دمیترون 4 میلیگرم

قرص دمیترون 4 کی بخوریم؟ نحوه مصرف در بارداری

دمیترون (Demitron) که با نامهای اندانسترون (Ondansetron) و زفران (Zofran) هم شناخته می شود داروییست که از آن به تنهایی یا همراه سایر داروها برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و پرتو درمانی سرطان استفاده می شود. از این دارو همچنین برای پیشگیری و درمان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی هم استفاده می کنند. دمیترون با مسدود کردن ترشح ماده ای به نام سروتونین در بدن جلوی تهوع و استفراغ را می گیرد.

نحوه مصرف قرص دمیترون

قرص دمیترون مثل سایر قرصها جویده یا بلعیده نمی شود، بلکه باید آن را روی زبان گذاشت تا حل شود. قبل از مصرف دارو دستهایتان را خشک کنید. ممکن است قرصها داخل شیشه یا به صورت بسته بندی حباب دار قرص باشند. در این صورت قرص را برای بیرون آوردن فشار ندهید، بلکه فویل رویش را بردارید و آن را روی زبان بگذارید. اجازه بدهید قرص با بزاق دهان کاملا حل شود و بعد آن را همراه بزاق ببلعید. برای بلعیدن قرص آب نخورید، چون با این کار به احتمال زیاد دچار سردرد می شوید.

معمولا برای پیشگیری از تهوع ناشی از شیمی درمانی توصیه می شود که دارو را 30 دقیقه قبل، برای جلوگیری از حالت تهوع ناشی از پرتودرمانی 1 تا 2 ساعت قبل از شروع درمان و برای جلوگیری از تهوع و استفراغ بعد از جراحی باید دمیترون را 1 ساعت قبل از شروع عمل مصرف نمایید. این دارو را می توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد؛ ولی احتمالا پزشک توصیه می کند که قبل از جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی چیزی نخورید.

یک مطلب کامل درباره دمیترون: قرص دمیترون برای چیست؟ طرز مصرف اصولی و عوارض 

دمیترون معمولا 3 بار در روز و به مدت یک تا دو روز بعد از پایان شیمی درمانی یا پرتودرمانی تجویز می شود. حتما باید دارو را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. دوز تجویز شده بر اساس وضعیت و واکنش شما به درمان است. دوز تجویزی برای کودکان نیز بر اساس سن و وزنشان تنظیم می شود. معمولا حداکثر دوز دمیترون برای بیمارانی که به مشکلات کبدی شدید مبتلا هستند 8 میلی گرم در 24 ساعت شبانه روز است.

به هیچ عنوان دارو را بیش از حد تجویز شده یا به دفعات بیشتر مصرف نکنید و در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید از پزشک یا داروساز بپرسید. اگر با مصرف دمیترون حالتان بهتر نشد یا بدتر شد نیز باید به پزشک اطلاع بدهید.

اشکال دارویی دمیترون

 • آمپول 2mg/ml
 • قرص 4، 8 و 24 میلی گرم
 • محلول خوراکی 4mg/5Ml
 • قرص خوراکی حل شونده 4 میلی گرم و 8 میلی گرم

موارد مصرف قرص دمیترون

پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی:

 • شیمی درمانی نسبتاً امتوژنیک: 8 میلی گرم داروی خوراکی 30 دقیقه قبل از شیمی درمانی و سپس برای یک تا دو روز بعد از شیمی درمانی هر 12 ساعت. (منبع)
 • شیمی درمانی به شدت امتوژنیک: 24 میلی گرم 30 دقیقه قبل از شیمی درمانی.
 • داروی بدون نسخه: در صورتی که دارو را بدون نسخه خریداری می کنید قرص را با دستهای خشک و با دقت از بسته بندی خارج کرده و بلافاصله مصرف نمایید.
 • آمپول دمیترون: محلول تزریقی 0.15 mg/kg دمیترون به صورت وریدی نیم ساعت قبل از شیمی درمانی و در مدت 15 دقیقه تزریق می شود. سپس 4 و 8 ساعت بعد از دریافت اولین دوز، مجددا تجویز می گردد. میزان دارو نباید از 16 میلی گرم بیشتر شود.

حتما بخوانید: اسهال و استفراغ بزرگسالان، دلایل، قرص های موثر

پیشگیری از تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی:

 • 4 میلی گرم IV/IM بلافاصله قبل از بیهوشی یا بعد از عمل و یا 16 میلی گرم قرص خوراکی 1 ساعت قبل از بیهوشی. بیماران بالای 80 کیلوگرم ممکن است به 4 میلی گرم داروی تزریقی بیشتر احتیاج داشته باشند. (منبع)

پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از پرتو درمانی:

 • پرتودرمانی کل بدن: 8 میلی گرم داروی خوراکی 1 تا 2 ساعت قبل از پرتو درمانی.
 • پرتو درمانی شکم با دوز بالا: 8 میلی گرم داروی خوراکی 1 تا 2 ساعت قبل از پرتو درمانی. دوزهای بعدی هر 8 ساعت یکبار بعد از اولین دوز و یک تا دو روز بعد از اتمام پرتو درمانی تجویز می شود.
 • پرتو درمانی روزانه شکم: 8 میلی گرم داروی خوراکی 1 تا 2 ساعت قبل از پرتو درمانی. دوزهای بعدی هر 8 ساعت یکبار بعد از اولین دوز و یک تا دو روز بعد از اتمام پرتو درمانی تجویز می شود.

حتما بخوانید: رایج ترین علتهای حالت تهوع بعد از غذا چیست


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkقرص یا شربت دمیترون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up