لوراتکس

قرص لوراتکس لوراتادین برای چیست؟ همه نکات کاربردی

لوراتکس یک آنتی‌ هیستامین است که اثرات هیستامین شیمیایی طبیعی را در بدن کاهش می ‌دهد. هیستامین می ‌تواند علائمی مثل عطسه، خارش، آبریزش چشم و آبریزش بینی را ایجاد کند.

لوراتکس برای درمان عطسه، آبریزش بینی ، آبریزش چشم، کهیر، بثورات پوستی، خارش و سایر علائم سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می‌ شود.

لوراتکس برای درمان کهیر و خارش پوست در افراد مبتلا به واکنش‌ های مزمن پوستی هم استفاده می‌ شود. (منبع)

موارد مصرف لوراتکس

موارد مصرف یا اندیکاسیون اصطلاحی است که برای فهرست شرایط، علائم یا بیماری ‌هایی که برای درمان یا از بین بردن شان توسط بیمار دارو مصرف می ‌شود، کاربرد دارد. مثلا استامینوفن یا پاراستامول برای تب استفاده می ‌شود یا پزشک آن را برای سر درد یا بدن درد تجویز می ‌کند. تب، سر درد و بدن درد از اندیکاسیون ‌های پاراستامول هستند. بیمار باید موارد مصرف دارو هایی که برای بیماری‌ های رایج استفاده می‌ شود را بداند، زیرا آن ها معمولا بدون نسخه و تجویز پزشک هم مصرف می ‌شوند.

از لوراتکس معمولا برای درمان رینیت آلرژیک فصلی ، رینیت دائمی، کهیر، اختلالات پوستی آلرژیک، آنژیوادم و ورم ملتحمه استفاده می ‌شود. البته این دارو به طور کلی تاثیری در درمان آسم ندارد.

درمان آلرژی با روش های خانگی (5 روش موثر)

آنافیلاکسی حاد باید با آدرنالین درمان شود اما برای جلوگیری از عود آن، لوراتکس و کورتیکواستروئید تجویز می ‌شود.

لوراتکس برای کنترل خارش مرتبط با اختلالات پوستی مثل اگزمای آتوپیک هم استفاده می ‌شود.

چه طور باید از لوراتکس استفاده کنم؟

از قرص‌ های لوراتکس طبق دستور پزشک استفاده کنید. برای پیدا کردن دوز دقیق دارو، برچسب روی آن را بررسی کنید.

  • قرص ‌های آب ‌شونده در دهان لوراتکس را با یا بدون غذا مصرف کنید.
  • قبل از استفاده از این قرص ‌ها، حتما دست‌های تان را کاملا خشک کنید. بعد از این که قرص را از بسته قرص خارج کردید، بلافاصله از آن استفاده کنید.
  • برای باز کردن بسته ‌بندی بلیستر قرص، فویل را جدا کنید و سپس به آرامی قرص را بردارید. قرص را روی زبان قرار دهید. این دارو به سرعت حل می ‌شود. می ‌توانید قرص ‌های آب ‌شونده در دهان لوراتکس را با یا بدون آب مصرف کنید.
  • اگر یک دوز از قرص‌ های لوراتکس را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید. اگر زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، دوز فراموش شده را رها کنید و داروی تان را طبق برنامه همیشگی مصرف کنید. 2 دوز را به طور هم زمان مصرف نکنید.

هر گونه سوالی در مورد نحوه استفاده از قرص‌ های حل‌ شونده در دهان لوراتکس دارید از پزشک تان بپرسید.

موارد مصرف لوراتکس به صورت دقیق ‌تر

هر دارویی موارد مصرف خاص و کلی دارد. از یک دارو می‌ توان برای پیشگیری از بیماری یا درمان آن در یک دوره استفاده کرد. همچنین می ‌توان آن را برای درمان علائم خاص یک بیماری مصرف کرد. شیوه استفاده از دارو به شیوه‌ ای که بیمار آن مصرف می ‌کند، بستگی دارد. ممکن است گاهی به صورت تزریقی و گاهی به صورت قرص اثربخش‌ تر باشد. این دارو می‌ تواند به برطرف کردن علائم آزار دهنده یا یک وضعیت مرگ بار کمک کند. با این که برخی از دارو ها را می‌ توان پس از چند روز قطع کرد، اما مصرف برخی از آن ها باید برای مدت طولانی ادامه پیدا کنند تا تاثیر خودش را روی بیمار بگذارد.

لوراتکس یک آنتی‌ هیستامین است که علائمی مثل خارش، آبریزش بینی، آبریزش چشم و عطسه ناشی از “تب یونجه” و سایر آلرژی ‌ها را برطرف می‌ کند. برای رفع خارش کهیر هم استفاده می‌ شود.

لوراتکس از ایجاد کهیر یا واکنش ‌های آلرژیک جدی (مثل آنافیلاکسی) پیشگیری یا آن ها را درمان نمی ‌کند. بنابراین، اگر پزشک برای درمان واکنش‌ های آلرژیک اپی نفرین تجویز کرده است، همیشه دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین را همراه تان داشته باشید. از لوراتکس به جای اپی نفرین استفاده نکنید.

اگر با این دارو خود درمانی می‌ کنید، باید دستورالعمل‌ های روی بسته آن را به دقت بخوانید تا ببینید آیا لازم است با پزشک یا داروسازتان مشورت کنید یا خیر.

این دارو را به کودکان کم تر از 6 سال ندهید مگر با تجویز پزشک.

نحوه استفاده از لوراتکس

اگر بدون تجویز از لوراتکس استفاده می‌ کنید، قبل از مصرف این دارو، تمام دستورالعمل‌ های روی بسته محصول را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دستورالعمل ‌های پزشک و روی برچسب خود دارو را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز تان مشورت کنید.

این دارو را با یا بدون غذا و طبق دستور پزشک یا بسته محصول، معمولا یک یا دو بار در روز مصرف کنید. قرص را بلافاصله قبل از مصرف از بسته فویلی آن خارج کنید و روی زبان تان بگذارید. این قرص به سرعت حل خواهد شد. می ‌توانید داروی حل شده را با یا بدون آب قورت دهید. دوز بر اساس سن ، وضعیت و پاسخ شما به درمان تعیین می ‌شود. دوزتان را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده و مقدار توصیه‌ شده برای سن تان مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی شما پس از 3 روز درمان بهبود نیافت یا کهیر شما بیش از 6 هفته طول کشید، به پزشک تان اطلاع دهید. اگر وضعیت تان بدتر شد یا دچار مشکل جدی شده‌ اید (به عنوان مثال، واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی بسیار جدی دارید)، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

توضیحات لوراتکس

لوراتکس با هیستامین آزاد برای اتصال در محل ‌های گیرنده HA رقابت می ‌کند. این دارو اثرات هیستامین بر گیرنده‌ های HA را خنثی می ‌کند و منجر به کاهش علائم منفی ناشی از اتصال به گیرنده HA هیستامین می ‌شود.

در حقیقت لوراتکس علاوه بر علائم آلرژیک معمول، سرفه و حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از حرکت را هم درمان می ‌کند. به نظر می ‌رسد اثر آنتی کولینرژیک لوراتکس به دلیل اثر ضد موسکارینی مرکزی باشد که می ‌تواند دلیل ضد استفراغ بودنش هم باشد، اگر چه مکانیسم دقیق آن ناشناخته است. این قرص معمولا برای درمان علائم خارج هرمی ناشی از دارو و همین طور درمان موارد خفیف بیماری پارکینسون استفاده می ‌شود.

دوز مصرفی لوراتکس

این دارو در دوز های 10 میلی‌ گرم، 5 میلی ‌گرم/ 5 میلی‌ لیتر، 5 میلی ‌گرم تجویز می ‌شود.

دوز معمول بزرگسالان برای رینیت آلرژیک:  10 میلی ‌گرم لوراتکس خوراکی یک بار در روز

دوز معمول بزرگسالان برای کهیر:  10 میلی ‌گرم خوراکی یک بار در روز

دوز معمول کودکان برای رینیت آلرژیک:  2 تا 5 سال: 5 میلی ‌گرم شربت یک بار در روز / 6 سال یا بیشتر: 10 میلی ‌گرم یک بار در روز (قرص، کپسول و قرص‌ های حل ‌شونده در دهان)

دوز معمول کودکان برای کهیر: 2 تا 5 سال: 5 میلی‌ گرم شربت یک بار در روز/ 6 سال یا بیشتر: 10 میلی ‌گرم یک بار در روز (قرص، کپسول و قرص ‌های حل‌ شونده در دهان)

دوز مخصوص کلیه CrCl کم تر از 30 میلی ‌لیتر در دقیقه: برای شروع دوز یک روز در میان تجویز می ‌شود.

دوز مخصوص کبد نارسایی کبد: برای شروع دوز یک روز در میان تجویز می ‌شود.

دیالیز لوراتکس معمولا کاملا با همودیالیز دفع نمی ‌شود، بنابراین دوز مکمل بعد از همودیالیز لازم نیست.

سایر نام‌ های تجاری لوراتکس

  • Claritin
  • Alavert
  • Wal-itin

اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آنتی هیستامینلوراتادین

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up