گروه خونی

گروه خونی -A چیست؟ ویژگی های گروه خونی -A

folderخون
commentsبدون دیدگاه

در این مطلب ابتدا با 5 حقیقت جالب در مورد گروه خونی A- آشنا می شوید. پس از آن نیز مجموعه ای از اطلاعات لازم و ضروری که لازم است در مورد گروه های خونی بدانید، آورده شده است.

5 حقیقت جالب در مورد گروه خونی A-

1- کمتر از 2٪ از افراد جهان گروه خونی A- دارند

جالب است بدانید که تنها 1.99٪ از افراد سراسر جهان، دارای گروه A- هستند. بعبارت دیگر کمتر از 2٪ از افراد، این گروه خونی را دارند. این بدان معنی است که گروه خونی تنها 1.7 میلیون نفر A- است و این یک واقعیت جالب می باشد.

Medical News Today گزارش کرد که از هر 16 نفر، 1 نفر دارای گروه خونی A منفی است. این بدان معناست که در یک کلاس 30 نفری، تنها 2 نفر گروه خونی A منفی دارند.

همانطور که می دانید، هیچ انسانی نمی تواند گروه خونی خود را مشخص کند و نوع گروه خونی، تنها به گروه خونی والدین بستگی دارد.

2- شما می توانید رژیم غذایی خود را براساس نوع گروه خونی تان تنظیم کنید

رژیم های غذایی مختلفی وجود دارد که برای گروه های خونی مختلف مناسب تر است. البته این بدان معنا نیست که خوردن غذاهایی که سازگاری کمتری با گروه خونی تان دارد، به شما آسیب می رساند. بطور کلی برخی افراد معتقدند که خوردن غذاهای سازگار با گروه خونی، می تواند به سلامتی انسان کمک کند (اگرچه این موضوع هنوز از نظر علمی اثبات نشده است).

افرادیکه به رژیم گروه خونی معتقدند بر این باورند که غذایی که می خوریم دارای لکتین است (که نوعی پروتئین است) و هنگامی که این لکتین ها وارد خون می شوند، به سلول ها متصل می شوند. این اتصال می تواند منجر به ایجاد برخی از اختلالات هورمونی در بعضی افراد شود.

به همین دلیل توصیه می شود که غذاهای متناسب با گروه خونی خود را بخورید. برای گروه خونی A منفی، می توانید غذاهایی از جمله مرغ، بوقلمون، ماهی کپور، ماهی پیکرل، ماهی قزل آلا، ماهی ساردین، ​​ماست، کفیر، پنیر، بادام زمینی، گردو، لوبیا و چند ماده ی غذایی دیگر بخورید. همه این مواد غذایی به بهترین وجه با گروه خونی A- سازگار هستند.

3- گروه خونی A- می تواند به 40٪ جمعیت کمک کند

یک واقعیت جالب در مورد گروه خونی A- این است که شما می توانید با اهدای خون، به 40٪ از انسان ها کمک کنید. افرادیکه دارای این گروه خونی هستند می توانند به افراد دارای گروه خونی A- ، A+ ، AB- و AB+ خون اهدا کنند. بنابراین این بدان معنی است که یک گروه خونی A- برای چهار نوع گروه خونی مختلف مناسب است.

این درحالیست که دارندگان گروه خونی A-، می توانند از افراد دارای گروه خونی A- و AB- خون بگیرند.

4- گروه خون A- دارای پلاکت جهانی است

پلاکت ها سلول های خون هستند که برای فردی که از بیماری های ناشی از گزش پشه مانند تب دنگ رنج می برد، مورد نیاز است. برخی از بیماری های خود ایمنی منجر به تخریب پلاکت ها می شوند. برخی بیماران در بعضی موارد به پلاکت های بیشتر خون نیاز دارند.

اما نکته خوب این است که اگر گروه خونی A منفی دارید، به راحتی می توانید این پلاکت ها را به هرکسی که نیاز دارد اهدا کنید. از این رو عنوان ‘Universal Platelet Type’ یا پلاکت جهانی، یک واقعیت جالب در مورد گروه خونی A- است.

بنابراین این چیزی است که می توانید به آن افتخار کنید. اگرچه شما اهدا کننده جهانی خون نیستید اما مطمئناً اهدا کننده جهانی پلاکت هستید.

5- نرخ ابتلا به بیماری ها

خوب این ممکن است خبر خوبی نباشد اما مطمئناً جالب است. مطالعات نشان داده است افرادی که گروه خونی O ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان معده، مشکلات لخته شدن خون و دیابت نوع 2 هستند.

دانشمندان و محققان هنوز در تلاشند دلایل این ناهنجاری ها را در سیستم بدن پیدا کنند. به این ترتیب آنها می توانند برای این مشکل راه حلی پیدا کنند و از بروز سرطان جلوگیری نمایند.

دیگر حقایق جالب در مورد گروه خونی A منفی:

چند واقعیت جالب دیگر نیز در مورد گروه خونی A منفی وجود دارد که اگرچه ممکن است شگفت آور به نظر برسد اما از پشتوانه علمی برخوردار نیستند. به عنوان مثال برخی از افراد معتقدند كه افراد دارای گروه خونی A منفی بیشتر درون گرا هستند، آنها حقایق را بر فرضیات ترجیح می دهند، علاوه بر این انسان های خلاقی هستند و ممكن است مشاغلی را دنبال كنند كه چالش برانگیزتر باشد و نیاز به نو آوری دارند.

ژاپنی ها بسیار به این نظریات پایبند هستند و حتی در برخی مناطق قبل از استخدام افراد، گروه خونی آنها را می پرسند. با این کار آنها ممکن است میزان سازگاری افراد و اینکه آیا می توانند در آن محیط کار کنند یا خیر را ارزیابی می کنند.

word image 3

در واقع تاثیر گروه خونی بر نحوه کار مغز و نحوه تفکر افراد بسیار جالب است. اما این امر به اندازه سایر حقایق ذکر شده در بالا قطعی و اثبات شده نیست.

اطلاعات کلی

تفاوت های متمایز گروه های خونی با هم، از طریق آزمایشات مربوطه و در زیر میکروسکوپ مشخص می شود. در اوایل قرن بیستم، یک دانشمند اتریشی به نام کارل لندشتاینر خون را بر اساس این تفاوت ها طبقه بندی کرد. لندشتاینر دو مولکول شیمیایی متمایز را که در سطح گلبول های قرمز خون وجود دارد مشاهده کرد. وی نام یک مولکول را “A” و مولکول دیگر را “B” گذاشت.

چند حقیقت جالب:

 • سالانه حدود 5 میلیون آمریکایی به خون اهدایی نیاز دارند.
 • تزریق خون های ناسازگار به بیماران، می تواند مرگبار باشد.
 • بدن انسان حدود چهار تا شش لیتر خون حمل می کند.
 • گروه خونی تقریباً نیمی (48٪) از جمعیت انگلیس، O است و همین امر این گروه خونی را به رایج ترین گروه های خونی تبدیل می کند.
 • گروه خونی جنین بسیاری از زنان باردار، با گروه خونی خودشان متفاوت است و این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
 • در حال حاضر 35 سیستم گروه خونی توسط انجمن بین المللی انتقال خون (ISBT) مشخص شده است.
 • یک اعتقاد رایج در ژاپن این است که گروه خونی انسان، شخصیت و سازگاری او با دیگران را پیش بینی می کند.
 • گروه خون O منفی، اهدا کننده جهانی است (به این معنی که با همه ی گروه های خونی سازگار است). از طرفی گروه خون AB مثبت را گیرنده جهانی می نامند زیرا فردی که این نوع گروه خونی را دارد می تواند از همه ی گروه های خونی، خون دریافت کند.

انواع گروه های خونی

گروه خونی فرد توسط پروتئین های موجود در سطح گلبول های قرمز به نام آنتی ژن تعیین می شود. اگر آنتی ژن A در گلبول های قرمز خون وجود داشته باشد، گروه خونی شما A است، در حالی که وجود آنتی ژن B به این معنی است که گروه خونی B دارید. اگر هر دو آنتی ژن A و B در سطح گلبول های قرمزتان وجود داشته باشد، گروه خونی شما AB است. اگر هیچ یک از آنتی ژن ها وجود نداشته باشد، نوع خونتان O خواهد بود. فراوانی گروه های خونی ABO و Rh از جمعیتی به جمعیت دیگر متفاوت است.

 • گروه خونی A: تنها آنتی ژن نوع A را در سطح گلبول های قرمز دارند.
 • گروه خونی B: تنها آنتی ژن نوع B را در سطح گلبول های قرمز دارند.
 • گروه خونی AB: آنتی ژن نوع A و B را در سطح گلبول های قرمز دارند.
 • گروه خونی O: هیچ یک از آنتی ژنها را در سطح گلبول های قرمز ندارند.

علاوه بر طبقه بندی ABO، یک فاکتور تقسیم بندی دیگر نیز وجود دارد که شامل فاکتورهای Rhesus (Rh) است. به این ترتیب علاوه بر گروه های خونی اشاره شده، خون انسان براساس تقسیم‌ بندی Rh، به گروه‌ های Rh مثبت و منفی تقسیم می ‌شود.

از آنجا که برخی از آنتی ژن ها می توانند سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به خون اهدایی تحریک کنند، انتقال خون ایمن به نوع خونگیری دقیق و تطبیق متقابل بستگی دارد. همانطور که گفتیم، 4 گروه اصلی خون وجود دارد که با توجه به وجود یا عدم وجود دو آنتی ژن (A و B) در سطح گلبول های قرمز تعیین می شود:

در جدول زیر با انواع گروه خونی آشنا شوید:

گروه خونی آنتی ژن
گروه خونی A آنتی ژن نوع A در سطح گلبول قرمز وجود دارد (در پلاسمای خون آنتی کور B (ضد آنتی ژن B) وجود دارد)
گروه خونی B آنتی ژن نوع B در سطح گلبول های قرمز وجود دارد (در پلاسمای خون هم آنتی کور A را دارند)
گروه خونی AB آنتی ژن نوع A و B در سطح گلبول های قرمز وجود دارد (در پلاسمای خون هیچ یک از آنتی کورها را ندارند)
گروه خونی O هیچ یک از آنتی ژنها در سطح گلبول های قرمز وجود ندارند (ولی هر دو آنتی کور A و B را دارند)

همانطور که در بالا هم اشاره شد، علاوه بر آنتی ژن های A و B، آنتی ژن سومی نیز وجود دارد که فاکتور Rh نامیده می شود. بطورکلی فاکتور Rh پروتئینی است که در پوشش گلبول های قرمز یافت می شود. در صورتی که عامل Rh در خون وجود داشته باشد، وضعیت Rh مثبت خواهد بود. اما زمانیکه که این عامل در خون وجود نداشته باشد، وضعیت Rh منفی است.

افرادی که خون آنها Rh مثبت است، می توانند از افراد Rh مثبت یا منفی، خون دریافت کنند اما کسانی که خون Rh منفی دارند فقط می توانند از افرادیکه خون آنها Rh منفی است، خون بگیرند.

 • گروه خون O منفی، اهدا کننده جهانی است.
 • گروه خون AB مثبت گیرنده جهانی خون می باشد.

اهدای خون بر اساس گروه های خونی سازگار:

به منظور انتقال خون ایمن و بیخطر، ضروری است که بیمار، خون سازگار با گروه خونی خود را دریافت کند. اگر گروه خونی ناسازگار باشد، گلبول های قرمز خون می توانند به هم بچسبند و لخته هایی ایجاد کنند که رگ های خونی را مسدود می کند و در نتیجه باعث مرگ می شوند.

پزشکان قبل از اهدا یا دریافت خون، نمونه خون فرد را آزمایش می کنند. با این حال، در شرایط اضطراری و ناشناخته بودن گروه خونی بیمار، از خون O منفی استفاده می شود چون این گروه خون، قابل انتقال به همه ی گروه های خونی است.

گروه خونی اهدای خون به دریافت خون از
A+ A+ AB+ A+ A- O+ O-
O+ O+ A+ B+ AB+ O+ O-
B+ B+ AB+ B+ B- O+ O-
AB+ AB+ همه ی گروه های خونی
A- A+ A- AB+ AB- A- O-
O- همه ی گروه های خونی O-
B- B+ B- AB+ AB- B- O-
AB- AB+ AB- AB- A- B- O-

تشخیص گروه خونی کودک

گروه خونی نیز همانند رنگ چشم، به طور ژنتیکی از والدین به کودک به ارث می رسد. بنابراین اینکه گروه خونی شما از نوع A ،B ، AB یا O است، بر اساس گروه خونی مادر و پدرتان است.

بطور کلی تشخیص گروه خونی کودک، از روی گروه خونی مادر و پدر بصورت زیر است:

گروه خونی پدر
گروه خونی مورد انتظار کودک O AB B A گروه خونی مادر
A یا O A،B یا AB A, B, AB یا O A یا O A
B یا O A, B یا AB B یا O A, B, AB, یا O B
A یا B A, B یا AB A, B یا AB A, B یا AB AB
O A یا B B یا O A یا O O

به عنوان مثال با توجه به جدول فوق، اگر گروه خونی مادر AB و پدر A باشد، احتمالا گروه خونی کودک A ، B یا AB خواهد بود. اگر مادر AB باشد و پدر O باشد، کودک گروه خونی A یا B خواهد داشت. وقتی گروه خونی هر دو والدین A باشد، گروه خونی کودک O یا A خواهد بود.

چرا باید خون اهدا کنیم؟ نکات قبل و بعد و بهترین گروه خونی برای اهدا

حرف آخر…

مهمترین نکته این است که شما نوع گروه خونی خود را بدانید. همچنین از این موضوع اطلاع داشته باشید که به چه کسی می توانید خون اهدا کنید و از چه کسی می توانید خون بگیرید. این امر ضروری است زیرا به شما کمک می کند در مواقع حیاتی، جان خون و افراد دیگر را نجات دهید. بنابراین سلامتی خود را حفظ کنید، هوشیار باشید و هر زمان که می توانید به دیگران کمک کنید تا شاید بتوانید با اهدای خون خود، جان یک نفر را از مرگ نجات دهید.

منبع1 منبع2


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
خونگروه خون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up