
 • افرادی که دچار ریزش موی سکه‌ای شده‌اند.

مزایا و معایب

در ادامه به مزایا و معایب کاشت مو به روش FIT اشاره می‌کنیم:

 • این روش کم تهاجمی و بدون دردسر است
 • نیازی به ایجاد برش، بخیه و در نتیجه خونریزی وجود ندارد.
 • ریکاوری تکنیک FIT سریع‌تر بوده و دوره نقاهت کوتاهی دارد.
 • می‌توان در هر جلسه بین 1000 تا 2500 گرافت را به کمک تکنیک FIT برداشت کرد.
 • خبری از خطرات و عوارض تکنیک‌های سنتی مثل تشکیل اسکار کلوئیدی نیست.
 • نتیجه کاشت مو کاملا طبیعی و ماندگار است.
 • کاشت مو به روش FIT نسبت به FUT به دلیل دقت بیشتر در برداشت فولیکول‌های مجزا از سرعت کمتری برخوردار است.
 • از آنجایی که گرافت‌ها مدت بیشتری خارج از بدن هستند احتمال آسیب به آنها بیشتر است اما معمولا بیش از 95% فولیکول‌ها سالم باقی می‌مانند.
 • در این روش می‌بایست موهای سر تراشیده شوند که ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشد.

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkریپورتاژ

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up