سیپروفلوکساسین 500

قرص سیپروفلوکساسین 500 برای چیست+ نحوه مصرف

سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) 500 میلی گرم نوعی آنتی بیوتیک است که از آن برای درمان خیلی از عفونتها استفاده می شود. ماده اصلی فعال این دارو سیپروفلوکساسین است که نوعی آنتی بیوتیک کینولون محسوب می شود. کار سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم مهار رشد باکتریها و کاهش احتمال تکثیر آنها است. از سیپروفلوکساسین به عنوان دارویی موثر برای درمان عفونت های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک های دیگر استفاده می شود. سیپروفلوکساسین در درمان طیف گسترده ای از بیماریهای باکتریایی که در برابر سایر آنتی بیوتیکها مقاومند موثر عمل می کند. برای همین بسیاری از عفونتها را می توان با این دارو درمان کرد.

موارد مصرف سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم

از سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم برای درمان عفونتهای باکتریایی مختلف از جمله عفونت های دستگاه تنفسی مثل پنومونی، برونشیت و سینوزیت و درمان عفونت های دستگاه ادراری در مواقعی که گزینه درمانی دیگری موجود نیست استفاده می شود. علاوه بر این، عفونت های دستگاه تناسلی مثل پروستاتیت مزمن و یا سرویسیت سوزاک و همینطور عفونت های روده مثل اسهال و حصبه را هم با این دارو درمان می کنند.

سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم به تنهایی و یا در ترکیب با سایر آنتی بیوتیک ها و به همراه آمینوزیدها و بتالاکتام ها و معمولا با آزوسیلین (azocillin) به کار می رود که اثر هم افزایی بسیار خوبی با هم دارند.

نحوه مصرف سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم

این دارو با یا بدون غذا و طبق دستور پزشک مصرف می شود. سیپروفلوکساسین معمولا برای دو بار در روز صبح و عصر تجویز می شود. ممکن است بعد از چند روز مصرف دارو علائم شما بهتر شوند یا از بین بروند، ولی باید همچنان به مصرف سیپروفلوکساسین ادامه بدهید و دوره درمان را تا زمانی که پزشک تجویز کرده ادامه بدهید. کاهش یا قطع خودسرانه مصرف سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم و هر آنتی بیوتیک دیگری باعث مقاوم شدن باکتریها در برابر درمان و عود مجدد بیماری با شدت بیشتر می شود.

اگر دوره مصرف سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم را به پایان رساندید و همچنان علائمتان پابرجا بودند و یا بدتر شدند باید پزشک را در جریان قرار بدهید.

یک مطلب کامل تر: قرص سیپروفلوکساسین چیست؟ عوارض جانبی و موارد مصرف

عوارض جانبی سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم

عوارض جانبی رایج این دارو شامل تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، معده درد، غیر طبیعی شدن نتایج آزمایش عملکرد کبد، زردی پوست و زردی چشم می شود. برخی بیماران نیز به این دارو حساسیت دارند و در صورت مصرف دچار عوارضی مثل بثورات پوستی، مشکل در تنفس، تورم صورت و گلو، واکنش های پوستی شدید مثل درد سوزش دار، تاول و پوسته پوسته شدن پوست می شوند که در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنند.

عوارض جانبی جدی سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم نیز شامل آسیب عصبی (احتمالا غیر قابل برگشت)، مشکلات تاندون مثل التهاب یا پارگی تاندون به خصوص تاندون آشیل می شود. علاوه بر این، مصرف حتی یکبار سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم می تواند باعث بروز تغییرات خلقی و رفتاری جدی در شما بشود.

در صورت بروز عوارض جانبی زیر مصرف سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم را قطع کرده و بلافاصله با اورژانس (115) تماس بگیرید:

  • افت قند خون که با علائمی مثل گرسنگی شدید، سرگیجه، سردرد، لرزش، تحریک پذیری، حالت تهوع و تپش قلب همراه است.
  • آسیب عصبی که با نشانه هایی مثل بی حسی، گزگز و درد سوزش دار در اندام ها همراه است.
  • تغییرات شدید در رفتار یا خلق و خو مثل اضطراب، گیجی، بی قراری، بدگمانی یا پارانویا، توهم و سایر مشکلات حافظه، مشکل در تمرکز، افکار خودکشی
  • پارگی تاندون که با علائمی مثل درد ناگهانی، تورم، سفتی، صدای تق تق و مشکل در حرکت مفاصل همراه است.
  • سایر علائم جدی مثل درد شدید شکم، تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی، تپش قلب غیر عادی، ضعف عضلانی، کم ادراری یا بی ادراری، افزایش فشار در جمجمه (با علامت سردرد شدید)، سرگیجه، حالت تهوع، درد پشت چشم و مشکلات بینایی.
  • درد شدید و مقاوم در قفسه سینه
  • آسیب به آئورت و خونریزی شدید و کشنده (عارضه نادر)

قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت ادراری+ نحوه مصرف

افرادی که سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم مصرف می کنند دچار همه این عوارض نمی شوند، اما در صورتی که هر کدام از علائم گفته شده یا عارضه جانبی غیر عادی دیگری را تجربه کرید فورا به پزشک مراجعه کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسیپروفلوکساسین

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up