رنگ مو

بهترین روش درمان شپش و تخم آن با رنگ مو

احتمال گرفتن شپش برای هر فردی که دارای مو است امکان پذیر است. این موضوع در مورد بچه هایی که در کودکستان و ابتدایی هستند و همچنین سرپرستان آن ها و کسانی که در خانه از آن ها نگه داری می کنند بیشتر صدق می کند.

نکاتی راجب شپش

 • شپش حشره بدون بال و انگلی هست که در مو و پوست سر انسان زندگی می کند
 • اندازه ی آن مثل دانه کنجد است و رنگ آن بین قهوه ای یا سفید شفاف تغییر می کند.
 • شپش برای زنده ماندن از خون انسان تغذیه می کند
 • می تواند به مدت 30 روز در پوست سر زندگی کند و به طور روزانه سه تا پنج تخم سفید رنگ می گذارد که به این تخم های سفید رنگ رشک می گویند

هنوز بر روی توانایی رنگ مو در از بین بردن بردن شپش مطالعه ای انجام نگرفته است با این حال، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد رنگ مو باعث از بین رفتن شپش می شود. با این حال، رنگ مو رشک را از بین نمی برد ولی به درمان شپش کمک می کند.

چگونگی تاثیرگذاری رنگ مو بر شپش

 • رنگ مو انواع مختلفی دارد. نوعی که می تواند شپش را از بین ببرد، رنگ موی دائمی است.
 • رنگ موی دائمی حاوی آمونیاک است. آمونیاک دارای خاصیت قلیایی است و یک ماده شیمایی فاسد کننده است که گاز تحریک کننده ای را تولید می کند و به همین دلیل است که رنگ مو به عنوان ماده ای موثر برای کشتن شپش به شمار می رود.
 • محلول های رنگ موی دائمی حاوی پراکسید هیدروژن است که می تواند تاثیر بگذارد.

رشک ها درون یک پوسته ی سختی قرار گرفته اند. مواد شیمایی درون رنگ مو نمی تواند به درون این پوسته نفوذ کند یا نمی تواند خاصیت چسب مانند پوسته را از بین ببرد و به همین دلیل است که تاثیر رنگ مو قبل از اینکه این رشک ها از تخم درآیند و به شپش تبدیل شوند کمرنگ و جزئی است.

حتما بخوانید: شامپو ضد شپش پرمترین چیست؟ عوارض، طرز مصرف، قیمت

آیا سفید کننده (بی رنگ کننده) مو شپش را از بین می برد؟

سفید کننده مو حاوی مواد شیمیایی مثل پرسولفات آمونیاک و اکسیدکننده است که رنگ را از روی مو پاک می کند. همچنین شامل هیدروژن و الکل استریلیک است. این مواد ممکن است به کشتن شپش روی مو سر کمک کنند اما مثل رنگ مو در از بین بردن رشک ها بی تاثیر هستند.

روش کشتن شپش توسط رنگ مو

اگر می خواهید که شپش را به واسطه رنگ مو از بین ببرید به شما توصیه می شود که این فرآیند را هر هفته انجام دهید تا زمانی که شپش و رشک ها کاملا از بین رفته باشند.

همچنین می توانید بی رنگ کننده مو و رنگ موی خود را با دیگر روش های حذف شدنی مثل ترکیب یا استفاده از سرکه به کار ببرید. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر هیچ گونه تحقیقی مبنی بر کشتن شپش با استفاده از سرکه وجود ندارد. شواهد نشان می دهد که سرکه می تواند شپش نابالغ را بکشد.

اگر دوست دارید که از رنگ مو به عنوان درمان از بین بردن شپش استفاده کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. با سرکه شروع کنید. کل پوست سر خود را با محلول آب و سرکه که 5 درصد اسیدی است، آغشته کنید. مخلوط سرکه را در نزدیک ساقه موی خود، پشت گوشت ها و پشت گردن بمالید. این محلول را برای 5 الی 15 دقیقه بر روی سر خود بگذارید. اگر احساس سوزش داشتید، فوراً سرتان را بشویید.
 2. محلول آب و سرکه را با آب گرم از روی سرتان بشویید.
 3. برای از بین بردن تعداد بیشتری از رشک و شپش از یک شانه استفاده کنید. شانه را درون آب خیلی داغ فرو کنید و تمیز کنید. قبل از استفاده مطمئن شوید که فاقد هر گونه رشک و شپش است.
 4. رنگ مو را با توجه به راهنمای بسته در یک محیط تهویه دار مخلوط کنید.
 5. پوست سرتان را به رنگ مو آغشته کنید. بر روی مناطق مشابهی که با محلول سرکه متمرکز شده اید، مثل پایه هر مو، پشت و اطراف گوش هایتان و پایین گردنتان تمرکز کنید.
 6. کاملاً رنگ را از روی سرتان پاک کنید.
 7. موهایتان را با شانه ای تمیز شانه کنید.
 8. موهایتان را با سشوار خشک کنید. این کار به کشته شدن شپش های باقی مانده کمک می کند.

اگر نتوانید تمام رشک ها را از بین ببرید احتمال دارد که حدود هفت هفته دیگر شپش بگیرید.

رنگ مو طوری نیست که جلوی شپش را بگیرد و اگر دوباره با سر شپش دار در تماس باشید، شپش می گیرید.

اقدامات مهم

رنگ موهای دائمی می توانند یکسری تغییرات شیمایی را موجب شوند که بر روی رنگ موی طبیعی شما اثر می گذارد. همچنین می توانند باعث واکنش های آلرژیک شوند و کف سرتان را تحریک کنند. اثرات جانبی ممکن است بر روی کف سر شما، گردن، صورت شما اتفاق بیفتد و شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • سوزی
 • قرمزی
 • ورم
 • تاول

این اثرات جانبی زمانی که شما بیش از حد از رنگ مو یا سفید کننده استفاده کنید بیشتر و شدیدتر می شود. حتی ممکن است به موهایتان آسیب برسانید و بر اثر استفاده از رنگ مو یا سفید کننده بیشتر از یک بار در ماه می توانید موهایتان را خشک یا نازک کنید.

حتما بخوانید: 6 روش کاملا موثر وجدید برای خلاص شدن از شر شپش سر در کودکان+ فیلم

مواظب باشید که مواد را به چشم ها، بینی و دهانتان نزنید. موهایتان را در محیطی که تهویه خوبی دارد رنگ کنید و هیچ وقت در محیطی که بوی رنگ مو پخش شده نفس نکشید.

این روش برای درمان شپش کودکان توصیه نمی شود. بافت موهای کودکان نسبت به بزرگسالان ظریف تر است و استفاده از رنگ مو یا سفید کننده به موهایشان آسیب می زند. کودکان به واکنش های شیمیایی که بر روی کف سر، مو و چشم ها اثر می گذارند حساس تر هستند.

دیگر روش های درمان شپش

روش های خانگی زیادی برای درمان شپش وجود دارد. قبل از اینکه بهترین روش درمان را پیدا کنید حتما روش های زیادی را امتحان کرده اید. مثل حشرات دیگر، بعضی از شپش ها هم نسبت به بعضی از روش های درمانی مقاوم هستند مثل استفاده از شامپوهای دارویی یا الکل استاریل. تمامی روش های خانگی درمان شپش به یک شی دستی با دندانه های شانه دار نیاز دارند.

بعضی از روش های درمانی عبارتند از:

 • بسته های ضد شپش بدون نسخه مثل Nix، برای انواع مختلفی از حشرات استفاده می شود و بعضی از آن ها برای کودکان، نوزادان، بچه های کوچک یا زنان باردار یا شیرده مناسب نیستند. اگر مشکلی دارید با دکترتان صحبت کنید و برای امنیت روش های بسته را دنبال کنید.
 • پوشاندن کف سر با روغن زیتون یا سس مایونز به از بین بردن شپش کمک می کند. برای این روش که به صورت علمی ثابت نشده نیاز است که این مواد را برای 24 تا 48 ساعت بر روی سرتان بگذارید. بافتن موها یا بستن آن ها به بالای سرتان بعد از درمان کف سرتان مفید خواهد بود.
 • روغن نارگیل به صورت علمی ثابت نشده با این وجود ماده ای غیرسمی و طبیعی است. برای اینکه تاثیر بیشتری بگذارد این محلول را بعد از اینکه موهایتان را با محلول سرکه درمان کردید استفاده کنید.
 • روغن های ضروری مثل قرص نعنا، اسطوخدوس، یا رزماری ممکن است شپش ها را از بین ببرد. می توانید این روغن های ضروری را با مواد دیگری که باعث از بین رفتن شپش می شوند ترکیب کنید.

اگر درمان های خانگی مثل Nix و شانه ها نتوانستند کمکی به شما بکنند با دکترتان صحبت کنید که داروهای دیگری برای شما تجویز کنند.

8 تا از جالب ترین فواید شپش برای مو طبق تحقیقات جدید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان شپشرنگ مو

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up